Страници: 1 ... 13 14 [15] 16 17 ... 28   Надолу

Автор Тема: Всякакви въпроси, свързани с Linux.  (Прочетена 132394 пъти)

neter

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3408
  • Distribution: Debian, SailfishOS, CentOS
  • Window Manager: LXDE, Lipstick
    • Профил
    • WWW
Re: Всякакви въпроси, свързани с Linux.
« Отговор #210 -: Sep 03, 2015, 10:42 »
Някой знае ли механизма, при който Firefox/Iceweasel да ползва pepperflashplugin-nonfree, вместо flashplugin-nonfree (adobe-flash-player).
Питаш за Fresh Player Plugin. Това е само wrapper за плъгина, наличен в инсталацията на Chrome, така че или трябва да държиш инсталиран Chrome (препоръчително), или да си копираш плъгина от него (/opt/google/chrome/PepperFlash/libpepflashplayer.so) и да го сложиш в папка със същото име. Работи сравнително добре, има огромен напредък след някои поправки на разработчика за осигуряване на поддръжка за Firefox 40, преди това доста тежеше, но все пак трябва да се има предвид, че това не е официална поддръжка и не са изключени сривове, странно поведение и нужда от време на време да си го компилираш наново, за да го актуализираш, тъй като го няма като прекомпилиран пакет. Но инсталацията му е достатъчно лесна.
Активен

"Да си добре приспособен към болно общество не е признак за добро здраве" - Джиду Кришнамурти

cybercop

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5626
  • Distribution: Ubuntu LTS, CENTOS 6.x
  • Window Manager: Xfce, Gnome 2
    • Профил
Re: Всякакви въпроси, свързани с Linux.
« Отговор #211 -: Sep 03, 2015, 11:07 »
Това е само wrapper за плъгина, наличен в инсталацията на Chrome, така че или трябва да държиш инсталиран Chrome (препоръчително), или да си копираш плъгина от него (/opt/google/chrome/PepperFlash/libpepflashplayer.so) и да го сложиш в папка със същото име. Работи сравнително добре, има огромен напредък след някои поправки на разработчика за осигуряване на поддръжка за Firefox 40, преди това доста тежеше, но все пак трябва да се има предвид, че това не е официална поддръжка и не са изключени сривове, странно поведение и нужда от време на време да си го компилираш наново, за да го актуализираш, тъй като го няма като прекомпилиран пакет. Но инсталацията му е достатъчно лесна.
Изобщо не питах за тази добавка. Знам за нея отдавна, но я имам за любителска изработка.
В Linux няма нужда да инсталираме Google Chrome за да имаме наличен Pepperflashplayer. Плеърът е наличен в хранилищата на почти всички дистрибуции.
Това е пътят до добавката http://s19.postimg.org/h7rgplhir/pepperflash.png
Мисълта ми беше, възможно ли е, подобно на Maxthon, където се ползват двата плеъра, просто да се посочи пътят до добавката в конфигурацията на Firefox. Може би ще сваля жив диск с тази дистрибуция, за да видя, какво са пипнали в браузъра.
« Последна редакция: Sep 03, 2015, 11:09 от cybercop »
Активен

Ползването на Linux води до пристрастяване. Факт.
http://s19.postimg.cc/4oajwoq5v/xenial2.png

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8780
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Всякакви въпроси, свързани с Linux.
« Отговор #212 -: Sep 03, 2015, 11:17 »
Тъкмо щях да ти кажа, да го разгледаш във виртуалка. Но и аз си мисля, че няма как да са бърникали в сърцето на Лисо.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

cybercop

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5626
  • Distribution: Ubuntu LTS, CENTOS 6.x
  • Window Manager: Xfce, Gnome 2
    • Профил
Re: Всякакви въпроси, свързани с Linux.
« Отговор #213 -: Sep 03, 2015, 11:21 »
Тъкмо щях да ти кажа, да го разгледаш във виртуалка. Но и аз си мисля, че няма как да са бърникали в сърцето на Лисо.
В Maxthon, нещата са направени много елегантно. В конфигурационен файл са описани пътищата до плеъра на Adobe, както и този на Google с две местоположения - като част от Google-Chrome в /opt или, като отделна добавка в /usr/lib. Който е наличен - той се ползва. Ако са повече, излизат в списък и си избираш плеър по подразбиране.
http://s19.postimg.org/5f5jr0pbn/maxthon2.png
« Последна редакция: Sep 03, 2015, 11:25 от cybercop »
Активен

Ползването на Linux води до пристрастяване. Факт.
http://s19.postimg.cc/4oajwoq5v/xenial2.png

neter

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3408
  • Distribution: Debian, SailfishOS, CentOS
  • Window Manager: LXDE, Lipstick
    • Профил
    • WWW
Re: Всякакви въпроси, свързани с Linux.
« Отговор #214 -: Sep 03, 2015, 11:36 »
Мисълта ми беше, възможно ли е, подобно на Maxthon, където се ползват двата плеъра, просто да се посочи пътят до добавката в конфигурацията на Firefox.
Не и в стандартния Firefox/Iceweasel - нямат имплементиран PPAPI, за да може просто да зададеш някакви параметри и да тръгне, а това имплементиране не е тривиална задача. Възможно е в Pinguy да са си поиграли за това, което би значело, че скоро може да се появи пакет за инсталация и в други дистрибуции, но заради сложността на задачата ме съмнява да работи по-стабилно от Fresh Player-а (като не е изключено всъщност да са интегрирали баш него). Ама пробвай си, макар че без преглед на кода едва ли ще се разбере.
Активен

"Да си добре приспособен към болно общество не е признак за добро здраве" - Джиду Кришнамурти

cybercop

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5626
  • Distribution: Ubuntu LTS, CENTOS 6.x
  • Window Manager: Xfce, Gnome 2
    • Профил
Re: Всякакви въпроси, свързани с Linux.
« Отговор #215 -: Sep 03, 2015, 11:57 »
Добавка е. Futureplayer или някаква подобна глупост. А, pepperflash се оказа някаква стара версия.
Не хабете ресурси за тази дистрибуция - страхотно мазало от различен софтуер е. Графичната среда е модификация на Gnome-Shell с класически изглед, като в CENTOS7, но е по- тромава и от Unity.
« Последна редакция: Sep 03, 2015, 12:46 от cybercop »
Активен

Ползването на Linux води до пристрастяване. Факт.
http://s19.postimg.cc/4oajwoq5v/xenial2.png

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8780
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Всякакви въпроси, свързани с Linux.
« Отговор #216 -: Sep 06, 2015, 19:42 »
Понеже фалша от  много години е приключена за мен тема, та не се интересувам, какво се случва. Но мисля,  че случайно открих, къде е ключа от барачката ти:

http://skss.learnfree.eu/archives/4669

Това са ползвали явно. Можеш и ти да го пробваш. Краси пише добри отзиви.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

cybercop

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5626
  • Distribution: Ubuntu LTS, CENTOS 6.x
  • Window Manager: Xfce, Gnome 2
    • Профил
Re: Всякакви въпроси, свързани с Linux.
« Отговор #217 -: Sep 06, 2015, 20:21 »
Не знам, защо, навсякъде препоръчват да се инсталира Google Chrome, като Pepperflash е наличен, като самостоятелна добавка. Вероятно, трябва само да се промени пътя, както вече писах. А, да направя такава глупост - да инсталирам Chrome за да ползвам плеъра му във Firefox няма как да стане. По- добре да си ползвам Chromium с всички екстри, включително Pepperflash.
« Последна редакция: Sep 06, 2015, 20:32 от cybercop »
Активен

Ползването на Linux води до пристрастяване. Факт.
http://s19.postimg.cc/4oajwoq5v/xenial2.png

cybercop

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5626
  • Distribution: Ubuntu LTS, CENTOS 6.x
  • Window Manager: Xfce, Gnome 2
    • Профил
Re: Всякакви въпроси, свързани с Linux.
« Отговор #218 -: Sep 06, 2015, 21:39 »
Днес излезе Debian 8.2. Най- после, позакърпиха ядрото, актуализираха systemd и каквото друго имаше за актуализиране, влючително уеб браузърите и някои плеъри. Хич не ми допада това отстраняване на уязвимости, което почнаха да прилагат. Не, когато бъдат открити, а, когато дойде времето за актуализация след три месеца.
Активен

Ползването на Linux води до пристрастяване. Факт.
http://s19.postimg.cc/4oajwoq5v/xenial2.png

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8780
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Всякакви въпроси, свързани с Linux.
« Отговор #219 -: Sep 07, 2015, 09:41 »
Благодаря! Имам 292 МБ обновления. Ще ги пусна да се теглят нощес, дано смогне за една нощ. Като излезе преди няколко седмици обновата на Троица 14 и беше блокирало, та половината от следващият ден пак теглих.

В Хромиум има фалш? Аз имам тук някакъв стар 26-а та 32-а ли версия, в него няма фалш, откога са го вкарали?
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

cybercop

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5626
  • Distribution: Ubuntu LTS, CENTOS 6.x
  • Window Manager: Xfce, Gnome 2
    • Профил
Re: Всякакви въпроси, свързани с Linux.
« Отговор #220 -: Sep 07, 2015, 10:23 »
В Хромиум има фалш? Аз имам тук някакъв стар 26-а та 32-а ли версия, в него няма фалш, откога са го вкарали?

Pepperflash, който се ползва в Google-Chrome, е наличен, като отделна добавка за Linux. Достатъчно е да инсталираш pepperflashplugin-nonfree в която и да е дистрибуция и ще имаш плеъра, който се ползва от всички Chromium базирани браузъри (Opera, Vivaldi, Maxthon, Chromium-browser).
http://s19.postimg.org/4mrwoxer7/pepperflash.png
Те си намират плеъра автоматично, без никакви шамански истории.
Не знам, колко стар браузър ползваш, но в Jessie, вече е 44, което е съвсем приемлива, като актуалност версия. Тествах и 45. Няма особена разлика, ако и без това ползваш опцията "Кликнете за старт" за да се блокира автоматичното стартиране на добавките.
Пакета е без зависимости, защото е само инсталатор. Едва ли ще има проблем да се ползва пакет от по- нова версия на дистрибуцията в стара, където не е добавен в хранилищата.
« Последна редакция: Sep 07, 2015, 10:53 от cybercop »
Активен

Ползването на Linux води до пристрастяване. Факт.
http://s19.postimg.cc/4oajwoq5v/xenial2.png

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8780
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Всякакви въпроси, свързани с Linux.
« Отговор #221 -: Sep 07, 2015, 11:41 »
Аха на мен тия хранилища (contrib и nonfree) не са в списъка, затова не съм го виждал.

Хромиума ми е от времената, когато го нямаше в Дебиан. Ползвам го за някакви проби. Затова не е и обновяван. По принцип не държа да имам spyware. Ако исках, щях да ползвам друга ОС. Вивалди последният преглед не е зле, погледнах го.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

Odido

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 627
  • Distribution: Arch Linux
  • Window Manager: Gnome
    • Профил
Re: Всякакви въпроси, свързани с Linux.
« Отговор #222 -: Sep 07, 2015, 13:14 »
Чудесен видео материал в 4 части за работата в детайли със systemd ,за съжаление на руски, а съм много скаран с него.  https://tlhp.cf/sia1/
Активен

"Congratulations, you broke the Internet
Look at what you did! Are you happy now?"

cybercop

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5626
  • Distribution: Ubuntu LTS, CENTOS 6.x
  • Window Manager: Xfce, Gnome 2
    • Профил
Re: Всякакви въпроси, свързани с Linux.
« Отговор #223 -: Sep 07, 2015, 13:57 »
Аха на мен тия хранилища (contrib и nonfree) не са в списъка, затова не съм го виждал.

Хромиума ми е от времената, когато го нямаше в Дебиан. Ползвам го за някакви проби. Затова не е и обновяван. По принцип не държа да имам spyware. Ако исках, щях да ползвам друга ОС. Вивалди последният преглед не е зле, погледнах го.
Main, contrib и nonfree са основните хранилища в Debian. Добавям и трите задължително.
На кое казваш spywere ?
В Chromium са премахнати фирмените атрибути на Google. Колкото до Vivaldi - доста време ще мине, докато добие необходимите качества, въпреки, че ползват готов двигател. А, относно Google - колкото и да ги плюят, те единствени си плащат за удоволствието да ползват разработките на Chromium проекта и двигателя Blink. Всички останали са паразити. Ползват технологията, но не дават и един цент за проекта.
Още ме е яд на долната постъпка на нещастниците от Opera. Закопаха Presto, вместо да го дарят, за да не се появи в бъдеще конкурент на техния браузър. Не влагат нищо за разработка на двигателя или добавки, само се оплакват, че са им малки печалбите.
« Последна редакция: Sep 07, 2015, 14:02 от cybercop »
Активен

Ползването на Linux води до пристрастяване. Факт.
http://s19.postimg.cc/4oajwoq5v/xenial2.png

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8780
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Всякакви въпроси, свързани с Linux.
« Отговор #224 -: Sep 07, 2015, 15:40 »
Vivaldi с тоя смотан reactjs никога няма да мяза на нещо ставащо за гледане, ще си е все същата дърводелщина. Какво можем да очакваме от Spybook? Но иначе гледам, че правят това, което бившите им партньори не — връщат духа на Опера. Далеч са още, но са далеч по-близо от фалитаджийте, които дотокова никого не изненадаха, че дори като новина не бе пуснато.

За онези беше ясно, че така ще стане. Нямаха сили да продължават да бутат Престо. Помним например деветите версии, колко зле бяха до 9,5, осмите същата работа. Разни Лисици ги подминаха по функционалност, точно преди да се предадат и да тръгнат по хромираният път. Напуснаха ги и най-добрите им хора.

Другите са потребители на Хромологията, но Хромологията също бе потребител. КДЕ не казаха нищо — взимайте, щом искате. Мозилчици също не казаха дума, че им взеха името. Обаче не е като Азбучната Гошовица да прави нещо ей така от благотворително чувство. Хрома е пълнофункционална ОС, която няма единствено ядро. Това е втората най-комплексна програма след Емакс. Всъщност по сложност надминава Емакс, а по функционалност го гони упорито. Ясно е, че те залагат това да е следващият M$ Шиндошс. Дали ще успеят,  ще видим. Засега са заели плътно само сегмента на b2b.

Относно шпионирането, ами точно такова си е. Всяко едно нещо, което пишеш в него, се праща към кораба майка. Следен си по-плътно от соц.-а. Коггато искам да си поиграя по-стабилно с Хромираната джаджа, слагам SWRIron. Само при него всичките тези неща са изключени. Но пък вървят една версия назад.

Когато ги слагах за последно тъкмо планираха във версия 41 да сложат последните две неща, които ги нямаше — четеца за pdf на FOX (защото най-после беше освободен, дано pdfjs гори в ада) и поддръжка за ppapi (демек поддръжка на фалш, защото засега само той го използува). Не знам сториха ли го, оттогава не съм си играл.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear
Страници: 1 ... 13 14 [15] 16 17 ... 28   Нагоре
« назад напред »