Автор Тема: Проблеми с пространството в /home  (Прочетена 3190 пъти)

winterheart

  • Участници
  • ***
  • Публикации: 3
  • Distribution: Ubuntu 9.04
  • Window Manager: Gnome
    • Профил
Здравейте, всички. Ползвам Jaunty Jackalope от няколко месеца и през определени пероиоди от време се сблъсквам с един и същ проблем - мястото в /home винаги свършва. Мога да видя ясно, че имам 17 гигабайта свободни на този дял (същото се вижда и когато пусна Windows), но в /home са само едва 480 мегабайта. Затова вече Mozilla не иска да ми позволява да свалям файлове, youtube се държи странно (не иска да зарежда), а преди малко едвам успях да вляза в системата, поради много малкото място в "Домашната папка" (махнах няколко програми и така се поосвободи).
Наистина съм объркам и моля някой да ми каже на какво се дължи това и поправимо ли е.
Моля, имайте предвид също, че не съм запознат с команди в терминала - по-простичко обяснение ако може :)
Благодаря предварително.
Активен

Archangel

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 152
  • Distribution: Fedora 11.91 (Rawhide)
  • Window Manager: GNOME 2.27.5
  • ненормалник
    • Профил
Re: Проблеми с пространството в /home
« Отговор #1 -: Jun 18, 2009, 08:29 »
напиши какво вадят:
df -h (от терминал)
sudo fdisk -l /dev/sda (ще ти поиска парола)
и ако може да кажеш като те е попитало как да го инсталира(часта с дисковото пространство) какво си му казал.
И принципно не е много хубаво да сваляш в /home. Причината за това вече си я разбрал - когато се напълни - системата започва да се държи странно, защото няма място къде да си записва настройките (всички те са "скрити" файлове и директории - напиши ls -a за да видиш колко много от тях имаш - тези с . отпред). Решението е да се направи отделен дял за филми, музика и т.н. и съответно /home да не бъде чак толкова голям.
p.s. youtube а и всички останали клипчета гледани с разни flashplayer-и се свалят в /tmp като файлове Flash?????? ( някакви шест символа ) така че най вероятно и /tmp ти е пълна
« Последна редакция: Jun 18, 2009, 08:32 от Archangel »
Активен

bazu

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 810
  • Distribution: Debian
  • superman
    • Профил
Re: Проблеми с пространството в /home
« Отговор #2 -: Jun 18, 2009, 09:37 »
Аз имах проблем с download manager-a multiget той копираше всичко каквото съм свалил в неговата папка .../home/.multiget та виж може и ти да си така с подобен manager
Активен

winterheart

  • Участници
  • ***
  • Публикации: 3
  • Distribution: Ubuntu 9.04
  • Window Manager: Gnome
    • Профил
Re: Проблеми с пространството в /home
« Отговор #3 -: Jun 18, 2009, 19:21 »
Аха. Добре, ето ги:

shizo@ubuntu:~$ df -h
Файлова с-ма            Размер Заети  Своб Изп% Монтирана на
/host/ubuntu/disks/root.disk
                      4,6G  3,9G  447M  90% /
tmpfs                 249M     0  249M   0% /lib/init/rw
varrun                249M  216K  249M   1% /var/run
varlock               249M     0  249M   0% /var/lock
udev                  249M  144K  249M   1% /dev
tmpfs                 249M  192K  249M   1% /dev/shm
/dev/sda5              67G   37G   31G  55% /host
lrm                   249M  2,4M  247M   1% /lib/modules/2.6.28-11-generic/volatile


shizo@ubuntu:~$ sudo fdisk -l /dev/sda
[sudo] password for shizo:

Disk /dev/sda: 81.9 GB, 81964302336 bytes
255 heads, 63 sectors/track, 9964 cylinders
Units = cylinders of 16065 * 512 = 8225280 bytes
Disk identifier: 0xe064e064

   Device Boot      Start         End      Blocks   Id  System
/dev/sda1   *           1        1275    10241406    7  HPFS/NTFS
/dev/sda2            1276        9963    69786360    f  W95 Ext'd (LBA)
/dev/sda5            1276        9963    69786328+   7  HPFS/NTFS


Когато го инсталирах, му казах да заеме 5GB от d: дяла ми в Windows (имах 25 свободни).  Иначе гледам да пъхам всичко в /host или Windows-кото c:/, но пак се изчерпва.
Активен

Archangel

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 152
  • Distribution: Fedora 11.91 (Rawhide)
  • Window Manager: GNOME 2.27.5
  • ненормалник
    • Профил
Re: Проблеми с пространството в /home
« Отговор #4 -: Jun 18, 2009, 22:04 »
еми нямаш повече място - останали са ти 447M и не съм сигурен дали няма някакви допълнителни правила за това колко може да ти е голям home-а ( не съм ползвал ubuntu по този начин) простото решение е да кажеш на firefox-а да сваля някъде из /host и да преместиш колкото се може по голяма част от файловете като филми, музика и картинки там. Това ти е windows дяла - най вероятно под windows се вижда като D:\ . Просто с 5 gb за линукс половината отиват за приложенията и библиотеките за тях и другата половина за конфигурационни файлове и не ти остава никакво място за сваляне. След като преместиш някакви файлове пак провери колко място имаш и виж дали всичко ти работи като хората.
Евентуално ако смяташ че не е практично може да направиш  symbolic link-ове между home-а ти и D: диска.
примерно за да направиш /home/pesho/Music (като предположим че юзера ти се казва pesho :)) да сочи към /host/Music което ще доведе че информацията ще се съхранява на D: диската ти но ще изглежда все едно е в /home трябва да направиш следното
cd  # ще отидеш в /home/pesho
mv Music /host/Music #предполага се че имаш накакви файлове там
ln -s /host/Music  # прави symbolic link-а
Хубаво е преди това да си изгасиш музикалния плейър или торент клиента за да нямаш проблеми ако в момента ползват нещо от Music
п.п. тук може да прочетеш малко за това как се работи с команден ред
Активен

winterheart

  • Участници
  • ***
  • Публикации: 3
  • Distribution: Ubuntu 9.04
  • Window Manager: Gnome
    • Профил
Re: Проблеми с пространството в /home
« Отговор #5 -: Jun 18, 2009, 23:33 »
Ясно. Вече разбирам къде точно ми е проблема. Може да ударя и без това един реинстал след архивирането на файловете ми, което съм планувал. Ще отстъпя малко повече този път.
Благодаря, че ми помогна да разбера. Това наистина ме тормозеше.
А линка за командния ред.. вече упражних една-две команди :) Не било толкова трудно.
Активен

phantomlord

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1832
  • Distribution: Debian Sid
  • Window Manager: KDE 4
  • Fall to your knees and bow to the Phantom Lord
    • Профил
    • WWW
Re: Проблеми с пространството в /home
« Отговор #6 -: Jun 19, 2009, 01:59 »
Направи си една графика на дяла с filelight:
sudo apt-get install filelight
filelight
Активен

http://myfreesoft.net/phpBB2/index.php?c=7
Помогни си сам, за да ти помогне и Господ
Linux - connecting people...

tonitochev

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 699
  • Distribution: Kubuntu and Xubuntu
  • Window Manager: KDE 4
    • Профил
    • WWW
Re: Проблеми с пространството в /home
« Отговор #7 -: Jun 19, 2009, 06:37 »
Това инсталация wibi ли е? И цялата система е на един виртуален дял?
Еми предполагам вече си наясно, че ако искаш да използваш качествено линукса си, то /home то ти трябва да е максимално голямо. И е добре да е на отделен дял. Така, като се запълни, няма да пречи на системата да си работи безгрижно.
Ако си е нормална инсталация на хард диска, аз си правя дял за системата към 10 гигабайта за системата (като /home ми е на друг дял) и за /home останалото - колкото повече, толкова по-добре. Например, на диск от 120 гиги hda1 ще е 10 гигабаита за системата а останалото за swap и home. Така има място за всичко.
Ако обаче имаш някакви мизерни 10 гигабайта за всичко няма как да се чувстваш комфортно.
Активен

Debian
 http://debian-az-propaganda.blogspot.com/
вестник за GNU/Linux  http://vestnik.hbcom.info/news.php
 http://tonitochev.net16.net/