Автор Тема: Сървър - избор, изграждане, настройка и управление  (Прочетена 8761 пъти)

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8792
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Файловото отместване е стара и бавна технология,  вече не се ползва, макар за мен да е най-удобното създавано някога. Не бих се захванал с пощи. Там трябва много, много учене. Положението е страшно дори да ползваш някакви готови неща. Разни вордпреси, джунгли, друпали трябва да ги имаш в пакетната система. Те ще си качат, каквото им е необходимо. По принцип домашен сървър не е удобно решение за нещо повече от един-двама човека.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

BRADATA

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 833
  • Distribution: Slackware/Mint/CentOS
  • Window Manager: console/KDE/LXDE
    • Профил
    • WWW
Файловото отместване е стара и бавна технология,  вече не се ползва, макар за мен да е най-удобното създавано някога. Не бих се захванал с пощи. Там трябва много, много учене. Положението е страшно дори да ползваш някакви готови неща. Разни вордпреси, джунгли, друпали трябва да ги имаш в пакетната система. Те ще си качат, каквото им е необходимо. По принцип домашен сървър не е удобно решение за нещо повече от един-двама човека.
извън темата: К'во е т'ва файлово отместване? Направо се оливате понякога с това буквално превеждане на утвърдени термини. Да се чуди човек какво точно се опитвате да кажете.... Ако имаш предвид протокола FTP - превода ти въобще не точен....
Активен

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8792
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
5.

Напротив, точен е. Точно това прави и точно това значи думичката трансфер.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

atanasss

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 24
    • Профил
т.1 Колко Gb/Tb сторидж очакваш да напълниш?
т.4 колко критичен ще бъде downtime на сървъра?
т.1       5- 10 GB за важната информация и още 100 - 150 GB за друга информация
т.4       Не съм на ясно
Активен

atanasss

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 24
    • Профил
Няма ли примерни методики за направа на сървър ?
Активен

BRADATA

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 833
  • Distribution: Slackware/Mint/CentOS
  • Window Manager: console/KDE/LXDE
    • Профил
    • WWW
5.

Напротив, точен е. Точно това прави и точно това значи думичката трансфер.
Ами смени си речника. transfer се превежда най-правилно като "премествам". Т.е. твоето изречение би трябвало да е "действия по реда за файлово преместване".

Няма ли примерни методики за направа на сървър ?
За съжаление няма (за хора с малко познания по тази ОС). Всичко зависи от това каква услуга искаш да "сервираш". На база на писаното до момента имаш две опции:
1. Да си инсталираш някакъв линукс (ако питаш мен препоръчвам centos 6.5) и да почнеш да го бориш. Имай предвид, че по този начин (почти) всичко ще трябва да правиш от конзола и ще има да питаш много (което не е проблем разбира се освен ако времето е някакъв критерий). Желязото е достатъчно, но (деа тая дума деа ;) ) ще трябва да имаш статичен публичен IP адрес от интернет доставчика, както и правилно конфигуриран рутер ако връзката ти е само една. След това машината трябва да работи 24/7/365 т.е. инвестицията в УПС и оптична свързаност към интернет е препоръчителна. Също така тази машина я забравяш от гледна точка на работна станция. За повече - питай.
2. Харесваш си някой от хостинг провайдърите в българското пространство, който покрива изискванията ти за пространство и трафик и си купуваш план. Там имаш всички неща (достъпни през уеб) които искаш, както и непрекъсваемост на услугата, редовен бекъп, защита и обновяване на версиите на сървърите, които ползваш. Също така имаш съпорт при проблем. На тема конфигуриране на услугите - питай смело тук :)

И в двата случая ще ти се наложи да си купиш домейн.

edit: Сега погледнах офертите за хостинг и нещо мисля, че няма да ти харесат :) Щото искаш много място..... Ама в такъв случай може да се направи комбинация между т.1 и т.2, ама все пак прегледай, помисли и кажи :)
« Последна редакция: Jun 29, 2015, 17:42 от BRADATA »
Активен

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6181
    • Профил
Сериозно ли? Бях останал с впечатление, че си волнонаемник. Значи ставаме трима с Лунар. Наистина сме малко, което е жалко. Но пък и не виждам друг вариант да си вадя хляба с тая ОС, ако не е програмиране или администриране, неща, с които не бих се заел професионално. Но това си е до човека.
Зависи. Имам един "проект", за който ще ми трябва и линукс, и програмиране, уеб чудеса, ама и много пари. Може и да го осъществя някой ден. Дано да се случи, щото стане ли, очаквам да си уредя живота до година след това. Ма това са глупости в момента.
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

atanasss

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 24
    • Профил
Ако реша някой по стар компютър какви трябва да са му характеристиките.Ще помисля за домейна.Относно убунту сървър каква литература или въобще информация да ползвам, т.е. от къде да започна
Активен

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6181
    • Профил
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

wfw

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 249
  • Distribution: Debian
  • Window Manager: none
    • Профил
Ако реша някой по стар компютър какви трябва да са му характеристиките.Ще помисля за домейна.Относно убунту сървър каква литература или въобще информация да ползвам, т.е. от къде да започна

Зависи какво ще работи на него, в най-лошия случай ще е WP, щом споменаваш блогове. "В най-лошия", защото WP гълта доста ресурс при някои операции. Но за 1000 посещения на ден, мисля, че ще ти стигне и 1ГБ РАМ и 600MHz процесор... Все пак, ако ще купуваш нещо втора ръка, гледай да има 4ГБ РАМ и поне 2-ядрен процесор (за справка Мечо Пух). Гледай да вземеш 2 еднакви диска, за да си направиш софтуерен РАИД, най-добре по време на инсталацията на Линукс. Ако вземаш сървър втора ръка, доста е вероятно да има вграден РАИД контролер и по-екзотични дискове като SAS. Внимавай с тях, че трудно се намират като изгорят :) Почват едни поръчки от е-бей, чакане със седмици...
Активен

atanasss

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 24
    • Профил
Отворен съм за още предложения особенно от колегите който се интересуваха от посещения на ден/ месец, защитеност и др.
Активен

atanasss

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 24
    • Профил
Мисля че интелските дъна бяха с RAID или бъркам
Активен

wfw

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 249
  • Distribution: Debian
  • Window Manager: none
    • Профил
Той е софтуерен, не го препоръчвам. По-добре си направи софтуерен РАИД в линукса. Много по-добре е.

едит: т'ва е дискриминация. това, че тези, които са ти изчели цялата тема и са ти отговорили не са по-малко прави от тези, които са ти задавали уточняващи въпроси  ;D
« Последна редакция: Jul 01, 2015, 00:02 от wfw »
Активен

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6181
    • Профил
Дал съм ти линк към един pdf. Прегледай го и виж дали ти отговаря на въпросите. Не вярвам за десет часа да си го изчел всичкото.
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

atanasss

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 24
    • Профил
Ще го разгледам pdf-а, няма дискриминация благодарен съм за всеки коментар и мнение.
Активен