Автор Тема: Из 'Какво да подхвана'  (Прочетена 12904 пъти)

backinblack

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3201
    • Профил
Re: Из 'Какво да подхвана'
« Отговор #45 -: Feb 28, 2014, 12:49 »
Цитат
И какви проблеми разрешава ЛГПЛ!? Аз в чужд ЛГПЛ не бих участвал! Ще вложа средства или труд в твоя проект защото ми харесва, а също и идеята ти и ти утре ще си смениш идеите и аз не мога да го форкна и да се обединим недоволните от решението ти, щото лиценза ми забранява!

backinblack, не се съмнявам че ти като смел визионер ще си платиш за да ти пренапишат libc примерно, защото е _чужд_, а пък много трудно ще минеш без да зависиш от него. Ноооо не, това не разрешава проблеми...ти представяш ли си ако libc беше GPL примерно, как щяха да ти утрепят цялата свобода да си избираш бизнес-модели? Какво, ще платиш на някой да ти напише целия нужен userspace софтуер? Успех.

Между другото какво стана с примерите за опънсорс визионерите? Говориш как можеш да форкваш смело и да правиш бизнес с опънсорс софтуер без да имаш идея от него самия (дори без да знаеш дори какъв смисъл се влага в думата "форк"), а не можеш да дадеш един успешен пример за това явление?

Гейт, примера който дадох е съвсем принципен! Сега, аз колко голям визионер съм е съвсем друга тема! Изместваш въпроса на лична основа!
« Последна редакция: Feb 28, 2014, 12:54 от backinblack »
Активен

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6180
    • Профил
Re: Из 'Какво да подхвана'
« Отговор #46 -: Feb 28, 2014, 12:55 »
Точно лицензиите определят бизнес модела! Лицензиите ти позволяват или забраняват да форкваш проект и лицензиите те задължават или освобождават от отговорност да споделяш направеното от теб с другите.

Лицензите нищо не правят освен да ограничават. Факт. Никой, ако не го е страх, няма да се захване да спазва лицензите. Да речем на Windos OS, разни  CAD и каквото още се сетите. Знаем, какво е положението тук, в нашата държава. Дори правителствени учреждения ползват нелегален софтуер. За бизнеса да не говорим. Поръчки за почти милион евро се работят на нелегален софтуер и никой дори не си и помисля да си купи копие, това не стои като въпрос. Част от положението е ясно защо се получава. Твърде високите цени на софтуера в близкото минало. Звъня на фирмата, която имаше права да продава тук 3D Studio Max преди време и като питах за цената, какъв отговор получих мислите? $10 000. Не можеш, ако лиценза е такъв, да закупиш някъде другаде програмата и да я ползваш тук. Например, ако идеш я закупиш в САЩ, за да ти е по-евтино, защото за Европа цените са други, не можеш да я ползваш в Европа. Все едно, ако си купиш Хюндай и я докараш с контейнера, да нямаш право да я караш тук, ми само в Корея. Ползвам Windows и не съм го закупувал, няма и да го направя. Така съм се научил. Имам обяснение, оправдание не. Но и няма да дам 200 лева за нещо, което не уважавам като продукт, за правото да го ползвам. То дори няма да бъде мое. Не мога едно и също копие да инсталирам на втория си лаптоп. Това важи и за други програми.  Едно архитектурно бюро например, трябва да даде между 30 и 50 хиляди за работно място, според софта, който ползват. Тази пари не са кой знае какво, ако фирмата работи и има поръчки. Но, ако сега тръгва? А някой прави ли проверки за лицензите на програмите по фирмите? Не. Може и да има такива, дето трябва да вършат тая работа, но не я вършат. Само тормозят фирмите по пощата с подканване да си проверят лицензите на Windows. Защо само на Windows? Щото сигурно си знаят, какво е положението. Убеден съм, че на щайгите у дома им, също е инсталирана нелегална OS

Съгласен съм, че разработчиците трябва да изкарват пари и да плащат на "програмистите" си и е вярно, че трябва да имат средства и да развиват отрочето си, но има начини да се правят пари и в същото време да не изнудваш така "клиентите" си. Какво е това интелектуално право? Ако някой успее да докаже произхода си достатъчно назад. Да речем, че открият останките на Архимед и ДНКто му доказва родството му с някой от съвремието ми. Пича ще може ли да предяви иск за правата върху откритията на величието от миналото и ако това стане, какво се случва със света?

Доста измислена постановка, но абсурда и само показва, какво означава "интелектуална собственост". Ако наследниците на Фройд предяват правата върху тъпотиите на дедо си, ще затворят всички психиатрии ли? Щото ще трябва да плащат, за да лекуват.
« Последна редакция: Feb 28, 2014, 13:00 от 4096bits »
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

gat3way

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6050
  • Relentless troll
    • Профил
    • WWW
Re: Из 'Какво да подхвана'
« Отговор #47 -: Feb 28, 2014, 14:18 »
Цитат
Гейт, примера който дадох е съвсем принципен! Сега, аз колко голям визионер съм е съвсем друга тема! Изместваш въпроса на лична основа!

Определено не. Ти казваш какво ще направиш и какво ти се струва според теб, та просто задавам въпроса адресиран точно към теб, а не принципно.
Активен

"Knowledge is power" - France is Bacon

backinblack

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3201
    • Профил
Re: Из 'Какво да подхвана'
« Отговор #48 -: Feb 28, 2014, 14:23 »
Цитат
Гейт, примера който дадох е съвсем принципен! Сега, аз колко голям визионер съм е съвсем друга тема! Изместваш въпроса на лична основа!

Определено не. Ти казваш какво ще направиш и какво ти се струва според теб, та просто задавам въпроса адресиран точно към теб, а не принципно.

Да! Аз го казвам като давам пример с мен който има интерес от разработката на някакъв софтуер с цел бизнес и печалба от него, но така мисля, че би разсъждавал всеки който има такъв интерес, а точно бизнеса е нещото което налива пари за създаване и развитие на софтуера.
За това и давам пример с моята гледна точка по въпроса, но този пример е съвсем принципен!

Относно лицензите, точно те определят бизнес модела който разработчика(най-общо казано) избира и вярва, че точно с този модел ще си реализира целите?
« Последна редакция: Feb 28, 2014, 14:32 от backinblack »
Активен

backinblack

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3201
    • Профил
Re: Из 'Какво да подхвана'
« Отговор #49 -: Feb 28, 2014, 14:31 »
Цитат
Лицензите нищо не правят освен да ограничават. Факт. Никой, ако не го е страх, няма да се захване да спазва лицензите. Да речем на Windos OS, разни  CAD и каквото още се сетите. Знаем, какво е положението тук, в нашата държава. Дори правителствени учреждения ползват нелегален софтуер. За бизнеса да не говорим. Поръчки за почти милион евро се работят на нелегален софтуер и никой дори не си и помисля да си купи копие, това не стои като въпрос. Част от положението е ясно защо се получава. Твърде високите цени на софтуера в близкото минало. Звъня на фирмата, която имаше права да продава тук 3D Studio Max преди време и като питах за цената, какъв отговор получих мислите? $10 000. Не можеш, ако лиценза е такъв, да закупиш някъде другаде програмата и да я ползваш тук. Например, ако идеш я закупиш в САЩ, за да ти е по-евтино, защото за Европа цените са други, не можеш да я ползваш в Европа. Все едно, ако си купиш Хюндай и я докараш с контейнера, да нямаш право да я караш тук, ми само в Корея. Ползвам Windows и не съм го закупувал, няма и да го направя. Така съм се научил. Имам обяснение, оправдание не. Но и няма да дам 200 лева за нещо, което не уважавам като продукт, за правото да го ползвам. То дори няма да бъде мое. Не мога едно и също копие да инсталирам на втория си лаптоп. Това важи и за други програми.  Едно архитектурно бюро например, трябва да даде между 30 и 50 хиляди за работно място, според софта, който ползват. Тази пари не са кой знае какво, ако фирмата работи и има поръчки. Но, ако сега тръгва? А някой прави ли проверки за лицензите на програмите по фирмите? Не. Може и да има такива, дето трябва да вършат тая работа, но не я вършат. Само тормозят фирмите по пощата с подканване да си проверят лицензите на Windows. Защо само на Windows? Щото сигурно си знаят, какво е положението. Убеден съм, че на щайгите у дома им, също е инсталирана нелегална OS

И същия този бизнес, дали ползва легален или нелегален софтуер, отделно си плаща за поддръжка на техниката и настройки на системите, че понякога повече и от лицензите и цената за тези услуги не влиза в цената на лиценза!
И като се замислиш, въпреки, че голяма част от добрия и наложил се с времето софтуер се ползва в по-голямата си част "безплатно", въпреки по-големите разходи за разработка на затворен софтуер, разработчиците не фалират, а дори и "дебелеят"!
Активен

Acho

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5280
  • Distribution: Slackware, MikroTik - сървърно
  • Window Manager: console only
    • Профил
    • WWW
Re: Из 'Какво да подхвана'
« Отговор #50 -: Feb 28, 2014, 14:44 »
Какво е СМЕЛ ВИЗИОНЕР ?
Активен

CPU - Intel Quad-Core Q8400, 2.66 GHz; Fan - Intel Box; MB - Intel G41M-T2; RAM - DDR2-800, Kingston HyperX, 2X2048 MB; VC - onboard, Intel G41 Express Chipset; HDD - Toshiba, 500 GB, SATAII; SB - Realtek HD Audio; DVD-RW - TSSTcorp DVD-RW; LAN - Realtek PCI-E GBE Controller; PSU - Fortron 350 Watt.

gat3way

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6050
  • Relentless troll
    • Профил
    • WWW
Re: Из 'Какво да подхвана'
« Отговор #51 -: Feb 28, 2014, 14:51 »
Визионер, който пренаписва libc, Xorg, kdebase и Qt, за да предлага революционно-новия продукт - форк на kcalc с бутон за корен квадратен. Това ще улесни живота на милиони хора, които не знаят че sqrt(x) == x^(0.5) и не им минава през главата да използват бутона за x^y.
Активен

"Knowledge is power" - France is Bacon

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8792
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Из 'Какво да подхвана'
« Отговор #52 -: Feb 28, 2014, 15:02 »
ЛибЦ има тамън две разклонения, нищо, че е заради него измислиха библиотечният договор за разпространение, което само показва, колко не е бил прав РМС, че го е допуснал.

По между другото кдебаце и ят са пренаписвани поне два пъти от версия три насам. Това в което Арон е превърнал петата реинкарнация, направо ми се драйфа.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

gat3way

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6050
  • Relentless troll
    • Профил
    • WWW
Re: Из 'Какво да подхвана'
« Отговор #53 -: Feb 28, 2014, 15:03 »
Може да са ги пренаписвали, ама си остава тяхно, докато ако си го пренапишеш сам ще е твое. Алтернативно ако някой ти го пренапише, пак ще е твое.

Тоя РМС го мани, него ако го питаш wget е достатъчен за да браузваш и emacs е върха на технологията.
« Последна редакция: Feb 28, 2014, 15:05 от gat3way »
Активен

"Knowledge is power" - France is Bacon

Acho

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5280
  • Distribution: Slackware, MikroTik - сървърно
  • Window Manager: console only
    • Профил
    • WWW
Re: Из 'Какво да подхвана'
« Отговор #54 -: Feb 28, 2014, 15:06 »
Символът ^ се ползваше в програмите като за знак за степенуване, още във вградения BASIC интерпретатор на старите Правец, с CPU 6502, работещ на 1 MHz. Някъде около '87 година се срещнах с такава машина за пръв път.
Активен

CPU - Intel Quad-Core Q8400, 2.66 GHz; Fan - Intel Box; MB - Intel G41M-T2; RAM - DDR2-800, Kingston HyperX, 2X2048 MB; VC - onboard, Intel G41 Express Chipset; HDD - Toshiba, 500 GB, SATAII; SB - Realtek HD Audio; DVD-RW - TSSTcorp DVD-RW; LAN - Realtek PCI-E GBE Controller; PSU - Fortron 350 Watt.

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8792
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Из 'Какво да подхвана'
« Отговор #55 -: Feb 28, 2014, 15:37 »
А Ве има кочини в кода му и си му личат годинкиоте бая, ама има доста задълбочен дизайн и малко могат да се похвалят с такъв.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

clovenhoof

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 534
  • Distribution: Mac OSX 10.9.2
    • Профил
Re: Из 'Какво да подхвана'
« Отговор #56 -: Feb 28, 2014, 17:31 »
Как ще стане мое kdebase и какво имате предвид като казвате "препиша"?
Ако преписвам то е все едно копирам т.е. резултата е клонинг на материала. :)
Активен

We are just a moment in time
A blink of an eye
A dream for the blind
Visions from a dying brain

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8792
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Из 'Какво да подхвана'
« Отговор #57 -: Feb 28, 2014, 18:59 »
Дори да го препишеш, има достатъчно начини така да омърлявиш кода, че и автора му да не го познае. Камо ли, ако сседнеш да пренапишеш същата функционалност на ново и ползваш само идеите.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

clovenhoof

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 534
  • Distribution: Mac OSX 10.9.2
    • Профил
Re: Из 'Какво да подхвана'
« Отговор #58 -: Feb 28, 2014, 20:43 »
Ми аз ако не добавям функционалност просто ще го копи/пейстна. :)
Мислех че някой ще ми натяква за смисъла от форкването.
Активен

We are just a moment in time
A blink of an eye
A dream for the blind
Visions from a dying brain

backinblack

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3201
    • Профил
Re: Из 'Какво да подхвана'
« Отговор #59 -: Feb 28, 2014, 21:20 »
Ми аз ако не добавям функционалност просто ще го копи/пейстна. :)
Мислех че някой ще ми натяква за смисъла от форкването.

Има смисъл и то голям! Представи си, че има няколко проекта с приблизително еднакво предназначение и никой от тях не отговаря на пълно на нуждите ти. Вземаш един от тях, къстъмизираш си го и го развиваш сам и търсиш съмишленици с твоите нужди с които да го развивате заедно.
По-горе дадох пример на Гейта с м0н0уалл и Сенс. Сенс е форк на м0н0уалл, но и двата проекта са активни и дори и новите им версии излизат почти заедно, но м0н0уал е за слаби по-слаби устройства и функционалността му е съобразена с хардуера на който ще се ползва, а Сенс се развива с много функционалности за доста по-мощен хардуер.
Активен