Автор Тема: Redhat или Fedora  (Прочетена 6900 пъти)

bazu

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 810
  • Distribution: Debian
  • superman
    • Профил
Redhat или Fedora
« -: Nov 05, 2008, 13:35 »
Незнам тази тема къде трябва точно да я пусна и май мисля тук е мястото, но не съм сигурен. И по темата сега, снощи като си се рових из интернета намерих доста RedHat enterprise linux и се чудех дали него да да си сваля да пробвам или безплатната му версия Fedora да пробвам.
Активен

triplek

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 564
    • Профил
Re: Redhat или Fedora
« Отговор #1 -: Nov 05, 2008, 13:48 »
Ако ти се ползва дърт софтуер за сметка на стабилност(която и във федора я има) слагай ред хат. :P
Активен

Debian Lenny/sid

Hapkoc

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 2117
    • Профил
Re: Redhat или Fedora
« Отговор #2 -: Nov 05, 2008, 13:50 »
Е не знам как прецени, че точно във форума за програмиране е мястото, ама карай...


По въпроса - Fedora не е безплатна версия на RHEL. RHEL се базира на Fedora, но има сериозна разлика между двете.

Копията на RHEL, които си намерил, не би следвало да имаш право да ги ползваш, освен ако не си си платил лиценз на RHEL. Можеш да си компилираш дистрибуцията от изходен код, но предполагам нямаш достатъчно време и нерви за такова занимание. Ако ти трябва RHEL за без пари - виж CentOS.
Активен

gat3way

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6050
  • Relentless troll
    • Профил
    • WWW
Re: Redhat или Fedora
« Отговор #3 -: Nov 05, 2008, 14:41 »
Безплатната версия е centos, федора е нещо като лабораторна постановка, която Редхат използва за да тества странните си хрумвания върху опитни мишки.
Активен

"Knowledge is power" - France is Bacon

bazu

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 810
  • Distribution: Debian
  • superman
    • Профил
Re: Redhat или Fedora
« Отговор #4 -: Nov 05, 2008, 14:51 »
Безплатната версия е centos, федора е нещо като лабораторна постановка, която Редхат използва за да тества странните си хрумвания върху опитни мишки.
И така имам чувството което каза, че Fedora за нищо не става или тоест не е добра идея като за ос?
Активен

vnestorov

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 24
    • Профил
Re: Redhat или Fedora
« Отговор #5 -: Nov 05, 2008, 21:36 »
Fedora е една от най-добрите операционни системи, и е много стабилна.
Аз я ползвам от първата версия и не я сменям с нищо друго.

Активен

cat

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 339
  • Distribution: Debian
  • Window Manager: Gnome
    • Профил
    • WWW
Re: Redhat или Fedora
« Отговор #6 -: Nov 05, 2008, 23:23 »
И така имам чувството което каза, че Fedora за нищо не става или тоест не е добра идея като за ос?
Федора е много добра и стабилна дистрибуция. Ползвам я от версия 6 насам и мога да кажа само добро за нея. Нищо не ти пречи да я пробваш, да поработиш малко с нея, тогава вече ще си изградиш собствено мнение по въпроса и да прецениш дали задоволява изискванията ти.
Иначе тук може да чуеш всякакви отзиви, от хубави до много лоши, като това се отнася за което и да е дистро.
А истината е, че докато човек сам не пробва, няма как да е сигурен за какво иде реч.  ;)
Активен

Човек се учи докато е жив и греши също толкова!
http://debianbg.wordpress.com

bazu

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 810
  • Distribution: Debian
  • superman
    • Профил
Re: Redhat или Fedora
« Отговор #7 -: Nov 06, 2008, 00:16 »
И така имам чувството което каза, че Fedora за нищо не става или тоест не е добра идея като за ос?
Федора е много добра и стабилна дистрибуция. Ползвам я от версия 6 насам и мога да кажа само добро за нея. Нищо не ти пречи да я пробваш, да поработиш малко с нея, тогава вече ще си изградиш собствено мнение по въпроса и да прецениш дали задоволява изискванията ти.
Иначе тук може да чуеш всякакви отзиви, от хубави до много лоши, като това се отнася за което и да е дистро.
А истината е, че докато човек сам не пробва, няма как да е сигурен за какво иде реч.  ;)
Само искам да питам ти с коя федора си. с осмицата или с девятката ?
Активен

cat

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 339
  • Distribution: Debian
  • Window Manager: Gnome
    • Профил
    • WWW
Re: Redhat или Fedora
« Отговор #8 -: Nov 06, 2008, 00:41 »
Вече с Fedora 10 Preview  ;)
Активен

Човек се учи докато е жив и греши също толкова!
http://debianbg.wordpress.com

bazu

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 810
  • Distribution: Debian
  • superman
    • Профил
Re: Redhat или Fedora
« Отговор #9 -: Nov 06, 2008, 02:01 »
Интересуваше ме само това, ти каза да не гледам хората какво казват, но едно фенче на федора от 4 дето го позлва стигнал до 9 и каза, че било скапано и се върнал на 8 и за това питах и се чудя сега 8 или 9 да пробвам. Все пак да не вярвам на тях, но трябва да се допитам до гледните  точнки на хората горе долу да преценя. Е като днес за центос, мислех да го слагам и се отказах накрая като четох за него и така.
Активен

foxb

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 175
    • Профил
    • WWW
Re: Redhat или Fedora
« Отговор #10 -: Nov 06, 2008, 03:10 »
Е не знам как прецени, че точно във форума за програмиране е мястото, ама карай...


По въпроса - Fedora не е безплатна версия на RHEL. RHEL се базира на Fedora, но има сериозна разлика между двете.

Копията на RHEL, които си намерил, не би следвало да имаш право да ги ползваш, освен ако не си си платил лиценз на RHEL. Можеш да си компилираш дистрибуцията от изходен код, но предполагам нямаш достатъчно време и нерви за такова занимание. Ако ти трябва RHEL за без пари - виж CentOS.

Малка поправка....
RHEL имаш право да я позваш на колкото компютри си искаш, но нямаш обновления и поддръжка.
Проблема на федора е, че версиите се сменят през 6 месеца, а след около година се спира и поддръжката на старата версия.

Да обобщя:
Ако искаш да си с най-новия софтуер и с последните "джаджи" федора е дистрибуцията, която ти трябва.
А ако търсиш стабилност RHEL и деривати като CentOS, Sciеntific Linux, RedFlag, StrongLinux (който май е базиран на CentOS) и други (Просто тези ми дойдоха на ум сега) са по-логичния избор.

bazu

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 810
  • Distribution: Debian
  • superman
    • Профил
Re: Redhat или Fedora
« Отговор #11 -: Nov 06, 2008, 11:04 »
Няма да пробвам каквото и да е било, май. На този скапан лаптоп ( той не е скапан ама ) с тази карта ati radeon hybrid 3470 никво ново линуксче не тръгва с xorg.xconf над 7.3 тоест знам при 7.1 върви, при 7.3 дори не иска да зареди до момента за инсталация проверява си пакетите и хардуера линукса и така си остава... забива.
Активен

foxb

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 175
    • Профил
    • WWW
Re: Redhat или Fedora
« Отговор #12 -: Nov 06, 2008, 13:34 »
Ти си зареди в тесктов режим, пък след това си сложи драйверите от АТИ/АМД и тогава мини в графичен режим.

bazu

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 810
  • Distribution: Debian
  • superman
    • Профил
Re: Redhat или Fedora
« Отговор #13 -: Nov 06, 2008, 18:15 »
Ами и в текстов  го пускам и си забива на едно и също място. Ще го ръчна пак, може да се затварч темата. :)
Активен

Gaara

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 631
  • Distribution: Debian
  • Window Manager: E17
    • Профил
Re: Redhat или Fedora
« Отговор #14 -: Nov 06, 2008, 18:28 »
Е не знам как прецени, че точно във форума за програмиране е мястото, ама карай...


По въпроса - Fedora не е безплатна версия на RHEL. RHEL се базира на Fedora, но има сериозна разлика между двете.

Копията на RHEL, които си намерил, не би следвало да имаш право да ги ползваш, освен ако не си си платил лиценз на RHEL. Можеш да си компилираш дистрибуцията от изходен код, но предполагам нямаш достатъчно време и нерви за такова занимание. Ако ти трябва RHEL за без пари - виж CentOS.

Малка поправка....
RHEL имаш право да я позваш на колкото компютри си искаш, но нямаш обновления и поддръжка.
Проблема на федора е, че версиите се сменят през 6 месеца, а след около година се спира и поддръжката на старата версия.

Да обобщя:
Ако искаш да си с най-новия софтуер и с последните "джаджи" федора е дистрибуцията, която ти трябва.
А ако търсиш стабилност RHEL и деривати като CentOS, Sciеntific Linux, RedFlag, StrongLinux (който май е базиран на CentOS) и други (Просто тези ми дойдоха на ум сега) са по-логичния избор.

Малко допълнение... можеш да ползваш 30 дневен subscription, който ти позволява да си регистрираш системата и да ползваш пълната функционалност на rhn.redhat.com. След този период или си плащаш или гориш :)

Edit: При инсталиране на РХЕЛ 5 е най-добре да скипнеш стъпката с инсталационният номер, нищо, че не се препоръчва от redhat гурутата.... след това rhn_register и си готов.
« Последна редакция: Nov 06, 2008, 18:30 от Gaara »
Активен

Last night, Darth Vader came down from planet Vulcan and told me that if you don't install Debian, he'd melt your brain.

Подобни теми
Заглавие Започната от Отговора Прегледи Последна публикация
RedHat 7.3
Настройка на програми
plovdiv 6 3496 Последна публикация Aug 27, 2002, 11:24
от c2h5oh
redhat
Настройка на програми
sodom 3 3656 Последна публикация Apr 14, 2003, 14:20
от sodom
redhat 9
Настройка на програми
Lutskan 2 3266 Последна публикация Apr 25, 2003, 20:58
от
NTFS & Fedora(REDHAT)
Настройка на хардуер
deniro 1 2637 Последна публикация Apr 08, 2004, 17:18
от rat
Fedora Core 4 vs Redhat 9 Pro
Живота, вселената и някакви други глупости
Slaya 1 2079 Последна публикация Dec 09, 2005, 07:55
от