Автор Тема: Snap and Flatpak  (Прочетена 13045 пъти)

deant01

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 221
  • Distribution: Debian/sid
  • Window Manager: Gnome 3
    • Профил
Snap and Flatpak
« -: Sep 06, 2017, 10:14 »
Здравейте колеги,
понеже знам, че много хора ползват семейството на Ubintu, искам да питам ползвате ли snap? Ако да - какви са отзивите? Има ли достатъчно софтуеър портнат? Удобно ли е в сравнение с АРТ?

Аналогично, въпросите са същите и за flatpak.

аз лично пробвах и двата инструмента, но ми се струва, че все още няма портнато достатъчно за да бъде полезно. Освен това начина на инсталиране на flatpak е малко противоречив. От една страна мислех, че пакетите са независими от каквито и да е други пакети, но не се оказа, че не е точно така. Пак има репо-та със зависимости, освен ако не съм разбрал нещо погрешно.
Активен

Ripples of paradox spread out across the sea of causality.

makeme

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 895
  • Distribution: Many
  • Window Manager: KDE
    • Профил
Re: Snap and Flatpak
« Отговор #1 -: Sep 07, 2017, 14:28 »
За сега не го ползвам (snap), понеже не ми се е налагало.
Единствено си имам едно на ум, ако ми трябва някоя по-нова версия на нещо, но както казах не ми се е налагало.

Дали има достатъчно софтуер? Да има, но пак стигаме до дали ти е нужен и дали с апт няма да си го инсталираш :)
Цитат
root@server:/root~# htop --version
htop 2.0.1 - (C) 2004-2016 Hisham Muhammad
Released under the GNU GPL.

root@server:/root~# snap run htop --version
htop 2.0.2 - (C) 2004-2016 Hisham Muhammad
Released under the GNU GPL.
Активен

Distributions:  UbuntuMate; Kubuntu; CentOS; Kali; Raspberry Pi OS ...

jet

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3472
  • Distribution: debian
  • Window Manager: kde
    • Профил
Re: Snap and Flatpak
« Отговор #2 -: Sep 07, 2017, 15:18 »
Не ми харесва концепцията на тези пакети - какво става ако се открие пробойна в някоя библиотека? В основните хранилища я оправят за часове, а флатпак-а?! Може да се влачи с месеци пробита версия.
Активен

..⢀⣴⠾⠻⢶⣦⠀
  ⣾⠁⢠⠒⠀⣿⡁
  ⢿⡄⠘⠷⠚⠋
  ⠈⠳⣄⠀⠀⠀⠀  Debian, the universal operating system.

PaperNick

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 291
  • Window Manager: Xfce
    • Профил
Re: Snap and Flatpak
« Отговор #3 -: Sep 07, 2017, 23:02 »
Според мен snap и flatpak са направени да улеснят разработчиците, не толкова потребителите. Сигурно е доста тегаво да поддържаш 3-4 пакета за Debian, Fedora и другите базинари системи. Единственият път когато ми се наложи да използвам flatpak беше когато се опитах да инсталирам някакъв rss reader, който не се намираше в стандартните хранилища. Не останах с добро впечатление, понеже flatpak-а не можа да се оправи със зависимостите и тотално се счупи.

Може би единственият плюс на цялата работа е, че тези приложения може да се изпълняват в изолирана среда (sandbox).

Между другото, може ли някой който е по-запознат да обясни как работят delta updates при тези пакети? Как точно ще се обнови част от пакета, при положение че е binary file?
Активен

Practice

Подобни теми
Заглавие Започната от Отговора Прегледи Последна публикация
Flatpak VS Snappy
Коментар
zahari_bgr 24 10466 Последна публикация Jun 24, 2016, 19:16
от bvbfan
Какво е това чудо flatpak и flathub.org?
Идеи и мнения
Naka 21 14572 Последна публикация Jun 07, 2018, 23:15
от rado84