Автор Тема: Бързодействие след компилиране на ядрото  (Прочетена 17130 пъти)

clovenhoof

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 534
  • Distribution: Mac OSX 10.9.2
    • Профил
За Сусето четох че имало основен принцип - "Никога не прекомпилирайте ядрото".
Толкова добре било изпипано че нямало нужда.

Изключения от принципа били:
- стар хардуер
- поддръжка на някакво специфично устройство

А вие как мислите, практически дали ще имам някакви ползи (бързодействие)
от прекомпилирането, при положение че не се вмествам в горните изключения?
Активен

We are just a moment in time
A blink of an eye
A dream for the blind
Visions from a dying brain

ROKO__

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1531
  • Distribution: Calculate Linux Workstation amd64
  • Window Manager: GNOME 2.30
  • AMD Athlon64 4000+ Dual Core 2100 MHz 2MB L2 cache
    • Профил
За Сусето четох че имало основен принцип - "Никога не прекомпилирайте ядрото".
Толкова добре било изпипано че нямало нужда.

Изключения от принципа били:
- стар хардуер
- поддръжка на някакво специфично устройство

А вие как мислите, практически дали ще имам някакви ползи (бързодействие)
от прекомпилирането, при положение че не се вмествам в горните изключения?

Ако знаеш много точно какво ти трябва и какво не ти трябва може да достигнеш до 10 секунди по голяма бързина при зареждане
Активен

Не е важно да си добър, важно е да си най добрия!!!

http://www.calculate-linux.ru/
http://www.agilialinux.ru/

Hedron

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 44
  • Distribution: Kubuntu 12.10
  • Window Manager: KDE
    • Профил
    • WWW
Обикновенно при прекомпилиране на ярдо не се търсят 10 секунди по-бързо зареждане. Аз работя точно с openSuSE и мога да ти кажа, че винаги сменям ядрото с такова от kernel.org. Работи в пъти по-добре. Има определени настройки, които дават по-добра производителност при работа с дескоп приложения. Поне аз задавам правилен тип на процесора, променям preemtion режима на low latency, режима на работа на паметта на sparce и променям timer frequenci-то на 1000. Разликата за работа с приложения е забележима.
Активен

n00b

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1248
  • Distribution: OSX
  • Window Manager: 10.6, 10.8, 10.9
  • Live to hack, hack to live.
    • Профил
Ако си новак мисля че прекомпилацията на ядрото ще ти създаде повече ядове отколкото ползи.

Ако си по-опитен потребител обаче прекомпилацията е препоръчителна САМО ако ти трябва нещо по-така.

Обикновенно кернелите ги правят да работят на 99.99% от хардуерите изобщо и затова поддържат максимален брой неща (модули, интерфейси и т.н.).

Ако си прекомпилираш ще имаш бързодействие само ако изключваш модули от ядрото. Но дори и тогава риска от фал си остава. Виж Георги Чорбаджийски беше написал една статия как да се прекомпилира и да се остави вратичка ако новото ядро не сработи автоматично да пусне старото (много полезно ако машината ти се намира на километри от теб [или десетки километри, може и на друг континент]).


Тогава (при прекомпилация) ще можеш да изриташ много стар код от машината (ооо i386 - не съм виждал такъв от 10-тина години; i686 - може но ако имаш C2D защо, AMD - никога отново и т.н.).
Активен

mobilio - професионални мобилни приложения

lbug7575

  • Новаци
  • *
  • Публикации: 1
    • Профил
 Аз работя точно с openSuSE и мога да ти кажа, че винаги сменям ядрото с такова от kernel.org. Работи в пъти по-добре. Има определени настройки, които дават по-добра производителност при работа с дескоп приложения.


______________
www.solitaire-champ.com
« Последна редакция: Dec 03, 2015, 10:31 от lbug7575 »
Активен

edmon

  • Гост
Аз работя точно с openSuSE и мога да ти кажа, че винаги сменям ядрото с такова от kernel.org. Работи в пъти по-добре. Има определени настройки, които дават по-добра производителност при работа с дескоп приложения.

Ти да не си Hedron и да си си направил нова регистрация...?!?!?
Цитат
убликувана от: Hedron
Вмъкни Цитат
Обикновенно при прекомпилиране на ярдо не се търсят 10 секунди по-бързо зареждане. Аз работя точно с openSuSE и мога да ти кажа, че винаги сменям ядрото с такова от kernel.org. Работи в пъти по-добре. Има определени настройки, които дават по-добра производителност при работа с дескоп приложения. Поне аз задавам правилен тип на процесора, променям preemtion режима на low latency, режима на работа на паметта на sparce и променям timer frequenci-то на 1000. Разликата за работа с приложения е забележима.
Активен

ЗибелтБг

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1302
  • Distribution: Kubuntu 14.04 Realtime 3.12.0-rt2 JACK Audio Connection Kit
  • Window Manager: KDE 4.13.3 !!! VLC-настр-Аудио-SRC-Sinc function(best quality)
  • М
    • Профил
    • WWW
 От собствен опит, и от опит на приятел мога да кажа, че определено компилирането на ядро видимо ускорява бързодействието на системата при Слак, Дебиан, и Кубунто-грубо 30%. Няма логика при Сусе да не е същото. Е....не съм засичал с хронометър както вчера с Аудасити-смяната на временната директория на нов HDD, спрямо друг, отпреди 6 години от зелена серия ми даде 6 мин. 30 сек, спрямо 10.7 сек със стария, при работа с комбинация от ефекти в chains.
« Последна редакция: Apr 08, 2015, 15:49 от ЗевсБг »
Активен

Кубунту  със Realtime Kernel дава звук, който няма нищо общо с другите дистрибуции...Линукс е за галеници на Боговете-не е за простосмъртни...при прекомпилиране-make menuconfig, Under ‘Processor type and features’, Scroll  down to ‘Timer Frequency’ and set this to 1,000Hz!!! за 3.12 иска lzop

daniel_vulchev

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 177
  • Distribution: NetBSD, Slackware, Debian
  • Window Manager: Console/Gnome
    • Профил
    • WWW
Кернелите задължително се компилират риска от фал винаги го има ама все пак си оставяш старото ядро така че кво ти пука ако объркаш нещо стартираш от старото ядро е докато не си направиш правилно новото ядро нямаш ядове :D  в зависимост от това какво ще правиш с машината може и да не си играеш да компилираш
Активен