Автор Тема: Хардуер с предварително инсталирана боза.  (Прочетена 2471 пъти)

Yasen6275

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 553
    • Профил
Спомням си че едно време имаше дискусия могат ли да откажат продавачите да ти продадат хардуера без ОС. Какво беше крайното заключение по въпроса?
« Последна редакция: Jan 25, 2012, 16:47 от Yasen6275 »
Активен

vyrgozunqk

  • Гост
Продавачите го предлагат нарочно първо него, защото повечето хора искат компютър, който като пуснат да работи... Не искат да инсталират, камо ли да плащат...

Аз като отида в магазина и като кажа, че искам лаптоп/компютър без ОС, веднага ми се предлагат доста модели от различни марки или като кажеш, че си с къс бюджет, пак се предлагат такива...  :)
Активен

shoshon

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 497
    • Профил
Спомням си че едно време имаше дискусия могат ли да откажат продавачите да ти продадат хардуера без ОС. Какво беше крайното заключение по въпроса?

Продавачите продават квото имат, на такава цена, че да са на печалба.


Активен

Yasen6275

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 553
    • Профил
За съжаление не намирам това което ме интересува без боза. Търся си нещо с 13 или по малко инча екран с i3 ulv процесор. И всичките пообни са с Боза.
Активен

vyrgozunqk

  • Гост
13 инчови имаше ThinkPad но май идваха с ос... ще прежалиш тези 30 лв. : ))
Активен

backinblack

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3201
    • Профил
Някъде четох, че има възможност да се откажеш от Уиндоуса когато купуваш компютър с инсталирана ос, но до колкото си спомням, процедурата май беше, че си се плаща компа, а после се връщат парите за ос. Нещо имаше, че при първото стартиране, като тръгне да се инсталира, нали след инсталацията се регистрира, та тогава трябва да се откаже, но ми е мноо смътен спомен!
Активен

vyrgozunqk

  • Гост
Изобщо не трябва да се стартира, трябва да се форматира директно идска и процедурата беше доста тромава... Имаше и някаква зависимост с производителите, май не всеки връщаше парите...
Активен

backinblack

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3201
    • Профил
Ааааа, тва са си проблеми между търговеца и производителя!
Активен

stan_25

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 66
    • Профил
Ааааа, тва са си проблеми между търговеца и производителя!

...Които излизат винаги през през носа на потребителя. :)
Активен

Kedr

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 41
    • Профил
Няма проблеми. В един магазин купи компютър без диска, в друг само диск. Инсталирай диск в компютър.
Активен

Acho

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5296
  • Distribution: Slackware, MikroTik - сървърно
  • Window Manager: console only
    • Профил
    • WWW
А дали изобщо на някого върнаха парите за Windows-a ?
Активен

CPU - Intel Quad-Core Q8400, 2.66 GHz; Fan - Intel Box; MB - Intel G41M-T2; RAM - DDR2-800, Kingston HyperX, 2X2048 MB; VC - onboard, Intel G41 Express Chipset; HDD - Toshiba, 500 GB, SATAII; SB - Realtek HD Audio; DVD-RW - TSSTcorp DVD-RW; LAN - Realtek PCI-E GBE Controller; PSU - Fortron 350 Watt.

dejuren

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1025
  • Distribution: Ubuntu, RedHat
  • Window Manager: lxde KDE4
    • Профил
А дали изобщо на някого върнаха парите за Windows-a ?
Да, вариант първи - човека се отказва от споразумението като в поста на backinblack, снима целия процес и започва едно ходене по мъките със звънене 3-4 пъти на хелпдеск на търговеца докато накрая си взема парите обратно. Вариант втори - поръчва си компютъра (IBM Thinkpad) направо от производителя без ОС. Говоря за два конкретни примера.

ПП Виж това:
Ааааа, тва са си проблеми между търговеца и производителя!

...Които излизат винаги през през носа на потребителя. :)
и че всичко излиза през носа на потребителя си е чистата истина, и най-кофти нещото в цялата работа. Както казват основния ресурс на съвременната икономика е ... глупака. На него може да му се пробута/набута всичко.
« Последна редакция: Jan 26, 2012, 15:39 от dejuren »
Активен

http://webchat.freenode.net/?channels=ubuntu-bg
The quieter you become, the more you are able to hear.
Две седмици цъкане с мишката спестяват два часа четене на документацията.

stan_25

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 66
    • Профил
А дали изобщо на някого върнаха парите за Windows-a ?
Да, вариант първи - човека се отказва от споразумението като в поста на backinblack, снима целия процес и започва едно ходене по мъките със звънене 3-4 пъти на хелпдеск на търговеца докато накрая си взема парите обратно.

http://yovko.net/download/mirrors/linuxcenter/html/paper/microsoft.html
Активен

bop_bop_mara

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 2433
  • Distribution: Debian Testing
  • Window Manager: LXDE
  • Cute and cuddly
    • Профил
Няма проблеми. В един магазин купи компютър без диска, в друг само диск. Инсталирай диск в компютър.
Да, ама когато нямаш отделен диск с Уин, а той е записан на някакво скрито място на харддиска и ти само можеш да го възстановяваш към фабричните настройки (подобно на смартфоните), положението е по-сложно. Или имаш пред вид да го купиш без харддиск? Това пък вече надали ще стане, особено при лаптопите...

Да, вариант първи - човека се отказва от споразумението като в поста на backinblack, снима целия процес и започва едно ходене по мъките със звънене 3-4 пъти на хелпдеск на търговеца докато накрая си взема парите обратно.
Аз преди време също се бях замислила по този въпрос и проверка в Уикипедия показа само индивидуални случаи на успели да минат по цялата процедура и да се споразуменят с производителя за връщане на парите (които бяха по доста повече от 30 лева, всъщност). Пишеше нещо, че всеки производител/регионален клон сам си определя политиката по този въпрос.

Честно казано, ако аз се навия да се пробвам, би било само за машина, произведена от някой, който има и български офис и магазин към него. И пак, първо ще се допитам до тях относно въпросната им политика, ще им покажа случаите на връщания на парите от тяхната марка, ще изискам да разпитат и да ми кажат официално условията при които биха го направили. И после ще си купя машината. Или някъде по средата ще им тегля една и ще си го купя и ще затрия Уина, без да ми пука...
Активен

dejuren

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1025
  • Distribution: Ubuntu, RedHat
  • Window Manager: lxde KDE4
    • Профил
Аз преди време също се бях замислила по този въпрос и проверка в Уикипедия показа само индивидуални случаи на успели да минат по цялата процедура и да се споразуменят с производителя за връщане на парите (които бяха по доста повече от 30 лева, всъщност). Пишеше нещо, че всеки производител/регионален клон сам си определя политиката по този въпрос.

Честно казано, ако аз се навия да се пробвам, би било само за машина, произведена от някой, който има и български офис и магазин към него. И пак, първо ще се допитам до тях относно въпросната им политика, ще им покажа случаите на връщания на парите от тяхната марка, ще изискам да разпитат и да ми кажат официално условията при които биха го направили. И после ще си купя машината. Или някъде по средата ще им тегля една и ще си го купя и ще затрия Уина, без да ми пука...
Именно за това става въпрос. Търговеца също трябва да мине цялата тая разправия с Микрософт(R), на него разбира се му е по-изгодно да те изтормози, за да купиш накрая виндовса(R), от което той дори ще спечели от надценката. 99% от купувачите плюят и купуват виндовса(R), откъдето пък идва и мита за 1% линух потребители.
« Последна редакция: Jan 26, 2012, 17:41 от dejuren »
Активен

http://webchat.freenode.net/?channels=ubuntu-bg
The quieter you become, the more you are able to hear.
Две седмици цъкане с мишката спестяват два часа четене на документацията.