Автор Тема: TFT vs. LED  (Прочетена 15595 пъти)

Златко

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 2147
    • Профил
TFT vs. LED
« -: Apr 25, 2012, 12:45 »
Кажете сега, кое предпочитате - екран с TFT (тънкослойни транзистори) или LED (светодиоди)?

Питам, защото имам съмнения, че LED екраните нещо не са добри за очите. Казвам го на база собствен опит с такъв в продължение на година и половина. Преди с TFT монитор не съм имал такива оплаквания. Но може и от ЕГН-то да е вече.  :'(
При вас какви са наблюденията? И дали правят още някъде лаптопи с TFT екрани?

 ^-^
Активен

Без правила няма игра

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8780
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: TFT vs. LED
« Отговор #1 -: Apr 25, 2012, 13:12 »
Ами аз точно от безвредните лаптопи и течнокристални монитори окьоровех.  Истината е, че тяхната разделителна способност е далеч от тая на окото и колкото и да не излъчват като ЕЛТ, то пак вредят и то немалко.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

vyrgozunqk

  • Гост
Re: TFT vs. LED
« Отговор #2 -: Apr 25, 2012, 13:19 »
Освен това всички LED/TFT имат много по-силно background осветление, което е%^&#$%^&*^%$%^&а на очите и реално се оказват много по-вредни... При LED диодите, светлината която излъчват, като спектър и лумини също е много вредна, има доста статий из нета, TFT на теория е малко по-добър вариант, LED се налагат, заради по-ниската ел. консумация...

Редактирано.
bop_bop_mara
« Последна редакция: Apr 25, 2012, 13:45 от bop_bop_mara »
Активен

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8780
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: TFT vs. LED
« Отговор #3 -: Apr 25, 2012, 13:24 »
То туй led  са си на практика милиони ЕЛТ на куп. Лед не е нищо по-различно от луминистентните пури дето ги имаше доскоро. Сега им промениха формата и ги прекръстиха „енергоспестяващи“ крушки. Ама каква енергия спестяват не казват. Това, че харчили малко не е показател, тия крушки не се появяват от въздуха.

В крайна сметка Голди, все  си прецакан, каквото и да вземеш.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

jet

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3472
  • Distribution: debian
  • Window Manager: kde
    • Профил
Re: TFT vs. LED
« Отговор #4 -: Apr 25, 2012, 14:51 »
Аз също имам проблеми с очите при LED мониторите, последния който си купих изрично търсих да е LCD
Активен

..⢀⣴⠾⠻⢶⣦⠀
  ⣾⠁⢠⠒⠀⣿⡁
  ⢿⡄⠘⠷⠚⠋
  ⠈⠳⣄⠀⠀⠀⠀  Debian, the universal operating system.

ivo3d

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 161
  • Distribution: Mint Linux
  • Window Manager: Gnome
    • Профил
Re: TFT vs. LED
« Отговор #5 -: Apr 25, 2012, 17:32 »
При LED черното си е наистина черно, за разлика от TFT. И харчат по-малко енергия. Но си нямам и идея как влияят на очите. Аз, да чукна на дърво, нямам никакви проблеми с каквито и да било монитори и разделителни способности. Така, че предпочитам LED заради предимствата, които описах.

go_fire, LED няма нищо общо с луминисценти лампи. При лампите гори газ и излъчва ултравиолетова светлина, която се превръща във видима от луминофора, докато LED е светодиод - pn преход. А тия безумни енергоспестяващи лампи не съм се заинтересувал как работят, но нямат нищо общо със светодиодите. Макар, че има и led осветителни тела, които са доста по-енергоспестяващи от енергоспестяващите, които се опитват да ни набутат от ЕС. И освен това не са вредни и на практика са вечни. Ама това е друга тема.
Активен

bot

  • Гост
Re: TFT vs. LED
« Отговор #6 -: Apr 25, 2012, 18:18 »
 Нещо не става ясно за LED подсветка ли говорим, където подсветката на LCD/TFT екрана е заменена от CCFL (cold catode fluorescent lamps) с мощни светодиоди, налепени по периферията на същите LCD/TFT дисплеи, или за OLED дисплеите, където всеки пиксел по екрана представлява светодиод?
Активен

Златко

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 2147
    • Профил
Re: TFT vs. LED
« Отговор #7 -: Apr 25, 2012, 18:30 »
А бе не знам за черното, но с TFT монитора не съм се чувствал така зле като с това LED LCD. Ползвал съм TFT 3-4 години и не съм имал проблеми. За капак имам и енергоспестяващи лампи и доколкото знам това са си луминисцентни лампи, само дето са по-малки и са адаптирани за нормалните фасунги. Накрая ще взема да ги сменя с обикновени, само дето от ЕСССР ги забраниха и не знам откъде ще купувам.  ???
Кога ли ще го метна тоя лаптоп през прозореца...  ;)

Нещо не става ясно за LED подсветка ли говорим, където подсветката на LCD/TFT екрана е заменена от CCFL (cold catode fluorescent lamps) с мощни светодиоди, налепени по периферията на същите LCD/TFT дисплеи, или за OLED дисплеите, където всеки пиксел по екрана представлява светодиод?

На лепенката пишеше LED LCD.
Активен

Без правила няма игра

bot

  • Гост
Re: TFT vs. LED
« Отговор #8 -: Apr 25, 2012, 18:38 »
 Определено говорим за LED подсветка! В този случай светодиоди осветяват екрана, вместо класическите луминесцентни тръбички. Предимството е по-голяма яркост и уж по-малка консумация, макар че според мен разликата консумацията е пренебрежимо малка. Аз също смятам че светодиодната подсветка изморява очите. На лаптопа си държа яркостта на 70 процента независимо дали е на контакт или на батерии.
Активен

Naka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3395
    • Профил
Re: TFT vs. LED
« Отговор #9 -: Apr 25, 2012, 20:53 »
Дааа.. голяма обърквация.

Всички тънки монитори са LCD.

Всички тънки телевизори също са LCD, въпреки че продължават да им викат плазми. :o Е едно време е имало наистина плазмени TV-та, но доколкото знам дърпат страшно много ток. - от порядъка на Киловати. Сега дали има още плазми?

TFT е вида на LCD клеткета и това не означава нищо повече от това, че има и някой друг транзистор заедно с клетката за нейното управление.

Цитат
TFT LCD is one type of Active matrix LCD, though all LCD-screens are based on TFT active matrix addressing.
http://en.wikipedia.org/wiki/TFT_LCD


А пък това за LED, както вече бе споменато е задното осветление. LED е нищо повече от една лампа. По подобие, както са повечето фенерчета и както са най новите енергоспестяващи LED крушки.

Т.е има само един тип дисплей който винаги е  TFT LCD.
но може и вместо с луминисцентна осветление да е с светодиоди и тогава пълното му заглавие ще е LED TFT LCD.

Много понятия, само нови думички и разни комбинации с думичките и все някой проиводител измисля някоя гръмка фраза-супер нова технология.

Цитат
Аз също смятам че светодиодната подсветка изморява очите. На лаптопа си държа яркостта на 70 процента независимо дали е на контакт или на батерии.

Това ми е много интересно. Ако наистина е така ще е много лошо. Преди като четох за LED осветлението разбрах, че е имало лош 'Colour rendering'. Предполгам, че белият светодиод има много неравномерен спектър и като осветяваш нещо с него се получават изкривени цветове. Може и затова светодиодната подсветка да изморява очите.


« Последна редакция: Apr 25, 2012, 21:24 от Naka »
Активен

Perl - the only language that looks the same before and after encryption.

n00b

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1248
  • Distribution: OSX
  • Window Manager: 10.6, 10.8, 10.9
  • Live to hack, hack to live.
    • Профил
Re: TFT vs. LED
« Отговор #10 -: Apr 25, 2012, 21:50 »
подсветката изморява очите! Това което е идеално е eInk, но те са с такова бавно опресняване (около секунда-секунда и половина) което ги прави неизползваеми за ПК.
Активен

mobilio - професионални мобилни приложения

jet

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3472
  • Distribution: debian
  • Window Manager: kde
    • Профил
Re: TFT vs. LED
« Отговор #11 -: Apr 25, 2012, 21:54 »
Тук с тази картинка евентуално може да забележите разликата
http://www.csse.uwa.edu.au/~lucas/background.html
Активен

..⢀⣴⠾⠻⢶⣦⠀
  ⣾⠁⢠⠒⠀⣿⡁
  ⢿⡄⠘⠷⠚⠋
  ⠈⠳⣄⠀⠀⠀⠀  Debian, the universal operating system.

senser

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1328
    • Профил
Re: TFT vs. LED
« Отговор #12 -: Apr 25, 2012, 22:18 »
А малко встрани от темата, какво мислите за "гланцов срещу матиран" дисплей. За мен гланцираните са отвратителни!!!
Активен

Златко

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 2147
    • Профил
Re: TFT vs. LED
« Отговор #13 -: Apr 25, 2012, 23:16 »
А малко встрани от темата, какво мислите за "гланцов срещу матиран" дисплей. За мен гланцираните са отвратителни!!!

И аз мисля така.  :) Затова съм си взел лаптоп с матов екран. Ама на, пак ми вади очите пущината.   ::)
Активен

Без правила няма игра

sstefanov

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 158
    • Профил
Re: TFT vs. LED
« Отговор #14 -: Apr 25, 2012, 23:17 »
При телевизорите има 2 технологии:

Плазменият дисплей се състои от RGB пиксели, коитo излъчват светлина при определени условия.

LCD са с течни кристали, които пропускат или спират излъчваната от подсветката светлина.

TFT е вид технология на LCD дисплея. Преди да се появи TFT имаше STN и DSTN, които бяха бавни и лоши.
CFL и LED са видове подсветки на LCD дисплей. CFL са тънки флуоресцентни лампи, а LED са светодиоди.

При компютърните монитори всичко е LCD (с TFT)!

Така че като ви казват LED телевизор разбирайте LCD с LED подсветка.

Най-новите разработки са OLED дисплеите, при които пикселите излъчват светлина (както при плазмата) и се състоят от OLED (органични LED). Но засега OLED телевизорите ги показват само по изложенията. Разновидност на OLED е AMOLED на дисплеите на таблетите и телефоните.

eInk е друга технология, която навлиза, но засега дисплеите са бавни и нямат много цветове.
« Последна редакция: Apr 25, 2012, 23:19 от sstefanov »
Активен