Автор Тема: Виртуализация  (Прочетена 3605 пъти)

laskov

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3166
    • Профил
Виртуализация
« -: Aug 06, 2015, 15:15 »
Решил съм на една машина (Slackware, QEMU) да пусна 2-3 виртуални.
Належащо ми е да сменя друга машина (пощенски сървър, VPN сървър, шлюз, squid) с по-нова. Да я направя ли виртуална в първата, или да натоваря хост машината с тези задачи?
Моля за вашите мнения.
Активен

Не си мислете, че понеже Вие мислите правилно, всички мислят като Вас! Затова, когато има избори, идете и гласувайте, за да не сте изненадани после от резултата, и за да не твърди всяка партия, че тя е спечелила, а Б.Б. (С.С., ...) е загубил, а трети да управлява.  Наздраве!  [_]3

sopata

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 50
  • Distribution: Debian
  • Window Manager: Gnome
    • Профил
Re: Виртуализация
« Отговор #1 -: Aug 06, 2015, 16:04 »
Мисля, че Squid-а не е удачно да е на виртуалка. Другото може да го прехвърлиш на виртуалка директно.
Активен

0101010101010101010101

BRADATA

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 833
  • Distribution: Slackware/Mint/CentOS
  • Window Manager: console/KDE/LXDE
    • Профил
    • WWW
Re: Виртуализация
« Отговор #2 -: Aug 06, 2015, 18:35 »
Зависи колко е натоварен скуида. Аз имам два - и двата на виртуалки. Единия е прокси за вход от отвънка, другото филтрира офиса да не свалят разни неща.
Активен

wfw

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 249
  • Distribution: Debian
  • Window Manager: none
    • Профил
Re: Виртуализация
« Отговор #3 -: Aug 09, 2015, 13:10 »
Ласков, да не работиш в нашия офис? Гледам, че последните ти казуси са 1:1 с тези от нашата фирма :)

Според мен направи хост машината да държи само виртуалките и нищо друго. Ще улесни миграцията ти към ново желязо в бъдеще. Освен това ще повиши малко сигурността, защото при вероятен пробив в услуга, тя ще засегне само виртуалката, а не всички виртуалки на желязото.
« Последна редакция: Aug 09, 2015, 13:19 от wfw »
Активен

laskov

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3166
    • Профил
Re: Виртуализация
« Отговор #4 -: Aug 09, 2015, 14:14 »
Според мен направи хост машината да държи само виртуалките и нищо друго. Ще улесни миграцията ти към ново желязо в бъдеще. Освен това ще повиши малко сигурността, защото при вероятен пробив в услуга, тя ще засегне само виртуалката, а не всички виртуалки на желязото.
Абсолютно съгласен!
Проблемът ми е, че разчитам на т.нар. от мен "VPN сървър" за отдалечен вход и тази услуга трябва да работи желязно, а нямам никакъв опит с използването на виртуализирани услуги, освен за тестови цели. От друга страна OpenVPN с tun интерфейс трудно би бил пробит, а пък лесно се обновява, тъй че може и да е на хоста.
Проблемът ми е, че (в петък до края на деня) не можах да подкарам виртуална машина в slackware.
Активен

Не си мислете, че понеже Вие мислите правилно, всички мислят като Вас! Затова, когато има избори, идете и гласувайте, за да не сте изненадани после от резултата, и за да не твърди всяка партия, че тя е спечелила, а Б.Б. (С.С., ...) е загубил, а трети да управлява.  Наздраве!  [_]3

10101

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 384
  • Distribution: GNU LINUX
    • Профил
Re: Виртуализация
« Отговор #5 -: Aug 09, 2015, 15:46 »
Каква е драмата по конкретно ако е възможно.
Иначе отдолу малко заклинания: :)

#!/bin/bash
brctl addbr br0
brctl addif br0 eth0
qemu-system-x86_64 -hda /home/Downloads/BSDRP-1.55-full-i386-vga.img

#qemu-system-x86_64 -hda /home/olive.img -cdrom /home/Downloads/4.11*.iso -net bridge -net nic,model=e1000 #-serial telnet::1001,server,nowait -localtime -m 768
#
#qemu -m 512m -hdb /home//Desktop/bsd/new.image.dd -localtime -net nic,model=e1000,macaddr=00:30:48:96:bf:0f #-net user -redir tcp:5554::22000 -boot menu=on

Нещо такова няма ли да помогне.

Поздрави
Активен

А печат ?

laskov

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3166
    • Профил
Re: Виртуализация
« Отговор #6 -: Aug 09, 2015, 18:58 »
Ласков, да не работиш в нашия офис? Гледам, че последните ти казуси са 1:1 с тези от нашата фирма :)

За съжаление не е възможно :) - в нашия офис съм сам. Но ми е приятно да знам, че и някой друг прави подобни неща.

10101, поддадох се на мързела и инсталирах aqemu. Тези дългите редове, ми ги пише той, но после в информацията за процесора ми казва, че е halted. Утре, като се заровя пак в нещата, ще осмисля това, което си ми написал и това, което прави aqemu.
Основният ми проблем беше, че не "загрях" как да си конфигурирам мрежата и как да се "закача" за конзолата на виртуалната машина.
Благодаря ти за помощта!
Активен

Не си мислете, че понеже Вие мислите правилно, всички мислят като Вас! Затова, когато има избори, идете и гласувайте, за да не сте изненадани после от резултата, и за да не твърди всяка партия, че тя е спечелила, а Б.Б. (С.С., ...) е загубил, а трети да управлява.  Наздраве!  [_]3

10101

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 384
  • Distribution: GNU LINUX
    • Профил
Re: Виртуализация
« Отговор #7 -: Aug 09, 2015, 22:19 »
Моля.
Отделно няма за какво защото още не си завършил започнатото, вначалото харесвах много virtualbox, но открих че qemu не отстъпеа освен да знаеш заклинания :)

Насреща съм да помагам с каквото мога.
Активен

А печат ?

laskov

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3166
    • Профил
Re: Виртуализация
« Отговор #8 -: Aug 14, 2015, 11:34 »
Тормози ме връзката с мрежата. Не искам да стартирам qemu с root права.
VDE ли да използвам или има и друг начин? Опитвах с qemu-bridge-helper, но не успях.
Активен

Не си мислете, че понеже Вие мислите правилно, всички мислят като Вас! Затова, когато има избори, идете и гласувайте, за да не сте изненадани после от резултата, и за да не твърди всяка партия, че тя е спечелила, а Б.Б. (С.С., ...) е загубил, а трети да управлява.  Наздраве!  [_]3

backinblack

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3201
    • Профил
Re: Виртуализация
« Отговор #9 -: Aug 15, 2015, 00:54 »
Аз само да те попитам защо на Slackware, а не примерно на Федора, дето ти е май любима!!!? Или пък на Сент!!!? До колкото знам, Ред Хат са най-напред в тези неща и всичко ново е у федората, а като ще а ползваш само за виртуален хост, от ъпдейти нямаш нужда и това, че е с малък живот не те бърка.
Активен