Автор Тема: Уиджет за включване и изключване на лаптопа  (Прочетена 5072 пъти)

hao123

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 166
  • Distribution: Ubuntu 12.04LTS; Kubuntu 13.04
  • Window Manager: GNOME; KDE
    • Профил
    • WWW
Здравейте,
Аз използвам Linux Kubuntu 12.04 LTS. Търся някакъв widget, който да ми позволява да настройвам кога компютъра да ми се включва сам и изключва сам в точно зададен от мен час.  :) Видях, че дограмата, в точност: Windows 8 има нещо такова. А от личен опит знам, че Linux (в частност Kubuntu) е на светлинни години от дограмата и трябва да има такова приложение. :) Търсих в нета, но не намерих нищо от сорта (явно защото не знам какво да търся).
Ако някой има идея и знае какво да търся, моля да пише.  8) [_]3
Активен

И преди и сега, "Ubuntu 10.10" е на върха! ;)
http://releases.ubuntu.com/10.10/ubuntu-10.10-desktop-i386.iso
SKYPE: ak-47_123

cybercop

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5626
  • Distribution: Ubuntu LTS, CENTOS 6.x
  • Window Manager: Xfce, Gnome 2
    • Профил
Интересна дума измислихте в българския език.
Ако ви е необходимо приложение за управление на режима на изключване/приспиване извън достъпните в мениджъра на захранването - опитайте qshutdown. Работил съм с gshutdown, но, вие сте с KDE, затова ви препоръчвам да търсите kde или qt приложение.
« Последна редакция: Nov 20, 2015, 12:11 от cybercop »
Активен

Ползването на Linux води до пристрастяване. Факт.
http://s19.postimg.cc/4oajwoq5v/xenial2.png

console

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 243
    • Профил
    • WWW
Това също е вариант ако неможеш да си намериш Widget
Код:
sudo shutdown hh:mm

Невидях само дали може да се нагласява кога да се стартира.
Активен

“Ever tried. Ever failed. No matter. Try again. Fail again. Fail Better.”

Stancho_25

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 234
    • Профил
rtcwake може да ти свърши работа >> http://www.howtogeek.com/121241/how-to-make-your-linux-pc-wake-from-sleep-automatically/

Само имай в предвид, че не на всеки компютър може да сработи включването след пълно изключване. Но пък не би трябвало да имаш проблем, ако вместо го изключваш го поставиш в хибернация или спящ режим.
Активен

laskov

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3166
    • Профил
Някои РС-та имат такава възможност в биоса - да се нагласи час и минути, когато да се стартира автоматично.
Активен

Не си мислете, че понеже Вие мислите правилно, всички мислят като Вас! Затова, когато има избори, идете и гласувайте, за да не сте изненадани после от резултата, и за да не твърди всяка партия, че тя е спечелила, а Б.Б. (С.С., ...) е загубил, а трети да управлява.  Наздраве!  [_]3

bvbfan

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1056
  • Distribution: KaOS
  • Window Manager: Plasma 5
    • Профил
Код
GeSHi (Bash):
  1. sudo apt-get install kshutdown
http://kshutdown.sourceforge.net/
Активен

hao123

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 166
  • Distribution: Ubuntu 12.04LTS; Kubuntu 13.04
  • Window Manager: GNOME; KDE
    • Профил
    • WWW
kshutdown ми допада. Интересно е. Обаче няма опция за автоматично включване на компютъра или за събуждане от хибернация. Съгласен съм да оставя лаптопа в режим на хибернация (да не хаби ток), но искам да може сам да се събужда.
Иначе знам команди за изключване от типа на sudo shutdown -h 0, но уви ... не ми трябват те, а някакво приложение като гореспоменатото, което да ми събужда лаптопа.
Целта ми е лаптопа да ми стане като аларма (сам да се събуди и плеъра Clementine да почне да пее).  ;D
Знам, че е възможно, защото 100% съм убеден, че и на други като мен им се е налагало да ползват такова чудо. :)
Някакво приложение за събуждане да машинката от хибернация или включване (най-добрия вариант) има ли?
Активен

И преди и сега, "Ubuntu 10.10" е на върха! ;)
http://releases.ubuntu.com/10.10/ubuntu-10.10-desktop-i386.iso
SKYPE: ak-47_123

cybercop

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5626
  • Distribution: Ubuntu LTS, CENTOS 6.x
  • Window Manager: Xfce, Gnome 2
    • Профил
Активен

Ползването на Linux води до пристрастяване. Факт.
http://s19.postimg.cc/4oajwoq5v/xenial2.png

hao123

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 166
  • Distribution: Ubuntu 12.04LTS; Kubuntu 13.04
  • Window Manager: GNOME; KDE
    • Профил
    • WWW
Видях го и това. :)
Съжалявам за недоразумението, но може ли да ми го обясните по-просто кое какво значи от тази команда, за да знам какво пиша в терминала?
Вие имате голям опит зад машини с Linux. Евала! Възхищавам Ви се. Обаче бихте ли ми обяснили по-простичко кое какво означава и всеки път ли трябва да се пише това в терминала, за да ми се активира лаптопа? ???
Активен

И преди и сега, "Ubuntu 10.10" е на върха! ;)
http://releases.ubuntu.com/10.10/ubuntu-10.10-desktop-i386.iso
SKYPE: ak-47_123

cybercop

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5626
  • Distribution: Ubuntu LTS, CENTOS 6.x
  • Window Manager: Xfce, Gnome 2
    • Профил
rtcwake не е команда, а програма. Командите са действията с нея. Мисля, че стартирането на системата и Firefox с нея е това, което ви трябва, ако стартирате Clementine, вместо браузъра.
Указанията са доста подробни, просто, инсталирайте приложението и ги прочетете внимателно.
Активен

Ползването на Linux води до пристрастяване. Факт.
http://s19.postimg.cc/4oajwoq5v/xenial2.png

laskov

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3166
    • Профил
...., но може ли да ми го обясните по-просто кое какво значи от тази команда, за да знам какво пиша в терминала?
В Линукс има документация и за повечето от програмите и командите има ръководства. За да видиш какво прави дадена команда пишеш в терминала
Код:
man команда
Може да го напишеш и в гугъл, напр. man apt-get
Активен

Не си мислете, че понеже Вие мислите правилно, всички мислят като Вас! Затова, когато има избори, идете и гласувайте, за да не сте изненадани после от резултата, и за да не твърди всяка партия, че тя е спечелила, а Б.Б. (С.С., ...) е загубил, а трети да управлява.  Наздраве!  [_]3

Stancho_25

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 234
    • Профил
Видях го и това. :)
Съжалявам за недоразумението, но може ли да ми го обясните по-просто кое какво значи от тази команда, за да знам какво пиша в терминала?
Вие имате голям опит зад машини с Linux. Евала! Възхищавам Ви се. Обаче бихте ли ми обяснили по-простичко кое какво означава и всеки път ли трябва да се пише това в терминала, за да ми се активира лаптопа? ???

На самия линк е описано доста подробно как се ползва и кое какво означава (английския не е толкова сложен ;)). Да трябва да се стартира (пише командата) всеки път когато искаш лаптопа ти да се събужда и трябва да става с администраторски права. Може да се автоматизира да става автоматично но не е желателно да се прави с лаптоп. Причината е да не се включи докато ти е в раницата/чантата, ако го разнасяш.

Ако успееш да обясниш последователно стъпките които искаш да се случат като краен резултат, кога да се събужда и какво да се стартира при събуждането, може да се направи един скрипт и да се изведе стартер върху който да кликнеш за да се активира. За гасенето може да ползваш вече дадените графични приложения в тази тема.
Активен

backinblack

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3201
    • Профил
Ако от биоса няма възможност да се включва и изключва в определено време, както Ласков по-горе спомена, как самата система ще се събуди, като е изключена и не консумира ток!!!!!
Нещо трябва да я задейства, а биоса си има захранване, което е постоянно.
Активен

Stancho_25

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 234
    • Профил
Ако от биоса няма възможност да се включва и изключва в определено време, както Ласков по-горе спомена, как самата система ще се събуди, като е изключена и не консумира ток!!!!!
Нещо трябва да я задейства, а биоса си има захранване, което е постоянно.

Всъщност става. Въпреки, че в самия биос при мен я няма опцията (доста е орязан горкичкия :)).
Как става обаче това, си нямам на идея. Единственото което видях е, че се ползва системния часовник (този на биоса) за целта.
Другия момент споменат в man страницата за режима "-m off":
Цитат
...
              off    ACPI  state  S5  (Poweroff).  This  is  done  by  calling
                     '/sbin/shutdown'.  Not officially supported by ACPI,  but
                     usually working.
...

... та въпрос на тестване за конкретния хардуер...
« Последна редакция: Nov 21, 2015, 15:39 от Stancho_25 »
Активен