Автор Тема: Коя е най-добрата дистрибуция за стар компютър?  (Прочетена 11720 пъти)

rambobg

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 31
  • Distribution: Slackware
  • Window Manager: XFCE
    • Профил
Здравейте! Много съжалявам, ако има такава тема, но...

Четох из нета, но не намерих точни отговори за питанката ми.

Значи компа е:
Intel Pentium II 400MHz / 128MB RAM / ATi Rage Pro II (не съм сигурен) / 40GB Maxtor.

Разбрах, че Xubuntu няма да върви добре, затова все пак съм ориентиран към нещо, което е добре поддържано, да тръгват много програми и главно да не се товари от интернет и т.н. А да и за мултимедия (главно филми, щото видеокартата чак у amd.com я няма), музика да става, ще е супер. Офис и да кажем скайп предполагам ще могат да вървят. Има ли някакъв шанс тоя комп да му потръгне за първи път след 11 годишно мъчение с уин98 (в момента е на ХР)?  >:D >:D >:D

P.S. Четох из форума, вярно има такава тема, извинете ме, но все пак е стара и искам да уточните в бързи стъпки няколко такива дистрота. Като предимство ще ми е добре инсталацията да е лесна (т.е. като на убунту). Като десктоп среди май LXDE, E17 и Xfce са най-добри за тоя ми комп, но въпроса ми коя ще е най-бързата? Вторият ми въпрос ще е кое дистро с отговора на предния е най-пригодено за десктоп машина?
« Последна редакция: Mar 12, 2010, 00:17 от rambobg »
Активен

Who wants to live forever?

borovaka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1331
  • Distribution: Каквото дойде
  • Window Manager: Gnome / KDE
    • Профил
Damn Small Linux пробвай.
Обаче както беше обсъждано в една такава тема скоро - не може да искаш от 11 годишна каруца да върви като Мерцедес.
Активен

Та извода е прост: "Колкото по-големи ла*ната - толкова по-малка щетата! ... моралната де, не материалната"

arda_kj

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 631
  • Distribution: Debian Sid/Unstable; Ubuntu 12.04
  • Window Manager: Gnome/KDE
    • Профил
Имаше такава тема наскоро, даже като видях заглавието си помислех, че това е продължение, т.е. някой е публикувал нов отговор.
Както и да е, моето предложение е fluxbox, ултра лек и бърз графичен мениджър. Ако и fluxbox не те устройва (въпреки че се съмнявам) пробвай twm (това просто чертае прозорците) - тука имаш едно меню дето се достъпва с клик на мишката и оттам стартираш приложения (с ALT + Tab превключваш между приложенията), вярно малко е грозно (нямаш таскбар), но пък е най-лекото възможно графично нещо.
Общо взето дистрибуцията няма значение, значение има графичната среда и софта който ще използваш.
« Последна редакция: Mar 12, 2010, 04:35 от arda_kj »
Активен

Debian Sid/Unstable; Ubuntu 12.04
"За да открием истината, е нужно поне веднъж в живота си да подложим всичко на съмнение" - Р. Декарт

tarball

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 896
  • Distribution: Arch linux;Debian Testing; Ubuntu
  • Window Manager: KDE;MATE;Xfce
    • Профил
Активен

Едно време бях спортен тип,сега съм...само тип!
The Future is OPEN!

cybercop

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5626
  • Distribution: Ubuntu LTS, CENTOS 6.x
  • Window Manager: Xfce, Gnome 2
    • Профил
xfce графичната среда просто я отпиши за този компютър. lxde, E17, fluxbox, Icewm, jwm. Не те съветвам да се подлъгваш по висто- подобният вид на Puppy linux и да го инсталираш. Puppy е много бърза но и слабо функционална. Опитай първо PC Linux OS с lxde графична среда. Лека е, лесна за  инсталация, и при работа с интернет, видео и текст всичко е ОК. Има почти същите възможности и можеш да си сложиш същите програми, които имаш в ubuntu или fedora.
« Последна редакция: Mar 12, 2010, 10:29 от cybercop »
Активен

Ползването на Linux води до пристрастяване. Факт.
http://s19.postimg.cc/4oajwoq5v/xenial2.png

Acho

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5290
  • Distribution: Slackware, MikroTik - сървърно
  • Window Manager: console only
    • Профил
    • WWW
Rambo, най-добрия начин да се разбере КОЯ аджеба дистрибуция ще е най-бърза за твоята машина е като ги изтестваш. Всички тези минималистичните, които ти предложиха колегите. Също така производителността много зависи и от дъното. С едни и същи CPU, RAM и HDD, но на различни дъна, ще има и различни резултати. Знам, че си прочел старите теми (за десктоп върху стар PC), ама ако намериш да сложиш още RAM памет, ще е по-добре. Изтегли си няколко Линукса, виж им минималните изисквания, попрочети за тях и тествай. И дано да го подкараш тоя десктоп, ама ще е мъка за теб. Няма да е пълноценна машина, ами орязана според мен. А изискванията ти са БАЗ-БАЯ големи (филми, музика, офис, скайп и интернет), че и инсталацията да е лесна. Пожелавам ти само успехи.
« Последна редакция: Mar 12, 2010, 08:39 от Acho »
Активен

CPU - Intel Quad-Core Q8400, 2.66 GHz; Fan - Intel Box; MB - Intel G41M-T2; RAM - DDR2-800, Kingston HyperX, 2X2048 MB; VC - onboard, Intel G41 Express Chipset; HDD - Toshiba, 500 GB, SATAII; SB - Realtek HD Audio; DVD-RW - TSSTcorp DVD-RW; LAN - Realtek PCI-E GBE Controller; PSU - Fortron 350 Watt.

RealEnder

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 160
  • Distribution: Ubuntu
  • Window Manager: Unity
    • Профил
    • WWW
Аз също ти препоръчвам LXDE, погледни тук: http://wiki.lxde.org/en/Ubuntu
За видеокартата, трябва да опиташ с отворения -ati драйвер. Catalyst със сигурност не я поддържа.
Активен

Kras

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 155
  • Distribution: Arch
    • Профил
Не мога да разбера каква е тази мания на някви кошници да се кача Линукс??? Има поне десет такива теми тук във форума, а кошниците на които искат да инсталират Линукс са все по-яки и по-яки!
Та в тази връзка да попитам имам един стар Правец 8Д, дали ше може да сложа някаква дистрибуция с графична среда и Compiz-а да ми върви :) ;D :o 8)?
Активен

bop_bop_mara

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 2433
  • Distribution: Debian Testing
  • Window Manager: LXDE
  • Cute and cuddly
    • Профил
Та в тази връзка да попитам имам един стар Правец 8Д, дали ше може да сложа някаква дистрибуция с графична среда и Compiz-а да ми върви :) ;D :o 8)?
За Линукс не знам, що не пробваш Snow Leopard?  ;D ;D ;D

Шегата настрана, със 128 рам едва ли ще понесе инсталация на някакво прилично дистро. На инстал феста мъчихме едни кутийки, не ги помня със 128 ли бяха, с по-малко ли, ама беше трагедия, нищо не стана. Пробвай каквото са ти казали, но свястна функционалност трудно ще докараш.
Активен

rambobg

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 31
  • Distribution: Slackware
  • Window Manager: XFCE
    • Профил
PClinuxOS със LXDE desktop ме грабна, може и да го пробвам. Като цяло LXDE според мен ще е по-добро от fluxbox, за сега само това. Аз се чудя как Windows XP му върви да не казвам баш идеално, ама на ниво и..
Единственото, което ме притеснява е видеокартата, понеже и на тоя ми комп и на лаптопа ми са ATi що годе известни и под гномска среда си вървят перфектно(да оставим 3Д и OpenGL), ама баш ATi Rage Pro II, не можах да я намеря в amd.com и така. Силно се надявам да подкарам PClinuxOS, но... ще видим.
Активен

Who wants to live forever?

cybercop

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5626
  • Distribution: Ubuntu LTS, CENTOS 6.x
  • Window Manager: Xfce, Gnome 2
    • Профил
Като сложиш Live CD-то в устройството ще разбереш. Ако тръгне от него значи няма да имаш проблем и след инсталацията. А ако ти зареди графичната среда на правилната резолюция, значи не трябва да пипаш нищо и по драйвърите. Само инсталираш Skype, VLC/SMPlayer и RAR и си на линия.
« Последна редакция: Mar 12, 2010, 15:54 от cybercop »
Активен

Ползването на Linux води до пристрастяване. Факт.
http://s19.postimg.cc/4oajwoq5v/xenial2.png

arda_kj

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 631
  • Distribution: Debian Sid/Unstable; Ubuntu 12.04
  • Window Manager: Gnome/KDE
    • Профил
PClinuxOS със LXDE desktop ме грабна, може и да го пробвам. Като цяло LXDE според мен ще е по-добро от fluxbox, за сега само това. Аз се чудя как Windows XP му върви да не казвам баш идеално, ама на ниво и..
Единственото, което ме притеснява е видеокартата, понеже и на тоя ми комп и на лаптопа ми са ATi що годе известни и под гномска среда си вървят перфектно(да оставим 3Д и OpenGL), ама баш ATi Rage Pro II, не можах да я намеря в amd.com и така. Силно се надявам да подкарам PClinuxOS, но... ще видим.

Със сигурност тази карта трябва да се поддържа от свободния ати драйвер, даже най-вероятно ще ти върви и 3D-то. Иначе за amd толкова стари карти забрави да поддържат.
Активен

Debian Sid/Unstable; Ubuntu 12.04
"За да открием истината, е нужно поне веднъж в живота си да подложим всичко на съмнение" - Р. Декарт

rambobg

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 31
  • Distribution: Slackware
  • Window Manager: XFCE
    • Профил
Уау, то едно 3d има... като се замисля самата видеокарта няма поддръжка на OpenGL, пък камоли direct3d, така че ... на къде хвърча. Мен ме интерсуваше дали филми (нормално качество) ще вървят така, както на ХР. Внесохте ми надежда.. със сигурност ще отида и ще го пробвам тоя комп пък може и да потръгне. А и да питам един въпрос: Ако му отдея 2-3ГБ swap ще върви ли много по-бързо или все тая? :)
Активен

Who wants to live forever?

cybercop

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5626
  • Distribution: Ubuntu LTS, CENTOS 6.x
  • Window Manager: Xfce, Gnome 2
    • Профил
Филми вървят  на всякаква графична среда. Важен е плеъра. За линукс съм се убедил, че най добър е VLC и SMPlayer. Старият Kaffein също беше добър но с новият не могат да се добавят ръчно субтитрите.Така, че за филмите не се притеснявай.
Активен

Ползването на Linux води до пристрастяване. Факт.
http://s19.postimg.cc/4oajwoq5v/xenial2.png

plamen_f

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1246
    • Профил
Стандартно swap се смята окоо 2х RAM. Tezi 2-3 GB са му безсмислени - няма да подобриш положението.
Активен