Автор Тема: Бисквитките, необходими ли са?  (Прочетена 3465 пъти)

Златко

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 2147
    • Профил
Какво толкова правят тия бисквитки и не може ли без тях?
Защо са необходими?
Активен

Без правила няма игра

laskov

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3166
    • Профил
Re: Бисквитките, необходими ли са?
« Отговор #1 -: Oct 12, 2012, 12:24 »
Някой ден, когато Google, MS, Apple и др.п. знаят всичко за теб, нуждата от тях ще отпадне.
Активен

Не си мислете, че понеже Вие мислите правилно, всички мислят като Вас! Затова, когато има избори, идете и гласувайте, за да не сте изненадани после от резултата, и за да не твърди всяка партия, че тя е спечелила, а Б.Б. (С.С., ...) е загубил, а трети да управлява.  Наздраве!  [_]3

koue

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 74
  • Distribution: FreeBSD
  • Window Manager: fluxbox
    • Профил
Re: Бисквитките, необходими ли са?
« Отговор #2 -: Oct 12, 2012, 13:42 »
Първото, за което се сещам - http://httpd.apache.org/docs/2.2/mod/mod_proxy_balancer.html
Активен

Спрете да им прощавате, че не знаят какво правят!

geroy

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 198
  • Distribution: Windows, NetBSD, Devuan
    • Профил
    • WWW
Re: Бисквитките, необходими ли са?
« Отговор #3 -: Oct 12, 2012, 14:40 »
отлеееепяш, облииизваш....
Активен

b2l

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 4786
  • Distribution: MCC Interim
  • Window Manager: - // - // -
  • ...sometimes I feel like screaming... || RTFM!
    • Профил
    • WWW
Re: Бисквитките, необходими ли са?
« Отговор #4 -: Oct 12, 2012, 14:51 »
отлеееепяш, облииизваш....

+1
Активен

"Човекът е въже, опънато между звяра и свръхчовека, въже над пропаст. Човекът е нещо, което трябва да бъде превъзмогнато." - Фр. Ницше

tonitochev

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 699
  • Distribution: Kubuntu and Xubuntu
  • Window Manager: KDE 4
    • Профил
    • WWW
Re: Бисквитките, необходими ли са?
« Отговор #5 -: Oct 12, 2012, 16:16 »
Забрани си на браузъра да ползва бисквитки и ще видиш.
Просто някои сайтове ги ползват да ти заредят някакви лични настройки за сесията. Може и без тях, но някъде няма да ти хареса.
Активен

Debian
 http://debian-az-propaganda.blogspot.com/
вестник за GNU/Linux  http://vestnik.hbcom.info/news.php
 http://tonitochev.net16.net/

Naka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3401
    • Профил
Re: Бисквитките, необходими ли са?
« Отговор #6 -: Oct 12, 2012, 17:41 »
Какво толкова правят тия бисквитки и не може ли без тях?
Защо са необходими?

Заради поддържане на сесията при динамични сайтове.
Представи си динамичен сайт например като FB, mail.yahho.com .... За всеки отделен (логнат) потребител се сервират различни страници с различно съдържание. Сесията се използва от Apache-то и от скриптовете за да се проследяват действията на потребителя. Без сесия няма да може да се отличи едни от друг потребител.

Е има и друг начин за сесия (без бисквитки), като в всеки URL, forma се вмъква уникално число - сесиен номер..... Обаче дали този дето е правил скриптовете го е направил да работи едновременно и с бисквитки и с сесиен номер?

Аз един път брах големи ядове да направя едни скриптове да работят и с двете. Например за 'умен' юзер дето е решил да си изключи бисквитките.


 
Активен

Perl - the only language that looks the same before and after encryption.

radovid

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 27
  • Distribution: Debian, Bodhi
  • Window Manager: KDE, E17
    • Профил
Re: Бисквитките, необходими ли са?
« Отговор #7 -: Oct 13, 2012, 00:37 »
Без бисквитки трудно ще стане, затова аз съм забранил само бисквитки от трети страни и новите се трият при затваряне на браузера.

// Златко, случайно да имаш нещо общо с ФАБ?
« Последна редакция: Oct 14, 2012, 00:44 от radovid »
Активен

gat3way

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6050
  • Relentless troll
    • Профил
    • WWW
Re: Бисквитките, необходими ли са?
« Отговор #8 -: Oct 13, 2012, 00:45 »
Силно се надявам да няма, защото гореспоменатите са на кантар с нацитата по малоумие (като нацитата друсат малко по-качествени наркотици)
Активен

"Knowledge is power" - France is Bacon

gat3way

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6050
  • Relentless troll
    • Профил
    • WWW
Re: Бисквитките, необходими ли са?
« Отговор #9 -: Oct 13, 2012, 00:49 »
По темата иначе, изключете си cookie-тата, логнете се в този сайт и се похвалете във форума, няма какво повече да кажа :)
Активен

"Knowledge is power" - France is Bacon

ftpkid

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 22
    • Профил
Re: Бисквитките, необходими ли са?
« Отговор #10 -: Oct 13, 2012, 01:52 »
Разбира се, че са нужни!

Целият Интернет се крепи на протокола TCP/IP. Промени няма много. Сайт се зарежда, чрез браузър(клиент). Той(клиентът) прави заявка за документ, а сървъра връща резултат. След това си светкавично забравен, единствен отпечатък има в apache логове и то само IP. Така работи мрежата. Но ако искаме регистрация? И респективните привилегии от такова действие? На помощ се явяват бисквитките. Това са безобидни текстови файлове. Например, искаш друга кожа(skin) за форума - бисквитки. В открит вид ги държат само профанските браузъри. На вниманието ви е един истински шедьовър. Кулминацията на инженерната мисъл! Това произведение на изкуствата вакуумира бисквитките в sqlite БД. А това винаги е гуд за юзърчетата. Това е Firefox! И така, след като сме избрали желания skin, при следващ вход, PHP се обръща към бисквитката и нагажда нещата по твой вкус, разбиране и желание. Но, ако всичко това се държи на сървърите на съответния сайт, БД ще набъбне и няма да е много ефективно. Ирационално. Затова държим нашите си прищявки у нас. Нищо лошо, нищо фрапиращо. Няма място за параноя.



С този вектор, обаче, навлизаме в областта на големите. FB и Google. Те те следят! Как? Чрез бисквитки. __utma, __utmb, __utmc са чада Гошови. Ако направиш проверка от настройките на браузъра, ще видиш, че има изобилие от гореспоменатите бисквитки.

Затова трябва да се използва браузър, който глези бисквитките и ги слага на едно топличко и уютно местенце, където са защитени от лошите хакерчета - това е sqlite.

Примитивно обяснение, но разбираемо такова.

успех
« Последна редакция: Oct 13, 2012, 01:56 от ftpkid »
Активен

Златко

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 2147
    • Профил
Re: Бисквитките, необходими ли са?
« Отговор #11 -: Oct 13, 2012, 08:58 »
// Златко, случайно да имаш нещо общо с ФАБ?

Не знам какво е това.  [_]3
Към въпроса ме подсети ТОВА.

С този вектор, обаче, навлизаме в областта на големите. FB и Google. Те те следят! Как? Чрез бисквитки. __utma, __utmb, __utmc са чада Гошови. Ако направиш проверка от настройките на браузъра, ще видиш, че има изобилие от гореспоменатите бисквитки.

Именно такива неща ме притесняват! Е, аз съм си настроил браузъра да чисти бисквитките при всяко затваряне, което ще рече поне 10 пъти на ден, но не ми харесва, когато някой се опитва да ми навлиза в личното пространство.
Активен

Без правила няма игра

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8792
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Бисквитките, необходими ли са?
« Отговор #12 -: Oct 13, 2012, 10:52 »
В друга тема писах, че го карам да ме пита за всяка бисквитка, като за вече запитаните, помни решението, в допълнение на не взимането от трети страни. Ако си само потребител на съдържание, а не създател, то бисквитки не са необходими. Но има изключение. Например слабоумниците от вбокс не ти дават нищо. Но те все пак са българи, а българин да е прост като галош е правило, обратното е изключение.

В редките случай, когато ползвам услугите им, е през viget-gui (защото няма конзолна версия). Но по принцип ги избягвам заради тъпотията да поддържат единствено фалш. Това никога не е било необходимо за споделяне на видео, а днес е вкаменелост от неозоя.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

Mitaka

  • Гост
Re: Бисквитките, необходими ли са?
« Отговор #13 -: Oct 13, 2012, 13:38 »
Браузърите не са за параноиците и за фанатиците.
Просто спрете да ги ползвате. Лесно е: сваляте си нещата с wget, и четете с vi.
Кеф ти свобода, кеф ти лекота.
Аман от фанатизирани GNU идиоти.
Активен

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8792
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Бисквитките, необходими ли са?
« Отговор #14 -: Oct 13, 2012, 13:59 »
Мите, нали знаеш, че wget поддържа сесия? Аз не съм съгласен Гошо и Фацето да държат за мен лична информация, която изрично не съм им дал. Аналитиката на първия и всичко на второто при мен са изрично забранени. И едно такова чистичко ненатоварващо, където ида и точец пестя, а бе сгодиика.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear