Автор Тема: Linux Mint  (Прочетена 12036 пъти)

Antoaneta79

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 49
    • Профил
Linux Mint
« -: Oct 03, 2015, 14:34 »
Здравейте! Казвам се Антоанета и от една седмица съм регистрирана във вашия форум, поради това, че взех решение и си инсталирах линукс Mint на лаптопа. Преди години бяха ми инсталирали Дебиан, но аз направих така, че лаптопа ми да блокира. Пробвала съм Ubuntu, но заедно със срамна ОС :) Сегашното ми мнение за Линукс е, че е много разработен и направен добре и за крайни потребители т.е. отлично се справям с използването на приложения. Бих искала да започна да навлизам по - вещо примерно с работата с Терминал, и ако има ентусиаст, който би могъл да се заеме с обяснения на команден ред и т.н. бих се радвала. Поздрави!
Активен

cybercop

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5626
  • Distribution: Ubuntu LTS, CENTOS 6.x
  • Window Manager: Xfce, Gnome 2
    • Профил
Re: Linux Mint
« Отговор #1 -: Oct 03, 2015, 14:53 »
Ами, съвети за работа с терминала, много не ти трябват. Всяко конзолно приложение си има документация. Когато напишеш :
man "име_на_приложението"
или
"име_на_приложението" --help
ще ти излезе помощното ръководство за него.
Примерно:
apt-get --help
dpkg --help
http://s19.postimg.org/m5wn8p4a9/dpkg.png
и т.н.
Ако имаш конкретни нужди от някакво действие, питай.
« Последна редакция: Oct 03, 2015, 14:55 от cybercop »
Активен

Ползването на Linux води до пристрастяване. Факт.
http://s19.postimg.cc/4oajwoq5v/xenial2.png

Antoaneta79

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 49
    • Профил
Re: Linux Mint
« Отговор #2 -: Oct 03, 2015, 15:02 »
Благодаря!
Активен

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6151
    • Профил
Re: Linux Mint
« Отговор #3 -: Oct 03, 2015, 15:36 »
Здравей в отбора!  [_]3
Радвам се, че прие правата вяра  ;D
Ще видиш, колко по-леко се работи с тази система.
За да се понаучиш с линукса, ще ти трябва едно средно ниво английски, но вярвам, че не е проблем това.
Ето няколко линка за занимавка:
http://tldp.org/LDP/Bash-Beginners-Guide/html/
http://www.linuxcommand.org/learning_the_shell.php
http://ss64.com/bash/
http://www.techspot.com/guides/835-linux-command-line-basics/

Ето ти нещо за заигравка.
Ако например първите два сайта искаш да си ги свалиш на компютъра и да си ги гледаш и четеш без да ползваш интернет, а локално от харддиска, използваш тази команда:

cd Download

Така сменяш директорията от /home/user(toni например)/ в /home/toni/Downloads
Ако е на кирилица, използваш съответните имена на папките на кирилица.
Клавишът за табулация може да се използва, за да ти дописва команди, път до файлове и прочее неща след като на пишеш един, два или три символа.
След като се озовеш в папка Downloads, сваляш сайта с това:

wget -rpk -l 50 -np -U Mozilla адрес_на_сайта

-r рекурсивно обхожда сайта
-p сваля де що види ( с тази опция внимавай в сайтове, в които има медия )
-к конвентира линковете така, че да работят локално от харддиска
-l ( малко L ) ниво на обхождане по директориите на сайта в дъбочина ( 50 е малко прекалено )
-np да не се катери по родителските директории
-U преструва се пред сайта, че е Mozilla

Единия от сайтовете е с .php файлове, но има решение и за това.
Ако свалянето прекъсне поради някаква причина, използвай опция -c накрая.
Можеш да обходждаш предишните команди със стрелките нагоре и надолу.

Ще ти се появи в папката една нова с име, както е името на домейна и вътре търсиш файл index.html или index.htm
Двойно чукване и ще ти се отвори в браузъра. Не ти трябва нет за да си го ровиш, както пожелаеш.
Ако се огледаш за линк към същото, но на PDF по-добре него.  ::)
Не е ли прекрасно!

Ако нещо има, питаш Google или тук
« Последна редакция: Oct 03, 2015, 15:51 от 4096bits »
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

backinblack

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3201
    • Профил
Re: Linux Mint
« Отговор #4 -: Oct 03, 2015, 23:41 »
Аз преди 4 години сефте видях що е това Линукс Тони, но съвсем не смятам да се уча да работя с конзолата, при положение, че хората са измислили толкоз много приложения за работа с цък-цък  :D .
Първото нещо което правя като инсталирам системата е да инсталирам Webmin за донастройки на нещата за които няма графичен интерфейс. Тук http://ubuntuserverguide.com/2012/06/how-to-install-webmin-on-ubuntu-server-12-04-lts.html има инструкция как се инсталира само копи и пейст в конзолата.
Активен

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6151
    • Профил
Re: Linux Mint
« Отговор #5 -: Oct 04, 2015, 01:23 »
Хм!
Не зная кой файлов мениджър например ще възпроизведе същия резултат, който се получава от.... например това в терминала

mkdir -p week-{1..4}/day-{01..30}/hour-{01..24}

със същата бързина, с която се прави в терминала.
Има да си цъкаш до забрава. А по подобен начин можеш да създадеш, каквато искаш структура от папки.

В терминалчето се работи много по-бързо, стига да свикнеш. И то повечето неща, които вършиш.
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

backinblack

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3201
    • Профил
Re: Linux Mint
« Отговор #6 -: Oct 04, 2015, 01:49 »
Главната причина за да се използва графичен интерфейс за приложенията и особено в бизнес приложенията е, че графичния интерфейс създава ясни правила за всички кое как трябва да се прави за да има някаква съвместимост и правилно разделение на работните процеси. Когато се прави нещо, каквото и да е, то се прави с ясна стратегия какво трябва да се получи в завършен вид, а графичния интерфейс предпазва от грешки и успоредно с това довежда ползването на сложните неща и от по-прости ора!
Бързината в повечето случаи е враг на ефективността, а предназначението на компютрите е да ни направят по-ефективни във всяко едно отношение и само това е нещото което оправдава съществуването им.
Активен

jet

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3472
  • Distribution: debian
  • Window Manager: kde
    • Профил
Re: Linux Mint
« Отговор #7 -: Oct 04, 2015, 02:17 »
от това по-тъпо оправдание не бях чувал.
А как е например да си навиеш часовника в 0:30ч. и да почваш да архивираш данните "цъкайки"
Активен

..⢀⣴⠾⠻⢶⣦⠀
  ⣾⠁⢠⠒⠀⣿⡁
  ⢿⡄⠘⠷⠚⠋
  ⠈⠳⣄⠀⠀⠀⠀  Debian, the universal operating system.

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6151
    • Профил
Re: Linux Mint
« Отговор #8 -: Oct 04, 2015, 02:24 »
Не мисля, че цъкането с мишката насам натам по дисплея е ефективно. Дал съм пример за ефективност. Всяка задача в която има доволно количество повтарящи се действия, може да се ускори не като се научиш да цъкаш по-бързо и да целиш точно бутони и полета, а като напишеш няколко реда, които ти пестят време и отново пак време. А това време може да го похарчиш за други задачи. Това е ефективност.

Но да не започваме дискусия. Момата явно ще ползва машината за домашни нужди, доколкото се разбира, тъй че... както и харесва. Освен това има и желание за cli
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

cybercop

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5626
  • Distribution: Ubuntu LTS, CENTOS 6.x
  • Window Manager: Xfce, Gnome 2
    • Профил
Re: Linux Mint
« Отговор #9 -: Oct 04, 2015, 08:58 »
Не мисля, че цъкането с мишката насам натам по дисплея е ефективно. Дал съм пример за ефективност. Всяка задача в която има доволно количество повтарящи се действия, може да се ускори не като се научиш да цъкаш по-бързо и да целиш точно бутони и полета, а като напишеш няколко реда, които ти пестят време и отново пак време. А това време може да го похарчиш за други задачи. Това е ефективност.

Но да не започваме дискусия. Момата явно ще ползва машината за домашни нужди, доколкото се разбира, тъй че... както и харесва. Освен това има и желание за cli
Извън темата : Цъкането с мишката, не винаги е по- бързо, но в много случаи си е точно такова. Примерно - няма как да ме убедиш, че си с толкова бързи пръсти, че да отвориш текстов документ от папка в домашната директория, като изпишеш пътя до него, вместо да кликнеш два пъти с мишката. Същото се отнася и за видеото, както и за много други действия. Дори редакцията на системни файлове я правя в графичен режим, като отварям файловия браузър с администраторски права, въпреки, че мога да отворя файловете и от терминала. Особено за начинаещ е много по- добре да си намери сам файла през браузъра и да знае, къде да го търси следващия път, отколкото да му избълваш една команда в терминала, която ще забрави след десет минути.
Активен

Ползването на Linux води до пристрастяване. Факт.
http://s19.postimg.cc/4oajwoq5v/xenial2.png

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6151
    • Профил
Re: Linux Mint
« Отговор #10 -: Oct 04, 2015, 11:05 »
Не мисля, че цъкането с мишката насам натам по дисплея е ефективно. Дал съм пример за ефективност. Всяка задача в която има доволно количество повтарящи се действия, може да се ускори не като се научиш да цъкаш по-бързо и да целиш точно бутони и полета, а като напишеш няколко реда, които ти пестят време и отново пак време. А това време може да го похарчиш за други задачи. Това е ефективност.

Но да не започваме дискусия. Момата явно ще ползва машината за домашни нужди, доколкото се разбира, тъй че... както и харесва. Освен това има и желание за cli
Извън темата : Цъкането с мишката, не винаги е по- бързо, но в много случаи си е точно такова. Примерно - няма как да ме убедиш, че си с толкова бързи пръсти, че да отвориш текстов документ от папка в домашната директория, като изпишеш пътя до него, вместо да кликнеш два пъти с мишката. Същото се отнася и за видеото, както и за много други действия. Дори редакцията на системни файлове я правя в графичен режим, като отварям файловия браузър с администраторски права, въпреки, че мога да отворя файловете и от терминала. Особено за начинаещ е много по- добре да си намери сам файла през браузъра и да знае, къде да го търси следващия път, отколкото да му избълваш една команда в терминала, която ще забрави след десет минути.
Пиша наистина бързо. Но не в това е въпроса.
Признавам, че трябва ли ми да отворя и редактирам файл или да пусна филм, ползвам файловия мениджър. И това е за повечето неща, които правя. Но това е тъпо наследство от времето, когато ползвах само Windows. Навик.
Но пак ще кажа, че всичко е до начина, по който се правят нещата. Аз също ползвам много графичните програми, но това е от чиста проба мързел, а и защото време имам. Така или иначе работя пред компа.
Но какво пречи, да се напише едно елементарно скриптче, което изкарва например целия наличен списък с филми в папката, където съм ги свалил, пред всеки файл да има буквено означение, което като го напиша и чукна ентер, да се пуска филма ( нещо като vimperator за FF ) или пък просто едно alias с име pmov, което да приема за аргумент част от името на филма и да го намира където трябва и да го пуска?
Който е пробвал да понаучи малко vim например, ще разбере, колко удобно и бързо се правят нещата, когато не си вдигаш ръцете ок клавиатурата.
Това е и причината толкова да харесвам i3-wm.
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

backinblack

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3201
    • Профил
Re: Linux Mint
« Отговор #11 -: Oct 04, 2015, 15:26 »
И в крайна сметка какво става!!!? Че всички ползваме основно графични следи, но убеждаваме новаците да наблягат на конзолата  :D
Активен

Stancho_25

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 234
    • Профил
Re: Linux Mint
« Отговор #12 -: Oct 04, 2015, 16:59 »
И в крайна сметка какво става!!!? Че всички ползваме основно графични следи, но убеждаваме новаците да наблягат на конзолата  :D
Смеей се колкото искаш, но е хубаво да се познава и този интерфейс за работа със системата. И това не важи само за Линукса. Пускам този линк за сравнение и всеки сам да си вади заключенията.  ;)
Активен

pennywise

  • Гост
Re: Linux Mint
« Отговор #13 -: Oct 04, 2015, 19:02 »
По принцип когато в възможно нещата да се извършват през терминал е доста по-бързо, но времето да се научи да боравиш с инструментите в тях не винаги е оправдано, и това зависи от интересите и нуждите на индивида.
Естествено има неща които са много по-удобни през графични среди отколкото през терминал като да правиш графики/дизайн, офис приложения, браузъри и т.н.

Ако често ти се налга да променяш файлове и/или да пишеш код, може би струва да се отдели време на редактори като vi/vim, но пък там learning curve-а е доста голям. Ако редактираш файлове 1-2 пъти  седмицата, не си струва да отделяш време да го учиш.
Ако искаш да научиш повече неща и да не те е страх, че ще счупиш нещо може да използваш вритуални машини с VirtualBox - общо взето си инсталираш операционна система във сегашнатат ти, с кяото можеш да си играеш. За това обаче ще ти трябва сравнително добър хардуер.
Активен

Odido

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 627
  • Distribution: Arch Linux
  • Window Manager: Gnome
    • Профил
Re: Linux Mint
« Отговор #14 -: Oct 04, 2015, 19:20 »
Отностно терминала ,колкото и да си бърз с пръстите ,не може да биеш  tab-a  за автоматично дописване на команди и файлове,нито  добре подготвените alias-и на най-често използваните команди.Изобщо отварянето на папки с кликане дори и в домашната директория не е толкова бързо (освен ако нямаш пряк път на десктопа) при положение ,че още с инталацията си с поне 5 директории стартово,а когато един "power user" ги напълни бая кликане пада и говорим без директориите и поддиректориите на допълнителните инсталирани програми. Примермо за да отвориш 768-ма снимка няма да скролваш, а ще пишеш в полето на сърча ,което е същото ,ако го "начаткаш" през конзолата ,а тя по дефолт ти показва домашната директория.Удобно е с файлов мениджър ,когато не си претрупан с данни,но  с растящата прогресивно информация на харда ,кликащото предимство на графичния файлов мениджър леко се изпарява ако не позваш полето за търсене.
« Последна редакция: Oct 04, 2015, 19:24 от Odido »
Активен

"Congratulations, you broke the Internet
Look at what you did! Are you happy now?"

Подобни теми
Заглавие Започната от Отговора Прегледи Последна публикация
Linux Mint, постоянен шум
Хардуерни и софтуерни проблеми
ychakarov 7 7767 Последна публикация Mar 03, 2009, 23:05
от neter
Относно Linux Mint
Настройка на програми
bad_fentazy 4 5638 Последна публикация Jan 05, 2010, 00:29
от bop_bop_mara
[РЕШЕН]Проблем с модул LINUX MINT 9
Хардуерни и софтуерни проблеми
kalinik 1 5025 Последна публикация Aug 28, 2010, 20:36
от kalinik
WoW и Linux Mint
Настройка на програми
mind_exploit 2 5326 Последна публикация Aug 31, 2010, 17:41
от mind_exploit
Linux Mint
Идеи и мнения
cybercop 7 5817 Последна публикация Sep 08, 2010, 18:56
от cybercop