Автор Тема: Какво е това чудо flatpak и flathub.org?  (Прочетена 14573 пъти)

Naka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3395
    • Профил
За първи път се сблъсках с flatpak и flathub.org
Какво е това. Peпo със статично компилирани пакети или какво? и има смисъл от такова?
Във википедията се споменава, че това пак било идея на Пьотeринг :o :o :o

Исках да сложа нова версия на оctave в дебиан jessie. От сайта им услужливо предложиха
инсталация със flatpak.

https://flathub.org/apps/details/org.octave.Octave
За най голямо учудване всичко мина успешно и програмата тръгна. :o

Код:
flatpak remote-add --if-not-exists flathub https://flathub.org/repo/flathub.flatpakrepo
flatpak install flathub org.octave.Octave
flatpak run org.octave.Octave


Ама за какво ми е такова като всеки път трябва да се стартира с flatpak run org.octave.Octave --gui
вместо директно от системата само с octave
Не се появява и по менютата.


« Последна редакция: May 24, 2018, 15:18 от Naka »
Активен

Perl - the only language that looks the same before and after encryption.

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6137
    • Профил
Re: Какво е това чудо flatpak и flathub.org?
« Отговор #1 -: May 24, 2018, 15:32 »
Не зная, какво е това, но можеш даа си направиш .desktop файл и ще ти се появи в менюто. Във /home/$USER/.local/share/applications/.
Пример за .desktop файл:

Код:
[Desktop Entry]
Type=Application
Name=League of Legends
Icon=lutris_league-of-legends
Exec=lutris lutris:rungameid/1
Categories=Game
« Последна редакция: May 24, 2018, 15:35 от 4096bits »
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8770
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Какво е това чудо flatpak и flathub.org?
« Отговор #2 -: May 24, 2018, 15:47 »
<troll mode>

За Флатпак (хъб) чета от време на време в Опеннет. Никога не е било старателно и никога не е било съсредоточено, защото за мен нещата в категорията на Снап, Докер, Гоби, НиксОС са просто налудничав шиндошаризъм, следователно следя само да знам, че ги има и като разбера, че поредната щуротия се е родила, спира да ме интересува.

Специално за Флатпак дори толкова не му обърнах внимание, защото за другите (предишни) поне се интересувах технически, какво представляват.

Аз изредих четири неща в тази категория, може би можех 44. Но подбрах четири и ги подбрах, защото те всички служат на една и съща шантава идея, но всеки от тях има коренно различен подход към крайната (обща) цел.

С част от тях дори съм се заигравал, за което горко съм съжалявал. Например Докер използвах веднъж, за да заобиколя (уж) набързо едно ограничение в Цоре ОС. То имаше същото поведение, като споменатия от теб Флатпак, че имаше и добавки. За да работи Докер (за разлика например от lxc/d), кажи речи ти слага цяла ОС за едно, единствено нещо. Как да е, преживях го.

Нещотото се тегли, тегли, тегли от тамошния концентратор. После се слага, слага, слага. Мина тя. Нещото поработи. Изключвам компютъра. Включвам го и решавам да кажа — рън, бе нещо рън. Идеше ми аз да избягам, когато разбрах, че същата досадна процедура, започва от начало и Докер не пази никакво състояние и консистентност.

Повече никога не се занимавах с Докер.

С това казвам, че хич не се учудвам от Флат. Толкова изобщо не ме е интересувал, че даже не знаех, че е пьотеризъм, че да го нахраня за това. Само знаех, че е редхадския отговор на Снап. Ред Хат е достатъчно име, за да спра да се интересувам. В тази компания си мислят, че съм орангутан и ме третират като такъв, от както ги има, а това са вече 22 години.

Ей на от миналата седмица се оказа, че вече не мога да стартирам файлове във файлов управител. Решаваме проблем, който го нямаме в нашата ОС по извънредно сложни и незаобиколими начини, защото със същата методика имат намерение да ни създадат този проблем. И почти са успели да го направят. А това е не защото сме орангутани, а защото постепенно пригаждат нашата ОС да се ползва от орангутани. И ми е трудно да го преживея.

Но млъкни сърце, обещал съм да не говоря за Гном. Така било възприето. Като нямало, какво добро, значи нищо.

И последно връщайки се на плоския, нямаше да забелязвам съществуването му, ако преди няколко дена някакъв пич не реши да слага Емакс в неговия концентратор. Отначало всички се наежиха, че ще им създават труд за нещо, което не познават. После се успокоиха, че подобно на всеки друг дистрибутивен пакет (например deb, rpm) не трябва да правят, кой знае, какво.

Накрая (както обикновено със закъснение) и RMS се намеси с питанки туй ня̀що несвободно ли е, свободно ли е, какво е, съдържа ли нещо подозрително и други такива сръдни. Човечеца се видя в чудо да обяснява, да внимава в изказа, запетайките, че нещото е свободно, няма сянка на съмнение за несвободност, че вътре няма проприетарщина и така нататък. После нещата се поуспокоиха. И пак всички взеха да питат за 26,1. Едва ли щяха да го правят, ако си даваха сметка, колко не струва и как в бъгзилата седят едни над хиляда буболечки.
« Последна редакция: May 24, 2018, 15:48 от go_fire »
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6137
    • Профил
Re: Какво е това чудо flatpak и flathub.org?
« Отговор #3 -: May 24, 2018, 16:44 »
Аха! Отворих им сайта. Разбира се, както на повечето сайтове напоследък документацията и какво представлява продукта са най-долу. Баси, от вратата за краката. Няма About, има Developer Guide, та чак там. Прилича ми на Doker. Преди време се бях опитал да разбера, какво е това, но се отказах. Защо никой не обяснява с прости думи? Защо си мислят, че имам цял час, за да разбера, какво им представлява измислицата?
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

lunarvalley

  • Гост
Re: Какво е това чудо flatpak и flathub.org?
« Отговор #4 -: May 24, 2018, 17:18 »
това ми напомня на autopackage, което го имаше преди доста време. Универсални пакети, които се инсталират на всяка дистрибуция.
Активен

vyrgozunqk

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 67
    • Профил
Re: Какво е това чудо flatpak и flathub.org?
« Отговор #5 -: May 25, 2018, 19:16 »
Аха! Отворих им сайта. Разбира се, както на повечето сайтове напоследък документацията и какво представлява продукта са най-долу. Баси, от вратата за краката. Няма About, има Developer Guide, та чак там. Прилича ми на Doker. Преди време се бях опитал да разбера, какво е това, но се отказах. Защо никой не обяснява с прости думи? Защо си мислят, че имам цял час, за да разбера, какво им представлява измислицата?

Нищо общо с Докер… Докера е виртуализация, флатпака е статично компилиран софтуер, пакетиран с всичките му там зависимости, нещо като уиндоуските апликейшъни, които си идват с библиотеките, или маковските апп-ове. : )

Демек, тураш - работи. Иска само базови зависимости/ фреймуърци, като примерно софтва е за гном3, треа да имаш някакъв ГТК3, няма начин… И са борбата е дали да се наложи флатпак-а или другата шитня… абе не и помня името там. :D
Активен

Macbook Pro 15" 2017, Intel Core i7 @2.9 GHz, 16 GB RAM, 512 GB nvme, Radeon Pro 560, Mac OS X High Sierra

Yasen6275

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 553
    • Профил
Re: Какво е това чудо flatpak и flathub.org?
« Отговор #6 -: May 25, 2018, 19:51 »
Тотално еб@в@т м@м@т@ на KISS принципа
Активен

jet

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3472
  • Distribution: debian
  • Window Manager: kde
    • Профил
Re: Какво е това чудо flatpak и flathub.org?
« Отговор #7 -: May 25, 2018, 21:00 »
Кошмар за сигурността. Като се намери дупка в сигурността или голям бъг в някой основен пакет участваш в тези "пакети", няма кой да се занимава да ги обновява или ще е много бавно във времето.
Активен

..⢀⣴⠾⠻⢶⣦⠀
  ⣾⠁⢠⠒⠀⣿⡁
  ⢿⡄⠘⠷⠚⠋
  ⠈⠳⣄⠀⠀⠀⠀  Debian, the universal operating system.

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6137
    • Профил
Re: Какво е това чудо flatpak и flathub.org?
« Отговор #8 -: May 25, 2018, 22:25 »
Добре де, не Докер, ами другото там - Снап ли се казваше?!  :D
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8770
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Какво е това чудо flatpak и flathub.org?
« Отговор #9 -: May 26, 2018, 06:05 »
<troll mode>

Докер първо не е виртуализация, а демон за управление на затвори. И е също толкова кошмарен, като описанието си. Освен това той служи за същата противна цел, както Снап, както Флат, както всички останали. Затова, когато качваш например АОО ти качва цяло Убунту. Елхикса е по-скоро алтернатива на виртуализацията в смисъла да се осигури изолирана среда на всеки потребител. Но изненада, виртуализацията (включително пара- и хардуерната) е създадена като алтернатива на затвора със същата цел за ОС, които не са достатъчно развити, като Юникс. А както знаем (технологично) Юникс е спрял развитието си през осемдесетте. Какво ли да кажем за тази по-популярна ОС дето не е достатъчно порастнала, за да поддържа затвори.

И между другото този превод на системни извиквания, който въведоха, е пак със същата цел.
« Последна редакция: May 26, 2018, 06:09 от go_fire »
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

spec1a

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3837
    • Профил
Re: Какво е това чудо flatpak и flathub.org?
« Отговор #10 -: May 26, 2018, 12:08 »
   LXC,Docker и останалите платформи за контейнерна виртуализация
в Linux са заимствани от jail -овете във FreeBSD .Имат си някои
предимства,например,по-малко натоварват с-мата.
   Определено, Юникс НЕ е спрял развитието си през осемдесетте...
« Последна редакция: May 26, 2018, 12:10 от spec1a »
Активен

Naka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3395
    • Профил
Re: Какво е това чудо flatpak и flathub.org?
« Отговор #11 -: May 26, 2018, 12:56 »
   LXC,Docker и останалите платформи за контейнерна виртуализация
в Linux са заимствани от jail -овете във FreeBSD

Един тъп въпрос. този jail,  chroot ли е или нещо друго? И ако е chroot как осигуряват достъп до останалите файлове в системата? Очевидно има такъв достъп, щото иначе въобще няма да може да се работи. http://docs.flatpak.org/en/latest/sandbox-permissions.html
Активен

Perl - the only language that looks the same before and after encryption.

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8770
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Какво е това чудо flatpak и flathub.org?
« Отговор #12 -: May 26, 2018, 13:24 »
   LXC,Docker и останалите платформи за контейнерна виртуализация
в Linux са заимствани от jail -овете във FreeBSD .Имат си някои
предимства,например,по-малко натоварват с-мата.
   Определено, Юникс НЕ е спрял развитието си през осемдесетте...

Да напиша ли за трети път в тази тема, че ДОКЕР НЕ Е ВИРТУАЛИЗАЦИЯ!!!

Същото се отнася за лхц и другите подобни.

п.п. Да Нака, Чейндж роот е каноничната реализация на затвор в ГНУ/Линукс. Между другото е най-скапаната реализация изобщо. Нищо, че времево е последната родена в света на Посикс. Но това е трета тема;

п.п.п. Под развитие имах предвид нормално развитие, а не дебилизъм висша класа. От 30 години не се е случвало нищо, освен може би шибащия мозъци диспечър, но пък той бързо беше убит.

Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

spec1a

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3837
    • Профил
Re: Какво е това чудо flatpak и flathub.org?
« Отговор #13 -: May 26, 2018, 15:53 »
   Е те т'ва е,go_fire се върна във форума и пак започна меренето на пишки  ;D
   ДОКЕР Е ВИРТУАЛИЗАЦИЯ, по-точно платформа за контейнерна виртуализация.
Ето и подробно обяснение от университета Карнеги-Мелън:

Virtualization via Containers
https://insights.sei.cmu.edu/sei_blog/2017/09/virtualization-via-containers.html

   Разбира се,кой какво ще използва,е въпрос на преценка: ESX/ESXi , KVM и Xen предлагат
по-добра "изолация",но това е за сметка на бързодействието...
Активен

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8770
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Какво е това чудо flatpak и flathub.org?
« Отговор #14 -: May 26, 2018, 16:00 »
А някога Карнеги-Мелон беше име от ранга на МТИ и Бъркли. Каква огромна трагедия и жал е, че в момента са обикновени олигофрени¹.



п.п. И съвсем в страни от темата, от някакво време вече и KVM не е виртуализация, след успешната интеграция, която Ред Хат направи с Кюему.

-----
¹/ Ако разбира се това, което казваш е вярно и наистина са го казали.
« Последна редакция: May 26, 2018, 16:02 от go_fire »
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

Подобни теми
Заглавие Започната от Отговора Прегледи Последна публикация
Flatpak VS Snappy
Коментар
zahari_bgr 24 10467 Последна публикация Jun 24, 2016, 19:16
от bvbfan
Snap and Flatpak
Настройки на софтуер
deant01 3 13045 Последна публикация Sep 07, 2017, 23:02
от PaperNick