Автор Тема: Най-добра OS за нетбук.  (Прочетена 29916 пъти)

e01

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 37
  • Distribution: slackware, ubuntu
  • Window Manager: xfce 4.8/kde4.6
    • Профил
Re: Най-добра OS за нетбук.
« Отговор #15 -: Dec 26, 2009, 16:57 »
Продължавам напред с kubuntu netbook remix 9.10 :)
Активен

1.6(64)am2,athlon/alivenf6g/2gb ddr2 (hate edition)
dell optiplex gx240
dell mini 9 (1.6/1gb/16gb SSD) (the new guy)

pastora

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 100
  • Distribution: Debian
  • Window Manager: GNOME
  • С нами Бог!
    • Профил
Re: Най-добра OS за нетбук.
« Отговор #16 -: Dec 26, 2009, 21:44 »
Имам Lenovo IdeaPad S10е. Ползвам на него Debian Lenny и всичкия ми хардуер върви като пушка. :)
Е, качих бекпорт ядро и се обърнах към http://wiki.debian.org/ за съвет за  WiFi-то, но от тогава дори нямам спомен какво точно не е тръгнало "из коробки".
За мен Ленито бе удачния избор. Преди това пробвах и Сусето с което си дойде машинката, както и едно ХР и Убунту ремикса 9.04, но Дебианчето най ми пасна.
Активен

...Но някои не обичат да знаят за своя български род, а се обръщат към чужда култура и чужд език и не се грижат за своя български език, но се учат да четат и говорят по гръцки и се срамуват да се нарекат българи. О, неразумни и юроде!...

Случайно да ви звучи актуално?

Ipolit

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 418
    • Профил
    • WWW
Re: Най-добра OS за нетбук.
« Отговор #17 -: Dec 27, 2009, 09:11 »
Може да пробвате Ubuntu Moblin Remix
http://cdimage.ubuntu.com/ubuntu-moblin-remix/releases/karmic/release/
Има една програма - http://unetbootin.sourceforge.net/ - има я и пакет за убунту и може да се инсталира директно от репозитори, която прави от ISO image bootable USB, така, че не пречи да тествате.
А за Dell Mini 9 - само леопард, иначе за ко си го купил.
Активен

Face Your FreeBSD at http://ipolit.hit.bg

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8780
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Най-добра OS за нетбук.
« Отговор #18 -: Dec 27, 2009, 11:37 »
Moblin remix-а е такава дивотия, че не е истина. Самите Дел казват, че не го препоръчват на никой!
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

Ipolit

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 418
    • Профил
    • WWW
Re: Най-добра OS за нетбук.
« Отговор #19 -: Dec 27, 2009, 12:08 »
Мене страшно ме кефи Моблина. Тествал съм към 5 разновидности, даже имам един инсталиран на лаптопа си.
Пробвал съм интелския, убунтувския, на СуСе и съм си инсталирал на Федора 12.
Убунту моблин ремиксчето хич не е лошо и на всичкото отгоре си е нормален Кармик, тъй че си имаш сичко. Тоя на Федора и той важи, обаче няма уеб браузъра, което не е болка за умиране, ама менюто отгоре изглежда някак празно без него.
Тряба да му се даде шанс
Активен

Face Your FreeBSD at http://ipolit.hit.bg

tarball

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 896
  • Distribution: Arch linux;Debian Testing; Ubuntu
  • Window Manager: KDE;MATE;Xfce
    • Профил
Re: Най-добра OS за нетбук.
« Отговор #20 -: Dec 27, 2009, 16:15 »
Мен също ме кефи класическия moblin.Качих го на една флашка и бях удивен колко бързо boot-ва.Начина му на работа също е готин,въпреки,че ми е малко странен,но се свиква.Ще изчакам още някоя и друга версия и определено ще го инсталирам на моя нетбук най-вече защото бързо зарежда и бързо стартира всичко.Сега съм с убунту и не съм доволен от бързодействието,особено на Adobe AIR приложенията.Инсталират се цяла вечност и са бавни и тромави като цяло.Причината е в убунту,защото съм ги виждал как работят и под уин и там работата е коренно ралична ;)
Активен

Едно време бях спортен тип,сега съм...само тип!
The Future is OPEN!

tyuio

  • Гост
Re: Най-добра OS за нетбук.
« Отговор #21 -: Dec 27, 2009, 18:19 »
момчета според мен не сте ползвали достатъчно дълго моблина. Много е як разбира се и като стане баш стабилен и аз ще си го сложа и то с две ръце на сърцето обаче иманяколко голееееми проблем. Сяосвен с интелски карти и някои нвидии направо не върви а ако имате старо ати направо се откажете няма да стане и тияприказки че драйверите за 2.6.32 че с ок  са си чиста лъжа.
Аз има предложение за въпроса ти но трябва малко да пипнеш иначе няма да стане и то е : убунту сървър и след това си добаваш които програми ползваш под Х но не инсталваш нито кде нито гноме а средата която ползва маемо5 а тя е мачбокс : много е лека и моя лаптоп ИБМ х31 надскача полагащото му се време с 20 минути спрямо всички останали. просто средата не харчи ресурси а си остават за приложенията. е наистина иска настроика като за начало но няма да ти отнеме повече от 1-2 часа това. Може да ползваш ion3  ако си маняк и искаш средата да ти е обтимизирана само за работа с клавиатура но не е за средни потребители накар че ползваш всичките си познати приможения просто прозоречната концепция емного различна от познатата.
ползва се и от olpc освен от нокиа ето ти да разгледаш
http://matchbox-project.org/screenshots.html
« Последна редакция: Dec 27, 2009, 18:23 от tyuio »
Активен

e01

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 37
  • Distribution: slackware, ubuntu
  • Window Manager: xfce 4.8/kde4.6
    • Профил
Re: Най-добра OS за нетбук.
« Отговор #22 -: Dec 28, 2009, 17:56 »
 Така, вече втори ден съм с кубунту нетбук ремикс,
за моя изненада се оказа, че бутва по-бързо от убунтуто (незнам защо), но докато претака сплаша на кде-то и времената им се изравняват  ;D
Отново същия проблем с wifi-то, но вече бях подготвен за него, интерфейса му е доста фрапиращо и садистично настроен (особено за хора които за пръв път го виждат), но се преглъща и след няколко команди си имаш стандартен кде4.

Незнам може би ще поостана малко с него, докато не се докопам до заветните (голяма флашка|usb dvd) че да се захвана с леопарда.

Чудя се дали да непробвам и слака, но пък тъкмо някак си започнаха да ми харесват тия глезотийки с apt-get и разните му други автоматизрани действия на тия *бунтута.

Наздраве  [_]3!
Активен

1.6(64)am2,athlon/alivenf6g/2gb ddr2 (hate edition)
dell optiplex gx240
dell mini 9 (1.6/1gb/16gb SSD) (the new guy)

tarball

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 896
  • Distribution: Arch linux;Debian Testing; Ubuntu
  • Window Manager: KDE;MATE;Xfce
    • Профил
Re: Най-добра OS за нетбук.
« Отговор #23 -: Dec 28, 2009, 19:02 »
Leopard и аз в най-скоро време ще опитам да инсталирам само чакам да се обзаведа с по-голяма флашка ;D ;D ;D.Притеснява ме само прословутия проблем на тези мъници с wi-fi под Leopard ;)
Активен

Едно време бях спортен тип,сега съм...само тип!
The Future is OPEN!

e01

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 37
  • Distribution: slackware, ubuntu
  • Window Manager: xfce 4.8/kde4.6
    • Профил
Re: Най-добра OS за нетбук.
« Отговор #24 -: Jan 07, 2010, 20:09 »
Първият ми опит със snow leopard, завърши с явен неуспех (kernel panic) ... за сега оставям нетбука без каквата и да е ОС и ще почета явно повечко.
И все пак ако някой от тук пишещите е успял да го подкара на подобна машинка може да сподели опит :)
Активен

1.6(64)am2,athlon/alivenf6g/2gb ddr2 (hate edition)
dell optiplex gx240
dell mini 9 (1.6/1gb/16gb SSD) (the new guy)

Ipolit

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 418
    • Профил
    • WWW
Re: Най-добра OS за нетбук.
« Отговор #25 -: Jan 08, 2010, 08:24 »
Нали знаеш, че от 10.6.2 е махната поддръжката на Atom от ядрото, тъй че или 10.5.х или 10.6.1 и после като ъпдейтваш четеш как да ползваш неговото ядро. А предимствата на Snow Leopard пред нормалния май са само в намаления размер на операционната система.
Активен

Face Your FreeBSD at http://ipolit.hit.bg

Ipolit

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 418
    • Профил
    • WWW
Re: Най-добра OS за нетбук.
« Отговор #26 -: Jan 08, 2010, 08:32 »
по въпроса за флашката има едно решение, но не съм сигурен че работи на 100 процента.
Продават едни кабели - IDE или SATA към USB и по този начин можеш да ползваш всяко CD DVD като външно. Има отделен кабел за захранване. Обаче аз не можах да буутна Леопарда с него, а чете диска. Ама има разни коментари, че Делл мини 9 бил претенциозен към ДВД-тата. Иначе тоя кабел струва под 20 кинта.
Активен

Face Your FreeBSD at http://ipolit.hit.bg

e01

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 37
  • Distribution: slackware, ubuntu
  • Window Manager: xfce 4.8/kde4.6
    • Профил
Re: Най-добра OS за нетбук.
« Отговор #27 -: Jan 08, 2010, 19:00 »
Абе и аз четох нещо подобно за 10.6.2, но пък после намерих статия, че веднага след това хакинтоша бил хакнат и това ограничение било премахнато. Иначе с DVD-то се оправих, просто ползвам служебното ни  ;D

Да си кажа и честно, нещо ентусиазмът ми секна, откакто и сегашната ми флашка (пета за 3 години) сдаде багажа, та се замислих сериозно да не му свърша циклите на запис на тоя 16 гигабайтов солид стейт ??? , все пак досега си поекспериментирах малко с няколко различни дистрибуции...
Активен

1.6(64)am2,athlon/alivenf6g/2gb ddr2 (hate edition)
dell optiplex gx240
dell mini 9 (1.6/1gb/16gb SSD) (the new guy)

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8780
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Най-добра OS за нетбук.
« Отговор #28 -: Jan 09, 2010, 10:30 »
Имам такива джиждавки от три години. Поне при мен не стават за тръгване. Ползвам си ги за пренос на инфо на 2.5 инчови дискове. Компакни са и не изискват захранване. Последната такава джиджавка подържа и сата, и е 35 кинта в Жар.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear