Автор Тема: Препоръчайте охлаждане и рам..  (Прочетена 15217 пъти)

ignorant

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 151
    • Профил
Re: Препоръчайте охлаждане и рам..
« Отговор #60 -: Jan 13, 2018, 06:51 »
пак обърнахте темата на лаф моабет вместо да ми обясните просто :(  отказвам се да ви питам :(
Активен

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8792
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Препоръчайте охлаждане и рам..
« Отговор #61 -: Jan 13, 2018, 09:28 »
Помним я тази култу̀ва темичка, къ да не я помним? Но не помнех, че не съм се вписал в нея. Сигурно съм бил болен.

Игноранте, колкото и да те харесвам (заради прякора, значи си от моите), не става да дойдем да те храним с лъжичка. Наката и Мейкми са написали повече от достатъчно информация, кое, как, защо. От тук натам си ти, твоето време, твоето търпение.


И игноранте, сериозно се запитай, защо искаш да го правиш?Ако е за наркотика, за страстта — давай! По-безопасно е от кокаин, сноуборд и коли. Ако имаш разум в главата, не го прави. Адреналин може да си набавиш и докато шибаш приятелката си. Възползвай се докато е време и не си се още бракувал.

=*=

Мейк, защо махат климатика? За повече мощ? Благодаря! Предпочитам да съм бавен като костенурка, но да не ми е жега/студено.

=*=

На времето, края на деветдесетте, постигането на надчестотна работа си беше кяр. Компютрите бяха бавни, а това идваше безплатно. После дойде новото хилядолетие, а с него и времето на умните, красивите. Днес е забавление за презадоволени, свръх-осигурени и скучаещи баровци. Тъпото е, че на онези и на тези викат „ентусиасти“. Напоследък е много модерно да се говори за „подмяната“. Ето ви една истинска подмяна, а не като тази, за която ви говорят.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

makeme

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 895
  • Distribution: Many
  • Window Manager: KDE
    • Профил
Re: Препоръчайте охлаждане и рам..
« Отговор #62 -: Jan 13, 2018, 12:43 »
пак обърнахте темата на лаф моабет вместо да ми обясните просто :(  отказвам се да ви питам :(
Ако прочетеш "лафчето" ще научиш много неща.

Не мога да продължа да ти обяснявам, защото изгубих нишката.
Мога да ти предложа хардуер за определена цял.
Мога да ти предложа настройки за определен хардуер за определена цел.

Не мога да ти предложа хардуер, настройка и ЦЕЛ!!!

Ти буквално не знаеш какво искаш!
Първо пита за хардуер, като каза, че целта е клок - насочихме те!
После пита за настройка на хардуера, като целта пак беше клок - насочихме те!
После смени хардуера на неподходящ за клок и продължи да питаш за хардуер (целта се разми).
На края пита за к'во можеш да ползваш това което правиш:
Цитат
многото ядра на процесора и високата му честота в една конфигурация го правят мощен. Обаче тая мощ за какво мога да я ползвам? Тия муя дърца и висока честиота за какво мога да ги ползвам? Игри не играя. сървър няма д апускам.... кво ми остава? За какво мога да го оолзвам?

Което ме навежда на мисълта че просто си правиш вятър на клавиатурата...
Не мога да разбера каква ти е целта.

Как така не знаеш какъв хардуер да си купиш, как да го конфигурираш и за какво да го ползваш!? Поне едно от тия 3 неща трябва да кажеш, иначе няма какво да ти пиша по темата!

Ако ще сглобявам нещо за мен (хардуер, настройка, цел), аз ще си го сглобя!

ПП:
Цитат
никога не ме е бивало по математика.  щом 350, значи моето 400 ще му е достатъчно и ще сработи?
Ти дори не можа да вникнеш в това което ти написах! Твоето е 350! Както са ти казали и в калдата! Просто там директно са те отсвирили да ти обяснят защо е така, а аз се опитах да го направя!

Просто няма смисъл!

ПП2:
Цитат
Мейк, защо махат климатика? За повече мощ? Благодаря! Предпочитам да съм бавен като костенурка, но да не ми е жега/студено.

Защото компресора на климатика/климатроника е вързан директно към коляновия вал (преди скоростната кутия). От там имаш една константа като натоварване на двигателя (дори и да не е включен) понеже имаш ролки и ремък, който въртиш (постоянно съпротивление). Ако пък и ролката на компресора заяжда (върти се трудно) губиш още повече мощност.

От тук идва и спора между почитателите на тубините и компресорите (америкаските коли ги ползват). Нашите турбини се задвижват от потока на изгорелите газове, докато компресорите са вързани с ремък за коляновия вал. И в двата случая взимаш от мощноста на двигателя за да добавиш мощност и става въпрос на игра на КПД.
« Последна редакция: Jan 13, 2018, 13:29 от makeme »
Активен

Distributions:  UbuntuMate; Kubuntu; CentOS; Kali; Raspberry Pi OS ...

Naka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3398
    • Профил
Re: Препоръчайте охлаждане и рам..
« Отговор #63 -: Jan 13, 2018, 13:33 »
Не ми харесва че се здрапахме.  :'( Пич тука има много сиерджии, дето се забавляват, но между всичките глупости дето редовно ръсят от време на време казват и по накоя 'мъдрост'.

Ето аз сега чистосърдечно си признавам че повече от 15 години работя с един оверклокнат стар интел.
Признах си също че и аз съм шкурил 8)....Обаче от оная тема научих, че трябва да се прави с шкурка 1000-2000, а не с 400 както съм го правил.
Колкото до захранването твойто 400 ще ти стигне. Ако не ти стигне просто ще изключва или въобще няма да тръгне - нищо няма да изгори. И ксеона е много хубав. Намери си дъно и маркова памет и смело напред. Не може всичко да предвидиш.

« Последна редакция: Jan 13, 2018, 13:38 от Naka »
Активен

Perl - the only language that looks the same before and after encryption.

n00b

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1248
  • Distribution: OSX
  • Window Manager: 10.6, 10.8, 10.9
  • Live to hack, hack to live.
    • Профил
Re: Препоръчайте охлаждане и рам..
« Отговор #64 -: Jan 14, 2018, 12:49 »
за жалост линковете на gat3way не работят

 [_]3 [_]3 [_]3
Къде се затри тоз чиляк?

Жив е, той жив е! Ама не пише тук веке...
Активен

mobilio - професионални мобилни приложения

Naka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3398
    • Профил
Re: Препоръчайте охлаждане и рам..
« Отговор #65 -: Jan 14, 2018, 12:52 »
Откак забраниха троленето в секция 42 избяга. Вече не сме му интересни.
Активен

Perl - the only language that looks the same before and after encryption.

ignorant

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 151
    • Профил
Re: Препоръчайте охлаждане и рам..
« Отговор #66 -: Jan 14, 2018, 22:58 »
пак обърнахте темата на лаф моабет вместо да ми обясните просто :(  отказвам се да ви питам :(
Ако прочетеш "лафчето" ще научиш много неща.

Не мога да продължа да ти обяснявам, защото изгубих нишката.
Мога да ти предложа хардуер за определена цял.
Мога да ти предложа настройки за определен хардуер за определена цел.

Не мога да ти предложа хардуер, настройка и ЦЕЛ!!!

Ти буквално не знаеш какво искаш!
Първо пита за хардуер, като каза, че целта е клок - насочихме те!
После пита за настройка на хардуера, като целта пак беше клок - насочихме те!
После смени хардуера на неподходящ за клок и продължи да питаш за хардуер (целта се разми).
На края пита за к'во можеш да ползваш това което правиш:
Цитат
многото ядра на процесора и високата му честота в една конфигурация го правят мощен. Обаче тая мощ за какво мога да я ползвам? Тия муя дърца и висока честиота за какво мога да ги ползвам? Игри не играя. сървър няма д апускам.... кво ми остава? За какво мога да го оолзвам?

Което ме навежда на мисълта че просто си правиш вятър на клавиатурата...
Не мога да разбера каква ти е целта.

Как така не знаеш какъв хардуер да си купиш, как да го конфигурираш и за какво да го ползваш!? Поне едно от тия 3 неща трябва да кажеш, иначе няма какво да ти пиша по темата!

Ако ще сглобявам нещо за мен (хардуер, настройка, цел), аз ще си го сглобя!

ПП:
Цитат
никога не ме е бивало по математика.  щом 350, значи моето 400 ще му е достатъчно и ще сработи?
Ти дори не можа да вникнеш в това което ти написах! Твоето е 350! Както са ти казали и в калдата! Просто там директно са те отсвирили да ти обяснят защо е така, а аз се опитах да го направя!
Аз написах защо питам. Прочетох сравнения за рендъринг м/у gpu и cpu, също gpu+cpu сравненое със gpu. Хората които питам ми дават противоречива информация и статиите които чета са противоречиви, това е проблема - обърквате ме с противоречива информация. 

Ето тази статия ме обърка много и ме накара да се замисля много. Доколкото разбрах от статията където има сравнения за рендъринг м/у gpu и cpu, ми оказва,че с gpu има някакъв шум в картината, с по-лошо качество е! отколкото cpu. И питам правилно ли съм разбрал?
Питам и друго! Този шум при рендъринг с всяка графична карта ли се получава или само ако се използва CUDA? (защото тя може д асе изключи, а моята R9 290x няма CUDA изобщо). Ако изключа CUDA-та или използвам gpu  на amd,  рендъринга с gpu ще има ли пак същият шум или ще е вече без шум? Трябва да установя това! Трябва! Моля ви обяснете ми за да разбера! Благодаря!

Също попитах Дъно - Fujitsu D2799-N10 Primergy TX200 S6 Dual Socket 1366, това сървърно дъно може ли да се овърклокне  процесора посредством bsel мод bsel мод? Сякаш никой не екомпетентен и не знае какво е bsel мод? А ми трябва да знам възможен ли е bsel мод на това дъно с този процесор!!! Необходимо ми е да знам..
« Последна редакция: Jan 14, 2018, 23:06 от ignorant »
Активен

remotexx

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3242
    • Профил
Re: Препоръчайте охлаждане и рам..
« Отговор #67 -: Jan 14, 2018, 23:21 »
Колега, а вие как я четохте тая статия - по диагоналната система ли?
А обърнахте ли вереме на времето за рендване - 20 мин CPU с/у 3 мин GPU
Да вярно е че GPU взема някой shortcuts и има некой дребни артефакти най-вече при снаждането на текстурите, (повечета случаи е от бъгове на игрите и/ли 3Д моделите), но освен ако не ти се чака по няколко часа за рендване GPU-то няма алтернатива ..освен ако не искаш да си платиш за нещо облачно и/ли distributed та да стане по бързо от някакво ГПУ и/ли ферма

т.е. откъм цена/бързодействие спрямо качество GPU печели
ако си маниак и не ти пука че 1 г. ще рендваш анимация но ще е перфектна ...но тогава обик. идва проблема че към средата на годината се сещаш за нещо пропуснато или ти идва нова идея ей тъй докато си рендваш, щото то ще ти отнема дни и... нали се сещаш - почваш отначало...
Активен

makeme

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 895
  • Distribution: Many
  • Window Manager: KDE
    • Профил
Re: Препоръчайте охлаждане и рам..
« Отговор #68 -: Jan 15, 2018, 11:58 »
@ignorant

Цитат
Аз написах защо питам. Прочетох сравнения за рендъринг м/у gpu и cpu, също gpu+cpu сравненое със gpu. Хората които питам ми дават противоречива информация и статиите които чета са противоречиви, това е проблема - обърквате ме с противоречива информация. 

Противоречивата информация не е толкова противоречива, колкото си мислиш. Ако въпроса ти е: "Как да направя дадено нещо?" ще получиш всякакви отговори, понеже в света на технологиите, можеш да одереш котка по 100 начина.
Ако въпроса ти е: "По кой начин е най-добре да направя дадено нещо?" Ще получиш приблизително същия брой отговори на задачата, понеже хората са различни, както и имплементирането на дадено решение, зависи от различните цели.
Идеята е да вникнеш в това, което ти пишат хората и да избереш това, което е най-добре за теб и твоите цели.

Статията няма смисъл да я чета, понеже макар и да съм бос в тази сфера, знам със сигурност, че никой не би рендарвал с CPU, ако има шанс да е с GPU! Просто разликата в скоростта е осезаема и много малко неща биха оправдали тези за CPU рендъринг.

Относно "bsel мод", да си призная не знаех какво е, но първия резултат в гугъл ми изясни положението за 1 минута (може би не е зле да питаш гугъл за някой неща!). Съвета ми е да не го използваш, понеже това е хардуерна намеса (окъсяваш пиновете на процесора физически), която е доста рискована.  Отделно, ако вникнеш в начина, който съм написал за клокване, ще разбереш, че за да имаш стабилност, трябва да си играеш с настройките. При "bsel мод" губиш всякаква гъвкавост с промяната на настройките.
« Последна редакция: Jan 15, 2018, 12:19 от makeme »
Активен

Distributions:  UbuntuMate; Kubuntu; CentOS; Kali; Raspberry Pi OS ...

ignorant

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 151
    • Профил
Re: Препоръчайте охлаждане и рам..
« Отговор #69 -: Jan 15, 2018, 19:39 »
Колега, а вие как я четохте тая статия - по диагоналната система ли?
А обърнахте ли вереме на времето за рендване - 20 мин CPU с/у 3 мин GPU
Да вярно е че GPU взема някой shortcuts и има некой дребни артефакти най-вече при снаждането на текстурите, (повечета случаи е от бъгове на игрите и/ли 3Д моделите), но освен ако не ти се чака по няколко часа за рендване GPU-то няма алтернатива ..освен ако не искаш да си платиш за нещо облачно и/ли distributed та да стане по бързо от някакво ГПУ и/ли ферма

т.е. откъм цена/бързодействие спрямо качество GPU печели
ако си маниак и не ти пука че 1 г. ще рендваш анимация но ще е перфектна ...но тогава обик. идва проблема че към средата на годината се сещаш за нещо пропуснато или ти идва нова идея ей тъй докато си рендваш, щото то ще ти отнема дни и... нали се сещаш - почваш отначало...
чак пък година...  просто ще купя повече процесори. и това ще компенсира времето. но качеството на картината ми е приоритет с който не мога и твърдо не искам да правя компромис.
@ignorant

Цитат
Аз написах защо питам. Прочетох сравнения за рендъринг м/у gpu и cpu, също gpu+cpu сравненое със gpu. Хората които питам ми дават противоречива информация и статиите които чета са противоречиви, това е проблема - обърквате ме с противоречива информация. 

Противоречивата информация не е толкова противоречива, колкото си мислиш. Ако въпроса ти е: "Как да направя дадено нещо?" ще получиш всякакви отговори, понеже в света на технологиите, можеш да одереш котка по 100 начина.
Ако въпроса ти е: "По кой начин е най-добре да направя дадено нещо?" Ще получиш приблизително същия брой отговори на задачата, понеже хората са различни, както и имплементирането на дадено решение, зависи от различните цели.
Идеята е да вникнеш в това, което ти пишат хората и да избереш това, което е най-добре за теб и твоите цели.

Статията няма смисъл да я чета, понеже макар и да съм бос в тази сфера, знам със сигурност, че никой не би рендарвал с CPU, ако има шанс да е с GPU! Просто разликата в скоростта е осезаема и много малко неща биха оправдали тези за CPU рендъринг.

Относно "bsel мод", да си призная не знаех какво е, но първия резултат в гугъл ми изясни положението за 1 минута (може би не е зле да питаш гугъл за някой неща!). Съвета ми е да не го използваш, понеже това е хардуерна намеса (окъсяваш пиновете на процесора физически), която е доста рискована.  Отделно, ако вникнеш в начина, който съм написал за клокване, ще разбереш, че за да имаш стабилност, трябва да си играеш с настройките. При "bsel мод" губиш всякаква гъвкавост с промяната на настройките.
има неща които са ми приоритет пред скоростта - качеството. освен това цените ми позволяват на една и съща цена да инвестирамв сървърно дъно с евтино но мощни 6 ядрени процесори, докато с видеокарта излиза на същата цена кажи речи - зависи от хардуера. но като мога да намеря процесор с 6 фиически ядра и 12 логически 12мб кеш на 3,2 mhz (турбо бууст на всички ядра) и наредя 2 или повече процесори всекиза по 50левчета, какви видеокарти?!! има и видеокарти втора ръка доста по-скъпи и ако ми дават шум за какво са ми? Започвам да си мисля, че по въпросите ми конкретно знам повее от вас и това не ми харесва. Ето един много важен въпрос който ако му намеря отговора ще ми помогните много:

При Cuda рендиране картата ми прави шум в картината. Въпрос:  Със OpenCL  прави ли също шум?
« Последна редакция: Jan 15, 2018, 19:54 от ignorant »
Активен

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6194
    • Профил
Re: Препоръчайте охлаждане и рам..
« Отговор #70 -: Jan 15, 2018, 20:02 »
Защо качеството да е за сметка на скоростта? Ако моделите са безупречни, без разминаване, перфектно затворени, какво може да се намаже при качеството?
Имах приятел, който се занимаваше с това и най-голямо внимание отделяше точно на моделите. Това му спестяваше толкова главоболие и време в последствие, че няма на къде. А и беше се научил да моделира много бързо.

А относно въпросния "шум", каквото и да е това... Направи една бърза сцена, сложи някакво осветление, текстури прости и тествай. Вместо да губиш часове в ровене в интернет и питане по форуми, просто тествай нещата. Досега да си го направил няколко пъти и да си установил, кое, как е.
« Последна редакция: Jan 15, 2018, 20:07 от 4096bits »
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

Naka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3398
    • Профил
Re: Препоръчайте охлаждане и рам..
« Отговор #71 -: Jan 15, 2018, 20:34 »
Абе стига с това понятие шум. Откъде го изкопа? Шума е случайна величина. Или който го е 'употребил' или превел да си яде ушите. Не може при сметки изчисления  да има шум. Може да има грешки, неточности, натрупване на грешка.. .. Освен ако не става дума за алгоритъм за генеращия на случайни числа. ::)

Може би има разлика при интерпретацията на плаващата запетая. Голям праз че арнайстата цифра след запетайката била различна. Това ще го видиш ли?

Тема за размисъл 
https://www.google.bg/search?safe=off&client=tablet-android-lenovo&ei=tvFcWu_GLIuesAGBmoeQBg&sjs=1&q=floating+point+cuda+vs+cpu&oq=floating+point+cuda+vs+cpu&gs_l=mobile-gws-serp.3...13972.16543.0.17790.12.10.1.0.0.0.403.1829.1j5j1j1j1.9.0....0...1.1j4.64.mobile-gws-serp..2.6.963...0j0i22i30k1j33i160k1j33i21k1.155.VwoqaJhLCJo

Казаха ти че точността и качеството се настройвало.
« Последна редакция: Jan 15, 2018, 20:43 от Naka »
Активен

Perl - the only language that looks the same before and after encryption.

remotexx

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3242
    • Профил
Re: Препоръчайте охлаждане и рам..
« Отговор #72 -: Jan 15, 2018, 21:12 »
Значи аз не съм експерт, но така ги разбирам нещата - в оня линк който даде не става ясно каки точно алгоритми за рендване сравняват, но препдолагам че ползват стандартен скрипт за няква сцена - общ 3Д модел и софтуера (в сл. с ГПУ хардуера) рендва с настройки по подразбиране, при което ГПУ дефолт рендъра (който е оптимизиран за игри и скорост) е към 10 пъти по бърз (за сметка на някой shortcuts по време на реднването) , но , има едно голямо НО, ГПУ може да му се качи друг алгоритъм при който няма да е 10х ами само 2х спрямо ЦПУ и тогава ще е с еднакво качество т.е. модерните ГПУ винаги са по-бързи
т.е. за мен проблема на оня тест му е че не сравняват един и същ алгоритъм вървящ на 2 архитектури ами сравянват подразбиращите се такива т.е. ябълки и круши
ама и на тях целта им е била да докажат че ПО-ПОДРАЗБИРАНЕ ГПУ рендва "грешно" т.е. ГПУ са избрали trade-off: speed over qualuty, което може да се очаква при положение че се целят в пазара за игри - пук аму на геймъра че малко по-"грешно" важното е да се изфука че му вади 3000 FPS  :P
т.е. за да им е вярно сравнението (по скорост - както искаше колегата) то тогава трябва да сравняват абсолютно същия алгоритъм (без грешки и на двете места) и тогава да сравняваме скорост, а ако не сравнямваме скорост - ами разпиши си го софтуерно същия (тогава няма да ти има грешка, и ще смята със същата точност след десетичната запетая) и тогава сравнявай скорост , но не можеш и двете едновремено с един тест
между другото - съвременните карти можеш да им качиш какъвто си искаш алгоритъм не смао за рендване, е.. имаше един тук (Гад-та още Три-вейката) дето за кракване на пароли на архиви го ползваше, други ги ползват за разпределени изчисления напр. тия  http://www.distributed.net/Download_clients
имат не само нВидия CUDA  ами и АМД Stream и т.н. клиенти - скоростта е хиляди пъти по-бърз от ЦПУ
още
https://boinc.berkeley.edu/wiki/GPU_computing

общо взето когато имаш не много динамични данни (напр. 3д Сцена която се побира изцяло в ГПУ буфера) и подходящ (предимно паралелен) алгоритъм тогава обик. ГПУ е мнооого по-бързо /щото има много прости ама за сметка на това много stream processor(s)/ ако обаче данните са динамични и/ли неподходящи на паралелизация то тогава ЦПУ е по-добре, затова тооолкоз се забави декомпресията на видео в/у ГПУ и доколкото я има не е 1000х по-бърза ами вкараха я по-скоро да не ти грее ЦПУ като печка, щото нали се сещаш че напр. при 4K SUHD / 8K на хоризонта ботълнека вече е прехвърлянето на данните по шината от РАМ към ГПУ паметта и обратно а не декодирането - само за справка 4К видео за 1 ч. генерира около 1.5 - 2 ТБ декомпресиран поток от данни, значи 8К ще е 4х т.е. това не можеш само да го копираш за 30-60 мин
« Последна редакция: Jan 15, 2018, 21:23 от remotexx »
Активен

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6194
    • Профил
Re: Препоръчайте охлаждане и рам..
« Отговор #73 -: Jan 15, 2018, 21:43 »
И аз се чудех, какво може да означава това "шум" при положение, че всичко е сметки. Все още не ми е ясно. По-ниско качество, "снежинки", какво?

Освен това, чел си, че "има шум". И вече знаеш. Я, провери, точно за какво става въпрос. Тествай. Без това... Как така вярваш безрезервно на хора, които не познаваш и взимаш думите им на сто процента, не ми е ясно. Провери си го сам най-добре. Освен това, мойто приятелче все с nVidia рендва, пък вади перфектни сцени. Чак му завиждам.
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

Naka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3398
    • Профил
Re: Препоръчайте охлаждане и рам..
« Отговор #74 -: Jan 15, 2018, 21:48 »
Абе няма ли някой от нвидия да ми плати. Такава 'научна' статия ще им спретна как CPU рендването блъскало яко Шум и грозотии а и на всичкото това било и много по бавно. И няма абсолютно никакво значение, че нищо не вдявам от 3д рендвне.

Странно нещо,  винаги ако в една новина/статия има нещо Лошо/негативно веднага му се вярва. Ако обаче статията е нормална - даже няма да я забележат.

Ми то на този принцип се основават всички новини. Вижте ги само как започват - едикойси го убили, онзи осъдили, някъде станало природно бедствие....   
« Последна редакция: Jan 15, 2018, 22:14 от Naka »
Активен

Perl - the only language that looks the same before and after encryption.