Автор Тема: Каква графична среда да си сложа?  (Прочетена 6323 пъти)

cybercop

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5626
  • Distribution: Ubuntu LTS, CENTOS 6.x
  • Window Manager: Xfce, Gnome 2
    • Профил
Re: Каква графична среда да си сложа?
« Отговор #30 -: Apr 13, 2012, 22:52 »
Eдин въпрос. LTS не означаваше ли Long Term Support? На 12.04?!  ??? И това излязло ли е изобщо? Какво му е дълго поддъжаното на 12.04

Не е излязло още. Но въпреки това работи доста стабилно и нямам никакви проблеми с него. Ползвам Lubuntu 12.04, леко модифицирано. Даже мога да кажа, че е най- добре работещата версия на Ubuntu /като бързина и икономичност на ресурси/ от Ubuntu 8.04 до сега.
Относно поддръжката - 5г. Малко ли ти се вижда. Можеш да си го ползваш и след това. Хранилищата са активни поне още година след спирането на поддръжката.
Активен

Ползването на Linux води до пристрастяване. Факт.
http://s19.postimg.cc/4oajwoq5v/xenial2.png

backinblack

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3201
    • Профил
Re: Каква графична среда да си сложа?
« Отговор #31 -: Apr 13, 2012, 23:09 »
В галерията има качена една снимка със телевизор вместо монитор, пробвах го този вариант. Заместих монитора с 32" LCD и издържах 1 час. Направо ми изтекоха очите. Бях го вързал с D-SUB. Гледам го от 1,5 метра някъде, обаче с телевизор не става. Затова питах, но 3 метра вече е друго.

От 3 години съм така и съм го купувал с тази цел. Размера съм го избирал с лаптопа в магазина да става за пълноценен монитор от това разстояние.
За телевизор ми идва малко голям, ама пък той пък се ползва само като ми дойдат гости :D !
Така съм му свикнал, че на 17 инчовия лаптоп сядам само когато не съм в къщи.
За 2,80-3,20 разстояние, 40-42 е оптималния размер за двойна употреба, но следващия размер, ще е малко по-комфортен за монитор, но 32 инча от метър и половина, ако е с добър контраст си мисля, че не би трябвало да има проблем!
Активен

neter

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3408
  • Distribution: Debian, SailfishOS, CentOS
  • Window Manager: LXDE, Lipstick
    • Профил
    • WWW
Re: Каква графична среда да си сложа?
« Отговор #32 -: Apr 14, 2012, 00:34 »
//извън темата
Ти не си забелязал, но санди бридж платформата не върви с дистрибуции с ядра по-стари от 2.6.38 и последен хорг от същото време, като вече с 3, нещата са на 6!
Компа ми е това дънце с този процесор с фул хд монитор 40" който го ползвам на 1366х768 и като го купих миналата година, с нищо по-старо от 11.04 и Минт Катя не ми тръгваше видеото с всички резолюции които поддържа, а със стария, нямаше проблем с видеото с 10.04.
Горното твърдение не съответства на проблема, който си имал - не може само заради това, че не са ти сработили по подразбиране всички разделителни на телевизора, да твърдиш, че Sandy Bridge не работи на системи с по-стари ядра и X.Org от споменатите. Системата е заредила, хардуерът ти е сработил, и единствената грижа, която споменаваш, е по-кратък списък с разделителни способности. Щом е било достатъчно да качиш по-нови версии на ядрото и X.Org, за да заработят всички разделителни (като най-вероятно едното от тях е било достатъчно за решаване на проблема), то в момента предполагам два варианта за корена на проблема:
1. Ако проблемът е решен от по-нова версия на ядрото - Съдейки по дъното ти, ползваш вграденото GPU в процесора, и следователно ползваш i915 модула за видеото. Не си имал проблем с ядрото като цяло заради несъвместимост със Sandy Bridge, иначе системата ти въобще нямаше да тръгне. Имал си грижа само с i915 модула. Аз ползвам същия модул, но GPU-то ми е друго, пък и вероятно си ползвал различна версия на модула, така че не мога да ти кажа наизуст точно каква ти е била грижата. Можело е да го решиш и само с по-нова версия на модула, вместо с цяло ново ядро;
2. Ако проблемът е решен от по-нова версия на X.Org - Това е по-вероятният вариант, като той пък се разделя на два подварианта:
- Имало е някаква грижа с твоето GPU или управлението на видео изходите ти в по-старите версии на X.Org. Ако те интересува да разбереш, можеш да се заровиш в bugtracking-а на X.Org за нещо по въпроса;
- Липсата на някои разделителни способности е било въпрос на донастройка на X.Org, която не си направил (по-вероятният вариант). В по новите версии на X.Org или на дистрибуциите, които си описал, тази донастройка може да е била направена по подразбиране, а в по-старите версии да е било нужно само малко да си поиграеш с настройките.
Нямам такъв телевизор, а и хардуерът ми се различава от твоя, за да мога да говоря по-точно така наизуст, но нито един от вариантите не говори за липса на поддръжка на Sandy Bridge в споменатите версии на ядрото и X.Org. Възможно е да си попаднал на някакво бъгче в модула i915 или в X.Org, възможно е всичко да е било просто въпрос на настройка, но в никакъв случай не става дума за липса на поддръжка. На първо четене не попадам на достатъчно точна информация (с повече ровене сигурно ще разбера, но честно казано не ми е много интересно да разбера, пък и е малко относително), така че не мога да ти кажа точно от коя версия можем да броим, че Sandy Bridge се поддържа, но ето, че 2.6.32 (или поне Debian-ският ѝ вариант) е една от тях. Разбира се, има разни допълнения във всяко ново ядро (например, във версия 3.1 на ядрото по подразбиране се появява LLC, позволяващ на Sandy Bridge и Ivy Bridge GPU-тата да ползват кеша на CPU-то), но това са добавки, а не основни поддържащи функции за платформите.
Та... когато правиш такива генерални заключения, гледай да са на базата на по-обширна информация от липсата на няколко разделителни способности за телевизора ;)
Активен

"Да си добре приспособен към болно общество не е признак за добро здраве" - Джиду Кришнамурти

backinblack

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3201
    • Профил
Re: Каква графична среда да си сложа?
« Отговор #33 -: Apr 14, 2012, 02:49 »
Да попитам, като е така, що не помогна когато 2 седмици му се зверих!!!?

http://www.linux-bg.org/forum/index.php?topic=40842.0

http://www.linux-bg.org/forum/index.php?topic=41001.0

Не, че си бил длъжен, но когато имах проблем с MySQL-а, доста повече време ми отдели, за което благодаря!
Активен

neter

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3408
  • Distribution: Debian, SailfishOS, CentOS
  • Window Manager: LXDE, Lipstick
    • Профил
    • WWW
Re: Каква графична среда да си сложа?
« Отговор #34 -: Apr 14, 2012, 04:48 »
//извън темата
Да попитам, като е така, що не помогна когато 2 седмици му се зверих!!!?
:) Като гледам датите на темите, в този период гонехме убийствен deadline по един проект, та бях свил останалите си занимания до минимум. Добре че Марчето беше на линия да ви наблюдава, че почти не четях форума. Но и да не беше така, не мога да отговарям на всички за всичко. Забелязал съм, че доста хора мислят, че спя във форума (не си първият, който ми задава този въпрос), а това далеч не е така. Но защо питаш със съжаление? Ако някой ти беше дал точен отговор веднага, нямаше да научиш нещата, с които си се сблъскал междувременно. Неволята е най-добрият учител, а като гледам (ако не бъркам), не целиш да си обикновен потребител, така че този учител ти е нужен. Между другото, нужният отговор ти е бил даден по едно време, но не си успял да си генерираш xorg.conf файла. Препоръчвам ти да спреш да страниш от конзолата - без нея никога няма да успееш да вникнеш в същността и логиката на системата, и често ще се спъваш дори в иначе елементарни неща ;)
Активен

"Да си добре приспособен към болно общество не е признак за добро здраве" - Джиду Кришнамурти

v13

  • Гост
Re: Каква графична среда да си сложа?
« Отговор #35 -: Apr 14, 2012, 08:31 »
Че какво му е на Убунту 12.04 с Unity? Вече две седмици съм с него и нямам никакви проблеми. Всичко си ми е по подразбиране, само си пуснах опцията за авто-скриване на панела.
Снощи забелязах, че Unity се ъпдейтна до версия 5.10.
Иначе за тези които не искат KDE, вече всички алтернативи за Gnome са достъпни и за Ubuntu. Имам предвид Gnome Shell 3.4, MATE 1.2, Cinnamon 1.4, отделно Unity 2d, Ubuntu panel - което на пралтика е с почти същия изглед като стария гном. И това ако не е собода не знам.  :)  [_]3
Активен

cybercop

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5626
  • Distribution: Ubuntu LTS, CENTOS 6.x
  • Window Manager: Xfce, Gnome 2
    • Профил
Re: Каква графична среда да си сложа?
« Отговор #36 -: Apr 14, 2012, 09:25 »
+KDE-4, kde3-trinity, xubuntu-desktop, чиста xfce, lxde, openbox,....
Списъкът си го бива. За всеки вкус и хардуер.
Активен

Ползването на Linux води до пристрастяване. Факт.
http://s19.postimg.cc/4oajwoq5v/xenial2.png

lunarvalley

  • Гост
Re: Каква графична среда да си сложа?
« Отговор #37 -: Apr 14, 2012, 12:50 »
Цитат
В галерията има качена една снимка със телевизор вместо монитор, пробвах го този вариант. Заместих монитора с 32" LCD и издържах 1 час. Направо ми изтекоха очите.

телевизорът от снимката в галерията е свързан към компютърa през VGA

мен не ми е проблем да го гледам от близо, но пък и клавиатурата е безжична с touchpad, тоест можеш да си седнеш на канапето и да си я вземеш в скута  :)
« Последна редакция: Apr 14, 2012, 12:52 от lunarvalley »
Активен