Автор Тема: ТРАГЕДИЯ  (Прочетена 29371 пъти)

Naka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3398
    • Профил
Re: ТРАГЕДИЯ
« Отговор #150 -: Jul 25, 2014, 23:25 »
Никава разлика няма между антената за цифрова тв и аналогова.
Каквото е било преди 20-50-100 години за антените същите антени могът да се ползва 1:1 и сега.

При аналоговата тв даже е по-голям проблемът с насочването и се изискват по-качествени и насочени антени от сега.

И аз съм с едно такова разрязано дискче от стар хард. (Ама да не си мислите че е от онези големите дискове - дето беше модерно едно време да си ги кичат по покривите. Понеже обхвата е дециметров трябва да е 5.25'' старите дискове.) Намира се вътре в стаята и всичко е повече от прекрасно. Имах възможноста да го наблюдавам как се представя когато беше аналоговата. И след това същата антенка при цифровата. По мое скромно мнение Цифровата тв е много по-нечуствителна към антените ---- така че всяко 'лайно' работи прекрасно.

« Последна редакция: Jul 26, 2014, 00:02 от Naka »
Активен

Perl - the only language that looks the same before and after encryption.

gat3way

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6050
  • Relentless troll
    • Профил
    • WWW
Re: ТРАГЕДИЯ
« Отговор #151 -: Jul 25, 2014, 23:36 »
Май само в поляризацията е разликата? Аз между другото ловя единия мукс доволно добре и с един дипол-жица, хоризонтална, което ме хвърля в размисъл. Не вярвам да има предавател на Копитото или от кулата там в Изток дето да излъчва с хоризонтална. Сигурно е някакъв такъв странен ефект с отразен сигнал? Тия неща са голяма мистерия :)

Активен

"Knowledge is power" - France is Bacon

Naka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3398
    • Профил
Re: ТРАГЕДИЯ
« Отговор #152 -: Jul 25, 2014, 23:55 »
Имам една теория защо са завъртяли поляризацията на вертикална. За да може да се приема и с най-простата антена - пръчка стърчаща нагоре.

Щото такава стърчаща пръчка има вертикална поляризация и съвпада с поляризацията на излъчването..
« Последна редакция: Jul 25, 2014, 23:57 от Naka »
Активен

Perl - the only language that looks the same before and after encryption.

gat3way

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6050
  • Relentless troll
    • Профил
    • WWW
Re: ТРАГЕДИЯ
« Отговор #153 -: Jul 26, 2014, 00:38 »
Не съм силно убеден че е заради това. В смисъл, можеха спокойно и да ги направят клюмнали. Има някаква причина да изберат вертикалната поляризация, но не разбирам достатъчно за да я разбера. В смисъл има и друг момент - по покривите е пълно с насочени антени, които трябва да се врътнат заради смяната на поляризацията, а това можеше да се спести. Не знам де.

Но наистина не знам защо повечето радио-шум е с вертикална поляризация. Почти всичко - повечето FM радиа, цифровата телевизия, GSM-ите, авиацията, всичко е с вертикална поляризация. Не знам защо. И не само това. Преди като си правих скромния "ground station" за да ловя сигнали от s-band спътници, антената ми беше wifi mesh парабола, някои хора тук със сигурност добре знаят какво представлява. Та тя може да се монтира или за хоризонтална, или за вертикална поляризация, понеже feed-а е просто един дипол. Честотите които ме интересуваха (2.2-2.3 ghz) са много близо до wifi честотиДали генетично не им е заложено да потискат останалите култури, докато така мазно ги приемат на свте и наоколо е пълно с панелки и много много wifi железария. Конвертора ми е скапан и много лесно се overload-ва от силни сигнали на близки честоти, та ми беше много интересно кой монтаж (H vs V) ще е по-удачен с оглед на поляризацията на wifi шума. Е заклевам се, има огромна разлика между двете и хоризонталната поляризация е много по-удачна. В крайна сметка със скромната скара и гадния хардуер успях да уловя сигнал от LRO дето обикаля луната, това ако я монтирам за вертикална се дави в шум и нищо не излиза. Което ме навежда на мисълта че огромна част от wifi сигналите са с вертикална поляризация. И тъй като на голяма част от устройствата антенките могат да се връткат, вероятно повечето хора предпочитат да ги държат врътнати нагоре. Хаха, забавно. Ако трябва да изграждам wifi мрежа, много вероятно ще държа антените на access point-овете и рутерите да стоят хоризонтално. Колкото и малоумно да звучи.

P.S абее много се отклонихме от конспиративните теории и не ми допада цялата работа. Дайте да коментираме пак тия неща. ИСКАМ МНОГО ЯСНО ДА МИ СЕ ИЗЯСНИ ЕЙ ТАЗИ ЧАСТ ОТ ХИМНА НА ХАМЕРИКАНЦИТЕ:

"...Then conquer we must
when our cause it is just
and this be our motto
in God is our trust..."

WTF WTF WTF!!! Дори повече от век глобализация не може да затрие тази реднещина, това е просто ужасно. Искам сега да разбера дали предварително заложените ценности в тази нация не водят в крайна сметка до тарапаната в Ирак и Афганистан. Дали на американците не им е генетично заложено да набиват канчета на някой, само защото каузата им е оправдана от вярвата им в Господ. Дали го има генетичния фактор или тия са просто поведенчески-обусловени социопати. Теории?
« Последна редакция: Jul 26, 2014, 01:56 от gat3way »
Активен

"Knowledge is power" - France is Bacon

jet

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3473
  • Distribution: debian
  • Window Manager: kde
    • Профил
Re: ТРАГЕДИЯ
« Отговор #154 -: Jul 26, 2014, 04:08 »
В америката всеки е от някъде, на всеки дядо му и баба му са им набивани канчетата от някъде и сега си избиват комплексите. Че то президента не им е чист американец, какво остава за останалата рая. Що латино, афро, азиано, англо, шотлано, ирландо, френчо, германо и прочие навалица та чак и българи и руснаци всичкото циган на хамериканец са прави.

Ха, и ново двайсе - Путин дава $100 000, който кракне Tor-а, нещо ги е шубе от него (сигурно им люти на очите)
« Последна редакция: Jul 26, 2014, 04:11 от jet »
Активен

..⢀⣴⠾⠻⢶⣦⠀
  ⣾⠁⢠⠒⠀⣿⡁
  ⢿⡄⠘⠷⠚⠋
  ⠈⠳⣄⠀⠀⠀⠀  Debian, the universal operating system.

Златко

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 2147
    • Профил
Re: ТРАГЕДИЯ
« Отговор #155 -: Jul 26, 2014, 09:00 »
Специално за gat3way относно цифровите и аналоговите антени на кулите и др. такива неща.  ;)
Активен

Без правила няма игра

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8792
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: ТРАГЕДИЯ
« Отговор #156 -: Jul 26, 2014, 09:19 »
И аз видях новината онзи ден. Путин е шибан, мръсен диктатор да гори в ада, ама поне доколкото разбрах, случката тук е друга. Дава тези кинти, за да може да се подобри технологията и да я ползват на Лубянка, защото сега не са сигурни в нейната надеждност. Може и да не съм разбрал правилно.

Антената трябва да е насочена към кулата. Иначе и аз дадох осем леви отгоре, за да ми дадат такава антенка тип за навигация, гуменка с магнитче за закрепване. Не че е полезно да имаш магнит около телевизора, сигурно скоро ще се разфокусира, ама няма какво да сторя. Като някой влезе или излезе от стаята, картинката замръзва. Ама онези в магазина ме излъгаха, че уж ловяла по-добре от заешки ушички.

Иначе определено не се лови по-добре от преди ефирна телевизия, много по-зле е, но пък картината е по-чиста, когато я има. В допълнение и покритата територия в момента е наполовина и няма планове отново да се покрие цялата страна.

п.п. Според мен американците искрено си вярват, че са винаги прави и трябва да бъде на тяхното за всеобщо добро. Погледнете нацията им. Тя е в детска възраст. А за подарък има почти цял континент, където да се шири. На всичкото отгоре, съдбата е подарила и много играчки, с които да се  забавляват.

Действията на САЩ са точно детински. Те често правят неща без да мислят, после си патят. Вярват във всякакви заблуди, защото изглеждат добре. Всичките им политици са абсолютно неадекватни, като стигнем до най-големите им герои като JFK.

Определено това е моята теория.
« Последна редакция: Jul 26, 2014, 09:33 от go_fire »
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

Acho

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5287
  • Distribution: Slackware, MikroTik - сървърно
  • Window Manager: console only
    • Профил
    • WWW
Re: ТРАГЕДИЯ
« Отговор #157 -: Jul 26, 2014, 09:38 »
Такива малки антенки, като от снимката на Наката, даваха в комплекта на хибридните USB тунерчета. Пак с такава магнитна основа, и с антенна букса, да я мушнеш в тунерчето. Инсталирал съм няколко такива, производство на Aver Media. И като ползваш тунера с лаптопа, лови много добре. Но това е в града, сигнала е силен, не знам как ще е навън.
Активен

CPU - Intel Quad-Core Q8400, 2.66 GHz; Fan - Intel Box; MB - Intel G41M-T2; RAM - DDR2-800, Kingston HyperX, 2X2048 MB; VC - onboard, Intel G41 Express Chipset; HDD - Toshiba, 500 GB, SATAII; SB - Realtek HD Audio; DVD-RW - TSSTcorp DVD-RW; LAN - Realtek PCI-E GBE Controller; PSU - Fortron 350 Watt.

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8792
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: ТРАГЕДИЯ
« Отговор #158 -: Jul 26, 2014, 09:51 »
Тази неговата е различна. Тя е алумиениева пръчица, която е мека. Едно време антените на колите за радио бяха такива. На западните коли, на нашите бяха други. А след деветдесетте и западните смениха антените.

Антенките дето ти пробутват с въпросните декодери са твърди с гумена обвивка. Едно към едно са с антените на навигацията или ако имате покрай Вас, някоя метеорологична станция. А бе, все едно да вземеш антенка от маршрутизатор и да я сложиш на столче, същата е.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6194
    • Профил
Re: ТРАГЕДИЯ
« Отговор #159 -: Jul 26, 2014, 12:24 »
Антенката е подобна на тази дето е паказал Наката. Само дето е по дебела, покрита е с пластмаса или гума. Не зная точно.
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

neter

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3408
  • Distribution: Debian, SailfishOS, CentOS
  • Window Manager: LXDE, Lipstick
    • Профил
    • WWW
Re: ТРАГЕДИЯ
« Отговор #160 -: Jul 26, 2014, 13:07 »
А това не е някакъв дигитален носител, а баш чист твърд диск.
Ей, благодаря! Винаги съм подозирал, че това не е произведено за антена, ама всички си го смятаха за антена, а и през ум не ми е минавало, че може да е плоча на твърд диск. Сега, като зная, намирам доста в Мрежата и в разглобен, и в сглобен вид, а когато търсих снимка да ви покажа го намерих само в една обява за продажба, където също пишеше, че е антена, ама от 70-те години. Не е ясно откъде и кога точно е взета нашата, но явно е произведена от местното ДЗУ и вероятно е от купчините за скрап (или излезли от употреба). Възможно е и някой вътрешен от ДЗУ да ги е продавал извън завода като антени - един вид бизнес с рециклиране, макар че не се знае колко е било законно, но имайки предвид колко такива антени съм виждал по къщи и апартаменти не само в Ст.Загора (чудно ми е как, според твоите думи, в Пловдив ги ползват най-много, след като изворът явно е ДЗУ), та явно разпространението им не е било проблем :)

П.П.: Всъщност, чудно ми е защо всички такива плочи, които съм виждал окачени за антени, имат отрязан по един (къде съвсем тесен, къде малко по-широк) сектор от кръга, след като при оригиналната си употреба кръгът е цял? Дали е било маркировка за неизползваемост при изхвърлянето им за скрап, или това прекъсване на кръга е било нужно, за да може да действа като антена?
« Последна редакция: Jul 26, 2014, 13:21 от neter »
Активен

"Да си добре приспособен към болно общество не е признак за добро здраве" - Джиду Кришнамурти

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8792
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: ТРАГЕДИЯ
« Отговор #161 -: Jul 26, 2014, 13:56 »
А не, не казах, че в Пловдив ги ползват най-много. Имах предвид заралийте. Стара Загора е по-стара от Пловдив. Всъщност е по-стара от всичко останало.

Във Видин също ги има. Предполагам и аз, че по този начин са ги перфорирали за непригодност. Все пак социалистическото производство имаше доста брак. Другата теория е, че може би така пречат да се прочете информация от тях. На тогавашните ФС, като замине нулевият сектор, всичко е отивало, нямало е възстановяване.

Предполагам, че не се е развивало бизнес. По онова време си бяхме доста прости. Малко бяха по-будните и те след десети станаха милионери. А тези наистина ги имаше на купчини покрай изчислителните центрове. Не се гледаше като на някаква ценност.

Предполагам, че тук е намесен прочутият изследователски дух на българина. От нищо да правим нещо, всяко нещо да оползотворим, нагодим, побългарим, за да работи за нас.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

Златко

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 2147
    • Профил
Re: ТРАГЕДИЯ
« Отговор #162 -: Jul 26, 2014, 14:20 »
Такива малки антенки, като от снимката на Наката, даваха в комплекта на хибридните USB тунерчета. Пак с такава магнитна основа, и с антенна букса, да я мушнеш в тунерчето. Инсталирал съм няколко такива, производство на Aver Media. И като ползваш тунера с лаптопа, лови много добре. Но това е в града, сигнала е силен, не знам как ще е навън.

Брей, Acho, гледай сега каква идея ми даваш.  [_]3 Имам едно външно тунерче Aver Media, купувал съм го във Варна преди 10 г. Ползвал съм го да гледам ТВ на компютъра. Ако му бодна една антена и го сложа на обикновен телевизор (с кинескоп), дали ще лови цифровата?
Активен

Без правила няма игра

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8792
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: ТРАГЕДИЯ
« Отговор #163 -: Jul 26, 2014, 14:34 »
Ами едва ли, защото това не излъчва (мисля) сигнал, трябва към него да се върже някаква програма, която да декодира потока и да го пусне, устройството трябва нещо да го управлява и да му дава команди. Има някакъв протокол (вероятно не е и две це, но вероятно подобно) и изобщо има цяла купчина от абстракции, преди да стигнеш до сигнал. А предполагам, че ако телевизора ти не е от тези за по няколко хиляди (които са върху ядрото Линукс + някакви глупости отгоре като Тизен и Фирефоь) то вероятно в него такива неща няма и не можеш да го хакнеш да проима.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

Златко

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 2147
    • Профил
Re: ТРАГЕДИЯ
« Отговор #164 -: Jul 26, 2014, 14:42 »
По принцип тоя тунер е за аналогов сигнал, ама де да знам какво може и не може. Иначе си има дистанционно, чинчове, коаксиален вход и т.н.   ;D
Телевизора струваше хиляди левове... през 93'.  ;)
Активен

Без правила няма игра