Автор Тема: Асемблер  (Прочетена 1763 пъти)

nurv

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 12
    • Профил
Асемблер
« -: Aug 05, 2005, 04:55 »
Здравейте! Търся вашето мнение по темата. Ще ми препоръчате ли литература, ако има и на български. Кой синтаксис ползвате вие? Каквото и да споделите ще е от полза за мен. Моля бъдете щедри. Благодаря ви.
Активен

Lord Bad

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1667
  • Distribution: Fedora 13
  • Window Manager: GNOME
  • Jedi Knight
    • Профил
Асемблер
« Отговор #1 -: Aug 05, 2005, 09:40 »
За тая съм чувал че е добра - http://www.mobilis.bg/shop/i/DET.ASP?SRC=/shop/id/TEHN/TEHN-2289-D.jpg
На БГ за съжаление няма материал много иначе на английски има The Art of Assembly Programming, Professional Assembly Programming и ги водят големи класики. Аз все се каня да прочета нещо че на мен ми трябва дет са вика и все не ми остава време.
Активен

Fuelled by Fedora 13 "Goddard"
====================================
Rock it!

sdr

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 655
    • Профил
Асемблер
« Отговор #2 -: Aug 05, 2005, 12:22 »
Сигурен ли си че искаш да програмираш на асемблер? В съвремените операционни системи не може да се направят много смислени неща на асемблер освен ако не си в кернелмод. Единственото смислено приложение което се сещам е да се опитваш да оптимизираш код на алгоритъм ... само че за процесори след 486 тва хич не е лесно. т.е. Хич не е лесно да напишеш код за който да кажеш - е тва е най бързото решение. Причината е в големите пайплайнове на процесорите кеширанията и прочие. Та мисълтта ми е - ако не се налага по добре пиши на С по преносимо е и най вероятно компилатора оптимизира по-добре от тебе за CPU>486
Активен

CaBA

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 303
    • Профил
    • WWW
Асемблер
« Отговор #3 -: Aug 05, 2005, 12:33 »
Примерен код
В съвремените операционни системи не може да се направят много смислени неща на асемблер освен ако не си в кернелмод. Единственото смислено приложение което се сещам е да се опитваш да оптимизираш код на алгоритъм ...


Не е баш така. Ако пишеш за вградени устройства, където всеки бит е ценен, понякога доста се рентира. От другата страна, какво значи да си програмист и да не знаеш как всъщност работят компютрите, а Асемблер е почти 1:1 с машинните инструкции.
За съжаление не мога да ти препоръчам конкретна съвременна книга, защото тези, по които съм се учил, са доста остарели вече. Погледни все пак на http://docs.bastun.net/Programming/Assembler/ какво дават.
Активен

10 години ябълкова диета стигат, стигат!

nurv

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 12
    • Профил
Асемблер
« Отговор #4 -: Aug 05, 2005, 13:07 »
Благодаря ви момчета! А това, че да се програмира не асемблер е отживяло... не съм съгласен. Но въпрос на приложение и гледна точка. Весел ден ви желая.
Активен

Lord Bad

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1667
  • Distribution: Fedora 13
  • Window Manager: GNOME
  • Jedi Knight
    • Профил
Асемблер
« Отговор #5 -: Aug 05, 2005, 15:18 »
Ми аз бачкам в сферата на вградените системи точно - тука асемблер е всичко и нищо... Във всеки случай добре да се поназнайват поне основните неща.
Активен

Fuelled by Fedora 13 "Goddard"
====================================
Rock it!

sdr

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 655
    • Профил
Асемблер
« Отговор #6 -: Aug 05, 2005, 20:21 »
Не познавам свестен програмист който да не е програмирал на времето помалко на асемблер. Тва го отдавам на възрастта си и социалната среда. Иначе наистина е много полезно да се знае как работи процесора и кво стои зад дадена синтактична конструкция. Това  познание обаче не ми пречи да изпадам в ситуации където не е ясно кое е по-бързо докато пиша на ПХП. Та за съвременната младеж е по-полезно първо да научи някой приличен език за програмиране и след това ако им хареса да се пробват с асемблер .... Ситуацията тука ми прозвуча като поставянето на каруцата пред коня ... някой чул че истинските програмити пишат на асемблер и дай да учим асемблер. Ако не е така извинявай
Активен

nurv

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 12
    • Профил
Асемблер
« Отговор #7 -: Aug 05, 2005, 23:55 »
sdr Писал съм известно количество код на скриптови езици (python и perl). Имам познания и по C и C++. Асемблера не ми е първи език, а просто сметнах, че може да ми бъде полезен или най-малкото интересен.
Активен