Автор Тема: При стартиране компютърът иска парола  (Прочетена 25817 пъти)

BRADATA

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 833
  • Distribution: Slackware/Mint/CentOS
  • Window Manager: console/KDE/LXDE
    • Профил
    • WWW
Re: При стартиране компютърът иска парола
« Отговор #30 -: Jul 13, 2017, 15:38 »
Значи като почна да чета такива творения направо се ужасявам до къде сме стигнали... Както някой каза по-нагоре нещата се чистят от вътре на вън. Отиди и си купи микротик рутер (жичен, безжичен, какъвто те кефи). Пусни си лайв диск/усб с убунту/минт/центос. Не се свързвай никъде!!!! Закачи се към чисто новия рутер, конфигурурай си пппое връзката на него и си пусни вътрешната мрежа само по кабел. След това си преинсталирай компютъра начисто, закачи се към новата ти мрежа и воала. Няма хакериииии :)
А паролите само за теб. Особено тази на рутера.
« Последна редакция: Jul 13, 2017, 15:42 от BRADATA »
Активен

makeme

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 895
  • Distribution: Many
  • Window Manager: KDE
    • Профил
Re: При стартиране компютърът иска парола
« Отговор #31 -: Jul 13, 2017, 15:41 »
Не се сърди на хората пишещи тук. Всички работим с информация, която в твоя случай е недостатъчна. go_fire не случайно каза, че вероятно ти трябва човек на терен, а не човек във форум понеже дори и да става въпрос за един и същи специалист информацията, която ще има е различна.
Ако говорим за превенция - ето ти последователно стъпки, който можеш да предприемеш:

Иди далеч от тази мрежа и си почисти собствения компютър от горе до долу.
-сваляш на друго устройство (най-добре диск понеже е read only) от достоверен източник най-новия биос за твоя комп някоя друга линукска десктоп дистрибуция (не Кали понеже то по подразбиране върви с руут и при положение, че още се учиш не е добре.)
-махаш харда и флашваш биоса (проверяваш да няма някакви дефаутни настройки за буутване през прежата и тнт)
-буутваш от линукския live диск и затриваш целия хард (аз използвам GParted). Правиш си нов партишън тейбъл и рестартираш.
-инсталираш си новата линукска дистрибуция, като проверяваш дали Firewalla към нея (който и да е той) работи, както и дали няма пусната sambа, ssh, ftp  и тнт. като сървъри.

-купуваш рутер съвместим с някакъв вид WRT (open, dd -няма значение)и го флашваш (спираш upnp и dmz, ако има).
-у някой приятел или го купуваш като сървис инсталираш OpenVPN, като преди да се прибереш нагласяш WRT-то да се връзва като клиент през него.(все пак каквото и да правиш мрежата към която се връзваш е компрометирана)
-забраняваш на всички устройства да се връзват към отворени мрежи, както и блутута. Не даваш достъп на никой до твоята(в случай че желаеш да го сториш купуваш още един рутер и го правиш на подмрежа)

Всичко това , както и вероятно няколко Firewall правила за рутера са основното, което можеш да направиш.

До колкото разбрах искаш такъв отговор - ето дадох ти го. Ако търсиш отговор от сорта на коя програма да си сваля за да се опрая -няма да го получиш, понеже няма. Нещата не са толкова прости, колкото изглеждат (и даже колкото съм ги написъл).

От това, което имам като информация от теб, както и с оглед да се опазиш от това, което не знам, мога да предложа само това.

ПП: А да забравих,но за стотен път да кажа -> парола = букви + цифри + знаци > 10 символа
ПП2: Това, че са ви хакнали рутера с ROM-0 е просто...
ПП3: Ако си прав за блутут донгала -това е най добрия ти шанс да хванеш извършителя, но не знам кой ще седи да слуша, анализира и обикаля.
ПП4 (за да не отварям нов пост): В случай, че все пак се навиеш да направиш описаното от мен след това следва поддръжка - ъпдейтване редовно , както и смяна на достъпите от време на време. Както и при инсталиране на всеки нов софтуер -правилна конфигурация.
« Последна редакция: Jul 13, 2017, 16:26 от makeme »
Активен

Distributions:  UbuntuMate; Kubuntu; CentOS; Kali; Raspberry Pi OS ...

dsp250

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 24
    • Профил
Re: При стартиране компютърът иска парола
« Отговор #32 -: Jul 13, 2017, 15:55 »

Още веднъж силно ми се иска да вярвам,че в нашата мила родина има все още умни и мислещи хора!


Ако изключим хората в този форум (без моята скромна персона), то такива не са останали. Но повечето тукашни, са емигранти, та затова не важи.

Не знам, за какви проекти говориш. НЕ! видях някой в тази тема да говори за „проекти“. Но познанията ти за компютрите не са дори на лемрско ниво. Приличаш на третокласник в напредъка си. А ти го казвам аз, който съм отявлен дървен философ.

От всички заблуди, най-лошите са самозаблудите.

Не знам, защо не четеш, какво ти се пише. Имаш си собствен „филм“ и се въртиш в него. Казах ти точно как се ловят компютърни престъпници. Не е моя вината, че не ти изнася. И така и не каза, за кой град става дума. При добър късмет тук ще има някой твой градски, който ще е съгласен да се жертва, само за да престане мрънкането и истерията ти.

п.п. Виждам, че докато съм писал, си публикувал ново мнение. И какво досвидяха ти три бона за собственото ти ментално здраве?!? Нямам думи.
Чудя се защо изобщо коментирате,като от всички те Ви изявлния става ясно че не разбирате за какво става дума!Точно като в казармата " Гранатомет и танк " ;D
Активен

10101

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 384
  • Distribution: GNU LINUX
    • Профил
Re: При стартиране компютърът иска парола
« Отговор #33 -: Jul 13, 2017, 15:57 »
Готини фантазии има ....този чиляк...ех да можех като него да фантазирам....тоз хахор му е хахорнал фантазията.
Активен

А печат ?

10101

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 384
  • Distribution: GNU LINUX
    • Профил
Re: При стартиране компютърът иска парола
« Отговор #34 -: Jul 13, 2017, 16:00 »
Цитат
Чудя се защо изобщо коментирате,като от всички те Ви изявлния става ясно че не разбирате за какво става дума!Точно като в казармата " Гранатомет и танк " ;D

Чудя се дали пък ти [dsp250] разбираш за какво става въпрос?
« Последна редакция: Jul 13, 2017, 16:40 от 10101 »
Активен

А печат ?

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8780
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: При стартиране компютърът иска парола
« Отговор #35 -: Jul 13, 2017, 16:05 »
Вярно е, че съм тъп и глупав, но поне го осъзнавам. А ти си неспасяем случай. По-зле си от примерния „майстор“, за който се заканваш.

И наистина спирам да ти пиша и това е последното ми мнение в темата. Защото накрая вярно ще те взема на подбив, а твоето състояние изобщо не е шега, а безкрайно тежко. За съжаление.

п.п. Започвам да го разбирам онзи ненормалник, който те тормози.
« Последна редакция: Jul 13, 2017, 16:07 от go_fire »
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

pennywise

  • Гост
Re: При стартиране компютърът иска парола
« Отговор #36 -: Jul 13, 2017, 21:51 »
Според мен автора е добър трол или си измисля защото например му е скучно.

Ако съм в грешка единственото за което се сещам е да си оставил опция за инсталация през мрежата. Другуто е дъното и процесора ти да имат Интел вПро или както се казваше, и да си успял да го активираш.
И двете ми предположения ми се струват малко вероятно.

Това с единия рутер на цялата кооперация е доста слаба точка в целята история.
Дай ни малко детайли - къде в този рутер колко ЛАН порта има че сте се навързали цяла кооперация? Снимка на рутера ще е най-добре.

Я дай малко снимки с нормално качество на тези мейли и на екрана/паролата.
« Последна редакция: Jul 13, 2017, 21:54 от pennywise »
Активен

malin

  • Гост
Re: При стартиране компютърът иска парола
« Отговор #37 -: Jul 13, 2017, 22:19 »
Киберполицая припозна един, аз мисля същото.
"При стартиране компа иска парола" , после стана, че не след старта, после се опоскаха и телефоните... Оная тема за ГДБОП ряпа да яде, а тва е "квартален", направос да си го хванат и назначат на щат. И що мисля тъй - ами "обзавежда" всичко и всички с лекота и едновременно, а не "нормално" "да ги работи" по азбучен ред, примерно. ( ;) Извод, на "нашия човек" името започва с "А", най-е близо до "злото" и затуй си пати първи, пак примерно)
« Последна редакция: Jul 13, 2017, 22:48 от malin »
Активен

dsp250

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 24
    • Профил
Re: При стартиране компютърът иска парола
« Отговор #38 -: Jul 13, 2017, 23:34 »
При стартиране на компютъра се появява това изображение.Ако не се въведе парола мога само да рестартирам компютъра.
След въвеждане на паролата стартира GRUB
Активен

makeme

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 895
  • Distribution: Many
  • Window Manager: KDE
    • Профил
Re: При стартиране компютърът иска парола
« Отговор #39 -: Jul 13, 2017, 23:37 »
Super сега вече можем да говорим по същество.

Както и горе бях попитал, ако извадиш харда иска ли ти парола? (смисъл кабела де. може да не го вадиш целия :) )

ПП: след като пробваш, ако пак ти иска, изключи и мрежата (ако не си я изключил вече) и напиши дали паролата ти я иска само с включена мрежа.
« Последна редакция: Jul 13, 2017, 23:55 от makeme »
Активен

Distributions:  UbuntuMate; Kubuntu; CentOS; Kali; Raspberry Pi OS ...

pennywise

  • Гост
Re: При стартиране компютърът иска парола
« Отговор #40 -: Jul 13, 2017, 23:45 »
Я кажи сега компютъра HP ли е, или друга марка купен цял а не на части?
С малко помощ от Гошо се вижда, че това е проблем с някои дънa и се препоръчва да ресетнеш биоса.
« Последна редакция: Jul 13, 2017, 23:47 от pennywise »
Активен

makeme

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 895
  • Distribution: Many
  • Window Manager: KDE
    • Профил
Re: При стартиране компютърът иска парола
« Отговор #41 -: Jul 14, 2017, 00:08 »
По-горе мисля, че беше написал, че искало парола на всички компютри в мрежата така че това отпада.
Но все пак @dsp250 да напише отговор де , то не пречи. Колкото повече информация, толкова по-добре.
Активен

Distributions:  UbuntuMate; Kubuntu; CentOS; Kali; Raspberry Pi OS ...

dsp250

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 24
    • Профил
Re: При стартиране компютърът иска парола
« Отговор #42 -: Jul 14, 2017, 06:14 »
По-горе мисля, че беше написал, че искало парола на всички компютри в мрежата така че това отпада.
Но все пак @dsp250 да напише отговор де , то не пречи. Колкото повече информация, толкова по-добре.
Темата много се разводни и явно е трудно да се следи какво съм се опитал да Ви обясня.
Нищо не е отпаднало.Тази мрежа е заразена отдавна.Случвало се е на колеги от работата да им се развали лаптопът и тъй като занаят,че имам някакви хобаджийски познания ме помолят да им го оправя.При донасянето в къщи и включването към мрежата,след първият рестарт лаптопът им получава същия черен екран и иска парола.
Активен

dsp250

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 24
    • Профил
Re: При стартиране компютърът иска парола
« Отговор #43 -: Jul 14, 2017, 07:02 »
Ще се опитам да синтезирам нещата.
В началото на темата обясних,че поради невъзможността на интернет доставчика да осигури безопасен интернет,като компенсация ми дадоха 3 pppoe conection с 3 IP адреса,така,че аз  от една година нямам общо с тази мрежа и не разбирам защо някои започнаха да коментират мрежата и рутера.Да,там има проблеми и затова се махнах.
Моят въпрос е относно вирусът.Някъде в темата бях обяснил,че е без значение,дали има свързан хард диск и също така е без значение да ли компютърът е свързан с интернет мрежата.Ще напомня,че купих нов хард диск,на който инсталирах Kali Linux и без да влизам в тази мрежа още същия или на другия се появи отново искането за паспорт.Това е така защото този вирус е някъде в компютъра.Това което знам със сигурност е,че не е в хард диска,и не е и в РАМ паметта.Реагира само на Ресет или Рефлаш на Биоса,но само временно.Също така,мисля,че е програмиран в колко часа и на коя дата да поиска парола.Единственното което може да го забави примерно ако е казано,че ще иска паспорт в 15 часа, а аз работя до 16 ч. и да не се налага рестарт.
Искам да споделя и още нещо.Аз имам опит с програмиране на микроконтролери и EEPROM.Когато програмирам някакъв фърмуер в паметта,програматора първо последователно изтрива клетките ,след това записва и накрая проверява.Всички клетки,редове  и колони се програмират последователно.Тъй като съм прежалил отдавна моя EEPROM с БИОС,си направих ексреримент като го рефлашнах под Уиндоус.Вижда се как се изтриват всички редове и клетки,като само един се пропуска и след него пак продължава програмирането.Точно тук не ми ясно да ли така е направено от производителя или така е направил вирусът!?Работил съм с предварително конфигурирани от производителя процесори,но не и с памети.
Сега съм си поръчал нов чип и програматор.Като ги получа ще мога да го докажа и това.
Искам да добавя и още едно нещо: Сигурно съм по възрастен от всички вас във форума и си имам достатъчно ангажименти , така,че  последното нещо което които бих правил е да вляза в някой форум и да си уплътнявам времето,като занимавам хората с небивалици!
Всъщност ако се замислите повечето хора сме устроени така,че да вярваме на неща които нашето познание познава.След тази граница решаваме,че това е фантазия или нещо такова.
Аз не се изнендвам на някои реакции.При мен са идвали хора,които поне са претендирали,че са познавачи в областта ,виждали са на място какво се случва,но за да се принудя да занимавам и Вас,значи до сега никой не е казал нищо правилно!
Извинявам се,че стана пак много писането,но няма как да обясниш подобен проблем с 3 изречения.

« Последна редакция: Jul 14, 2017, 07:06 от dsp250 »
Активен

petar258

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 399
  • Distribution: Ubuntu-mate 16.04, Windows 7
    • Профил
Re: При стартиране компютърът иска парола
« Отговор #44 -: Jul 14, 2017, 08:47 »
Във връзка с въпроса за пропускане на клетка при програмиране - това се случва често и е направено от производителя. Виждал съм го на дости компютри, и при флашване от Windows, и от DOS, и директно от BIOS-а. На някои маркови компютри флашване през програматор на чист чип прави компа тухла, вероятно има нещо допълнително в оригиналния.
Преди около година изскочи информация за хакване на ниско ниво като се заразява UEFI частта на BIOS-и които го поддържат. Някои производители пуснаха нова версия на BIOS за този проблем, като Lenovo за модела T420, макар че вече е на доста години. Може да имаш нещо такова ако си много важен за някой. Или пък имаш HP Mini 110 за който има много оплаквания за такъв проблем с парола. Също може да провериш дали не ти е активиран достъпа през Intel ME: https://downloadcenter.intel.com/download/26755
Във връзка с UEFI, efi дяла на хард диска не се вижда от Windows, трябва този дял или да се монтира от линукс и да се трие всичко въттре, или да се пълни с нули целия диск.
Тоя Kali Linux не знам защо го мислиш за панацея, може да е полезен в някои случаи, но ако го ползваш постоянно е вероятно да имаш проблеми с него. За хора които не разбират много от линукс както се вижда от някои твои отговори добър избор за постоянно ползване е някое Убунту или Минт, препоръчвам Ubuntu-mate защото на него ъпдейтите вървят без пипане от потребителя.
« Последна редакция: Jul 14, 2017, 08:51 от petar258 »
Активен