Автор Тема: FSF петиция против ограничение от Microsoft - подписваме!  (Прочетена 10651 пъти)

bvbfan

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1056
  • Distribution: KaOS
  • Window Manager: Plasma 5
    • Профил
За десктоп няма да се случи, почти съм убеден. Желанието на М$ е, според мен: Да не може да се инсталира 8-цата свободно, тъй като има много телефони и таблети с отключен буутлоадър, Моторола Атрикс / Хоом, на които може съм спокойно да си сложиш дуал-буут и кеф. Също така не искат на техните устройства да се инсталират свободни ОС като Андроид. Както и да е, какво и да направят ще може да се разбие така, че се тая няма какво да го мислите, М$ и тъпите им прищявки  ;D
Активен

dejuren

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1025
  • Distribution: Ubuntu, RedHat
  • Window Manager: lxde KDE4
    • Профил
FSF (Free Software Foundation) открива конкурс за комикс по темата.  ;D За заинтересуваните срокът за предаване на работите е 17 март.

От http://www.opennet.ru/opennews/art.shtml?num=33232
Активен

http://webchat.freenode.net/?channels=ubuntu-bg
The quieter you become, the more you are able to hear.
Две седмици цъкане с мишката спестяват два часа четене на документацията.

Yasen6275

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 553
    • Профил
А какво става с виртуалните машини и тази простотия с UEFI?
Активен

petar258

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 399
  • Distribution: Ubuntu-mate 16.04, Windows 7
    • Профил
Аз съм категорично против някой друг да ми казва какво да правя с нещо което съм си купил. Така се оказва че това нещо не е мое макар че съм си го купил. Ами защо тогава да давам пари за него? То дефакто ще е собственост на микрософт...
Май малко хора се сещат че това е заробване, орязване на свободата им, принуда.
Активен

nyakoy

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 164
  • Distribution: Distrohopper
  • Window Manager: Gnome2, KDE4, OpenBox
    • Профил
  Ами то както е тръгнало вече ще ни казват какво да правим с всички неща, които сме си купили.
Предлагат ни софтуер като услуга с техните клауд-млауд глупости, сега идва ред на хардуер под наем. Ще ни продават електромобили, но батериите нямало да бъдат наша собственост, а щели да бъдат под наем ...
Добре поне, че по дифолт се раждаме цели, че иначе щеше да се плаща наем и за сърце, дроб, бъбрек ...
Активен

Keep in mind, you did not learn Windows in a day, and it will take some time to learn Linux as well.

Slackware may be a dinosaur, but the main advantage of dinosaurs is it takes at least a meteor strike to take them out.

Isn't it enough to just "not use" something?

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8792
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
уффтопиц

А бе като каза Нисан, гледахте ли оная тъпня, дето електромобилите  отвръщали на удара?

Иначе това Уефи не знам какво толкова се раздухва. Това супер стара технология. В началото на века още  виждах машинки с w2000 на нея. Подозирам, че е заради  secboot-a ама това няма да мине, очевидно  е. Всички по веригата ще си вкарат поредица автоголове, ако го сторят. А да освен всичко друго Интел го пусна това opensource още в самото начало.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

shoshon

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 497
    • Профил
Цитат
А да освен всичко друго Интел го пусна това opensource още в самото начало.

UEFI не е код а спецификация. Точно като BIOS.
Активен

neter

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3408
  • Distribution: Debian, SailfishOS, CentOS
  • Window Manager: LXDE, Lipstick
    • Профил
    • WWW
Не съм против UEFI като цяло, дори ми изглежда доста добра идея за развитие, което в бъдеще може да ни покаже интересни неща. Е, "Secure Boot" опцията си е чисто губене на време за тези, които не се побират в изначално планираната рамка, а това е по-голямата част от потребителите, така че едва ли тази опция ще просъществува дълго, или ако се задържи, то ще е само като опция (т.е., ще може да се изключва). Все пак подписах петицията, за да може това наистина да се случи така, защото в израза става дума за глас народен, а не за мълчание народно :)
Активен

"Да си добре приспособен към болно общество не е признак за добро здраве" - Джиду Кришнамурти

dejuren

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1025
  • Distribution: Ubuntu, RedHat
  • Window Manager: lxde KDE4
    • Профил
Microsoft Emergency Bulletin: Unauthorized Certificate used in "Flame"
« Отговор #23 -: Jun 04, 2012, 17:05 »
Малко отстъпление в началото: UEFI не представлява проблем, проблемът възниква при налаганият от М$ режим на "безопасно стартиране" в UEFI.

И така да потвърдим очевидното: безопасен ли е "безопасният" режим на стартиране от М$?

http://isc.sans.edu/diary.html?storyid=13366&rss

Накратко: Спешен бюлетин по сигурност и нов пач от М$ за компрометирани цифрови сертификати, издадени от М$. И така ако не пач-нете вашият М$ ПК ще вярва на всеки код подписан с компрометирания сертификат, като че той (кодът) произлиза директно от М$.

От друга страна не е ясно дали компрометираните сертификати не могат да бъдат използвани за подписване на пач-а, откъдето следва, че пач-ът от своя страна може също да вкара вълка в кошарата.

Извод: Боже, Боже, тия ли ще ме пазят със "безопасно стартиране"? Пази ме Боже от приятелите (М$), от враговете си аз сам ще се пазя.
Активен

http://webchat.freenode.net/?channels=ubuntu-bg
The quieter you become, the more you are able to hear.
Две седмици цъкане с мишката спестяват два часа четене на документацията.

backinblack

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3201
    • Профил
Чудех се дали да пускам нова тема, че покрай разни новини в последно време ми изникват някакви въпроси дето не ми се връзват нещо!

На първа страница та на сайта новина, че Федора капитулирала и ще ползва сертификати от МС и куп коментари отдолу и се чудя, Ред Хад и те ли ще ползват МС сертификати.

После друго, МС имат акция, че сега закупените компютри с Уиндоус 7, ще бъдат обновени срещу 15$ до 8 и се чудя как ще стане, като 8 няма да може да се инсталира на сегашния биос до колкото съм чел, а на 7 едва ли ще му пуснат версия която да се инсталира на UEFI!

После, кво ще става с новия хардуер и най-вече дъната? То, че ще се намери начин да се инсталира пиратски 8 е без съмнение, но производителите няма ли да отнесат малко дръвце като дъната им стават само за Уиндоус.
Активен

shoshon

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 497
    • Профил
Чудех се дали да пускам нова тема, че покрай разни новини в последно време ми изникват някакви въпроси дето не ми се връзват нещо!

На първа страница та на сайта новина, че Федора капитулирала и ще ползва сертификати от МС и куп коментари отдолу и се чудя, Ред Хад и те ли ще ползват МС сертификати.

После друго, МС имат акция, че сега закупените компютри с Уиндоус 7, ще бъдат обновени срещу 15$ до 8 и се чудя как ще стане, като 8 няма да може да се инсталира на сегашния биос до колкото съм чел, а на 7 едва ли ще му пуснат версия която да се инсталира на UEFI!

После, кво ще става с новия хардуер и най-вече дъната? То, че ще се намери начин да се инсталира пиратски 8 е без съмнение, но производителите няма ли да отнесат малко дръвце като дъната им стават само за Уиндоус.

Здравей,

Мисля, че тази тема я дискутирахме вече и ще ти предожа да разгледаш форума. Все пак ще се опитам да обобщя:
1) Linux и Windows подържат UEFI. Линукс буут-ва. Тествал съм го. Може да си го тестваш и ти.
2) Не разбирам защо казваш че 8 няма да въри на BIOS. На PC-то вкъщи работи без проблем. Ако това те тревожи, съветвам те да се обърнеш към Techbase на Микрософт - доста полезна страница е.
3) Новината, като всичко ново излизащо от Linux Community-то наппоследък си е чист FUD и лоша реклама. Fedora не са капитулирали. а са си купили сертификат на 200 лв на година. Даже в новината изрично се казва, че НЕ СА ГО КУПИЛИ ОТ MICROSOFT. Затова каква връзка има всичко с Microsoft така и не разбрах...

Има хиляди кусури в технологията на които трябва да се обърне внимание, като например ограниченията в kernel-space, които се налагат от подписването на кода. Това, вече е индиректна намеса в практиката за софтуерна разработка на конкуренти продукти. Въпреки това вярвам, че това ще подобри качеството на Linux ядрото. Спомнете си, че имаше rootkit за линукс, който точно се възползваше от /proc/*/mem (Писах за това http://www.linux-bg.org/cgi-bin/y/index.pl?page=news&id=0&key=442530117 ), е със SecureBoot  това няма да е възможно, както и Матю каза.   

Все пак говорим за технология, която още не е вряла и кипяла... Това не значи, че трябва да разсъждаваме като пенсионери ( ако има такива между вас, моля да простите сравнението )
Активен

backinblack

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3201
    • Профил
От доста време съм редовен във форума и не пропускам теми, та явно нещо ми е убягнало!
Въпреки, че болшинството дистрибуции съм ги превъртял на виртуалка, че даже и Мак преди доста време разглеждах, но 8 още не ме е поблазнил, въпреки че по торентите има готови виртуалки с него.
Но пък покрай разни писАния съм останал с впечатление, че няма да може да се инсталира върху сегашния биос КАТО ИЗЛЕЗЕ ОФИЦИАЛНО ФИНАЛНАТА ВЕРСИЯ, а само върху UEFI, а за 7 пак от писанията съм разбрал, че не се инсталира на него.
Та това, ако е вярно, ще стане голяма галимация с нов и стар хардуер.
За Линукс не се съмнявам, че няма да е подготвен като излезе да може да се инсталира, освен ако МС с неговите интриги не извие ръцете на производителите и да затрудни максимално нещата.
Иначе изобщо не съм против новите технологии, но да има и избор. Старото винаги е по изпипано с времето и не всеки има нужда от най-новото.
Активен

gat3way

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6050
  • Relentless troll
    • Профил
    • WWW
Опитвам се да се абстрахирам от всичко и да гледам абстрактно на нещата. UEFI въобще не е лошо нещо, но идеята на secure boot-а някак според мен не е решена в случая. Хората са решили че трябва да борят проблема "имам физически достъп, не трябва да мога да компрометирам системата". UEFI се справя с това, поне донякъде - няма да бучнеш флаш памет която да зареди друга операционна система (последното с малко старание). Обаче може просто да извадиш диска, да го ръгнеш в друга система, да бутнеш и да си правиш каквото си решиш. Номерът с подписания bootloader върши доста по-добра работа върху embedded системи където съществува доста по-отдавна. Това е защото е малко по-сложно да изкъртиш NOR/NAND паметта, да я запоиш на друга платка и с малко магия това да запали и да се гавриш. С ваденето и слагането на харддискове е значително по-лесно.

Но както и да е, не съм против UEFI. Далеч не мисля, че това е световен заговор.
Активен

"Knowledge is power" - France is Bacon

bot

  • Гост
Добре поне, че по дифолт се раждаме цели, че иначе щеше да се плаща наем и за сърце, дроб, бъбрек ...
ще дойде време и това да се случва - гледай филма "200 годишен човек" за да прозреш в бъдещето
Активен

Подобни теми
Заглавие Започната от Отговора Прегледи Последна публикация
Пак за Microsoft и патентите
Живота, вселената и някакви други глупости
iko 3 3713 Последна публикация Jul 15, 2004, 15:35
от mikis
Нека да има и несто от Microsoft
Хумор
ohubohu 8 4605 Последна публикация Aug 02, 2004, 03:57
от zeridon
Microsoft са велики :)
Хумор
nifelheim 1 3362 Последна публикация Sep 10, 2004, 10:53
от sverdlov
Microsoft
Настройка на хардуер
nocture 3 2538 Последна публикация Dec 12, 2004, 20:43
от nocture
Microsoft is the best
Настройка на програми
no 1 3017 Последна публикация Oct 26, 2005, 20:05
от Agent_SMITH