Linux за българи: Форуми

Нетехнически теми => Предложения за български проект => Темата е започната от: ks в Sep 17, 2006, 18:16



Титла: Линукс за незрящи:
Публикувано от: ks в Sep 17, 2006, 18:16
та ето на какво се натъкнах току що

http://bezmonitor.com/articles/forlinux.htm

не знам, този форум е единственото място където се сещам пиша, с две думи - ако има някой компетентен човек тук, който може да се заеме с това нещо, нека го направи.


Титла: Линукс за незрящи:
Публикувано от: mikis в Sep 17, 2006, 23:11
Идеята е добра, Линукс със сигурност ще свърши чудесна работа за такава цел, дори и с графичен интерфейс. Но ще трябва специалист, който да има опит в работата с хора с увредено зрение, който да е свързващото звено между тях и тези които ще настройват дистрибуцията. А такъв специалист едва ли ще се реши да работи безплатно и от тук идва необходимостта да се търси външно финансиране от фирми и фондации, което не е лесно. Ако познаваш някой с увредено зрение ще е полезно за да каже какво точно се изисква от дистрибуцията.
Не е лошо да прегледаш и съществуващите например тук, може и да има вече пригодено дистро за такива цели.

Както се вижда от тази връзка Монополиста вече предлага подобен продукт. Много ми е интересно какви са му параметрите и какво точно върши.


Титла: Линукс за незрящи:
Публикувано от: ks в Sep 18, 2006, 17:13
значи аз намерих следните дистрибуции

http://leb.net/blinux/
http://oralux.org/

значи може да се направи, но въпросът е да се направи на български...
Нямам познати с ограничено зрение.


Титла: Линукс за незрящи:
Публикувано от: phantomlord в Sep 18, 2006, 17:29
Преди време бях пуснал тази тема, но никой не отговори. Имам познат който е незрящ. Той има файлове, чрез които може да се сглоби реч, но за съжаление не разполагаме с необходимото howto.


Титла: Линукс за незрящи:
Публикувано от: malone в Sep 19, 2006, 21:19
Има синтез на глас, т. нар. "Гергана".
Потърсете Хюсеин Исмаил или Виктор от Фондация "Хоризонти".
Цитат
SpeechLab 2.0 – българският синтезатор на реч

Българската асоциация за компютърна лингвистика (БАКЛ) представи във Факултета по математика и информатика към СУ “Св. Климент Охридски” синтезатора на българска реч SpeechLab 2.0. Проектът бе демонстриран от неговия ръководител д-р Стоян Михов. Той представи софтуерните технологии и математическите методи, използвани при реализацията. Голяма част от презентацията беше представена от гласа на самия синтезатор, носещ кодово име Гергана.

SpeechLab 2.0 е синтезатор на българска реч, постигащ забележително естествено и гладко звучене, в пълно съответствие с българските езикови норми. За целта, наред с интонационно модулирания глас, са използвани усъвършенствани методи за фонетизация на текста, пълен речник с ударенията на думите и граматични показатели за определяне частите на речта. При разработката са използвани уникални научни постижения, чрез които се постига скорост на синтез над 1500 думи/сек. при прилагане на стотици контекстни правила и огромни речникови ресурси. В момента чрез SpeechLab потребителите имат възможност да “четат” текстове от разнообразни източници – електронни книги, бази данни, уебстраници, електронна поща, SMS и много други. Системата преобразува текстовете в естествено звучащ аудиосигнал с мъжки или женски глас и е подходяща за интегриране в информационни, телекомуникационни и навигационни системи, в електронни игри и мобилни устройства, за гласов интерфейс за хора с увреждания.

Партньор на БАКЛ в разработката на SpeechLab 2.0 е “Microsoft – България”. Корпорацията е подпомогнала проект за разпространението на информационните технологии сред хората със зрителни увреждания. За тях са предвидени безплатни индивидуални лицензи за некомерсиално ползване на SpeechLab 2.0, които могат да бъдат получени от Фондация “Хоризонти” или от Съюза на слепите в България.

Сървърната модификация на платформата се предлага от фирма “Аквасис-Еко”, обясни за в. “Компютри” Стоян Михов, основател и вицепрезидент на БАКЛ. До момента към продукта са проявили интерес компании от телекомуникационния сектор, допълни той.

Повече информация ще намерите на адрес: www.bacl.org.