Автор Тема: Избор на дистрибуция за АМД К7  (Прочетена 3912 пъти)

BlooDevil

  • Участници
  • ***
  • Публикации: 9
    • Профил
Здравейте,
за пръв път пиша във форума и се извинявам ако нещо не съм нацелил както трябва.
Та въпроса ми е или по точно молбата ако някой може да ми помогне в избора на дистрибуция, т.к. пробвах доста и нещо все не върви много гладко. Трябва ми дистрибуция която да е много бърза изчистине и да не е с толкова шарена :D Машната е с AMD Athlon XP 1800+ клокнат на 2400+, с Nvidia GF 7600GT 256MB AGP, 1 GB DDR1 333 сега е на 400, харда е макстор 60 гб 7200 rpm, мислех варианти с SD или флашка, но май не е много бързо, макар да е безшумно /Макстора е доста шумен/. Замалко да забравя, дъното е Biostar M7NCD Pro. В момента е с XP, но предпочитам някой дистрибуция която е най-подходяща за такава конфигурация.
До сега съм пробвал Slax, Mint 13, Lubuntu, Debian.

Поздрави.
Активен

bvbfan

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1056
  • Distribution: KaOS
  • Window Manager: Plasma 5
    • Профил
Re: Избор на дистрибуция за АМД К7
« Отговор #1 -: Aug 17, 2015, 13:50 »
Какво не работи в споменатите дистрибуции? Какъв десктоп предпочиташ Гноме, Кде, лхде? http://www.stotinkaos.net/
Активен

BlooDevil

  • Участници
  • ***
  • Публикации: 9
    • Профил
Re: Избор на дистрибуция за АМД К7
« Отговор #2 -: Aug 17, 2015, 14:01 »
Като цяло всичките работят, но едно лагаво. Четох, че има значение архитектурата на процесора и търся стара дистрибуция подходяща за този тип процесор, нещо което не е толкова наблъскано с иконки и програмки и една камара user friendly неща дето никога няма да ги ползвам. Бях тръгнал по метода запис проба, но ми отнема доста време. Относно десктопа предпочитам най-лекия, а това до колкото аз съм запознат е Xfce, но може и да съм зе заблудил. Другото което ме тревожи е ако си намеря такъв "стар" линукс при ъпдейт да не стане пак пълен с какво ли не и тежък.
Активен

bvbfan

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1056
  • Distribution: KaOS
  • Window Manager: Plasma 5
    • Профил
Re: Избор на дистрибуция за АМД К7
« Отговор #3 -: Aug 17, 2015, 14:05 »
"Лагаво"? Едва ли е от процесора, вероятно е от видео драйвера, затвореният на NVIDIA работи по-добре. Сложи "Стотинката" тя с по-старо ядро - може да ти работи по-добре. http://www.stotinkaos.net/
Активен

malin

  • Гост
Re: Избор на дистрибуция за АМД К7
« Отговор #4 -: Aug 17, 2015, 18:16 »
Ами моето и то има доста неща, ама аз съм си ги "пуснал" . Пробвай.
« Последна редакция: Aug 17, 2015, 23:21 от malin »
Активен

BlooDevil

  • Участници
  • ***
  • Публикации: 9
    • Профил
Re: Избор на дистрибуция за АМД К7
« Отговор #5 -: Aug 17, 2015, 21:20 »
Стотинка е добра дистрибуция, поне на пръв поглед, за сега върви от 8 гб флашка на USB 2.0 което се усеща, но ще измисля нещо по бързо, т.к. харда наистина ме влудява с шумът си. Изглежда доста по подредена и стабилна не ми заби като другите още в началото. Благодаря пак за тази дистрибуция ще почета повече за нея и ще я пробвам на по бърз носител ;)  Ще пробвам и OpenBox.  [_]3 [_]3 [_]3

Поздрави.
Активен

bvbfan

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1056
  • Distribution: KaOS
  • Window Manager: Plasma 5
    • Профил
Re: Избор на дистрибуция за АМД К7
« Отговор #6 -: Aug 17, 2015, 22:21 »
Инсталирай я на диска и след това
Код
GeSHi (Bash):
  1. su
  2. yum install hdparm
  3. hdparm -M 128 /dev/sda
И вече няма да шуми :)
Активен

NorthBridge

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 177
  • Distribution: Slackware-current
  • Window Manager: Enlightenment E17
  • Mad Tinkerer
    • Профил
Re: Избор на дистрибуция за АМД К7
« Отговор #7 -: Aug 18, 2015, 17:57 »
Като цяло всичките работят, но едно лагаво. Четох, че има значение архитектурата на процесора и търся стара дистрибуция подходяща за този тип процесор, нещо което не е толкова наблъскано с иконки и програмки и една камара user friendly неща дето никога няма да ги ползвам. Бях тръгнал по метода запис проба, но ми отнема доста време. Относно десктопа предпочитам най-лекия, а това до колкото аз съм запознат е Xfce, но може и да съм зе заблудил. Другото което ме тревожи е ако си намеря такъв "стар" линукс при ъпдейт да не стане пак пълен с какво ли не и тежък.

Е тя щайгата не е толкова дърта, аз имах почти същата, само че със Sempron 1.5GHz, 512 RAM, същия хард (шумен е, обаче е на към 10 години и още бачка) и една мноооого дърта Radeon 9200 64MB AGP (по-кофти е от твоята, по онова време 7600ГТ струваше два пъти повече на старо). Въпреки това на нея съм пускал Ubuntu 8.04 с KDE 3.5, после 10.04 с KDE4, по едно време бях пробвал и мента с LXDE и всичките вървяха идеално. Най-вероятно както каза bvbfan имаш ядове с драйвера за видеото. За всеки случай изрови някое по-дърто убунту и виж как ще се държи.

Иначе за лек десктоп - openbox, fluxbox, enlightenment, trinity, xfce, абе дал господ. Тежки сега май се водят само последните Гном и КДЕ. Ако се притесняваш някой ъпдейт на дистро да не те остави на сухо, винаги можеш да си ползваш Debian или кой да е Slackware (няма как да го пропусна  :D).

Поздрави и бира [_]3
Активен

I did a 'zcat vmlinuz > /dev/audio' and I think I heard God...

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6202
    • Профил
Re: Избор на дистрибуция за АМД К7
« Отговор #8 -: Aug 19, 2015, 09:23 »
Arch ?
https://www.archlinux.org/
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

Acho

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5293
  • Distribution: Slackware, MikroTik - сървърно
  • Window Manager: console only
    • Профил
    • WWW
Re: Избор на дистрибуция за АМД К7
« Отговор #9 -: Aug 19, 2015, 09:29 »
Slackware ?
Активен

CPU - Intel Quad-Core Q8400, 2.66 GHz; Fan - Intel Box; MB - Intel G41M-T2; RAM - DDR2-800, Kingston HyperX, 2X2048 MB; VC - onboard, Intel G41 Express Chipset; HDD - Toshiba, 500 GB, SATAII; SB - Realtek HD Audio; DVD-RW - TSSTcorp DVD-RW; LAN - Realtek PCI-E GBE Controller; PSU - Fortron 350 Watt.

bvbfan

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1056
  • Distribution: KaOS
  • Window Manager: Plasma 5
    • Профил
Re: Избор на дистрибуция за АМД К7
« Отговор #10 -: Aug 19, 2015, 09:40 »
Gentoo  ;D
// Майтапят се колегите, аз нямам нерви да инсталирам и настройвам Арч и за тва си ползвам деривати. Ограничи се до възможно най-юзер френдли дистрибуциите.
« Последна редакция: Aug 19, 2015, 09:42 от bvbfan »
Активен

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6202
    • Профил
Re: Избор на дистрибуция за АМД К7
« Отговор #11 -: Aug 19, 2015, 11:31 »
Не се шегувам. С какво Ubuntu server е по-различен вариант?
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

pennywise

  • Гост
Re: Избор на дистрибуция за АМД К7
« Отговор #12 -: Aug 19, 2015, 15:29 »
Не се шегувам. С какво Ubuntu server е по-различен вариант?

С това, че не е rolling bleeding edge release, и не трябва всяка седмица да четеш в сайта им за да оправиш счупените неща?
Активен

malin

  • Гост
Re: Избор на дистрибуция за АМД К7
« Отговор #13 -: Aug 19, 2015, 18:39 »
Не се шегувам. С какво Ubuntu server е по-различен вариант?
С нищо, но аз познавам Убунту-производните. Иначе Опънбокс може да се сложи на всяко и да се настрои по вкус.
Активен

BlooDevil

  • Участници
  • ***
  • Публикации: 9
    • Профил
Re: Избор на дистрибуция за АМД К7
« Отговор #14 -: Aug 20, 2015, 10:08 »
Снощи сложих Стотинката на хард диска и като изключим браузърите и флаш тъпотиите като ютуб е доста добре, офлайн машината работи гладко. Т.к. доста се спомена за опенбокс мисля да пробвам и него и да видя разликата, както и да пробвам онова с намаляването на шума което е достаа надъхващо хаха :D. Хапчетата за шум в ушите още не са ми помогнали  ;D


Поздрави.
 [_]3 [_]3 [_]3 [_]3 [_]3
Активен