Автор Тема: TV Tuner за Линукс?  (Прочетена 2539 пъти)

astronom

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 254
    • Профил
TV Tuner за Линукс?
« -: Jul 21, 2004, 11:31 »
Здравейте!
Тъй като съм решил да си купувам TV Tuner, бих искал да ви помоля да коментирате кой е според вас най-подходящия такъв (най-добра поддръжка, най-добра производителност и съвместимост) за Линукс? Интересуват ме само самостоятелни устройства, а не комбинация с графичен ускорител. Не съм се занимавал с TV Tuner-и досега и нямам никаква представа кое е добро и кое не.

Благодаря Ви предварително.

P.S.: Ако тунера има и добра подръжка за Windows още по-добре, въпреки че това не е определящо за мен :-)
Активен

Г. Д. Сотиров

Филип Бонев

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 517
  • Distribution: Debian
  • Window Manager: KDE
    • Профил
TV Tuner за Линукс?
« Отговор #1 -: Jul 21, 2004, 12:16 »
Здравей,

Значи хубаво е да се ползва търсачката на форума защото този въпрос не е задаван един или два пъти и със сигурност ще намериш отговор. Ето един пример от търсачката ТВ Тунер
Имаше още разни, но разгледай ще си намериш.

Успех.
Активен

Поздрави,
Филип Бонев

astronom

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 254
    • Профил
TV Tuner за Линукс?
« Отговор #2 -: Jul 22, 2004, 10:31 »
Проверил съм в търсачката, чел съм я тази статия още когато излезе, но там се описва конкретен тунер с конкретен чипсет. Доколкото разбрах най-добри тунери са тези с чипсет на Philips, но не знам кои модели са с такъв. Още повече не знам дали продуктите с чипсет на Philips имат добра поддръжка в Linux. Такива неща ме интерсуват, а не статия за това как да подкараме тунер. Въпреки, че автора казва, че е много доволен от избора си на тунер, аз бих искал да знам какви са другите възможности, за да си направя избора сам.

Мерси все пак, но това не ми помага.
Активен

Г. Д. Сотиров

  • Гост
TV Tuner за Линукс?
« Отговор #3 -: Jul 22, 2004, 11:47 »
Здравей,

1) доколкото ми е известно на пазара се продават TV карти с "тунер" на Philips. За да гледаш телевизия в БГ ти трябва тунер с поддръжка на PAL -D/K. Това обикновенно го пише на голямата метална кутийка, разположена в края на картата от която стърчат конекторите за ТВ и евентуално УКВ антени. Това е и самият тунер.

2) Най-популярният capture чип от евтините ТВ платки за PC са на Connexant (които закупиха Brook Tree) и са от серията bt8x8. Актуалният им чип е 878а

3) поддържаните в Линукс кернела драйвери можеш да видиш тук:
http://linux.bytesex.org/v4l2/drivers.html

4) Опита ми с Линукс+ТВ тунер включва Suse, Mandrake, RedHat, Knoppix и Acorp y878+FM (пуска се като PV951), Aver TV 203 Studio (Aver TV phone/98). И с двете няма проблеми с никоя съвременна дистрибуция, стига да не те мързи да почетеш.

Така или иначе съвременен, чисто нов тунер едва ли ще има директна поддръжка в кернела но ако е базиран на bt878 чипа няма да имаш никакави проблеми.

Успех

П.С. Тия двата тунера по-горе хвъркат чудесно и с FreeBSD 4.x и 5.x
Активен

dafo

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 293
  • Distribution: Fedora
  • Window Manager: KDE
    • Профил
TV Tuner за Линукс?
« Отговор #4 -: Jul 22, 2004, 17:47 »
Ами има нови чипове на Conexant и Philips, за които трябват допълнителни драйвери от посоченият от колегата сайт или да се ползва ядро 2.6.x Аз нямам проблеми с broktree чиповете, както съм и описал в статията. Преди време подкарах един bt848 на BeOS и работеше прилично. Ако е последна новост чипа има и вероятност да е в начална поддръжка. За всеки случай - http://linux.bytesex.org/
Активен