Автор Тема: Linux Mint  (Прочетена 12117 пъти)

Antoaneta79

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 49
    • Профил
Re: Linux Mint
« Отговор #15 -: Oct 04, 2015, 19:31 »
Благодаря за препоръките. За мен това е нова среда, нов тим и се радвам за приобщаването. Като говорим за приемането на права вяра ще разкажа за преди седмица как се обадих в един сервиз за да ги питам колко ще ми стува да ми инсталират Linux и те ми отговориха, че ще е грешно да ми вземат 40 лв. при положение, че няма да мога да се оправя с Linux, че това е сложна ОС. Това толкова ме вбеси, че си свалих, записах, инасталирах сама Linux и неочакваното за мен беше, че е пълно със супер приложения. Работата с терминала го възприемам като по - професионална насока. Но  :), сега интересното е, че търся от къде да махна всички тези пароли, които съм сложила по време на инсталацията. Скоро обяснявах на приятелка какво е HDMI кабел...... Радвам се, че го има този форум, а ще ме извините като задавам досадни елементарн въпроси. Поначало брат ми е програмист, но много ми се нерви и дразни като го питам нещо и аз не схващам от раз.
С английския съм средно ниво и ще се оправя с линковете.
Активен

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8792
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Linux Mint
« Отговор #16 -: Oct 04, 2015, 19:37 »
Ще поповторя преждеговорищите, но няма как. Както казва tyuio през ГПИ не можеш да разгледаш каталог без а го посетиш, а това е унищожителен довод. Десетки пъти на ден ми се налага.

И филми си гледам по този начин. Напоследък все по-често с mpv, макар последният да е средно дразнещ, но не непоносим като mplayer2. Даже, когато се объркам да отворя нещо през ГПИ и почва да ми се гади преди да натисна диалога за отваряне. Имам си терминал тип quake (в моя случай yakuake, защото има проблем с добавката за terminus), който изобщо не напускам.

При това аз не съм толкова умен като 4 кб и такива сложни команди изобщо не ми идват на ум.

п.п. Антоанета, кажи на брат си, че ще го нашамаря. А да. Без „пароли“ няма как в нашият свят. Но пък има едно малоумно нещо наречено sudo, което доста може да спести от болката.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

cybercop

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5626
  • Distribution: Ubuntu LTS, CENTOS 6.x
  • Window Manager: Xfce, Gnome 2
    • Профил
Re: Linux Mint
« Отговор #17 -: Oct 04, 2015, 19:39 »
Паролата, която се задава в Linux Mint не е ли само една - администраторска (sudo) и за вход в системата ? Моята препоръка е да не правиш никакви опити да премахваш паролата. Тя е основен елемент от защитата на системата.
Автоматичното влизане, вече е друг въпрос и може да стане много лесно, без да пипаш нищо по паролите.

П.П.: Забрави за неща, като "правилна вяра","правилна книга", ОС или начин на живот. Както и думата "истинска" пред тези неща. Използват ги едни много гадни типове, които се опитват да ти вземат вярата, живота и каквото друго могат.
Добро е това, което ти харесва и ти върши работа. Днес, това може да е Linux, а утре - Windows, BSD или друга ОС. Никой няма да те упрекне, че я ползваш.
« Последна редакция: Oct 04, 2015, 19:55 от cybercop »
Активен

Ползването на Linux води до пристрастяване. Факт.
http://s19.postimg.cc/4oajwoq5v/xenial2.png

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6191
    • Профил
Re: Linux Mint
« Отговор #18 -: Oct 04, 2015, 22:36 »
Това за правата вяра беше шегичка  ::)
Без пароли в Линукс няма как. Това е едно от нужните неща в системата. Правиш ли системни настройки, инсталираш ли програми, винаги ще те пита за парола.

Ако някоя команда ти писка, че нямаш права да я изпълниш, повтаряш я със sudo пред нея.
Mint е добра системка. Единия линукс ми е такова. XFCE
Паролата при инсталацията на Mint е една.

Аз също ползвам постоянно терминалче, но съм с Guake.
Понеже навсякъде съм и с XFCE системата ми идва и с xfce4-terminal, който има една много хубавка опция '--drop-down'
Сложил съм си xfce4-terminal --drop-down на клавишна комбинация и така може човек да си ги наслага десет броя където иска по екрана да му излизат.  :)
Отварям така само един, но е супер удобно. Та върши същата работа.
Не съм проверявал, дали иска някакви и какви зависимости, но който е с друга среда да си провери, ако желае

Много ме радва в Dolphin на KDE клавиша F4, който ти отваря най-долу терминалче от четири-пет реда в текущата директория. И ако я смениш с мишката като цъкнеш по-нагоре в папките, долу също се сменя. Много удобно. Трябва и за Thunar да измислят такова нещо. Но пък Thunar си има Custom Actions  :)

Антоанета, понеже всички ползваме youtube, има едно нещо наречено youtube-dl
Така или иначе си се насочила към терминала, ще си сваляш видео от тубата, та и цели плейлисти.

За тези, които не обичат терминала има 4k-video-downloader
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

malin

  • Гост
Re: Linux Mint
« Отговор #19 -: Oct 05, 2015, 00:56 »
Може и нещо от тук http://scanlibs.com/linux/ , но минаваш през файлообменници и ...
Активен

Naka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3397
    • Профил
Re: Linux Mint
« Отговор #20 -: Oct 05, 2015, 10:50 »
Много ме радва в Dolphin на KDE клавиша F4, който ти отваря най-долу терминалче от четири-пет реда в текущата директория. И ако я смениш с мишката като цъкнеш по-нагоре в папките, долу също се сменя. Много удобно. Трябва и за Thunar да измислят такова нещо.

и в Konqueror е така. Обаче гадовете в последните версии го направиха да не е в синхрон със директориите. Мамица им. >:(

Тове е една от гадориите в отворения софтуер. Понеже има много маймуни (а някои и необразовани такива) има и много мнения и много често поради много мнения развалят нещо хубаво направено. Примери има много. В опен сорсе света нещата не вървят само нагоре.
Активен

Perl - the only language that looks the same before and after encryption.

Antoaneta79

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 49
    • Профил
Re: Linux Mint
« Отговор #21 -: Oct 05, 2015, 11:03 »
4096bits, знам, че се шегуваше, но майтапа на страна на мен ми омръзнаха обявления за работа "с добра компютърна грамотност - Word/Excel" и като отидеш на място някаква нелицензирана уйндоуска версия.
В същото време трудно бих навлязла в работна среда на програмисти с Linux и Mac. Имам предвид аз да работя това. Доста дълго ще трябва да се уча, а нямам желание и нагласа за това.
И сега да кажа за паролите. Тази за вход в системата съм я махнала. Другите по ваша препоръка няма да търся начини да ги махам.
За терминала се обърках от команди, но да приемем, че е нормално. Това, което не намирам в темите е за player-и и настройката на субтитри на кирилица. VLC - го настроих, но в пакета имам още Videos, в който не откривам от къде да му задам да разчита кирилицата.
Поздрави на всички и за закуска една -  [_]3
P.S. Биричка, защото няма иконка кафе. Ето една препоръка за форума, да има иконка кафе, а за по - малките да се помисли за какао или нещо от този тип.
« Последна редакция: Oct 05, 2015, 11:23 от Antoaneta79 »
Активен

cybercop

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5626
  • Distribution: Ubuntu LTS, CENTOS 6.x
  • Window Manager: Xfce, Gnome 2
    • Профил
Re: Linux Mint
« Отговор #22 -: Oct 05, 2015, 11:52 »
Това, което не намирам в темите е за player-и и настройката на субтитри на кирилица. VLC - го настроих, но в пакета имам още Videos, в който не откривам от къде да му задам да разчита кирилицата.
Във всички плеъри, кодировката е една и съща - 1251, 1252. Само трябва да се приложи.
Активен

Ползването на Linux води до пристрастяване. Факт.
http://s19.postimg.cc/4oajwoq5v/xenial2.png

Naka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3397
    • Профил
Re: Linux Mint
« Отговор #23 -: Oct 05, 2015, 12:01 »
Ето една препоръка за форума, да има иконка кафе
А така! Толкова години се чудя какво липсва. Я бързо го пускай в
http://www.linux-bg.org/forum/index.php?board=7.0 .Да му мислят админите и да се гърчат. >:D

За терминала се обърках от команди, но да приемем, че е нормално.
Няма как да знаеш кое за какво е нито да ги научиш всичките. Всяка команда разрешава нещо специфично и в някава сфера от IT света.
Обиновено принципа е - трябва да се реши някакъв проблем и започва да се търси подходяща команда за това (а може и да няма). Ако не разбираш из основи проблема, няма и как да разбереш командата, нито да я намериш.

В този ред на мисли man pages не са туториали, не са ръководства, нито са нещо от което ще се научиш. Те са сбито и точно само справочник. Означават нещо само за този дето разбира конкретният проблем и търси нещо което е позабравил -- я как беше точно тази опция?

man pages много приличат на листовките за лекарствата. За обикновен човек може почти нищо да не означава но например за лекар може да означва много - ще види съставките бързо ще се ориентира.
« Последна редакция: Oct 05, 2015, 12:05 от Naka »
Активен

Perl - the only language that looks the same before and after encryption.

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6191
    • Профил
Re: Linux Mint
« Отговор #24 -: Oct 06, 2015, 00:39 »
@Odido, не съм толкова бърз, че да бия TAB клавиша. Всъщност бързо пиша на кирилица и то БДС. Латиницата иди-дойди. Там не търся резултати нито ми трябва скорост.

Зависи от къде са субтитрите. В adic7ed са UTF-8.
Не зная, защо по торент тракерите всичко е 1251. Трябва да го забранят това със закон
Антоанета, терминала изобщо не е само за професионалисти.
Има няколко основни команди и положения и с тези 15-20 неща спокойно ще се оправяш.
Ако имаш желание де.
Разбира се има доста повече всъщност, но това е достатъчно за обикновените неща.
Терминала е много мощно средство. Ще се очароваш, като разбереш, какво можеш да правиш там.
Има също една добавка за Firefox, която ти позволява да сваляш доста по-бързо файлове от нета, но също ти трябва терминал.
Терминала е хубав и заради друго. Можеш да споделяш с лекота през него файлове директно от компютъра си. Не ти трябва скайп, майп и прочее упражнения.
Само даваш на хората адреса и ги оставяш да се оправят.

Ако нямаш понятие от линукс изобщо, насочи се първо към файловата му система. Тук всичко е папки и файлове. Дори RAM паметта се представя по този начин и на практика имаш достъп така и до там.
Аз като дойдох от Windows в линукс, ми трябваше време докато се ориентирам. Малко трудно вдянах. :D
Разбери за правата на четене, запис и изпълнение върху тези папки и файлове.
Как се именуват скритите файлове и какво имаш в домашната си папка.

Иначе програмирането... стига да те влече или да искаш нещо ти да си направиш. Професионално не е лесно да се почне. Аз се опитвам, но да си правя неща за мен си. Евентуално, ако ги направя добре да ги пусна да се ползват и от други. Не мисля да си изкарвам хляба така.
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

Antoaneta79

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 49
    • Профил
Re: Linux Mint
« Отговор #25 -: Oct 06, 2015, 11:48 »
Ами инсталирала съм youtube-dl, но от терминала стартирах процеса на сваляне, защото не открих конкретно приложение.
Активен

Odido

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 627
  • Distribution: Arch Linux
  • Window Manager: Gnome
    • Профил
Re: Linux Mint
« Отговор #26 -: Oct 06, 2015, 13:30 »
Ами инсталирала съм youtube-dl, но от терминала стартирах процеса на сваляне, защото не открих конкретно приложение.
Ами има много адони за браузърите за сваляне от youtubе.Акo ползваш firefox - https://addons.mozilla.org/bg/firefox/search/?q=youtube+download&appver=41.0&platform=linux
Лично аз ползвам този : https://addons.mozilla.org/bg/firefox/addon/youtube-video-and-audio-dow/?src=search
когато ми предстои пътуване и искам да случам  някоя лекция или музика ,а пътувам често .Сигурно има и по-добри,но аз съм доволен от този.За конвертиране на различните формати има  други адони ,има и такива ,които комбинират свалянето с конвертиране в избрания от теб формат,но ползвам ffmpeg ,при който нямам загуба на аудиокачесто от сваления формат.
« Последна редакция: Oct 06, 2015, 13:37 от Odido »
Активен

"Congratulations, you broke the Internet
Look at what you did! Are you happy now?"

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6191
    • Профил
Re: Linux Mint
« Отговор #27 -: Oct 07, 2015, 08:27 »
Youtube-dl няма графично приложение, само за терминалче.
Иначе можеш да си добавиш към мозилата 1-Click YouTube Video Downloader например или Video DownloadHelper

Тези двете са удобни много за еднократно сваляне като ти хареса нещо на момента.
Иначе за цели плейлисти ползвам youtube-dl

А в терминала copy/paste се случва с клавишни комбинации CTRL+SHIFT+C, CTRL+SHIFT+V
« Последна редакция: Oct 07, 2015, 10:17 от 4096bits »
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

lunarvalley

  • Гост
Re: Linux Mint
« Отговор #28 -: Oct 07, 2015, 12:19 »
https://github.com/MrS0m30n3/youtube-dl-gui
Активен

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8792
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Linux Mint
« Отговор #29 -: Oct 07, 2015, 12:48 »
Аз ползвам shift+insert (върви заедно ctrl+insert и shift+del), защото ползвам композитни последователности и трето/четвърто ниво, които правят половината ми контроли и алтове неизползваеми. Пък и са ми по-удобни. Проблема е единствено, ако искам да сложа нещо от буфера на x11, тогава няма как примолвам се на среден мишо, защото участва и контрол, а вече с три копчета си е грубо.

п.п. Лунар потеглих го това с git. Инсталира се за секунда. Много прилича на класическият viget, но като, че той да бе с идея по-красив. И двете са на wx. Жалко, че Краси го заряза.

Преди години (преди viget) ползвах  DownloadHelper. Много приятен беше. Наскоро опитах и 1-Click , ама поне при мен е много муден. Иначе красив, спор няма.

Скъпа Антоанета — опитай се да го използваш без ГПИ, това  ще е твоя първи изпит, е ли си за КПИ или не. Ако е не, нищо страшно, но губиш половината удоволствие. Както виждаш това, обаче не пречи на стари наши познайници, като bb.
« Последна редакция: Oct 07, 2015, 12:59 от go_fire »
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

Подобни теми
Заглавие Започната от Отговора Прегледи Последна публикация
Linux Mint, постоянен шум
Хардуерни и софтуерни проблеми
ychakarov 7 8330 Последна публикация Mar 03, 2009, 23:05
от neter
Относно Linux Mint
Настройка на програми
bad_fentazy 4 6120 Последна публикация Jan 05, 2010, 00:29
от bop_bop_mara
[РЕШЕН]Проблем с модул LINUX MINT 9
Хардуерни и софтуерни проблеми
kalinik 1 5511 Последна публикация Aug 28, 2010, 20:36
от kalinik
WoW и Linux Mint
Настройка на програми
mind_exploit 2 5762 Последна публикация Aug 31, 2010, 17:41
от mind_exploit
Linux Mint
Идеи и мнения
cybercop 7 6253 Последна публикация Sep 08, 2010, 18:56
от cybercop