Анкета

Въпрос: Кой кандидатира Пеевски? Кой?

  • Sendmail
    - 4 (8.3%)
    qmail
    - 5 (10.4%)
    Postfix
    - 11 (22.9%)
    Exim
    - 2 (4.2%)
    Zimbra
    - 2 (4.2%)
    CommuniGate на Stalker
    - 2 (4.2%)
    AtMail
    - 1 (2.1%)
    Kolab ( и за web ui)
    - 0 (0%)
    squrrelmail (за web ui)
    - 3 (6.3%)
    round cube (за web ui)
    - 7 (14.6%)
    Dovecot (за POP/IMAP)
    - 9 (18.8%)
    Citadel
    - 1 (2.1%)
    Cyrus IMAP
    - 1 (2.1%)
    Hastymail & Cypht
    - 0 (0%)

Общ брой гласове: 23

Автор Тема: Любимият ми пощенски сървър?  (Прочетена 9025 пъти)

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8792
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW

Citadel1 глас
Cyrus IMAP1 глас




Има известна вероятност да си направя свой, домашен, обслужващ единствено личната ми поща. Може и да не го направя. Каня се сигурно от петилетка. Но тъй и тъй в момента тече тема и както винаги в нея летят предложения, та се зачудих защо не, да сторя тема. На теория знам как става от много отдавна и дори имам някакви ръководства наоколо. Обаче не знам, какви са модите в момента.

И така очаквам отговори от типа:

• аз ползвам това, но съм влюбен в онова;

• аз ползвам това и ми е много удобно;

• аз ползвам, каквото дойде, защото клиента плаща;

• а бе я ходи на майната си, че днес ме тормозят и няма кой да наругая.


п.п. Отказ от отговорност


Списъка на:

https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_mail_server_software

ми се видя прекалено огромен да го слагам целия, затова по свое усмотрение сложих най-ползваните (според мен). Нямам нищо напротив да добавям. Всеки има право на пет гласа, ако реши, че са малко (?!) ще ги увелича. Също може да си променя вота, когато пожелае. Анкетата не е ограничена по време. И след 120 год. да гласувате, се зачита.
« Последна редакция: Oct 10, 2015, 12:17 от go_fire »
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6180
    • Профил
Re: Любимият ми пощенски сървър?
« Отговор #1 -: Oct 08, 2015, 14:37 »
Преди време също се опитах да си направя сървър. Трябваше ми само за изпращане, може би за в бъдеще и за получаване. Не ми се получи. Писах и тук, но нъцки. След това четох някъде, че ISP-тата блокирали 25 порт, че да нямало спамене през мрежите им. Не се сетих тогава да им звъня да го пуснат за мен. Сега отново се замислям за това, но пък нямам и машина в момента, където да го пусна. Може би едно Pi по натам.
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

Acho

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5280
  • Distribution: Slackware, MikroTik - сървърно
  • Window Manager: console only
    • Профил
    • WWW
Re: Любимият ми пощенски сървър?
« Отговор #2 -: Oct 08, 2015, 15:05 »
Аз ползвам CommuniGate на Stalker.
Активен

CPU - Intel Quad-Core Q8400, 2.66 GHz; Fan - Intel Box; MB - Intel G41M-T2; RAM - DDR2-800, Kingston HyperX, 2X2048 MB; VC - onboard, Intel G41 Express Chipset; HDD - Toshiba, 500 GB, SATAII; SB - Realtek HD Audio; DVD-RW - TSSTcorp DVD-RW; LAN - Realtek PCI-E GBE Controller; PSU - Fortron 350 Watt.

k0tka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 130
  • Distribution: Fedora 23, CentOS, Debian, OS X El Capitan
  • Window Manager: i3wm
    • Профил
Re: Любимият ми пощенски сървър?
« Отговор #3 -: Oct 08, 2015, 15:19 »
Аз използвам Exim интегриран със Amazon SES (stupid email service). Харесвам го защото е много гъвкав и конфигурируем и съм свикнал с него.
Активен

"If you need an instructional video telling your users how to turn a machine off (http://windows.microsoft.com/en-gb/windows-8/how-shut-down-turn-off-pc), there’s something seriously wrong with your design." --  Andrew Gregory @ linuxvoice

Naka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3396
    • Профил
Re: Любимият ми пощенски сървър?
« Отговор #4 -: Oct 08, 2015, 15:55 »
Проблемите са изключително в ISP.

1. почти всички блокират 25 изходящ порт.
2. трябва ти reverse IP запис в DNS-а и този обратен запис да съвпада с домейна. Но това е от компетенцията на ISP-то и само той може да го промени. Даже и да го опишеш в твоя ДНС сървер, няма да работи защото това го контролира ISP-то и рипе. (освен ако не притежаваш твои IP-та/ мрежа.)
(По малкият варянт е просто да има  reverse IP запис, независимо какъв....Те почти всичките ИСП-та имат....Но мисля че може да имаш проблеми с някои чужди маил сървери. Затова идеалният варянт е правият и обратният запис да съвпадат.)

Ако се разбереш с ISP-то за тези 2 проблема, не виждам защо да не стане. Само не и Сендмаил!!!

------
PS
3-тият проблем, които винаги е разрешим и зависи изцяло от тебе, е да видиш дали  IP-то на сървера ти не е листвано в накоя спам дата база. https://www.google.bg/search?q=mail+spam+database&ie=utf-8&oe=utf-8&gws_rd=cr&ei=EmgWVpPWGIKdsgHAlLyADw#safe=off&q=email+spam+blacklist+check

ако някъде е листвано, влизаш във формата на съответният black лист, попълваш оплакване и те го махат. Обикновенно принципа е че ip-то лесно влиза в някой черен списък, но при оплакване веднага се маха. Досега съм нямал случай някой да не изчисти ИП-то.

трябва в тези обезателно да е чисто

http://www.spamcop.net
http://psbl.org/
http://www.abuseat.org

Обаче има и такива лъжовни/измамни листи, дето листват всички ип-та и цели мрежи а като подадеш оплакване ти искат пари, или въобще нищо не правят......Но пък тях кой ли ползва. И ако не от реномираните спам дата бази изобщо не трябва да те е еня.





« Последна редакция: Oct 10, 2015, 11:51 от Naka »
Активен

Perl - the only language that looks the same before and after encryption.

laskov

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3166
    • Профил
Re: Любимият ми пощенски сървър?
« Отговор #5 -: Oct 08, 2015, 16:52 »
Защо пък не sendmail ? :)
Но това е половината от нещата. Част от тези, дето си изредил са само MTA, т.е. пренасят поща.
Според мен, не си заслужава да си правиш собствен пощенски сървър за 1 пощенска кутия. Ако са 10 - ОК.

PS: Инсталирай си една Fedora с Kolab
« Последна редакция: Oct 08, 2015, 17:00 от laskov »
Активен

Не си мислете, че понеже Вие мислите правилно, всички мислят като Вас! Затова, когато има избори, идете и гласувайте, за да не сте изненадани после от резултата, и за да не твърди всяка партия, че тя е спечелила, а Б.Б. (С.С., ...) е загубил, а трети да управлява.  Наздраве!  [_]3

BRADATA

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 833
  • Distribution: Slackware/Mint/CentOS
  • Window Manager: console/KDE/LXDE
    • Профил
    • WWW
Re: Любимият ми пощенски сървър?
« Отговор #6 -: Oct 08, 2015, 17:10 »
Аз също ползвам CommuniGate ама точно в момента мигрирам към AtMail. Нямам добро мнение и за двете... Иначе собствена сглобка бях ползвал qmail+squrrelmail.
Активен

kingfisher

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 102
    • Профил
Re: Любимият ми пощенски сървър?
« Отговор #7 -: Oct 08, 2015, 17:18 »
Още един глас за qmail, просто работи без да го ръчкаш един път настроен.
Активен

nslave

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 159
  • Distribution: Fedora / Debian
  • Window Manager: Xfce
    • Профил
Re: Любимият ми пощенски сървър?
« Отговор #8 -: Oct 08, 2015, 17:29 »
Дадох глас за postfix не съвсем защото ми е любим, а просто защото го използвам. Иначе от това, което съм прочел и трите (qmail, postfix и exim) са добър избор... просто идва момента със сложността на инсталиране и конфигуриране :) И наистина рядко ще се случи да е само едно от тях.. обикновено се комбинират с разни работи, например при мен postfix приема и dovecot доставя по кутиите :)

Според мен, не си заслужава да си правиш собствен пощенски сървър за 1 пощенска кутия. Ако са 10 - ОК.

Заслужава си ако му е интересно на човек, независимо от броя на кутиите :) Най-лошото дето може да стане е да се изостане със съня и да се научи нещо :D
« Последна редакция: Oct 08, 2015, 17:36 от nslave »
Активен

laskov

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3166
    • Профил
Re: Любимият ми пощенски сървър?
« Отговор #9 -: Oct 08, 2015, 17:32 »
Още един глас за qmail, просто работи без да го ръчкаш един път настроен.
Е, ами то така е и със sendmail :)

А пък на Zimbra лицензът дали ще ти хареса?
« Последна редакция: Oct 08, 2015, 17:36 от laskov »
Активен

Не си мислете, че понеже Вие мислите правилно, всички мислят като Вас! Затова, когато има избори, идете и гласувайте, за да не сте изненадани после от резултата, и за да не твърди всяка партия, че тя е спечелила, а Б.Б. (С.С., ...) е загубил, а трети да управлява.  Наздраве!  [_]3

Naka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3396
    • Профил
Re: Любимият ми пощенски сървър?
« Отговор #10 -: Oct 08, 2015, 17:36 »
Ако още един път споменте сендмаил - ще го направя с още по-голям шрифт!!!!
Активен

Perl - the only language that looks the same before and after encryption.

pennywise

  • Гост
Re: Любимият ми пощенски сървър?
« Отговор #11 -: Oct 08, 2015, 19:27 »
Преди време имаше проблем да се изпращат мейли от ИП-та предназначени за домашни потребители към гугълски пощи. Поне такива отговори получавах от сървърите на гугъл преди 2-3 години, на по-късен етап пробвах пак и тогава ги получаваха без проблеми.
Иначе по темата - Postfix
Активен

nslave

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 159
  • Distribution: Fedora / Debian
  • Window Manager: Xfce
    • Профил
Re: Любимият ми пощенски сървър?
« Отговор #12 -: Oct 08, 2015, 19:36 »
Преди време имаше проблем да се изпращат мейли от ИП-та предназначени за домашни потребители към гугълски пощи. Поне такива отговори получавах от сървърите на гугъл преди 2-3 години, на по-късен етап пробвах пак и тогава ги получаваха без проблеми.
Иначе по темата - Postfix

И аз съм имал подобен проблем с ip. Тогава единственото логично обяснение, до което стигнах беше, че най-вероятно адресите не са статични, а просто са с много дълъг dhcp lease. Но как го разбират, че е така нямам идея :) Някой ако има информация по темата ще е хубаво да просветли :)
Активен

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8792
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Любимият ми пощенски сървър?
« Отговор #13 -: Oct 08, 2015, 19:48 »
Да и аз докато я писах тази анкета се чудих по въпроса, че някои са само МТА (и сендмейла по-специално, като класиката). Добавих двете споменати (AtMail и CommuniGate на Stalker), които за мой срам нищо не ми говорят. Добавих и трите ми известни web ui. Така анкетата донякъде вече оправдава гласуването за няколко неща, защото са си в няколко категории фактически.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

BRADATA

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 833
  • Distribution: Slackware/Mint/CentOS
  • Window Manager: console/KDE/LXDE
    • Профил
    • WWW
Re: Любимият ми пощенски сървър?
« Отговор #14 -: Oct 08, 2015, 19:56 »
Бе ти хубаво добавяш, ма заглавието "Кой... кандидатира едикойси" още стои...
Активен