Автор Тема: Как да направя дяловете да се маунтват със старта на ОС  (Прочетена 2369 пъти)

xkernell

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 46
  • Distribution: kubuntu 12.10, ubuntu 12.10
  • Window Manager: KDE, GNOME
    • Профил
Здравейте, с kubuntu 12.10 с последните ъпдейти съм, и имам следния проблем: Когато се зареди ОС се стартират някой приложения, като например ktorrent, и тръгва да си зарежда торентите. Обаче като се опита да чете от дяла в който са свалени, изписва грешка, че файловете не съществуват. И колкото пъти рестартирам задачите или им дам HASH проверка, не успява да ги намери. Трябва да отворя файловия мениджър, да навигирам до дяла на който са, и после като дам да провери ги намира. Моето предположение е дяловете се маунтват чак когато отворя файловия мениджър и навигирам до дадения дял. Може и да се бъркам, може и да съм в тотална грешка, но поне аз така си го обяснявам.
Въпроса е, че е досадно така всеки път като заредя операционната система да трябва да отворя всички дялове, че да бъдат достъпни. Някой може ли да ми даде съвет как да го направя автоматично?
Благодаря предварително! :)
Активен

backinblack

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3201
    • Профил
Ами сложи един шоркът в автоматично стартираните програми!
Активен

cybercop

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5626
  • Distribution: Ubuntu LTS, CENTOS 6.x
  • Window Manager: Xfce, Gnome 2
    • Профил
Разгледай контролният център на КДЕ. Сигурен съм, че имаше графично приложение за управлението на дяловете. Другият вариант е да опишеш нужният дял в etc/fstab.
« Последна редакция: Oct 21, 2012, 23:04 от cybercop »
Активен

Ползването на Linux води до пристрастяване. Факт.
http://s19.postimg.cc/4oajwoq5v/xenial2.png

neter

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3408
  • Distribution: Debian, SailfishOS, CentOS
  • Window Manager: LXDE, Lipstick
    • Профил
    • WWW
Ами сложи един шоркът в автоматично стартираните програми!
Не! :)

xkernell, опиши въпросните дялове във файла /etc/fstab. Това е файлът, в който се описват монтираните при зареждане файлови системи. За целта първо трябва да намериш как се казват устройствата на дяловете, които искаш да се монтират, типа на файловите им системи и опциите, с които да се монтират. Най-лесно цялата проверка става, като първо монтираш въпросните дялове, след което изпълниш командата
Цитат
cat /etc/mtab
копираш редовете за тези дялове и ги плеснеш най-отдолу във файла /etc/fstab. Не забравяй, че ти трябват права на супер потребител, за да пишеш в /etc/fstab, както и не забравяй да създадеш предварително папките, в които указваш монтирането на дяловете (втората колона в изхода от /etc/mtab; не е задължително да е същата, като тази в /etc/mtab) ;)

П.П.: Ако нещо се съмняваш в действията си, покажи ни крайния вариант на твоя /etc/fstab файл.
Активен

"Да си добре приспособен към болно общество не е признак за добро здраве" - Джиду Кришнамурти

to6eto

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 31
  • Window Manager: KDE
    • Профил
Разгледай контролният център на КДЕ. Сигурен съм, че имаше графично приложение за управлението на дяловете. Другият вариант е да опишеш нужният дял в etc/fstab.
ей го http://img221.imageshack.us/img221/8880/55555v.png
не можеш позна, че до скоро бях върл гномаджия :D
Активен

backinblack

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3201
    • Профил
Разгледай контролният център на КДЕ. Сигурен съм, че имаше графично приложение за управлението на дяловете. Другият вариант е да опишеш нужният дял в etc/fstab.
ей го http://img221.imageshack.us/img221/8880/55555v.png
не можеш позна, че до скоро бях върл гномаджия :D

Ама кошчето си го държиш по джамски в дясно :D !
Активен

STormDevil

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 28
  • Distribution: Kubuntu 12.10
  • Window Manager: KDE 4.9.2
    • Профил
Аз ще използвам темата на колегата, за да си споделя моята болка  >:D

Освен Windows дяловете, които се зареждат през fstab, след старта на системата пускам още 2 скрипта през конзола:

1. за монтиране на самба устройства от офисната мрежа (sudo mount -t cifs ...) // и въвеждам парола
2. за монтиране на отдалечен дял на сървъра (sshfs ...) // и въвеждам парола

Сега, ясно ми е, че първия мога да го сложа да се стартира автоматично + kdesudo, но втория не знам какво да го правя...
Не ми се иска да държа паролата в явен вид някъде, дори и във файл с администраторски права на достъп.

А пък ако ще стартирам едното по единия начин, а другото - по другия... По-добре да си е през конзолата

Дистрото е Kubuntu 12.10
« Последна редакция: Oct 23, 2012, 17:04 от STormDevil »
Активен

neter

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3408
  • Distribution: Debian, SailfishOS, CentOS
  • Window Manager: LXDE, Lipstick
    • Профил
    • WWW
По принцип можеш да въведеш и тях в /etc/fstab, но тъй като се нуждаят от автентикация пред отдалечените машини, която не е хубаво да е публично достъпна, се нуждаят от някои допълнителни действия.

За smbfs редът в /etc/fstab ще изглежда по подобен начин
Цитат
//споделена/папка /път/за/монтиране smbfs разни,опции,credentials=/път/до/файла/с/паролата 0 0
Може да се наложи да инсталираш cifs-utils, за да ползваш опцията credentials. Файлът с паролата ще е със съдържание
Цитат
username=твоят_потребител
password=твоята_парола
Собственик на файла да бъде root, и му задаваш права 0600. Пишеш, че не искаш да държиш данните в такъв явен вид, но... това е положението с /etc/fstab относно smbfs.

За sshfs редът в /etc/fstab ще изглежда по подобен начин
Цитат
sshfs#потребител@отдалечен-хост:/папка/на/отдалечения/хост /път/за/монтиране fuse defaults 0 0
По време на зареждане на системата ще ти бъде поискано въвеждане на парола. За да не ти иска, ползвай сертификати.
Активен

"Да си добре приспособен към болно общество не е признак за добро здраве" - Джиду Кришнамурти

STormDevil

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 28
  • Distribution: Kubuntu 12.10
  • Window Manager: KDE 4.9.2
    • Профил
Ще го пробвам това и ще споделя  [_]3
Активен

xkernell

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 46
  • Distribution: kubuntu 12.10, ubuntu 12.10
  • Window Manager: KDE, GNOME
    • Профил
Разгледай контролният център на КДЕ. Сигурен съм, че имаше графично приложение за управлението на дяловете. Другият вариант е да опишеш нужният дял в etc/fstab.
ей го http://img221.imageshack.us/img221/8880/55555v.png
не можеш позна, че до скоро бях върл гномаджия :D

Благодаря ти, както и на всички останали!
Оправих проблема и сега се зареждат дяловете при влизане. :)
Активен