Анкета

Въпрос: Можете ли да ми помогнете?  (Гласуването приключено: May 04, 2014, 15:23)

  • мхб
    - 1 (14.3%)
    й
    - 3 (42.9%)

Общ брой гласове: 3

Автор Тема: Помощ при стартиране на linux  (Прочетена 12130 пъти)

cybercop

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5626
  • Distribution: Ubuntu LTS, CENTOS 6.x
  • Window Manager: Xfce, Gnome 2
    • Профил
Re: Помощ при стартиране на linux
« Отговор #15 -: May 04, 2014, 09:14 »
мисля, че законодателството задължава търговците да продават неща "готови за употреба". те инсталират нещо, ама какво е :ninam: :)
p.s. на финала ще излезе, че Debian е много по-юзърфрендли  от Ubuntu - не се заяждам :D и не отварям спор - просто констатация.
Ами, не отваряш спор, но засягаш дистрибуции, които нямат нищо общо от тази в темата. Limpus е базирана на Fedora, но май никой не я ползва.
Активен

Ползването на Linux води до пристрастяване. Факт.
http://s19.postimg.cc/4oajwoq5v/xenial2.png

theshit

  • Гост
Re: Помощ при стартиране на linux
« Отговор #16 -: May 04, 2014, 14:34 »
мисля, че законодателството задължава търговците да продават неща "готови за употреба". те инсталират нещо, ама какво е :ninam: :)
p.s. на финала ще излезе, че Debian е много по-юзърфрендли  от Ubuntu - не се заяждам :D и не отварям спор - просто констатация.

Зависи от гледната точка. За мен операционната система си е един консуматив. Един напълно функциониращ лаптоп, дори без никакъв софтуер, за мен си е "готов за употреба", понеже пъхам диска и почвам "направо" да го "употребявам" така казано. И може би сравнението ми ще е малко тъпо, но все едно да си купиш автомобил и горивото да не е включено в цената. Все пак на практика не липсват хардуерни компоненти от конфигурацията и тя  си функционира според указанията :)

А доколкото Debian. И на мен ми се стори много по фриендли от Ubuntu. Не знам защо, но това Ubunto хич не ми харесва.
Активен

satir

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1073
  • Distribution: FreeBSD-10.1 & LMDE
  • Window Manager: i prefer MATE
    • Профил
    • WWW
Re: Помощ при стартиране на linux
« Отговор #17 -: May 04, 2014, 17:21 »
мисля, че законодателството задължава търговците да продават неща "готови за употреба". те инсталират нещо, ама какво е :ninam: :)
p.s. на финала ще излезе, че Debian е много по-юзърфрендли  от Ubuntu - не се заяждам :D и не отварям спор - просто констатация.
Ами, не отваряш спор, но засягаш дистрибуции, които нямат нищо общо от тази в темата. Limpus е базирана на Fedora, но май никой не я ползва.
не отварям спор и не засягам нищо :). засегнатата дистрибуция беше предложена по-горе, което би засегнало всички други дистрибуции, които не са споменати като алтернатива. от еднодневния ми опит с Ubuntu 14.04 /не можах да го издържа по-дълго време/ стигнах до този извод, и за това аз предлагам Debian /не, че някой изобщо пита!/
Активен

User13

  • Гост
Re: Помощ при стартиране на linux
« Отговор #18 -: May 04, 2014, 18:46 »
Искам да ползвам KDE 4.13, искам да ползвам последните версии на програмите а не тези от пред две години. Та как ще стане тая акробатика в Debian, като е толкова удобен?
Инсталирането на последните драйвери на Nvidia също не е много "френдли". Искам браузъра ми да е последна версия и с последна версия драйвери за html5 как става лесно това с Дебиан? Искам да ползвам Java 1.8, как ще я инсталирам лесно?
« Последна редакция: May 04, 2014, 18:47 от User13 »
Активен

cybercop

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5626
  • Distribution: Ubuntu LTS, CENTOS 6.x
  • Window Manager: Xfce, Gnome 2
    • Профил
Re: Помощ при стартиране на linux
« Отговор #19 -: May 04, 2014, 19:01 »
Искам да ползвам KDE 4.13, искам да ползвам последните версии на програмите а не тези от пред две години. Та как ще стане тая акробатика в Debian, като е толкова удобен?
Инсталирането на последните драйвери на Nvidia също не е много "френдли". Искам браузъра ми да е последна версия и с последна версия драйвери за html5 как става лесно това с Дебиан? Искам да ползвам Java 1.8, как ще я инсталирам лесно?
За браузъра нямаш проблеми, дори в стабилната версия.  Просто при инсталация на Google-chrome, автоматично ти се добавя хранилище на google и ще имаш винаги последна версия на браузъра.
За тестовата версия е по- лесно. Там pepperflashplugin-nonfree достъпен в хранилищата и Chromium работи доста прилично с него.
Но, изобилието от PPA, което има за Ubuntu, при Debian е по- скоро оскъдица.
« Последна редакция: May 04, 2014, 19:04 от cybercop »
Активен

Ползването на Linux води до пристрастяване. Факт.
http://s19.postimg.cc/4oajwoq5v/xenial2.png

satir

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1073
  • Distribution: FreeBSD-10.1 & LMDE
  • Window Manager: i prefer MATE
    • Профил
    • WWW
Re: Помощ при стартиране на linux
« Отговор #20 -: May 04, 2014, 19:52 »
а, пък, в Ubuntu Studio 14.04 нема чалъм да  суичнеш юзърите, щото идея нямам що! е, ако порова нета, може и да намеря начина, но ми се струва тъпо.
ако последната версия на лисицата е 29 - аз съм с нея, и тетека...
Активен

cybercop

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5626
  • Distribution: Ubuntu LTS, CENTOS 6.x
  • Window Manager: Xfce, Gnome 2
    • Профил
Re: Помощ при стартиране на linux
« Отговор #21 -: May 04, 2014, 20:12 »
В смисъл - не можеш да изпълняваш действие с администраторски права ли ?
Активен

Ползването на Linux води до пристрастяване. Факт.
http://s19.postimg.cc/4oajwoq5v/xenial2.png

theshit

  • Гост
Re: Помощ при стартиране на linux
« Отговор #22 -: May 04, 2014, 21:05 »
Искам да ползвам KDE 4.13, искам да ползвам последните версии на програмите а не тези от пред две години. Та как ще стане тая акробатика в Debian, като е толкова удобен?

Тиипичния Убунту юзер, ми мини на Уиндоус 8.1, според мен ще те зариби повече! Даже ще се влюбиш в него, там графиката си поне е КДЕ 4.13+ и си с най новите драйвъри а не с преди 2 години.

Линукс не е  създаден за крайния потребител. Дори и с тия графични среди - ВСИЧКО ИМ КУЦА! Никога ама никога не бих се съгласил с декстоп идеята за линукс и юникс средите. Кажи ми защо изобщо си на Убунту?! Щото си чул, че за Линукс няма вируси? Или за да се правиш на администратор?!

Това с "графичната среда под линукс" си е пълен смях ... защото, който ползва линукс - не го ползва заради графичната среда. А този, който го ползва заради графичната среда, си е достатъчно тъп, за да си стои на него.
Активен

cybercop

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5626
  • Distribution: Ubuntu LTS, CENTOS 6.x
  • Window Manager: Xfce, Gnome 2
    • Профил
Re: Помощ при стартиране на linux
« Отговор #23 -: May 04, 2014, 22:34 »
1. Линукс не е  създаден за крайния потребител. 2. Дори и с тия графични среди - ВСИЧКО ИМ КУЦА! Никога ама никога не бих се съгласил с декстоп идеята за линукс и юникс средите. Кажи ми защо изобщо си на Убунту?! Щото си чул, че за Линукс няма вируси? Или за да се правиш на администратор?!

Това с "графичната среда под линукс" си е пълен смях ... защото, който ползва линукс - не го ползва заради графичната среда. А този, който го ползва заради графичната среда, си е достатъчно тъп, за да си стои на него.

Отговорил съм ти в друга тема, да не спамим повече.
Активен

Ползването на Linux води до пристрастяване. Факт.
http://s19.postimg.cc/4oajwoq5v/xenial2.png

rams

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 61
  • Distribution: Linux Mint 17
  • Window Manager: Mate
    • Профил
Re: Помощ при стартиране на linux
« Отговор #24 -: May 04, 2014, 23:04 »
Искам да ползвам KDE 4.13, искам да ползвам последните версии на програмите а не тези от пред две години. Та как ще стане тая акробатика в Debian, като е толкова удобен?

Тиипичния Убунту юзер, ми мини на Уиндоус 8.1, според мен ще те зариби повече! Даже ще се влюбиш в него, там графиката си поне е КДЕ 4.13+ и си с най новите драйвъри а не с преди 2 години.

Линукс не е  създаден за крайния потребител. Дори и с тия графични среди - ВСИЧКО ИМ КУЦА! Никога ама никога не бих се съгласил с декстоп идеята за линукс и юникс средите. Кажи ми защо изобщо си на Убунту?! Щото си чул, че за Линукс няма вируси? Или за да се правиш на администратор?!

Това с "графичната среда под линукс" си е пълен смях ... защото, който ползва линукс - не го ползва заради графичната среда. А този, който го ползва заради графичната среда, си е достатъчно тъп, за да си стои на него.

........не ставай смешен.......!!!!!

pennywise

  • Гост
Re: Помощ при стартиране на linux
« Отговор #25 -: May 05, 2014, 02:40 »
Ей theshite, лично ме обиждаш. Аз си ползвам Убунту от доста години и си ми харесва, графичната му среда си работи много добре, пък и има тъпаци като мен който се кефят на Юнити. Още повече си вадя хляба с него. Даже до преди малко играх TF2. Смятам също и, че мога да настроя един сървър за web(най-често php+mysql) да работи поне месеци, без да си убива процесите, без да умира от brute-force, и без нужда някой да го наглежда всеки ден и т.н..
Активен

satir

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1073
  • Distribution: FreeBSD-10.1 & LMDE
  • Window Manager: i prefer MATE
    • Профил
    • WWW
Re: Помощ при стартиране на linux
« Отговор #26 -: May 05, 2014, 03:41 »
В смисъл - не можеш да изпълняваш действие с администраторски права ли ?
@мога, разбира се, но няма switch user, а само log out. проблем с аплетите, но е дразнещо тъпo /вероятно проблема е конкретно за Мате, но това е без значение/.
а по въпроса за графичните среди:
епа, не моа се сета, на кой виндоус графиката е по-добра от която и да е на Linux. може би на 7-цата, щото ползва Gnom Look :) или нещо подобно беше, не съм специалист :D
Активен

User13

  • Гост
Re: Помощ при стартиране на linux
« Отговор #27 -: May 05, 2014, 06:44 »
Е добре де аз не разбирам, какво му е на Kubuntu 14.04, че да се откажа да го ползвам в полза на Debian?
И някакви странни изказвания чета, че десктоп потребителите трябва да минават на Windows...
« Последна редакция: May 05, 2014, 09:01 от User13 »
Активен

satir

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1073
  • Distribution: FreeBSD-10.1 & LMDE
  • Window Manager: i prefer MATE
    • Профил
    • WWW
Re: Помощ при стартиране на linux
« Отговор #28 -: May 05, 2014, 07:54 »
човече, това е въпрос на предпочитания :) всеки сам си избира, както дистрото, така и графичната среда. аз, например, никога не бих използвал КДЕ, а виждам, че на теб ти харесва. не може да има спор по тези въпроси.
Активен

User13

  • Гост
Re: Помощ при стартиране на linux
« Отговор #29 -: May 05, 2014, 08:03 »
човече, това е въпрос на предпочитания :) всеки сам си избира, както дистрото, така и графичната среда. аз, например, никога не бих използвал КДЕ, а виждам, че на теб ти харесва. не може да има спор по тези въпроси.
Макар и извън темата. Защо никога не би използвал КДЕ?
Активен