Автор Тема: Коя е най-благоприятната версия на Linux за сървъри?  (Прочетена 32766 пъти)

nakaataa

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 41
  • Distribution: Windows 7, Linux Debian
    • Профил
Имам ясна представа за нещата свързани с Windows и от части с компътри, но имам желанието да пускам сървъри под Linux. Искам да ви попитам коя е най-оптималната версия на ОС Linux, да няма много неща по него и да е възможно най-лек, защото искам да пускам повече сървъри. Под повече сървъри имам предвид, че имам желание да пускам сървъри на FPS игри, например CS, Call Of Duty, CSS, CSCZ и други. Засега ми трябва само за CS сървъри, а след това ще се насоча към останалите. Намерих вашият форум и смятам, че Вие сте хората, които ще ми помогнат да направя това. Ако е възможно да ми кажете, какво е най-добре да сложа.
Активен

Acho

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5256
  • Distribution: Slackware, MikroTik - сървърно
  • Window Manager: console only
    • Профил
    • WWW
Това за сървърите - пускане за КЕФ, или е КОМЕРСИАЛНО ?
Активен

CPU - Intel Quad-Core Q8400, 2.66 GHz; Fan - Intel Box; MB - Intel G41M-T2; RAM - DDR2-800, Kingston HyperX, 2X2048 MB; VC - onboard, Intel G41 Express Chipset; HDD - Toshiba, 500 GB, SATAII; SB - Realtek HD Audio; DVD-RW - TSSTcorp DVD-RW; LAN - Realtek PCI-E GBE Controller; PSU - Fortron 350 Watt.

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8780
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Ей сега стана боя. Нака как не те беше поне малко жал ???

Иначе най-бързата дистрибуция, на която съм нападал е Тини Кор. Той с все графиката харчи по-малко ресурси от стабилният ми Дебиан докаран до команден ред.
« Последна редакция: Mar 16, 2013, 12:41 от go_fire »
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

nakaataa

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 41
  • Distribution: Windows 7, Linux Debian
    • Профил
По принцип за удоволствие , преди време се занимавах със сървъри, но под windows. Сега искам да се занимавам с нещо, което и ще ми носи удоволствие и ще ми носи печалба.
Активен

inst

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 213
    • Профил
Замислял ли си се да потърсиш в Гоогле .... ::)
Активен

FreeBSD 7.2 "The power to serve" & Slackware 12.2 & Debian 5

nakaataa

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 41
  • Distribution: Windows 7, Linux Debian
    • Профил
Цитат
Замислял ли си се да потърсиш в Гоогле .... ::)

Да търсих в "гоогле" и попаднах във вашия сайт. Видях доста коментари по тази тема, но търсих адекватен отговор.
« Последна редакция: Mar 16, 2013, 14:09 от nakaataa »
Активен

bop_bop_mara

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 2433
  • Distribution: Debian Testing
  • Window Manager: LXDE
  • Cute and cuddly
    • Профил
Адекватният отговор е: тази, която ти познаваш най-добре. Понеже тя системата работи както ти ѝ кажеш, в общия случай. Т.е. ти трябва да можеш да си говориш с нея и да се разбирате, ти си в центъра на картинката.

Пример: Аз ползвам Debian от няколко години. Играла съм си с някакви основни неща на CentOS, ама е колкото да добия обща култура. В общия случай, за какъвто и да е тип машина, освен ако не съм си наумила да разцъкам специално нещо друго, първо ще опитам с Debian. Ако нещата не се получат поради причини, зависещи от Debian, тогава ще тръгна да пробвам други варианти.

Така че, хващаш една за ушите и почваш да я човъркаш. Ако не ти се получи - следващата.

ПС. Може да пробваш да питаш за конкретни дистрибуции дали са приложими за твоите цели. В смисъл, че е възможно да влияята неща като версии на софтуер (и схема за обновяването им), хранилища и т.н.
« Последна редакция: Mar 16, 2013, 15:58 от bop_bop_mara »
Активен

The Ghost

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 27
    • Профил
Лична класация, без претенции за изчерпателност:

1. RHEL производни: 1. CentOS, Scientific Linux, ClearOS, Oracle Linux (public yum server, платен съпорт) и накрая самият Red Hat Enterprise Linux (комерсиален)

или

2. Debian и някои производни (Debian, Ubuntu Server - задължително LTS!)
Активен

ThinkPad T60 8741-52G; Intel Core 2 Duo T7600 2.33GHz 4MB cache; 3GB DDR2; 750GB WDC WD7500BPKT-00PK4T0; 15.4" 1680x1050 WSXGA+; ATI Mobility Radeon X1400 128MB; Intel® PRO/Wireless 3945ABG;  Bluetooth/Modem/Infrared ;1Gb Ethernet; UltraNav; Secure chip; Fingerprint reader; 9c Li-Ion batt.

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8780
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Ако ще изкарва кинти втората част от вторият отговор не е възможност.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

The Ghost

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 27
    • Профил
Ако ще изкарва кинти втората част от вторият отговор не е възможност.

Е аз затова съм го сложил накрая, като най-малко подходящ вариант.
Да се разбира, че най-предпочитам CentOS :)

Не отричам Debian, напротив. Не случайно съм го изброил. Обаче е в т.2 по много причини, най-прясната от които е, че миналата седмица като го инсталирах на един Dell 1950 - remote, през DRAC контролер, го ядох заради отскорошната липса на Broadcom firmware (изнесен е със други такива в non-free пакет). Похвално но това не ме топли, напротив - издразни. Че правих магии през DRAC-а, записах му във виртуалната флашка съдържанието на non-free firmware tgz-то. Сега трябва и да портвам MPT-RAID utils от RPM до DEB.

За сървъри, особено за марков сървърен хардуер - само RHEL и ГМО-тaта му. Слагай CentOS-а и няма да сбъркаш. За 6-та версия имаш гарантирани ъпдейти до 2020г.
« Последна редакция: Mar 16, 2013, 18:33 от The Ghost »
Активен

ThinkPad T60 8741-52G; Intel Core 2 Duo T7600 2.33GHz 4MB cache; 3GB DDR2; 750GB WDC WD7500BPKT-00PK4T0; 15.4" 1680x1050 WSXGA+; ATI Mobility Radeon X1400 128MB; Intel® PRO/Wireless 3945ABG;  Bluetooth/Modem/Infrared ;1Gb Ethernet; UltraNav; Secure chip; Fingerprint reader; 9c Li-Ion batt.

bop_bop_mara

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 2433
  • Distribution: Debian Testing
  • Window Manager: LXDE
  • Cute and cuddly
    • Профил
За сървъри, особено за марков сървърен хардуер
Всъщност, да, може авторът да сподели с нас и какъв хардуер е запланирал. :)
Активен

vox

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 147
  • Distribution: HP-UX, Solaris, AIX
  • Window Manager: console only
  • #!/bin/ksh
    • Профил
Прикрепям се към мнението на mara, според потребностите. Този въпрос, няма точен отговор, 5 човека 100 акъла.
Активен

No Windows, no Gates only apache inside

backinblack

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3201
    • Профил
По принцип за удоволствие , преди време се занимавах със сървъри, но под windows. Сега искам да се занимавам с нещо, което и ще ми носи удоволствие и ще ми носи печалба.

Е па, няма начин хем да е удоволствие, хем и печалба!
Активен

v13

  • Гост
И аз съм за CentOS. Това си е почти RHEL и то безплатен и с многогодишна поддръжка.
Активен

nakaataa

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 41
  • Distribution: Windows 7, Linux Debian
    • Профил
Цитат
Всъщност, да, може авторът да сподели с нас и какъв хардуер е запланирал. :)

Всъщност аз първоначално за да правя тестове на сървърите (как работи процесора , защити от флууд натоварвания и т.н) ще правя с др машина, параметри: CPU INTEL PENTIUM 4 norhwood HT 2.66 GHz/FSB 800/512 . CPU FAN P4 C. Master C14-7153A - to 2.66GHz Cooper Plate, 1GB RAM DDR2

А машината която ще пускам след това всичките сървъри ми е : Intel i5 3.30 GHz (4 qdren) , 8 gb ram.

Цитат
Е па, няма начин хем да е удоволствие, хем и печалба!

Има начин, щом имаш желание всичко се постига.
« Последна редакция: Mar 17, 2013, 12:54 от nakaataa »
Активен