Автор Тема: MINT LXDE 11 - WORD, езици, шрифтове...  (Прочетена 4189 пъти)

rusnakaa

  • Участници
  • ***
  • Публикации: 6
    • Профил
Здравейте! Сложих този минт на една стара машина - Атлон 1.5 с 512 рам. Работи що-годе добре.
Компютърът се ползва за работа с WORD и Интернет.
Има ли пълен еквивалент на Microsoft Office - writer. Момичето, което работи на него е превдач и има проблеми с LibreOffice - writer, който инсталирах наскоро. Аз от Word по принцип нищо не разбирам. Тя има проблеми с шрифтовете, форматите и голям проблем със записването на файлове. Когато даде save на някой файл, програмата го записва донякъде, а не всичко, което тя е свършила. Това не е нормално, но аз не знам защо се получава така. Другото е, че тъй като тя работи с руски език, трябва фонетична клавиатура с добавени Ы и Э по нея. При инсталацията на Линукса избрах съответно английски и класическа българска фонетична подредба. Може ли към тази подредба да се прибавят малки и големи букви на тези два символа. А също по възможност и на е с две точки?
Благодаря предварително!
« Последна редакция: Dec 06, 2011, 12:17 от rusnakaa »
Активен

ddantgwyn

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1262
    • Профил
Re: MINT LXDE 11 - WORD, езици, шрифтове...
« Отговор #1 -: Dec 06, 2011, 13:04 »
Здравейте! Сложих този минт на една стара машина - Атлон 1.5 с 512 рам. Работи що-годе добре.
Компютърът се ползва за работа с WORD и Интернет.
Има ли пълен еквивалент на Microsoft Office - writer. Момичето, което работи на него е превдач и има проблеми с LibreOffice - writer, който инсталирах наскоро. Аз от Word по принцип нищо не разбирам. Тя има проблеми с шрифтовете, форматите и голям проблем със записването на файлове. Когато даде save на някой файл, програмата го записва донякъде, а не всичко, което тя е свършила. Това не е нормално, но аз не знам защо се получава така. Другото е, че тъй като тя работи с руски език, трябва фонетична клавиатура с добавени Ы и Э по нея. При инсталацията на Линукса избрах съответно английски и класическа българска фонетична подредба. Може ли към тази подредба да се прибавят малки и големи букви на тези два символа. А също по възможност и на е с две точки?
Благодаря предварително!

Щом девойката има проблеми с LibreOffice, опитай тогава AbiWord -- прилича по интерфейс на MS Word, но нямам идея дали и менютата ще са абсолютно същите.

По въпроса за руската азбука -- трудно ли ще бъде на девойката да пише на руска подредба? Ако може да се справи -- просто добавяш и руски към поддържаните клавиатури и готово. Единственото неудобство ще бъде по-дългото превключване. Освен ако не направиш руската подредба като алтернативна на българската -- тогава ще се превключва с друга комбинация от клавиши, различна от тази, с която превключваш lat <-> cyr.
Активен

the lamer's team honourable member

cybercop

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5626
  • Distribution: Ubuntu LTS, CENTOS 6.x
  • Window Manager: Xfce, Gnome 2
    • Профил
Re: MINT LXDE 11 - WORD, езици, шрифтове...
« Отговор #2 -: Dec 06, 2011, 13:21 »
sudo apt-ger update
sudo apt-get install ttf-mscorefonts-installer
и няма да имаш проблем с шрифтовете
Свали това разширение http://dox.bg/files/dw?a=96073707db  , отвори го с openoffice или libreoffice и ще имаш работеща проверка на правописа на български. Ще потърся и за руски - http://dox.bg/files/dw?a=add8502c06
Отваряш една страница на Writer, отваряш "инструменти">>"настройки">>"зареждане/съхраняване>>"Общи" и вдясно махаш отметките от Оптимизация за файлов размер ODF и предупреждение за опит за записване в ODF. Избираш също записването да става винаги в някой формат на MS.
http://img64.imageshack.us/img64/5870/oow.png
OO И LO са си си пълноценни заместители на MSOffice. Някой философи ще почнат след малко да пишат, че платеното е по- добро, но аз ползвам единият компютър само за административна работа и досега никога не ми се е налагало да ползвам платен офис.
« Последна редакция: Dec 06, 2011, 13:46 от cybercop »
Активен

Ползването на Linux води до пристрастяване. Факт.
http://s19.postimg.cc/4oajwoq5v/xenial2.png

trosho

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 321
    • Профил
Re: MINT LXDE 11 - WORD, езици, шрифтове...
« Отговор #3 -: Dec 06, 2011, 15:36 »
... Другото е, че тъй като тя работи с руски език, трябва фонетична клавиатура с добавени Ы и Э по нея. При инсталацията на Линукса избрах съответно английски и класическа българска фонетична подредба. Може ли към тази подредба да се прибавят малки и големи букви на тези два символа. А също по възможност и на е с две точки?
Благодаря предварително!
За изписването на букви "еры" и "е оборотное" не е необходимо да се добавя нещо, защото тези символи са включени в българските подредби.
Може да се разлгеда файл /usr/share/X11/xkb/symbols/bg и там ще се види, че и в подредба bds, и в подредба phonetic, има символи за "Cyrillic_yeru" и "Cyrillic_e" (нормалното "Е" е "Cyrillic_ie"). Проблемът е в това, че тези символи са в трети и четвърти регистър и изписването им става в комбинация с натиснат "3rd level" клавиш, който трябва да се зададе от настройките.
Ако за "3rd level" клавиш е избран десен Win клавиш, тогава изписването става с натискането и задъжането му и едновременно натискане на клавиша за буква "ь" (за изписване на "ы") или на "е" (за изписване на "э"). Символите от четвърти регистър отговарят на главните букви ("Ы" и "Э") и се изписват в комбинация с натискане на <Shift>. Освен тези букви, с помощта на "3rd level" клавиш може да се изписват и още допълнителни знаци - … « » ® © и др.
За да се изпише буква "ё" ("йо"), трябва да се използва "compose key" и тя да се "сглоби" от двоеточие и нормална буква "е". Ако за "compose key" е избран десен Alt клавиш, изписването на "ё" става с едновременно му  натискане в комбинация със символ <"> (избира се с Shift, защото е във втори регистър), след което се отпуска и се натиска клавиш за символ "е".
С помощта на "compose key" и при избрана "us" подредба също може да се изпишат допълнителни символи - ½ ⅓ ¾ à â ü и др.
За да се включат тези настройки, може да се използва команда setxkbmap (с подходящи опции), която да се изпълнява автоматично при стартиране на LXDE сесията. За да се получат по-горните клавиши за "3rd level" и за "compose key", опциите ще са подобни на тези: setxkbmap -layout us,bg -variant ,phonetic -option grp:lctrl_lshift_toggle,compose:ralt,lv3:rwin_switch . За повече подробности може да се погледне в тази тема - цък, или да се потърси в Интернет.
Активен

and1soma

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 138
  • Distribution: Debian based
  • Window Manager: GTK+ / Qt
    • Профил
    • WWW
Re: MINT LXDE 11 - WORD, езици, шрифтове...
« Отговор #4 -: Dec 06, 2011, 16:52 »
Има едно приложение на име "Таблица със знаци" (името на пакета е gucharmap) -



мисля, че в него ще намерите всеки един знак, който ви мине през ума. :)
Активен

"Нищо не е по-далеч от истината."

rusnakaa

  • Участници
  • ***
  • Публикации: 6
    • Профил
Re: MINT LXDE 11 - WORD, езици, шрифтове...
« Отговор #5 -: Dec 11, 2011, 14:38 »
Страшно много благодаря за помощта, за изчерпателните отговори, за бързата реакция!!!
Активен