Страници: 1 ... 31 32 [33] 34 35 ... 78   Надолу

Автор Тема: Епидемията и българските културни особености  (Прочетена 67495 пъти)

Nik123

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3088
  • Distribution: Mageia, Q4OS
    • Профил
Но био-ресурса е бил ваксиниран с РНК препарати предварително, докато гледа американски филми, налЕ.. в близката супурнадесета ХХ година ;)
Активен

bdenkov

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 57
    • Профил
Извинявам се за разводняването на поредната тема. Коментарът ми ще бъде кратък.

Вчера по- новините на Нова телевизия съобщиха, че: Обмислят вдигане на лихвите по- ипотечните кредити за закупуване на жилища.

Българите масово теглят ипотечни кредити към днешният ден и масово закупуват жилища и имоти. Закупуват дори и жилища на зелено.

Банките нямали пари. Нещо чух или ми се стори думата: Ликвидност.

На пазара за имоти в София / Примерно / какъвто и имот да се появи за продажба. Дори и най- непривлекателен, то до пет дена е продаден пред нотариус.

На Имотният пазар в София буквално / а защо не и преносно / липсват реални имоти за продажба.???? Каквото и да значи това???
Горните думи ги съобщи от Телевизора лицето: Левон Харпанцумян с заплата над 50 000 лв. за месец. Преди години чух мълвата - клюката, че същият бил завършил Химия , а не финанси или икономика.

Пускам този пост и тази тема с мисълта и презумцията, че съм много далече от това да наливам вода в мелницата на Имотните брокери.

Преди месец в един новинарски сайт имаше много коментари от вида, че цените на жилищата са надути и щял да се спука спекулативният имотен балон.
Банките били отпускали 700 лв. или 700 Евро. при кредит за закупуване на жилищен имот и това била реалната стойност, а пазарът не бил реален, имало монопол, имало олигопол имало и изкуствено надут имотен балон, който трябваше да се спука преди около 5 дена според коментари в интернет.

Вашето мнение е важно за мен.
« Последна редакция: Dec 23, 2021, 06:18 от bdenkov »
Активен

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8780
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Макар по учебниците да не сме го учили така, има едно наблюдение, което е широко срещано. То е, че всеки пазар представлява балон, който се пука понякога. За нормалните пазари, не съм готов да се съглася веднага, но точно това се случва на борсите.

На борсите играят много яки компании, фондове и банки. Те печелят от търговия. Много прилича на хазарт. Залагаш дали нещо ще спадне в цената или ще се вдигне. И печелиш от разликата в цената на това, какво си продал днес и си купил в миналото. Цялото това нещо може да се случва дори за минути.

Обаче никоя голяма организация не рискува. Правят го да се случва. Ако им трябва цена лев и десет, те натискат пазара и я постигат. За тях е лесно, защото са големи и оперират в големи мащаби. Всяко тяхно действие влияе на пазара и те съответно печелят от това. Пари от въздуха.

Повечето хора не се досещат, но надуване на балон е и спада в цените, не само растежа им. Навсякъде, където видиш много променлива цена, още преди да си видял обема на сделките, трябва да ти е ясно, че големите пируват и добавят още нули в сметките си.

Ако цените не се променят, няма печалба от маржа, а това ще е смъртната присъда за Wallstreet. Няма да го допуснат никога. 

Съответно пукането на балона е, когато цената се сгромоляса и всички (без големите) губят всичко. Няма как да не се случва, заюото това не са реални сделки, активите не са реални и няма как да съществува нереална стойност. Обаче понеже големия го е предвидил, по-точно направил го е нарочно, то неговите нули и в този случай продължават да растат. Така на света се оказва, че има много повече пари от нещата, които могат да се купят с тях.

Нормалните пазари за разлика от борсите не се променят толкова често. Имотните пазари наистина растат, но това е нормално и е от алчност. Само дето тук губещите могат да са банките. Работата е там, че всеки по веригата се е нагушил и си е взел парите. Тук говорим за всички. Архитекта, проектанта, общия работник, майстора по ВиК и електрото, бригадира, инвеститора, брокера, всеки, който се сетиш. Всички са налапали, кой, колкото е могъл. Целия масраф го плаща банката, а тя съответно чака да си вземе своето от човека купил имота.

Е да де, ама последния може да претърпи житейски крах, което е много често срещано. Спира да плаща, а банката се сдобива с апартамент или друг имот, който няма, какво да го прави. Банките работят с пари, не с други активи. И за да се отърве от него, и да намали загубите, го пуска за препродажба на ниски цени.

Когато това стане масово, банките затъват здраво, а много хора са с унищожен живот и на улицата. Спада в цените е дошъл естествено от това, че банките предлагат имоти на безценица, които няма кой да купи.

Между другото имам черна прогноза, че точно това ще наблюдаваме догодина в милата ни татковина за пореден път. Много съдби ще бъдат съсипани.
« Последна редакция: Dec 23, 2021, 09:42 от go_fire »
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

spec1a

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3852
    • Профил
bdenkov:
Цитат
Горните думи ги съобщи от Телевизора лицето: Левон Харпанцумян с заплата над 50 000 лв. за месец. Преди години чух мълвата - клюката, че същият бил завършил Химия , а не финанси или икономика.

   Лицето Левон Харпанцумян не е шеф на Булбанк от над 2 години.
Получавал е не 50 000 лв. ,а 200 000 лв. за месец.когато беше директор
(отделно бонуси по над 1 млн. лв годишно).
   За образованието почти позна - инженер-химик (завършил е ХТМУ).
В момента е богат пенсионер и се раздава по телевизиите.



bdenkov:
Цитат
Банките нямали пари. Нещо чух или ми се стори думата: Ликвидност.

Моля !?!
Банките в момента са буквално фрашкани с мангизи (влоговете се увеличават,
въпреки реално отрицателните лихви по тях). Оправдават  постоянно
вдигащите се такси и комисионни с факта,че са задължени да пазят
свръхрезервите си в БНБ,а лихвите там официално са отрицателни.



bdenkov:
Цитат
Банките били отпускали 700 лв. или 700 Евро. при кредит за закупуване на жилищен имот ...

Ъ ?
« Последна редакция: Dec 23, 2021, 10:01 от spec1a »
Активен

remotexx

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3211
    • Профил
Айде намериха цаката и на антиваксърите: който не ше да си бие ваксина - да си пие хапчетата

https://m.24chasa.bg/novini/article/10537352
Активен

Nik123

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3088
  • Distribution: Mageia, Q4OS
    • Профил
За София не знам как е, но тук из Варна се строи здраво. Само пред моя блок за 2 години като гъби поникнаха 2 кооперации.
Де що има полянка из града, вече е или изкоп, или строеж в развитие, или завършена кооперация. Строителния бизнес сякаш не го ловят ковиди и зелени сертификати. Дори и в момента отливат бетон (на минусовите температури, дано са сложили добавка в бетона), събота и неделя също се работи.
Но другото, което ми прави впечатление е, че в новите готови кооперации има доста празни апартаменти.

Ремотекс, да, запълниха пазарната ниша, като намалява пласмента на ваксините, хапченце ще направим  :) Но подозирам, че за хапчето няма да дават зелен сертификат. Освен ако не е само по лекакрско предписание и те включат в графа "преболедувал".

П.П. И вероятно ще продължи политиката да се щамповат с ковид-19 всякакви сезонни грипове, с "надеждния" PCR, че да има нужда от хапченца.
« Последна редакция: Dec 23, 2021, 10:27 от Nik123 »
Активен

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8780
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Банките в момента са буквално фрашкани с мангизи (влоговете се увеличават,
въпреки реално отрицателните лихви по тях). Оправдават  постоянно
вдигащите се такси и комисионни с факта,че са задължени да пазят
свръхрезервите си в БНБ,а лихвите там официално са отрицателни.

Тези свръхрезерви са в размер 12% от раздадените кредити. В Съединените щати това число понякога е под процент. Преведено на български език, означава, че точно всяка една банка по света е във фалит от Бретан-Ууд насам. Това е сигурна рецепта за огромен крах, който няма да се забави, колкото ни се иска.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

spec1a

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3852
    • Профил
Банките в момента са буквално фрашкани с мангизи (влоговете се увеличават,
въпреки реално отрицателните лихви по тях). Оправдават  постоянно
вдигащите се такси и комисионни с факта,че са задължени да пазят
свръхрезервите си в БНБ,а лихвите там официално са отрицателни.

Тези свръхрезерви са в размер 12% от раздадените кредити. В Съединените щати това число понякога е под процент. Преведено на български език, означава, че точно всяка една банка по света е във фалит от Бретан-Ууд насам. Това е сигурна рецепта за огромен крах, който няма да се забави, колкото ни се иска.

   Забелязал съм,че те е страх да не би някой да напише нещо лошо за банките.
Например, когато написах за уязвимостите в Exchange сървърите и как те се поддържат ,ти
скочи като попарен и се метна като Матросов на амбразурата да ги защитаваш.

   А по-горе можеше да напишеш как стоят нещата в прав текст.
Аз ще го напиша: проблемът е в един от основните икономически фундаменти на
нашето време,а именно: "банкирането с частичен резерв".
Това е еврейско,курвенско ... да не продължавам.
Няма как да си раздал кредити с размер,много по-висок от собствения си капитал
(разчитайки на привлечени депозити от клиенти), и да смяташ,че всичко е ОК !
Уж банките са ограничавани от показателя "капиталова адекватност" ...

А повече народ се юрне да cи тегли парите,а ... майка плаче,грамофон свири ...
« Последна редакция: Dec 23, 2021, 11:49 от spec1a »
Активен

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8780
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Не съм защитавал Ексшанс, а хората, които администрират в банките. Ексшанс, това е М$, това е врага, няма как да го защитавам. Говорех, че хората са професионалисти. След това ти ги оплю, че за нищо не стават. Аз спрях, защото нямах повече аргументи и така ти спечели.

По принцип банките у нас са над закона и всяка една лоша дума, която кажем за тях, може гарантирано да ни донесе дълги години затвор и солена глоба.

Банковото лоби не е майтап и е много по-силно да речем от това на мафията (ДС).  Защо мислиш Галева вкара другото надзаконно нещо, наречено ЧСИ?!

Когато е в интерес на някоя банка, у нас се действа безкомпромисно. Да се изправиш срещу банка, могат да ти се случват само беди. Макар нашия съфорумник Ник да твърди, че много пъти е успявал да ги осъди.

И да знам лоши неща за банките, но никога няма да ги напиша, защото не ми се лежи в затвора. Тук-там подсказвам по нещо и толкова.

Виждаш, че на политиците (нашите, западните, източните) не им спестявам нищо, единия даже съм го кръстил на женски полов орган, но за тях няма забрана под заплахата от репресия.

=*=

Устройството на съвременния капитализъм е проблем без математическо решение. Все някога (според Щайнер след около двеста-триста години) всичко ще изгърми по много лош начин. Аз дори в момента се чудя икономиките как успяват да се държат. Цялото нещо е безумие, където и да бръкнеш.
« Последна редакция: Dec 23, 2021, 11:53 от go_fire »
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

spec1a

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3852
    • Профил
   Не съм оплювал системните администратори в банките,все пак
и аз някога (не много отдавна) бях такъв.
   Определено Exchange е пародия от гледна точка на сигурността.
Но именно за неговото използване натискат ИТ меринджеите (много
от които са отчайващо некомпетентни,но пък нагли, бедна ти е фантазията...)
Вероятно защото са свикнали с усхадуя; нещата да стават с цъкане на мишката ...
И са против използването на софтуер с отворен код.



Цитат
По принцип банките у нас са над закона и всяка една лоша дума, която кажем за тях, може гарантирано да ни донесе дълги години затвор и солена глоба.

Банковото лоби не е майтап и е много по-силно да речем от това на мафията (ДС).  Защо мислиш Галева вкара другото надзаконно нещо, наречено ЧСИ?!

   За щастие ,не е точно така.
Например,Иван Бакалов (е-вестник) устоя на Петя Славова (Инвестбанк) по
заведено съдебно дело срещу него.
Бакалов й беше извадил спатиите (поредица "Клептокрация ..." и т.н.)
Има и един куп други случаи (за надвзети лихви и т.н.)

Да обяснявам ли кои банки са "гнили ябълки",а ...






ЗНАЧИ МОЖЕ !
« Последна редакция: Dec 23, 2021, 15:33 от spec1a »
Активен

Acho

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5256
  • Distribution: Slackware, MikroTik - сървърно
  • Window Manager: console only
    • Профил
    • WWW
Всичките са маскари, от един дол дренки са.
Активен

CPU - Intel Quad-Core Q8400, 2.66 GHz; Fan - Intel Box; MB - Intel G41M-T2; RAM - DDR2-800, Kingston HyperX, 2X2048 MB; VC - onboard, Intel G41 Express Chipset; HDD - Toshiba, 500 GB, SATAII; SB - Realtek HD Audio; DVD-RW - TSSTcorp DVD-RW; LAN - Realtek PCI-E GBE Controller; PSU - Fortron 350 Watt.

petar258

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 399
  • Distribution: Ubuntu-mate 16.04, Windows 7
    • Профил
От много места, от различни хора виждам предупреждения че ще се случи случка с имотите и мнозина с ипотеки няма да могат да ги плащат. Не знам такова сътресение доколко ще закачи банките, има време да видим. Неотдавна гледах едно обяснение за принципа на даване на заеми и как това носи огромни печалби за банките. Някакво еврейско правило че примерно за всеки 100 лв дадени назаем получават 1000 лв печалба, и ако се навържат повече банки в схемата печалбата още се вдига. Но ако взелите заеми масово спрат да плащат схемата гърми...
По въпроса за хапчето-ваксина - още преди да го обявят имаше предупреждения че ще измислят начин да вършат същото което правят с инжекционните "ваксини" с хапче вместо инжекция.
Активен

spec1a

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3852
    • Профил
   Банките жулят с големи такси и комисионни,често се случва да има
и застраховка на кредита,всичко това на гърба на клиента.
   Ако има срив на икономиката, все повече хора няма да могат
да си плащат вноските по заемите (в т.ч. и ипотечните); и да,проблем е.
Основно,обаче зависи дали ще започне масово теглене на депозити,
в такъв случай на някои банки ще им лъсне голия гъз...
   Помните ли 2014 г. - малко след фалита на КТБ започна масово теглене
на пари от ЦекоБанк (пардон,ПИБ). Тогава правителството наля много
кинти в ЦекоБанк, и я спасиха ...

   Дали сегашното правителство в склонно да прави такива неща,според вас ?

Активен

Nik123

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3088
  • Distribution: Mageia, Q4OS
    • Профил
..Защо мислиш Галева вкара другото надзаконно нещо, наречено ЧСИ?!...

.. Макар нашия съфорумник Ник да твърди, че много пъти е успявал да ги осъди. ..

Файър, писал съм го и друг път, ЧСИ не са надзаконни, а работят по Гражданския процесуален кодекс. Те са просто инструмент, за събиране на дългове. Същите, както и ДСИ (държавните съдебни изпълнители). ДСИ са по-неефективни, но за някои неща ЧСИ не се хващат и варианта ти е само ДСИ. Просто някои ЧСИ си позволяват много, лично аз съм писал сигнал до Иснпектората на Министъра на правосъдието срещу ЧСИ и преписката свърши в предложение за дисциплинарно наказание на ЧСИ.
Ако на някой му е интересно, мога да напиша какво точно представляват и как работят ЧСИ, както и с какви техни нарушения съм се сблъсквал лично аз, но според мен за колегите тук няма да представлява интерес.

А за второто- да, печелил съм дела срещу банки. Но не са били за милиони, дори не и за десетки хиляди.  Общо-взето, правните отдели на банките вече се изучиха и в договорите от няколко години насам не слагат неравноправни клаузи. Бумът на делата срещу банките, заради неравноправни клаузи в договорите за кредит, беше преди 5-6 години. Писал съм вече, тогава някои мои колеги много захлебиха.

Не е толкова вездесъща силата на банките- и това съм писал, приеха абсолютна десетгодишна давност за вземанията (тук влизат и необслужваните кредити), което само по себе си беше силен шамар за банковото лоби. Допреди година изобщо нямаше такава абсолютна давност.

Спец, мисля, че правителството пак би наляло пари в банковия сектор, за да избегне фалити на банки. Ако е една- иди-ела, както казва баба ми. Но ако опасност от фалит застраши повече банки, биха им налели средства.

За хапчетата- да си ги пият болните, ако желаят. Всеки взема сам решение- ваксина, хапче, или нищо, негов трябва да е избора, не това да се налага с принуда и който не иска, значи е тъп, назадничав, ганьо, изостанал и т.н., каквато теза се върти из повечето медии.
Активен

jet

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3472
  • Distribution: debian
  • Window Manager: kde
    • Профил
Ипотечната криза ще е като на чавдарчета пред това дето се задава в Китай (Evergrande и прочие). Китайчоците вече вият на умряло.
https://www.youtube.com/watch?v=tNA2IPGczow
Активен

..⢀⣴⠾⠻⢶⣦⠀
  ⣾⠁⢠⠒⠀⣿⡁
  ⢿⡄⠘⠷⠚⠋
  ⠈⠳⣄⠀⠀⠀⠀  Debian, the universal operating system.
Страници: 1 ... 31 32 [33] 34 35 ... 78   Нагоре
« назад напред »