Автор Тема: За Казармата с Любов  (Прочетена 7285 пъти)

bcdenkov

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 24
    • Профил
За Казармата с Любов
« -: Oct 28, 2021, 13:14 »
Напоследък много се говори каква армия сме имали и как трябвало задължителната военна служба да се върне отново. От ВМРО дори обмисляли да внесат в НС предложение за връщането ѝ за срок от 6 месеца за лица над 19 г. Щяло да има и варианти за алтернативна гражданска служба за срок от 12 месеца.

И понеже аз съм бил 2 години в служба на отечеството, бих искал да ви разкажа какво представляваше нашата армия.

В голямата си част (защото имаше и изключения, но те винаги потвърждават правилото) тя беше сбирщина на селяндури старшини и офицери, съблюдаващи политическата коректност към БКП. Те се водеха на свръхсрочна служба. Останалата и съществена част, водеща се на срочна служба, от личния състав на армията, бяха уплашени гологлави тийнейджъри, които 2 години основно търкаха танкове, ракети, кораби (по неизвестни причини корабите дори ги търкаха 3 години) и всичката бойна железария закупена от СССР, която добре, че не влезе в бойна обстановка, че врагът щеше да умре от смях, но от друга страна, може би това е било някаква секретна стратегия за унищожаване на потенциалния нападател посредством силни коремни конвулсии. В останалото време, когато не търкаше каквото там има за търкане, личният състав на войската набиваше крак в строева подготовка, по-позната ни като маршируване. Всъщност основната подготовка и умения на десетките хиляди срочно служещи, се изразяваше в маршируване на плаца.

В жега и студ, денем и мрак. Леви, десни, леви, десни…

Разглобяването и сглобяването на автомат Калашников за норматив беше другата основна дисциплина. Виж, стрелбата с него беше цяло събитие, защото се случваше само веднъж годишно и само с по един пълнител. За две години – 60 изстрела с автомат. Толкоз! Страхотна бойна подготовка, без съмнение! Имаше и строителни войски, които се ползваха за безплатни работници на големи и не толкова големи социалистически обекти, а доста често и на по-малки лични такива на някой комунистически васал. Там, може би, са марширували по-малко, понеже имаше много за строене навремето, а безплатната работна ръка трябва да се използва максимално и да не ѝ се губи времето с маршировки и разглобяване/сглобяване на автомат.

За извращенията, боят и униженията нанасяни от стари на млади под благосклонният поглед на старшините и офицерите, убийствата и самоубийствата, “качеството” на храната, “условията” за живот и хигиена, няма да пиша, просто попитайте някой ваш роднина, който в онези години е служил, нека той ви разкаже.

В общи линии това беше армията ни и много се радвам, че не съществува в този ѝ вид и че ако имам син няма да му крадат време от най-хубавите години в живота за да марширува и търка непотребни железа. Бих се радвал много всеки млад човек да мине подготовка по спасяване на човешки живот, даване на първа помощ, ориентиране, гасене на пожар, оцеляване в непозната среда и изобщо да придобие всички тези умения, които биха спасили неговия и други животи в екстремни ситуации, за които всеки ден слушаме в новините и които често завършват със смърт или крайно неприятни последствия. Доста по-полезно от разглобяване на Калашник за норматив и маршируване на плаца, не мислите ли?

Сигурен съм, че тези, които са били в армията, ще ме разберат, а другите, които страдат за нея и искат да я възстановят, бих искал да посъветвам – запишете се в нея, сега е професионална. Дайте пример със себе си и станете волнонаемни! Мрънкането по социални мрежи, телевизионни студия и кафенета по кварталите няма да помогне на никой. Безумието от парламентарната трибуна още по-малко. Бъдете образец, а не мрънкала, които искат да изпратят някъде чужди деца. Благодаря предварително!
Активен

spec1a

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3852
    • Профил
Re: За Казармата с Любов
« Отговор #1 -: Oct 28, 2021, 13:50 »
   Повечето действащи офицери не бяха на свръхсрочна служба.
Бяха завършили военни училища,и им се признаваше висше образование.
Е да,повечето бяха простаци.
   За фатмаците (пардон,старшини),да: войници,оставащи на свръхсрочна служба.
От тях почти всички бяха простаци.

   Вярно е, имаше големи извращения,мизерии,самоубийства  и т.н.

Не виждам обаче нищо лошо в познаването на оръжията.
Може би трябва да върнат предмета НВО (начално военно обучение) в училищата.
Но,не трябва да има военни лагери.
Активен

Acho

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5254
  • Distribution: Slackware, MikroTik - сървърно
  • Window Manager: console only
    • Профил
    • WWW
Re: За Казармата с Любов
« Отговор #2 -: Oct 28, 2021, 14:18 »
Че и като ходехме на военното не беше кофти.
« Последна редакция: Oct 28, 2021, 15:17 от Acho »
Активен

CPU - Intel Quad-Core Q8400, 2.66 GHz; Fan - Intel Box; MB - Intel G41M-T2; RAM - DDR2-800, Kingston HyperX, 2X2048 MB; VC - onboard, Intel G41 Express Chipset; HDD - Toshiba, 500 GB, SATAII; SB - Realtek HD Audio; DVD-RW - TSSTcorp DVD-RW; LAN - Realtek PCI-E GBE Controller; PSU - Fortron 350 Watt.

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6152
    • Профил
Re: За Казармата с Любов
« Отговор #3 -: Oct 28, 2021, 15:45 »
Всеки трябва да може да държи оръжие и да знае, как да го използва. Мисля, че три месеца военно обучение трябва да има всеки. Мъж или жена. Оръжия, тактики, комуникации и прочее военни забавления. След това трябва да му се даде оръжие, за което да отговаря и то да си е негово и когато потрябва, да му е под ръка. Както в Швейцария например. Може би и правителствата, знаейки, че народа е въоръжен, няма да посмеят да правят, каквото си поискат.
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

Acho

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5254
  • Distribution: Slackware, MikroTik - сървърно
  • Window Manager: console only
    • Профил
    • WWW
Re: За Казармата с Любов
« Отговор #4 -: Oct 28, 2021, 17:25 »
Ми то ние ще се изпотрепем.
Активен

CPU - Intel Quad-Core Q8400, 2.66 GHz; Fan - Intel Box; MB - Intel G41M-T2; RAM - DDR2-800, Kingston HyperX, 2X2048 MB; VC - onboard, Intel G41 Express Chipset; HDD - Toshiba, 500 GB, SATAII; SB - Realtek HD Audio; DVD-RW - TSSTcorp DVD-RW; LAN - Realtek PCI-E GBE Controller; PSU - Fortron 350 Watt.

Nik123

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3088
  • Distribution: Mageia, Q4OS
    • Профил
Re: За Казармата с Любов
« Отговор #5 -: Oct 28, 2021, 17:46 »
Аз бях морски, плавсъстав. Имам и лоши, и хубави спомени от казармата. Но помня по-силно хубавите.
Активен

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6152
    • Профил
Re: За Казармата с Любов
« Отговор #6 -: Oct 28, 2021, 19:51 »
Ми то ние ще се изпотрепем.
E, чак пък толкова... Аз бих утрепал човек само за удоволствие или за назидание. Още никой не ме е докарал до там, че да тръгна да го трепам за удоволствие, а за назидание... Засега отлагам. Не, че няма кого, но е крайна мярка.
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

spec1a

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3852
    • Профил
Re: За Казармата с Любов
« Отговор #7 -: Oct 29, 2021, 11:39 »
   Не бих имал нищо против да имам пистолет или нещо по-яко.
Но, съгласно нашето законодателство,това е свързано с много
допълнителни разходи - например да имаш каса,в която да го прибираш.
Особено кофти момент е,че трябеа да има разрешение от шефа на
РПУ -то (по местоживеене) - ако не го кефиш,нанайси пищов.
Понякога нещата могат да се оправят с бецален - сещайте се ...
Активен

nslave

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 159
  • Distribution: Fedora / Debian
  • Window Manager: Xfce
    • Профил
Re: За Казармата с Любов
« Отговор #8 -: Oct 29, 2021, 13:27 »
Не съм бил в казарма и не го смятам за житейски пропуск. Винаги като стане дума за връщането й ми става много интересно, какъв е смисъла и от къде произтича това силно желание да се върне. Още по-забавно ми е когато жени изскочат по телевизията да обясняват как трябвало да се върне. И пак не разбирам защо е необходимо това. Вярно, сигурно ще научи на някакъв вид дисциплина и вероятно ще се изградят добри приятелства, но това може и по друг начин да се постигне.

Честно казано не мога да си обясня, защо някой трезвомислещ би бил за недоброволното затваряне на разни хора в лагери където да упражняват безсмислени дейности (за тях), ръководени от вероятно некомпетентни хора и всичко това платено от данъкоплатеца.

А, ако е просто за въпроса на военната подготовка. Това вероятно може да се случи и без отнемането на правата и свободата на хората. Просто трябва да е безплатно (за тях) и добре организирано, за да искат доброволно да отидат на такава подготовка.
« Последна редакция: Oct 29, 2021, 13:32 от nslave »
Активен

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8780
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: За Казармата с Любов
« Отговор #9 -: Oct 29, 2021, 14:52 »
Енслейв, много хора сме били в казармата. И ако не си се научил на дисциплина преди нея и в нея съюо няма да се научиш, ако ще десет години да е службата.

Това е напълно изразходено време и има само философски аспекти. За един от тях съм говорил често. Това е нагледно да се види, какво би било едно общество, ако в него няма жени. Войнитлъка дълго е бил само мъжко занимание. А картинката не е никак красива.

Само да те поправя, че освен, че са затворени, те не извършват безсмислени действия. Те се учат да убиват. Има смисъл в това действие. Но проблема е дори по-голям от това да беше безсмислено. Това е пълна изродщина. Теб те превръщат в киборг-убиец.

Тия дето искат да връщат казармата, са нищо различно от напълно загубили разсъдък индивиди, които мечтаят за световен тоталитаризъм. Не се учудвай, че има жени. Поради психическата си неустойчивост, в днешно време те най-често стават жертви на хистерия. Не, че и мъже не изтерясват.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

Acho

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5254
  • Distribution: Slackware, MikroTik - сървърно
  • Window Manager: console only
    • Профил
    • WWW
Re: За Казармата с Любов
« Отговор #10 -: Oct 29, 2021, 14:55 »
То и казармата си е диалектика като всичко. Имало и доста мизерии, имало и положителни неща за всеки отделен човек.
Активен

CPU - Intel Quad-Core Q8400, 2.66 GHz; Fan - Intel Box; MB - Intel G41M-T2; RAM - DDR2-800, Kingston HyperX, 2X2048 MB; VC - onboard, Intel G41 Express Chipset; HDD - Toshiba, 500 GB, SATAII; SB - Realtek HD Audio; DVD-RW - TSSTcorp DVD-RW; LAN - Realtek PCI-E GBE Controller; PSU - Fortron 350 Watt.

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8780
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: За Казармата с Любов
« Отговор #11 -: Oct 29, 2021, 15:51 »
То и казармата си е диалектика като всичко. Имало и доста мизерии, имало и положителни неща за всеки отделен човек.

Съгласен съм, че в казармата могат да ти се случат хубави неща. На мен са ми се случвали хубави неща, а лоши спомени почти или изобщо нямам. Но това не значи, че като цяло това място е положително. Ако желаеш да си млад и да опознаваш хората, че и света, един университетски курс може да свърши далеч по-добра работа.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

Naka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3395
    • Профил
Re: За Казармата с Любов
« Отговор #12 -: Oct 29, 2021, 19:29 »
100 процента съм съгласен с написаното от бцденков.

Гърмял съм всичко на всичко 4 пъти с калашник и 3 пъти с танк и то с вкладни. Някои от колегите кемафи обаче имаха и няколко щатни стрелби.

Обаче носенето на автомат
 През цялата служба те научава кап равилно да борави с оръжие.

Постоянните караули постоянното зареждане на пълнителя и разредене..... Като 3 4 пъти се дърпа затвора за д се обедиш че няма в цефта патрон.. Или си забравил пълнителя :o


Това да сте го видя ли по някой филм? 2, 3 пъти да дърпат затвора? Ами и няма да го видите щото са аборигени.


« Последна редакция: Oct 29, 2021, 19:53 от Naka »
Активен

Perl - the only language that looks the same before and after encryption.

spec1a

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3852
    • Профил
Re: За Казармата с Любов
« Отговор #13 -: Oct 30, 2021, 11:19 »
   Яд ме е,че не скатах казармата.
А можех !

Навремето можеше да започнеш работа в Кремиковци за няколко години
като стажът там се признаваше за военна служба.
Освен всичко друго,се получаваше и голяма заплата...
« Последна редакция: Oct 30, 2021, 11:21 от spec1a »
Активен

Acho

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5254
  • Distribution: Slackware, MikroTik - сървърно
  • Window Manager: console only
    • Профил
    • WWW
Re: За Казармата с Любов
« Отговор #14 -: Oct 30, 2021, 11:34 »
Язък.
Активен

CPU - Intel Quad-Core Q8400, 2.66 GHz; Fan - Intel Box; MB - Intel G41M-T2; RAM - DDR2-800, Kingston HyperX, 2X2048 MB; VC - onboard, Intel G41 Express Chipset; HDD - Toshiba, 500 GB, SATAII; SB - Realtek HD Audio; DVD-RW - TSSTcorp DVD-RW; LAN - Realtek PCI-E GBE Controller; PSU - Fortron 350 Watt.