« Отговор #6 -: Jul 06, 2013, 13:17 »
SSH е мрежови протокол - списък от правила, които да указват как да се осъществява сигурна (криптирана) комуникация (потребителска сесия в команден режим, в случая) между две машини в мрежата. FTP също е мрежови протокол, но е посветен на трансфериране на файлове между две машини. Също така, има и SFTP, който е посветен на трансфериране на файлове посредством сигурната връзка на SSH. И много други.
SSH протоколът специфицира, освен всичко, че тази сигурна комуникация между две машини е на принципа клиент-сървър. Съответно това означава, че софтуерните приложения, които реализират сигурната връзка (иначе казано, имплементират протокола) са два вида - програма SSH сървър и програма SSH клиент.
Разбира се, за да комуникират две машини сигурно по мрежата, не ти е нужен SSH протокола. Една софтуерна фирма или общност от програмисти може да си напише своя програмка (вероятно отново на клиент-сървър основа) за целта, като сама си измисли „езика“ - правилата за пренос и сигурност. Но това ще значи, че, за да се ползва, трябва и от двете страни на връзката да се ползва тази програма, защото други програми не знаят въпросния „език“, не могат да говорят на него.
В този ред на мисли, както казаха по-горе, целта на SSH (и на свободните мрежови протоколи като цяло) е да ти дават един публичен „език“ за комуникация за съответната цел. Това значи, че каквата и програма за SSH сървър да се ползва от едната страна и каквато и програма за SSH клиент да се ползва от другата, двете машини ще си говорят без проблеми.
И сега стигаме до Putty. Putty е SSH клиент за Windows (най-популярният, ама сигурно има и други). С нейна помощ можеш да си „говориш“ от Windows машина с SSH сървър програми, независимо кои са или каква ОС ползват. В Linux дистрибуциите обикновено с инсталацията също се слага SSH клиент, който изглежда доста различно от Putty (ползва се през конзола, а не е графично приложение, например), но се ползва за същите цели и може да се свързва с каквито SSH сървъри може да се свързва и Putty (просто, защото всички те „говорят“ един „език“ - SSH).
Относно сървъра ти - предполагам вече усещаш, че, за да го управляваш от друга машина, на него трябва да имаш инсталиран SSH сървър. А на машината, чрез която ще се свързваш в него, ти трябва SSH клиент. Кои конкретно ще са тези сървър и клиент ще си избереш сам, разбира се, според наличностите, личните предпочитания и съветите.