Автор Тема: Колко ток харчи един компютър?  (Прочетена 42457 пъти)

b2l

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 4786
  • Distribution: MCC Interim
  • Window Manager: - // - // -
  • ...sometimes I feel like screaming... || RTFM!
    • Профил
    • WWW
Активен

"Човекът е въже, опънато между звяра и свръхчовека, въже над пропаст. Човекът е нещо, което трябва да бъде превъзмогнато." - Фр. Ницше

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8792
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Колко ток харчи един компютър?
« Отговор #31 -: Oct 13, 2012, 14:27 »
А бе нещо много са тънки тия сметки. При мен сметката намаля с десет лева от изключването  на едно длинкче. Преди няколко месеца направих друг експеримент. Изключих си изобщо щайгата за два месеца и ползвах само лаптопа. Сметката падна с 40 лв. (преди това изобщо не се изключваше). Сега го ползвам за по пет часа вечер и ми се върнаха 15-20 лева в сметката. Но ташаците си да обръсна, не мога да докарам месечно потребление под 55-60 лв. Направо се чудя как някой хора имат сметки по 20-30 лв.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

b2l

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 4786
  • Distribution: MCC Interim
  • Window Manager: - // - // -
  • ...sometimes I feel like screaming... || RTFM!
    • Профил
    • WWW
Re: Колко ток харчи един компютър?
« Отговор #32 -: Oct 13, 2012, 14:45 »
А колко ток харчи един климатик?
Активен

"Човекът е въже, опънато между звяра и свръхчовека, въже над пропаст. Човекът е нещо, което трябва да бъде превъзмогнато." - Фр. Ницше

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8792
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Колко ток харчи един компютър?
« Отговор #33 -: Oct 13, 2012, 15:15 »
Ami Ами те се водят 2кВ. Би трябвало колкото 4-5 компютъра. Не знам, ама трябва да е доста, като знам, какви ненормални сметки плащахме на работа.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

neter

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3408
  • Distribution: Debian, SailfishOS, CentOS
  • Window Manager: LXDE, Lipstick
    • Профил
    • WWW
Re: Колко ток харчи един компютър?
« Отговор #34 -: Oct 13, 2012, 15:45 »
go_fire, да не ти е повреден електромерът? Или уредите? Или някой да краде от теб? Макар че едва ли е третото, щом забелязваш такива разлики след изключване на устройства. При мен настолният ми компютър е постоянно включен с постоянно работещи разни неща на него (много рядко се случва поне едно от ядрата да не е поне на 50% натовареност), освен това имам рутер, включен по 10-15 часа дневно, лаптоп, работещ 5-10 часа дневно, хладилник, пералня няколко пъти месечно, микровълнова и обикновена (с фурна и котлони) печки, използвани общо по 3-4 пъти на ден (предимно микровълновата), и сбор от разни други по-дребни консуматори, като телефони, лампи (енергоспестяващи, и рядко работи повече от 1), usb пепелник и още някоя и друга ел.джаджа. Логовете ми от скриптовете за битовите сметки показват между 14 и 23 лв. за ток, като най-високите стойности са от лятото, където 3-4 лв. са от вентилатора, с който се охлаждахме. Между другото, опитът да се охлаждаме с вентилатор беше на 90% успешен, въпреки че апартаментът е южен, така че го броя като много добра оптимизация (оказва се, че климатикът в много битови ситуации е излишен). Та... ако високите ти сметки не се дължат на някоя от гореописаните 3 причини, тогава може би имаш нужда от големи оптимизации на потреблението на ресурси - сигурен съм, че нямаш реална нужда от много от тях, а е само въпрос на навици, за да ги избегнеш ;)

P.S.: Офисите пък са едни от най-големите консуматори на излишни ресурси. И това няма да се промени, докато хората, работещи в тях (и въобще не става дума само за България), не си променят малко навиците на потребление. Не бива нещата да се ограничават само до пари .Това, че в офиса им е безплатно, не е оправдание.
Активен

"Да си добре приспособен към болно общество не е признак за добро здраве" - Джиду Кришнамурти

nyakoy

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 164
  • Distribution: Distrohopper
  • Window Manager: Gnome2, KDE4, OpenBox
    • Профил
Re: Колко ток харчи един компютър?
« Отговор #35 -: Oct 13, 2012, 16:20 »
  За оптимизациите - имаше един анекдот за Ферми, чиято съпруга искала той да се погрижи за по-добрата изолация на жилището и уплътняването на прозорци и врати. Той като човек на точните науки седнал и изчислил, че температурата ще се покачи само с 1 градус и не предприел нищо. Жена му се ядосала и сама се заела с въпроса. В резултат температурата се покачила осезаемо. Тогава физикът си проверил сметките и открил грешка в изчисленията.
Нетер, да не би твоя електромер да не отчита като хората? С толкова консумация да отчиташ едва 20 лева ...
Активен

Keep in mind, you did not learn Windows in a day, and it will take some time to learn Linux as well.

Slackware may be a dinosaur, but the main advantage of dinosaurs is it takes at least a meteor strike to take them out.

Isn't it enough to just "not use" something?

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8792
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Колко ток харчи един компютър?
« Отговор #36 -: Oct 13, 2012, 17:06 »
Направо ме разби колко джаджи имаш. Я обясни за пепелника, че ми стана интересно. Иначе ток се старая почти да не ползвам. Бойлера работи само на нощна и не всеки ден, но на третия вече водата изстива. Хладилника естествено е постоянно включен. Готви се веднъж в седмицата за предпочитане на газ, ако съм намерил кой да ми зареди бутилката, че е голям зор. Крушките ми не са енергоспестяващи, ама те и без това повечето не работят. Тая моята инсталация не струва хич. На нея дължа изгарянето също на робота и машината за кафе.

И така остана телевизора, който жената гледа по 4-5 часа вечер, компа на малкия, който също толкова (той обаче е с и3, а не като моя котлон) и моето постоянно висене на лаптопа по 15-18 часа дневно. Е лятото работи вентилатор, жегите тук са страшни. А да сетих се за домашния телефон, той също е денонощно включен, но би трябвало да е към 5-6 вата потребление. Понеже с дружни усилия на жените в живота си, бях изнуден за микровълнова, имаме такава. На нея жената сутрин си топли вода за нес, а вечер си претопля вечерята.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

neter

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3408
  • Distribution: Debian, SailfishOS, CentOS
  • Window Manager: LXDE, Lipstick
    • Профил
    • WWW
Re: Колко ток харчи един компютър?
« Отговор #37 -: Oct 13, 2012, 17:25 »
Нетер, да не би твоя електромер да не отчита като хората?
Възможно е, разбира се (щях да го пиша още в предния пост, но забравих), но вероятността не е голяма. В тази квартира съм от 10 месеца. Размислите ми за оптимизация на личните разходи на ресурси започнаха преди 2 години, когато постепенно започнах да обръщам внимание на всяко мое потребление и да преценявам имам ли реална нужна от него, и ако не, да го премахвам, а ако да, употребявам ли този ресурс по най-подходящия начин. Естествено, това е постепенен и безкраен процес, който продължава и сега, но забелязвам, че колкото повече подреждам навиците ми към това, толкова по-лесно ми става да го правя, така че в момента не ми отнема повече мисловно време и усилия да изпълнявам текущите си навици, отколкото предишните навици. Малко повече мисловно време отива за измислянето на нови оптимизации, но не е кой знае какво, а и ми е приятно да го правя. Та... бях тръгнал да казвам за квартирите. В предишната квартира, когато започвах с оптимизациите, потреблението ми със същото количество уреди беше около 25-30 лв. След като започнах да прилагам разни оптимизации (лампи да работят само там, където има нужда; метла, вместо прахосмукачка; заспиване на лаптопа в swap-а, вместо в RAM-та; рутер, включен само в часовете, когато сме си вкъщи и се ползва; повече микровълнова, отколкото фурна...), в същата тази квартира сметките паднаха на 20-25 лв. След като се преместих в новата квартира първите 1-2 месеца сметките бяха подобни, като след това направих и други оптимизации, като нов настолен компютър, който ми върши повече работа с по-малко ресурси, отоплявам се много по-малко (тук оптимизацията е изборът на южно изложение), пералня, работеща само на кратка (30 мин.) програма (въпрос на организация на прането), добра естествена вентилация в кухнята, така че не се налага да ползваме абсорбатор, когато се готви (особено важно при любимите ми кебапчета)... И ето, че до момента съм постигнал намаление с 1/3, въпреки че, както се вижда, още от самото начало моите сметки не са били кой знае какво. Така че, да, възможно е моят електромер да не е наред, но е много малко вероятно, защото говорим за два електромера на различни места и системно намаление на сметките, отговарящо на очакванията ;)

go_fire, напиши "usb пепелник" в Google и ще разбереш. Няма сега да правя реклама на магазини. И без това във всички магазини е един и същ :)

P.S.: А, да, забравих да спомена една много важна оптимизация откъм разходите на ресурси - жената. За мой късмет на мен ми се падна такава, която също вижда смисъл в оптимизацията потреблението на ресурси, така че, освен по-малкото потребление, имам и още една глава, която да мисли за оптимизации. Да ме прощават дамите, но досегашните ми наблюдения показват, че по-голямото излишно потребление на ресурси идва именно от жените :P Да не бъда разбран погрешно - не че мъжете нямаме излишно потребление, въобще не е така, но просто в повечето случаи се оказва, че жените потребяват малко или много повече излишни ресурси. Пак повтарям, излишни. Не говорим за разлики в необходимите ресурси :)
« Последна редакция: Oct 13, 2012, 17:41 от neter »
Активен

"Да си добре приспособен към болно общество не е признак за добро здраве" - Джиду Кришнамурти

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8792
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Колко ток харчи един компютър?
« Отговор #38 -: Oct 13, 2012, 17:35 »
Ама това не е далавера. Имал вентилатор, който изсмуквал дима. Така цигарата ще гори два пъти по-бързо == повече изпушени цигари. Който не вярва да запали цигара и да я държи до отворена вратичка на печка. Тъкмо влизаме в сезона. Аз от няколко дни се чудя дали да не паля вечер, ама отдържам, че като дойдат големите студове ще е страшното, сега може да се спести.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

neter

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3408
  • Distribution: Debian, SailfishOS, CentOS
  • Window Manager: LXDE, Lipstick
    • Профил
    • WWW
Re: Колко ток харчи един компютър?
« Отговор #39 -: Oct 13, 2012, 18:00 »
//извън темата

По принцип съм съгласен, ефектът с по-бързото горене го има, когато държиш цигарата до печка или на вятъра навън, но при този пепелник не е точно така. Докато при печката и вятъра навън имаш фактори, подпомагащи горенето, тук имаш вентилаторче, въздушният поток от което пренебрежимо малко променя температурата и динамичността около цигарата, като въздушният поток не е насочен в посока на горенето, а под ъгъл, който е повече обратно на посоката на горене. Резултатът е, че не забелязвам по-бързо горене на цигарата. Дори напротив - в моментите, когато си оставяш за някакво време цигарата в пепелника, при много пепелници цигарата не се задържа хоризонтално в улея и хората често ги оставят с огънчето надолу (за по-малък риск цигарата да падне от пепелника и да подпали нещо), което спомага горенето. При usb пепелника улеят удобно държи цигарата хоризонтално, така че откъм тази насока цигарата гори по-бавно от при много пепелници :)
Активен

"Да си добре приспособен към болно общество не е признак за добро здраве" - Джиду Кришнамурти

b2l

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 4786
  • Distribution: MCC Interim
  • Window Manager: - // - // -
  • ...sometimes I feel like screaming... || RTFM!
    • Профил
    • WWW
Re: Колко ток харчи един компютър?
« Отговор #40 -: Oct 13, 2012, 18:27 »
Момче, харесва ми какво пишете, но аз трябва да включа климатик в един UPS. Въпроса е колко VA да е UPS-а?
Активен

"Човекът е въже, опънато между звяра и свръхчовека, въже над пропаст. Човекът е нещо, което трябва да бъде превъзмогнато." - Фр. Ницше

dejuren

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1025
  • Distribution: Ubuntu, RedHat
  • Window Manager: lxde KDE4
    • Профил
Re: Колко ток харчи един компютър?
« Отговор #41 -: Oct 13, 2012, 18:40 »
//off
... заспиване на лаптопа в swap-а, вместо в RAM-та ...
neter, с този пример ми напомни за онази рецепта за чай - може да свариш чай 7 пъти с една и съща запарка. На 8-мия листенцата изплуват отгоре да видят коя е тая циция ;D
Не че не одобрявам похода за пестене на енергия, дори напротив, но горното води твърде далеч. Поддръжката на "жива" RAM по същество е поддръжката на заряда на кондензатор - някакво напрежение с разход на ток тока на утечка - пико-ампери. Дори да вмъкнем разхода на поддържащата това електроника + КПД пак ще се получи баланс от порядъка на единици вата. На това ниво може да е дори КПД на електропреносната ти мрежа, или мощността на примерно безжичния ти телефон и разхода за stand-by на телевизора, надявам се за такива "разходи" няма да тръгнеш да заменяш кабелите в стените с по-дебели и да изключваш телевизора от контакта? Това което искам да кажа е - знайте какво правите и имайте чувство за мярка. "Прекаления светец и Богу не е драг". По-добре си смени хладилника с по-икономичен.

Момче, харесва ми какво пишете, но аз трябва да включа климатик в един UPS. Въпроса е колко VA да е UPS-а?

Не е това въпроса. Въпроса е колко ти е мощността на климатика и колко време трябва да работи от UPS? Отговорът след това е чиста математика.
« Последна редакция: Oct 13, 2012, 18:43 от dejuren »
Активен

http://webchat.freenode.net/?channels=ubuntu-bg
The quieter you become, the more you are able to hear.
Две седмици цъкане с мишката спестяват два часа четене на документацията.

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8792
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Колко ток харчи един компютър?
« Отговор #42 -: Oct 13, 2012, 18:49 »
Ами аз телевизора изключвам от копчето. А че при спане не се харчи много ток ми е ясно. Моя лаптоп издържа на батерия не повече от 15 минути, обаче приспан може да изкара месец. Просто ми се свиди да направя два пъти повече от паметта swap, та да приспивам там.

По въпроса на б2л още преди няколко мнения му казах, че климатиците се водят два киловата и му трябват няколко хилядарки за непрекъсваемо. С обикновено няма да стане.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

b2l

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 4786
  • Distribution: MCC Interim
  • Window Manager: - // - // -
  • ...sometimes I feel like screaming... || RTFM!
    • Профил
    • WWW
Re: Колко ток харчи един компютър?
« Отговор #43 -: Oct 13, 2012, 18:58 »
По въпроса на б2л още преди няколко мнения му казах, че климатиците се водят два киловата и му трябват няколко хилядарки за непрекъсваемо. С обикновено няма да стане.

Абе хора - не говоря за пари. Парите са осигурени.
Ето го климатика:
http://v-clima.com/prod.php?id=klimatici_daikin_fvxs50f_rxs50g_podov_montag

Ето го и UPS-а: http://www.apc.com/resource/include/techspec_index.cfm?base_sku=sua3000rmi2u
Колко от него ще ми трябват (демек, с колко допълнителни батерии да го взема).
Активен

"Човекът е въже, опънато между звяра и свръхчовека, въже над пропаст. Човекът е нещо, което трябва да бъде превъзмогнато." - Фр. Ницше

dejuren

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1025
  • Distribution: Ubuntu, RedHat
  • Window Manager: lxde KDE4
    • Профил
Re: Колко ток харчи един компютър?
« Отговор #44 -: Oct 13, 2012, 19:12 »
b2l, пак няма отговор на въпроса за времето. А има и друга неясност с описанието на климатика "Охлаждане: 1,4-5,0-5,6kW/конс.1,55". Това какво точно означава остава открит въпрос. Три стойности в киловати + една безразмерна?? Ако се ориентирам само по киловатите един АРС ти стига за между 1/2 и 2 часа. (3000 VA разделени на 1.4 или 5.6 kW). Простата сметка е направена, от теб остава сложната "Колко време ми трябва, за да тръгне тока?"
« Последна редакция: Oct 13, 2012, 19:13 от dejuren »
Активен

http://webchat.freenode.net/?channels=ubuntu-bg
The quieter you become, the more you are able to hear.
Две седмици цъкане с мишката спестяват два часа четене на документацията.