Автор Тема: Бла-бла от темата „Продавам CISCO 2801“  (Прочетена 15759 пъти)

ddantgwyn

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1262
    • Профил
Re: Бла-бла от темата „Продавам CISCO 2801“
« Отговор #60 -: Oct 20, 2012, 01:26 »
...

Повярвай ми, познавам много хора, които ако се опиташ да не осигуряваш, или да ги караш сами да си плащат цялата сума по осигуровките - ще ти стъжнят живота и бизнеса.

...

Митак,
сериозно грешиш, ако си мислиш, че работодателят плаща каквото и да е от осигуровките. Истината е, че парите за тях ги изкарва работещия. Цялата сума при това.

Поинтересувай се как се формира фонд „работна заплата“ и може би ще ти станат ясни някои неща.
Активен

the lamer's team honourable member

ddantgwyn

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1262
    • Профил
Re: Бла-бла от темата „Продавам CISCO 2801“
« Отговор #61 -: Oct 20, 2012, 01:30 »
lunarvalley може би от многословността ни си пропуснал да забележиш или просто не си се интересувал от темите на bb. Той е от средната класа, сиреч собственик. Ние сме от пролетариата, сиреч единственото, което притежаваме е трудът ни, който отдаваме „под наем“ на заинтересованите от средната класа или държавата.

Не съм съгласен. Средната класа не винаги се състои само от предприемачи.
Активен

the lamer's team honourable member

Mitaka

  • Гост
Re: Бла-бла от темата „Продавам CISCO 2801“
« Отговор #62 -: Oct 20, 2012, 01:37 »
...

Повярвай ми, познавам много хора, които ако се опиташ да не осигуряваш, или да ги караш сами да си плащат цялата сума по осигуровките - ще ти стъжнят живота и бизнеса.

...

Митак,
сериозно грешиш, ако си мислиш, че работодателят плаща каквото и да е от осигуровките. Истината е, че парите за тях ги изкарва работещия. Цялата сума при това.

Поинтересувай се как се формира фонд „работна заплата“ и може би ще ти станат ясни някои неща.

Именно де :)
Има тарикати, които ти казват "ако искаш осигуровка на пълна заплата ще си я плащаш сам" :)
Т.е. тарикатят се....
Активен

backinblack

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3201
    • Профил
Re: Бла-бла от темата „Продавам CISCO 2801“
« Отговор #63 -: Oct 20, 2012, 02:28 »
...

Повярвай ми, познавам много хора, които ако се опиташ да не осигуряваш, или да ги караш сами да си плащат цялата сума по осигуровките - ще ти стъжнят живота и бизнеса.

...

Митак,
сериозно грешиш, ако си мислиш, че работодателят плаща каквото и да е от осигуровките. Истината е, че парите за тях ги изкарва работещия. Цялата сума при това.

Поинтересувай се как се формира фонд „работна заплата“ и може би ще ти станат ясни някои неща.

Именно де :)
Има тарикати, които ти казват "ако искаш осигуровка на пълна заплата ще си я плащаш сам" :)
Т.е. тарикатят се....

Абре, ти си голям каун! Просто ти казват съвсем честно и интелигентно, че имаш избор и как искаш да ти плащат! Дали, примерно 1000 лева без договор, осиг и дод или 500 и всичко законно. Колегата по-горе ти го каза и той, а аз това същото съм ти го обяснявал в куп теми между мен и теб, че при всички случаи, цялата ти осигуровка и дод е включена в заплатата ти и си я плащаш сам! Няма начин да изработиш 1000 лева за работодателя, а той да ти плати 2000, като другите 1000 са осигуровки и други глупости! Като магаре на лед си.
Разбери най-после, че законите са за всички и, ако имаш възможност ти дето не ги разбираш да ги заобикаляш, тези които ги разбират повече от теб, ще ги заобикалят още повече.
Укриването на доходи не се свежда само до осигуровки, ами и всички други налози.
Активен

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8792
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Бла-бла от темата „Продавам CISCO 2801“
« Отговор #64 -: Oct 20, 2012, 09:23 »
lunarvalley може би от многословността ни си пропуснал да забележиш или просто не си се интересувал от темите на bb. Той е от средната класа, сиреч собственик. Ние сме от пролетариата, сиреч единственото, което притежаваме е трудът ни, който отдаваме „под наем“ на заинтересованите от средната класа или държавата.

Не съм съгласен. Средната класа не винаги се състои само от предприемачи.


Да обсъждахме този въпрос. В средната класа все повече авторите нареждат и така наречената висока долна. Предположението е, че тъй като високата долна е равна или дори с по-високи доходи (понякога много по-високи), то може да си позволява сходен или по-добър стандарт от този на преобладаващата средна класа.

Моето мнение като икономист и на bb като представител на същата тази средна класа е, че това не е редно. Той може да е високоплатен, но си остава работник и с мисленето на работник.

Например представителите на високата долна класа никога не биха направили рискова инвестиция. Има много повече какво да губи и би търсил сигурност дори повече от тази на обикновеният (като заплащане) работник. Много от тях са се наяли с кредити да финансират още по-луксозен живот и всъщност живеят в кошмар, в който всеки ден трябва да защитават заплатата си, за да не дойдат при утайката за броени дни. Това не е поведение на „заможен“.

Вярно е, че тези неща са ги мислели в седемнадесети век, когато не е имало сфера на услугите или е била пренебрежимо малка.  Затова основният фактор е бил собствеността. В съвременната икономика винаги процента на услугите е над 70%, като целта е да стигне 99%, тогава пазарната икономика би работила по съвършен механизъм.

Точно bb е един много интересен обект. Той преминава от първоначалното състояние на производител в такова на предлагащ високо-квалифицирани услуги. Той в личният си живот е извървял еволюцията на световното стопанство от последните три века. Тръгваме от примитивизма и достигаме съвършенството, условно казано.

Той е типичният пример, че материалната собственост днес губи значението си за икономиката, сиреч вече го е загубила. Наблюдавайки това, много професори в неразбирането си включват високата долна класа в средната. Но те изпускат най-важното, че независимо, с какво се изхранва средната класа, тя няма нищо общо с пролетариата като поведенчески модел на пазара. Обратното също е вярно, независимо, колко е задоволен един работник, той си остава такъв.




« Последна редакция: Oct 20, 2012, 10:11 от go_fire »
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

Mitaka

  • Гост
Re: Бла-бла от темата „Продавам CISCO 2801“
« Отговор #65 -: Oct 20, 2012, 10:18 »
...

Повярвай ми, познавам много хора, които ако се опиташ да не осигуряваш, или да ги караш сами да си плащат цялата сума по осигуровките - ще ти стъжнят живота и бизнеса.

...

Митак,
сериозно грешиш, ако си мислиш, че работодателят плаща каквото и да е от осигуровките. Истината е, че парите за тях ги изкарва работещия. Цялата сума при това.

Поинтересувай се как се формира фонд „работна заплата“ и може би ще ти станат ясни някои неща.

Именно де :)
Има тарикати, които ти казват "ако искаш осигуровка на пълна заплата ще си я плащаш сам" :)
Т.е. тарикатят се....

Абре, ти си голям каун! Просто ти казват съвсем честно и интелигентно, че имаш избор и как искаш да ти плащат! Дали, примерно 1000 лева без договор, осиг и дод или 500 и всичко законно. Колегата по-горе ти го каза и той, а аз това същото съм ти го обяснявал в куп теми между мен и теб, че при всички случаи, цялата ти осигуровка и дод е включена в заплатата ти и си я плащаш сам! Няма начин да изработиш 1000 лева за работодателя, а той да ти плати 2000, като другите 1000 са осигуровки и други глупости! Като магаре на лед си.
Разбери най-после, че законите са за всички и, ако имаш възможност ти дето не ги разбираш да ги заобикаляш, тези които ги разбират повече от теб, ще ги заобикалят още повече.
Укриването на доходи не се свежда само до осигуровки, ами и всички други налози.

Като ти гледам начина на мислене - само гледай да не идват да ти носят цигари някъде:)
За втори път публично признаваш, че укриваш доходи и разбираш закона по начин, който ти позволява да укриваш доходи по-добре от мен...
За осигуровките си има процентен дял - който се плаща от работодателя, и такъв, който се плаща от работника. Ако ти откажеш да платиш своя дял като работодател, и буташ под масата с тази цел - това е доста сериозно нарушение.

Например, ти спомена 1000 лева. За да взимам чисти 1000 лева - брутната ми заплата трябва да е 1275.
Т.е. 275 лева осигуровки за моя сметка. До колкото си спомням как беше процентното участие - сумата, която се плаща от работодателя беше малко по-голяма, т.е. общия процент е някъде около 50, който се дели между работодател-работник.
Като не можеш да си ги позволиш - просто няма да наемаш хора, а ще си работиш сам. Тогава как и дали ще си плащаш осигуровките - си е лично твой проблем. Но когато набъркаш сметките на друг човек.....
Активен

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8792
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Бла-бла от темата „Продавам CISCO 2801“
« Отговор #66 -: Oct 20, 2012, 10:51 »
Да наистина е така. И дори дела на работодателя е по-голям от този на работника. Той обаче обяснява, което обясни и ddantgwyn, как стоят нещата на практика. Работодателят казва така: на мен този работник ми струва 2 900 лв., независимо, че от тях 1 000 лв. влизат в ръцете му в брой. От моя джоб излизат точно 2 900 лв. Примера е условен, но горе-долу верен.

Е няма такъв работодател, който да държи някой, който не му докарва поне 3 000 - 3 200, ако той му струва 2 900. Няма да има причина да държи такъв работник.

Сега тук има нюанси. Ако предприятието е средно до голямо, то почти винаги едни са по-производителни от други. И почти винаги има такива дето докарват много по-малко доход, отколкото те самите създават. Някой хора са просто прекаленно ценни за организацията и на този етап не може да се съкрати длъжността. Другият случай е когато се прави, е да се задържи микро климата.

Но при всички положения, общо произведеното от всички, трябва да е над това, което струват. Защото единственият разход не е само ФРЗ. Има много други разходи. Разбира се в различните браншове, съотношенията на разходите силно варират според спецификата.

Всичко това се нарича принадена стойност. Без нея (или недостатъчна), просто няма да има предприятие. Единственото предприятие, което може да си позволи да няма принадена стойност (но не навсякъде) е държавата.

Тъй като тя има и социални функции, там е позволено да има непроизводителни структури. Но ако всичките ѝ структури бяха такива, щеше да настъпи революция. Демек дори държавата не може да избяга от стопанските закони.
« Последна редакция: Oct 20, 2012, 10:56 от go_fire »
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

ddantgwyn

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1262
    • Профил
Re: Бла-бла от темата „Продавам CISCO 2801“
« Отговор #67 -: Oct 20, 2012, 10:59 »
Цитат
Факт е, и че в БГ средната печалба, която се гони от какво да е производство е около и дори над 50%.

И как ги изчисли тези проценти печалба!? Щото аз мога да те уверя, че в България, такива проценти хващат само големите монополни компании!

Има закон за счетоводството, който хич не ти е ясен!

Когато се прави някакъв бизнес, било производство или търговия се влагат първо едни кинти. Тези кинти се теглят като кредит и всеки месец се плаща главница и лихва, които са разход на фирмата, след като всички тези разходи, плюс другите се припаднат, остатъка е печалба!

Дори и да не ги теглиш парите за бизнеса от банка, тъпо е да ги вложиш в бизнес от който ще спечелиш по-малко от колкото, ако стоят на влог и ти плащат лихви.

То от тука и на другия ти въпрос за това как си харчели парите за коли и курви, ти като имаш 100000 лефа, направи си сметка колко печалба ще имаш от тях от лихви или бизнес, но това е, ако не работиш в него, щото ако работиш требе и заплата да вземаш, освен печалбата от дивидент!

Та като си толкоз вещ по печалбите, я ни светни нам простите, има ли бизнес у БГ-то, който може да си изплаща лихвите по вложените средства в него + заплатата, съпоставима с времето и заплатата на работниците ти!? Моите клиенти, дето се скрънзят да плащат големи заплати според теб и да влагат за търи технологии, работят само щото са вложили преди много време куп пари, които няма как да си ги вземат от производството по друг начин!

За Н-ти път ти казвам, че тези приказки за многото печалба дето не я искам ми е омръзнало да ги слушам! Като не ти се занимава със собствен бизнес, колкото ти дадат ще биеш гъзъ в тавана, ама и не ти стига акъла, да се сетиш, че като ги има такива дето се мъчат да правят бизнес, ще търсят и работници и в един момент ще ти се вдигне заплатата, щото ще има търсене, а така като ги плюеш и един по един затварят и отиват да си харчат кинтите по курви, започва да става излишък на работници и работа има само за тези които приемат по-ниската цена!

хайде стига предприемачески мантри.

желанието на българският предприемач е да вземе колкото се може по-голяма норма на печалба, така че нищо чудно да слагат в сметките и 50% печалба, ако изобщо знаят как да ги направят.

нали и търговията също е бизнес -- там пък под 100% печалба се приема за загубено време.

и недей да ругаеш само наемните работници -- предприемачите също сте за бой. а и държавата също.
Активен

the lamer's team honourable member

backinblack

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3201
    • Профил
Re: Бла-бла от темата „Продавам CISCO 2801“
« Отговор #68 -: Oct 20, 2012, 12:13 »
Цитат
За втори път публично признаваш, че укриваш доходи и разбираш закона по начин, който ти позволява да укриваш доходи по-добре от мен...

Аз и да не го признавам, няма начин да го скрия! В НОИ съм без права, не съм на трудов договор никъде, а човек от нещо трябва да живее.
Но пък живеем в демократична държава, в която няма начин да те вкарат в затвора поради невъзможност да си плащаш задълженията, гарантира ти се социална пенсия, малко по-ниска от тази на тези които цял живот са се осигурявали, но с 3-4 години по-късно от тях :D .
Затворниците и те са хора и имат гарантирани права, че даже с новите арести и затвори, по-добри условия на живот от тези на голяма част от работниците!
Това е тъжната истина за демокрацията! И от циганите има какво да се научи ;)
Активен

gat3way

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6050
  • Relentless troll
    • Профил
    • WWW
Re: Бла-бла от темата „Продавам CISCO 2801“
« Отговор #69 -: Oct 20, 2012, 12:19 »
Трябва да има работодатели, които не плащат осигуровки, укриват данъци, бутат под масата и т.н. Тези хора изземат функцията на университетите - подготвят кадри. Освен което са инструмент на естествения подбор. Когато (ако) кадрите се обучат малко и видят че участват в неизгодна за тях сделка, си бият шута на някое по-добро място. Съответно качеството на работа на въпросния работодател винаги е по-ниско но тъй като той може да предложи и по-ниска цена, той не може да се конкурира с "по-доброто" място и просто не участва в същата ниша, а в друга такава, където печалбите са и по-ниски. Това е, за всеки влак си има пътници, нищо празно не остава.
« Последна редакция: Oct 20, 2012, 12:21 от gat3way »
Активен

"Knowledge is power" - France is Bacon

backinblack

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3201
    • Профил
Re: Бла-бла от темата „Продавам CISCO 2801“
« Отговор #70 -: Oct 20, 2012, 12:20 »
Го, до колкото знам, па и така си мисля, че е по-правилно, под средна класа се разбира и се наричат всички които имат средни доходи и над средните(според средната работна заплата за съответната срана) за съответната страна! Без значение работник или предприемач.
Активен

backinblack

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3201
    • Профил
Re: Бла-бла от темата „Продавам CISCO 2801“
« Отговор #71 -: Oct 20, 2012, 12:30 »
Трябва да има работодатели, които не плащат осигуровки, укриват данъци, бутат под масата и т.н. Тези хора изземат функцията на университетите - подготвят кадри. Освен което са инструмент на естествения подбор. Когато (ако) кадрите се обучат малко и видят че участват в неизгодна за тях сделка, си бият шута на някое по-добро място. Съответно качеството на работа на въпросния работодател винаги е по-ниско и тъй като той може да предложи и по-ниска цена, той не може да се конкурира с "по-доброто" място и просто не участва в същата ниша. Това е, за всеки влак си има пътници, нищо празно не остава.

Прав си само по-принцип, но реалността е малко по друга според мен!
Ще ти дам един пример от нашия град с шивашкия бизнес.
На времето имаше 2 големи шивашки фирми които в последствие се приватизираха, но продължават да осигуряват на реалното, а другите осигуряват на минимална и другото на ръка. При тях на практика труда е най-заплатен и най-скъп за работодателя, но само най-калпавите шивачки работят. Другите работят в другите фирми защото и те толкоз плащат(че някои и по-малко), но защото не осигуряват на реалното, работника взема повече на кеш.   
Ето ти една реална ситуация в която работника избира къде да работи. Кеф ти на пълна осигуровка, кеф ти на не пълна :D
Активен

Mitaka

  • Гост
Re: Бла-бла от темата „Продавам CISCO 2801“
« Отговор #72 -: Oct 20, 2012, 12:39 »
Значи, тия хора из Европата трябва да са много застреляни... горките работидатели - да плащат по 2-3-4-5-6 хиляди евра заплата... пфууу, как ли издържат?
Особено при положение, че там не се работи както тук - тук си търсят момче за всичко, а из нормалните държави работиш това, за което си нает! Как ли се справят?
И не, не ми говорете за цени - храните тук са по-скъпи отколкото в доста Европейски държави... останалите неща също - ток, вода, телефони и т.н., най-естествени разходи.
Има доста неща, които тук са по-скъпи - но те се произвеждат тук. Европейски цени, български заплати!
И какво излиза?
Примерно, ти имаш да кажем - мандра за производство на мляко, сирене, кашкавал.
Цените им са същите като в Европа. Само че - тук плащаш 300 лева. В другите държави - около 10 пъти повече.

Аз до сега не съм чул нито един не-български работодател, който да шикълкави и да пести от осигуровки и т.н.... нито пък мрънкат, че плащат високи заплати, и нямат пари...

Преди години като бяха врвежни студентские бригади един колега отиде на такава в Англия.
На втората седмица напраили проверка на шефа му - и установили, че около 60% от персонала работи без договор, както и че не всичко се декларира. Резултат: затваряне на фабриката, огромна глоба и 15 годинки на топло. Тук не дават толкова и за убийство... но ако осъдят пубилчно двама-трима измекяри, които изнудват хората сами да си плащат 100% от осигуровките, не им пускат договор и т.н. - останалите сами ще се спрат.
Активен

backinblack

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3201
    • Профил
Re: Бла-бла от темата „Продавам CISCO 2801“
« Отговор #73 -: Oct 20, 2012, 12:48 »
Не! На теб няма начин да ти се набие в главата, че няма начин да бъде заставен работодателя да плаща над възможностите си, а единствения начин да се вдигне цената на труда е, да дойдат външни фирми, които да отворят бизнеси, и вече по-голямото търсене на работници да я вдигне!
Всякакви такива глупости дето ти се въртят из главата, могат само да отпратят и малкото излъгали се към Китай или Турция и в следващия момент работа у нас само за тези които склонят на по-ниска цена.
Активен

gat3way

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6050
  • Relentless troll
    • Профил
    • WWW
Re: Бла-бла от темата „Продавам CISCO 2801“
« Отговор #74 -: Oct 20, 2012, 12:54 »
Рано или късно и тук ще стане така. Забавното е че такива промени се движат и са в интерес на едрия бизнес. За обикновените педер*сти дали е по-добре или не е по-добре, не мисля че е лесно да се определи еднозначно. На едно работно място далеч не само заплащането е фактор. Обаче ако обслужваш кредити до гроб става малко сложно да си сменяш местоработата. Става далеч по-лесно ако си добър в нея. В САЩ нещата са решени просто и ясно - като се спънеш, ядеш хурката. В Европа нали сме социалисти, не може да го допуснем. Поради тази причина, Европа уверено се е запътила към фалит.
Активен

"Knowledge is power" - France is Bacon