Автор Тема: Съвет за UPS  (Прочетена 5592 пъти)

pennywise

  • Гост
Съвет за UPS
« -: May 12, 2015, 22:44 »
Здравейте,

Трябва ми съвет за закупуване на UPS, а пък аз съм доста бос в тази тема, и се надявам някой да ми даде насоки или препоръки за конкретен продукт.

Общо взето на него ще има свързани 2, максимум  3 настолни компютъра + рутер и евентуално модем (все още незнам какъв нет ще ползвам). Като сравнително рядко ще се случва и трите да работят едновременно.

Това което търся е по-скоро защита от удари, променливо напрежение, и задължително добта защита за мрежата, понеже вече имам един изгорял рутер от удар.
С оглед на това, не ми е нужен кой знае колко голям капацитет на батерията - не мисля изобщо да ги позлвам на батерия, нужно ми е минимално малко време за евентуално запзаване на работа и гасене, а това не би отнело повече от минуто, понеже всички са с SSD-та.

Изискванията ми са:
 - Да му сменя батерията(което май всички го имат)
 - По възможност изходите да са шуко - това може и да е глупаво желание, просто ми изглежда по-удобно, но може да греша.
 - Мрежова защита
 - Да не е много шумен
 - Да може да се поръча он-лайн или да го има в някой големите магазини за техника.

До колкото съм запознат ми трябва on-line UPS, и също съм чувал, че APC са добра марка, но от там нататък не ми е ясно.
Относно бюджета - бих дал около 300 лева, бих дал и повече ако има защо, ако може да се купи нещо качествено за по-малко пари, още по-добре.

Активен

wfw

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 249
  • Distribution: Debian
  • Window Manager: none
    • Профил
Re: Съвет за UPS
« Отговор #1 -: May 12, 2015, 23:43 »
On-line и 300лв са несъвместими в едно изречение :)

Трябва ти нещо около 1250VA, Eaton, APC...

APC Back-UPS 1100VA, AVR,Schuko outlets, USB connectivity това ти влиза в бюджета перфектно:
http://solytron.bg/ups/line-interactive-ups/all#!product-af1f7af07abe4502bb4a8ba087e6ae44

Много е важно да НЕ включваш принтер :)

В сайта на солитрон цената е максималната, така че на други места ще можеш да го намериш по-евтино до около 10% предполагам.

п.с. като гледам на същата цена има и 1400VA.

п.п.с. Перката за охлаждане на батерията не е много голяма. Ако е мръсно в стаята бързо ще почне да бръмчи ;)
« Последна редакция: May 12, 2015, 23:53 от wfw »
Активен

kierenski

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 92
    • Профил
Re: Съвет за UPS
« Отговор #2 -: May 13, 2015, 10:00 »
За да знаеш каква мощност и какъв вид UPS имаш нужда трябва да определиш няколко неща според които да може да ти се отговори.

Всеки един от компютрите колко е мощен (подробна консумация на всеки модул включително мониторите)?
Колко са мощни и какви са другите устройства?
Колко време ти е нужно за гасене (нормално е межу 5 и 15 мин)?
Другите устройства колко време ще трябва да останат да работят?
Каква защита ти е нужна?  (спиране на ток, пренапрежение, токови пропадания, късо съединение, фазово изкривяване или някаква комбинация)
Колко често стават тези ситуации когато оборудването трябва да остане на батерия?
Максимално време за ползване на компютрите едновременно включени за период 1 седмица? (това определя максималното натоварване на батерията и каква батерия ти трябва)

Но от сега ти казвам че хубава защита на 3 компютъра цената ще е мин 800лв и батериите ще се подменят поне веднъж годишно.
Активен

Naka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3402
    • Профил
Re: Съвет за UPS
« Отговор #3 -: May 13, 2015, 11:09 »
Ако трябва да се управлява от компютъра/сървера (чрез кабелче) - да дава команда за изключване и т.н. само APC

Защото  APC имат цял отворен проект за това: http://www.apcupsd.com/
Обаче изобщо не съм сигурен за другите УПС-и кои какво имат и какво работи.


Относно смяната на батериите на APC. Това което гледах на на един модел APC Back-UPS батериите бяха запечатани в картиж с фирмената им лепенка. Т.е. не гласно ти казват купи си батерии/картиж пак от APC. Не се лъжи да купуваш оригинални батерии - освен ако изобщо няма друг избор.

но това изобщо не е така - разглобяваш картижа - търсиш същите батерии по размер!!! и напрежение Сменяш сглобяш картижа и всичко е 6.

Много важно е да се сменят батерии предназначени само за УПС-и. Защото батериите за УПС-и са малко по специални и имат много малко вътрешно съпротивление. Въпреки че може и да се продават и други подобни батерии с абсолютно същите размери и данни - но да не са предназначени за УПС-и!!!
« Последна редакция: May 13, 2015, 11:30 от Naka »
Активен

Perl - the only language that looks the same before and after encryption.

pennywise

  • Гост
Re: Съвет за UPS
« Отговор #4 -: May 13, 2015, 21:50 »
@wfw
Мерси, явно on-line е възможно най-скъпата технология и там цените са четирицифрени.
Относно модела който си дал - малко съм объркан понеже пише в сайта пише, че няма ЛАН защита а в сайта на пройзводителя пише, че е само за телефон RJ11.

Принтер нямам, и нямам намерение да имам  :)
А можеш ли да обясниш малко по-подробно защо?

@kierenski
Третия компютър явно ще отпадне от сметките.
Според два калкутара абсолютната максимална консмуция на двата компютъра плюс мониторите е 539Вата при 100% натоварване, което никога не се случва.
Повечето сайтове са за калкуция на захранването което ти трябва, което е малко завишено, но да приемем, че е вярно.

ПЦ1
  100% load - 272/322W
  60%load - 163/214W
  monitor - 28W
  total max - 350W
ПЦ2
  100%load - 110W/160W
  60%load - 66W/116W
  monitor - 19W
  total max - 179W

router/modem ~20W 
grand total max - 539W


Както казах, не мисля да работя на УПС-а необходим ми е повече за защита от удари, и непостоянно напрежение. В най-ложия случай не мисля, че ще ми трябва повече от 5 минути време за работа.

Цитат
Каква защита ти е нужна?  (спиране на ток, пренапрежение, токови пропадания, късо съединение, фазово изкривяване или някаква комбинация)
Ако е възможно за първите три, относно късото съединенние - не са лиза това предпазителите на инсталациите? А фазово изкривяване даже незнам какво е  :)

Общо взето не искам заради "премигвания" на тока да губя работа, и да се тормозят компонентите на компютъра. Честно казано, не се е случвало да спрат все още, при "премигване" на лампите, но премигвания има често. Предполагам, че захранванията са сравнително добри.

@Naka
Мерси, честно казано не искам да правя глупости и ще си е сменя с такава за целта. Бях чел един някъде един индивид беше вързал акумалатори за автомобил на УПС на сървър  :D
Просто не искам някакъв боклук който трябва да изхъврля като му свършат батериийте.



Нещото което не разбирам е Sine wave - не мога да разбера каква трябва да е за да съм сигурен, че захранванията ще работят.
И двете са PFC active - незнам какво е, но знам че е свързано по някакъв начин. Това са:
http://www.coolermaster.com/powersupply/silent-pro-m2/silent-pro-m2-620w/
http://www.seasonicusa.com/M12II-Bronze.htm


Шукото не е чак толкова важно, предполагам мога да мина с преходници или кабели.
Относно бюджета - бих се разтегнал и до 500лв, както казах не съм запознат, и си мислех, че и с 300 мога да мина.
Какво мислите за това -  http://www.apc.com/products/resource/include/techspec_index.cfm?base_sku=BR1200G-FR
   Edit: Горния линк не работи понеже форума премахва "http://" трябва а се сложи преди "www"- та
Намерих го на 450лв, но е с Френски контакти, което не е проблем. Единствено незнам как е зазимяването на щепсела, предполгам пак френски, и ще трябва да го сменя, което е малко гето решение, но за разлика от 200лв. с нормалния му брат, бих го направил.
« Последна редакция: May 13, 2015, 22:00 от pennywise »
Активен

Naka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3402
    • Профил
Re: Съвет за UPS
« Отговор #5 -: May 14, 2015, 10:41 »
Нещото което не разбирам е Sine wave - не мога да разбера каква трябва да е за да съм сигурен, че захранванията ще работят.

Не се лъжи да търсиш UPS с pure Sine wave - това няма никакво значение. Чистата синусуида е идеалният случай в който изхода на УПС-а прилича 100% на синусуидата на ел. мрежата.

Понеже да се изработи чиста синусуида е доволно сложно UPS-ите изработват някаква апроксимация на синусуида - например трапецовиден сигнал.

Обаче тънкоста е в следното - понеже 99.9% от всички захранвания в света - на компютри, телевизори, електроника, зарядни на GSMи, енергоспестяващи крушки :o и т.н. са импулсни захранвания на тях им е все едно какво им подаваш дали синусуида или трапецоид. - това няма абсолютно никакво значение за импулсните захранвания. Така че спокойно всичко ще работи правилно без никакви проблеми.



« Последна редакция: May 14, 2015, 13:04 от Naka »
Активен

Perl - the only language that looks the same before and after encryption.

kierenski

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 92
    • Профил
Re: Съвет за UPS
« Отговор #6 -: May 14, 2015, 11:03 »
Фазови проблеми се получават когато имаш наблизо мощни индуктивни товари като електродвигатели и монитори с кинескоп. Там може да ти помогне само онлайн UPS, както си разбрал са доста скъпи.
Защитата от късо е предназначена за да не горят предпазители и повечето нормали UPS-и я имат.

Относно синусоидалните UPS-и те са само подходящи при устройства с линейни захранвания, при компютри и рутери е само ускъпяване.

За тази мощност ще ти препоръчам UPS-а да е с 2 батерии по 12V последователно за да можеш да слагаш и от обикновените батерии които са поне 2 пъти по-евтини.

Когато смяташ компютърни захранвания не забравяй да ги умножиш с 1.2 мощностите, защото повечето имат 80% фактор на ефективност.

За твоите нужди най-подходящ ще е този UPS http://www.pazaruvaj.com/neprekysvaemi-zahranvanija-ups-c3133/eaton/5e-1500i-usb-5e1500iusb-p218380278/#opisanie

APC не ти го препоръчвам, защото при повишено напрежение директно превклхючва на батерия, EATON се опитват да го регулират в определени граници.

Мощността която се нуждаеш за UPS при тази конфигурация е мин 1200VA, така че смятам че този UPS е един от най-добрите в този клас.

За защита на мрежа ще ти свърши работа това устройство http://www.altech.bg/bg/product/7788

Надявам се че ще останеш доволен от UPS-а и евентуално ще почерпиш ;)





« Последна редакция: May 14, 2015, 11:55 от kierenski »
Активен

kierenski

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 92
    • Профил
Re: Съвет за UPS
« Отговор #7 -: May 14, 2015, 11:30 »
Относно куплунга на UPS-а ти трябва един обикновен разклонител и този щепсел http://www.vij.bg/product.php?ProductID=2376

Така ще можеш да си захранваш и други устойства от UPS-a когато ти е необходимо.

На UPS-a можеш да му сложиш батерии до 20Ah за удължено време на работа, но трябва да внимаваш за размерите освен ако не искаш батериите да стоят извън UPS-а.
Активен

wfw

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 249
  • Distribution: Debian
  • Window Manager: none
    • Профил
Re: Съвет за UPS
« Отговор #8 -: May 14, 2015, 20:14 »
@pennywise не можеш да ползваш лазерен принтер с UPS, защото има много голям моментен ток. Когато сгрява печката, консумацията на малък принтер може да достигне 2kW, а на UPS-а няма да му допадне този товар.

@Naka не съм сигурен какво имаш предвид за софтуера за управлението, но моя UPS e Eaton и при останали 35% в батериите си гаси сам сървъра. Дистрибуцията е доста стара, а демонът за управление си го имах като пакет.
Активен

Naka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3402
    • Профил
Re: Съвет за UPS
« Отговор #9 -: May 14, 2015, 20:45 »
Имам в предвид точно демонът за управление дето гаси  сърверите и праща мейли,  конфиг файла, дето се задават процентите за гасене и разни други параметри и една команда apcaccess дето може да видиш моментният статус на ups-а

А този демон на еатон откъде идва?
Фирмата еатон ли има софтуер за техните упс-и или е нещо универсално идващо с всеки линукс.  Ако нещо универсално как се казва?
« Последна редакция: May 14, 2015, 20:49 от Naka »
Активен

Perl - the only language that looks the same before and after encryption.

neter

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3408
  • Distribution: Debian, SailfishOS, CentOS
  • Window Manager: LXDE, Lipstick
    • Профил
    • WWW
Re: Съвет за UPS
« Отговор #10 -: May 14, 2015, 22:13 »
Ако нещо универсално как се казва?
Аз ползвам NUT. Би трябвало да го има в хранилищата на всяка дистрибуция. Не поддържа всички UPS-и, та не може да се каже, че е универсален, но списъкът му е достатъчно дълъг (а от опит зная и, че не е пълен) и е малко вероятно да попаднеш на UPS, с който да не става.
ViewPower също е много добър, има и доста развито графично управление (има и версия без графика), но Java-та си е по-тежка и не си заслужава, ако ще се върже само към един UPS, освен ако човек се затрудни с настройката на NUT, или се окаже, че ViewPower поддържа дадения UPS, а NUT - не.

А за UPS-ите, да обърна внимание, че развалящото се в UPS-ите най-често са батериите и много хора ги продават или изхвърлят, без да си дават сметка колко по-евтино и екологично отговорно е да си смениш батериите, та... на много изгодна цена можеш да си намериш хубав UPS втора употреба, на който да му смениш батериите (ако има нужда) и да получиш повече, отколкото ти позволява бюджетът. Гледам, че сметки за минимални мощности вече сте правили по-нагоре.
« Последна редакция: May 14, 2015, 22:18 от neter »
Активен

"Да си добре приспособен към болно общество не е признак за добро здраве" - Джиду Кришнамурти

wfw

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 249
  • Distribution: Debian
  • Window Manager: none
    • Профил
Re: Съвет за UPS
« Отговор #11 -: May 14, 2015, 23:13 »
да, и аз ползвам nut.
Активен

pennywise

  • Гост
Re: Съвет за UPS
« Отговор #12 -: May 17, 2015, 19:04 »
Мерси за отговорите.

Малко тъпо, но след като премислих нещата реших да не купувам. Аз просто съм праноик и изключвам винаги тока и интернета когато ме няма за повече време или е лошо времето, и не бих се доверил на нищо, че ще ме предпази. А захранванията съм готов да ги пожаля при падове на напрежението, макар, че би трбвало да работят от 110 до 240 Волта, и да не им е проблем.

Ще си взема най-вероято ЛАН защити и така.

Активен