Автор Тема: Увеличаване пространството на папка с нов диск  (Прочетена 693 пъти)

eden159

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 27
    • Профил
Здравейте,

Имам следния проблем и искам да знам какви варианти за решение има ако някой се сеща. Имам диск с големина 20 GB. На него съм инсталирал Ubuntu Server. Инсталирал съм PHP/Apache/MySQL. В уеб папката на Apache имам подпапка /uploads. Проблема е, че диска е почти напълнен, а в папката ./uploads ще продължи да се качва ново и ново съдържание (качването се извърша от PHP сайт работещ на сървъра). Прикачил съм нов диск с големина 20 GB. Въпроса ми е има ли начин да се свърже папката uploads с новият диск при достигане определен лимит от запълване на първия диск и да продължи да качва съдържание в новия диск като обаче при browse папката да изглежда по същия начин. Примерно това, което искам да стане е: папката /uploads се запълва със съдържание, при което на 1-вия диск остават 2GB свободно място и при следващ опит за запис в тази папка съдържанието вече да се записва на 2-рия диск. Но да мога да достъпя това ново съдържание (записано на 2-рия диск) през папката /uploads.

Не мога да си позволя да местя папката и да променям кода на сайта, понеже ще отнеме много време.

Ако някой е срещал подобен проблем и знае за решение ще съм благодарен да сподели.

Надявам се да съм успял добре да обясня какъв точно е проблема :)
Активен

tolostoi

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1337
  • Distribution: Ubuntu
  • Window Manager: Unity
  • левел: авераж :)
    • Профил
Няма как да стане това, ако не си ползвал lvm при инсталацията. Аз бих (не казвам, че е най-правилно) направил папка uploads на новия диск, копирам всичко от старата (със същите права) след това правя симлинк на същото място където е папката uploads (естествено другата я преименувам като за начало, ако е ОК всичко я трия)
Няма да ти отнеме много време, синхронизираш първо в новата папка, спираш сайта, преименуваш старата папка, синхронизираш пак, за всеки случай, правиш симлинка и пускаш, няма да си повече от 5 минути офлайн.
Активен


... в Столичен инспекторат една година след миграцията, продължават да работят под Linux. Което, май прави "експеримента" успешен
by entusiast

mishot

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 191
  • Distribution: Fedora 16
  • Window Manager: Gnome-Shell
    • Профил
още по-бързо, дори без копиране:
1. преименуваш uploads на old(или както си искаш)
2. създаваш директория uploads и монтираш новия диск в нея
3. правиш symblink на съдържанието от old --> uploads
отнема около 30 сек(зависи колко бързо пишеш  ;) )
Активен

eden159

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 27
    • Профил
Благодаря за отговорите. LVM е точно решението, което ми трябваше.
Активен