Автор Тема: openSUSE без systemd-jounald  (Прочетена 11817 пъти)

growchie

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 623
    • Профил
openSUSE без systemd-jounald
« -: Nov 20, 2012, 00:19 »
Отдавна не се бях занимавал с openSUSE и преди няколко месеца подтикнат покрай глупостите с unity в Убитуту се върнах обратно там. Днес обаче след като се разрових под десктоп нивото се сблъсках с нещо което доста ме озадачи. Забелязвам, че са минали на някаква нова (поредната) инит система systemd. В резултат на което покрай всичките неудобства свързани с новия начин на управление "systemctl" са изпряскали и нещо от което буквално ми настръхнаха косите, а именно journald.
От това което прочетох и от самите настройки на системата ми установих, че journald е някаква измислена система за управление да системните дневници, която в момента просто пренасочва съобщенията към стандартния rsyslog. Понеже установих, че journald пише някакви бинарни (по настоящем напълно безполезни и нечетими логове поради липсата на journaldctl пакет в опънсузе) логове в /var/log/journald/  които на практика дублират стандартните записани, искам да попитам някой има ли идея как тоя паразитен процес да се разкара от системата и да остана само с човешка система за логове като rsyslogd.
Бих бил много благодарен, ако някой ми подскаже как може този безсмислен паразитен процес (systemd-journald) да бъде прескочен. Логовете в текстов формат ми заемат около мегабайт, докато журналд логовете са 50 пъти по-големи. За една система с ограничени ресурси като моята това е напълно безсмислено раздуване. Освен това от нета разбирам, че апи-то на журнард не е напълно готово и за да мога да изчета  бинарните  логовете  (коя маймуна малоумна реши че логовете в юникс трябва да са бинарни?!) трябва да си компилирам journaldctl от сорсове.
Благодаря предварително.
Активен

growchie

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 623
    • Профил
Re: openSUSE без systemd-jounald
« Отговор #1 -: Nov 20, 2012, 00:37 »
****
« Последна редакция: Nov 20, 2012, 19:32 от growchie »
Активен

n00b

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1248
  • Distribution: OSX
  • Window Manager: 10.6, 10.8, 10.9
  • Live to hack, hack to live.
    • Профил
Re: openSUSE без systemd-jounald
« Отговор #2 -: Nov 20, 2012, 01:47 »
 [_]3

верно си е проблем...
Активен

mobilio - професионални мобилни приложения

kifavi8024

  • Новаци
  • *
  • Публикации: 0
    • Профил
Re: openSUSE без systemd-jounald
« Отговор #3 -: Nov 20, 2012, 01:50 »
Man page systemd-journald.conf

Цитат
       ForwardToSyslog=, ForwardToKMsg=, ForwardToConsole=
           Control whether log messages received by the journal daemon shall
           be forwarded to a traditional syslog daemon, to the kernel log
           buffer (kmsg), or to the system console. These options take boolean
           arguments. If forwarding to syslog is enabled but no syslog daemon
           is running the respective option has no effect. By default only
           forwarding to syslog is enabled. These settings may be overridden
           at boot time with the kernel command line options
           systemd_journald.forward_to_syslog=,
           systemd_journald.forward_to_kmsg= and
           systemd_journald.forward_to_console=. If forwarding to the kernel
           log buffer and ImportKernel= is enabled at the same time care is
           taken to avoid logging loops. It is safe to use these options in
           combination.

Изисkва се последна налична версия, за да е сигурно че опциите ще сработят :)
ПС: Това е като някакво advanced proxy за грешки, което за сега няма как да не работи.
Ако го премахнеш, повече основни процеси реват на умряло (общо взето стигаш само до конзола) :)
« Последна редакция: Nov 20, 2012, 01:56 от !ntel »
Активен

growchie

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 623
    • Профил
Re: openSUSE без systemd-jounald
« Отговор #4 -: Nov 20, 2012, 09:40 »
И аз така забелязвам че няма как да се махне. Единственото решение което намирам за момента е просто да подменя init системата със старата.
http://lists.opensuse.org/opensuse-factory/2012-09/msg00729.html  ???
Това като гледам е само временно решение. Докато човърках из нета попаднах на една доста притеснителна дискусия сред Gentoo разработчиците (имам и сървъри на Gentoo).
http://www.gossamer-threads.com/lists/engine?do=post_view_flat;post=262780;page=1;sb=post_latest_reply;so=ASC;mh=25;list=gentoo
Очевидно проблемите със systemd ще стават все по-големи. Май времето което отделям ще е по-ползотворно използвано ако мигрирам всичките си сървъри на FreeBSD  :( Нещата в Линукс започват да стават много грозни.
« Последна редакция: Nov 20, 2012, 09:43 от growchie »
Активен

shoshon

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 497
    • Профил
Re: openSUSE без systemd-jounald
« Отговор #5 -: Nov 20, 2012, 09:54 »
От автора на rsyslog по темата:

http://blog.gerhards.net/2011/11/journald-and-rsyslog.html

Иначе мисля че е лоша идея да го махаш. По-скоро виж как да спреш логването в /var/log/journal, защото аз ползвам също съответното демонче (на десктоп) и нямам такива файлове.

"мигрирам всичките си сървъри на FreeBSD" много ми е интересно каква версия OpenSuSE използваш за сървърите си... но няма значение. Също така не разбирам как си инсталирал система, която не познаваш, на сървърите си, както и защо един администратор трябва да сменя init система... но и това май няма значение...
« Последна редакция: Nov 20, 2012, 10:14 от shoshon »
Активен

growchie

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 623
    • Профил
Re: openSUSE без systemd-jounald
« Отговор #6 -: Nov 20, 2012, 12:10 »
Не се изразявам точно и не описвам какво мисля да правя и за това явно настъпва объркване, за което моля да бъда извинен.
Opensuse в момента е на лаптопа ми като имах идея да го пробвам и за сървър (имам една стара p3 с малко рам). В момента сървърите ми са на Gentoo които явно ще форкват udev поради ред причини. Там си ползвам syslog-ng и си имам нещо като лог сървър и беше естествено да проверя как стоят нещата с opensuse.
По принцип съм много доволен от генту но взе да ми писва постоянната прекомпилация и "rolling update" политиката си има и недостатъци.
Та така обмислях мигриране към опънсузе (сега съм с 12.2), но след като четох какво пишат за системд (policykit и dbus като зависимост?!) почвам да разглеждам и други алтернативи (freebsd).
« Последна редакция: Nov 20, 2012, 13:22 от growchie »
Активен

Naka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3395
    • Профил
Re: openSUSE без systemd-jounald
« Отговор #7 -: Nov 20, 2012, 13:51 »
Абе онзи ден, като излезе новината в линукс.бг за 'котката на Шрьодингер' реших да видя какво има ново и това доста ме озадачи:

Цитат
70%    SysV to Systemd    Porting from sysVinit init scripts to systemd unit files.

само че за F18 http://fedoraproject.org/wiki/Releases/18/FeatureList
http://fedoraproject.org/wiki/Systemd

че какво му е на system V инит стила? Какво сега няма да има шел скриптове които да се изпълняват като се стартира системата...... Да ама шел скриптовете винаги може да видиш какво правят и какво стартират, а и можеш да ги промениш.

Абе нещата не вървят към опростяване а към забатачване.

Както е тръгнало някой ден ще махнат и терминала....... щото разбирате ли ама то е много грозно и трудно за обикновенният user........ 


« Последна редакция: Nov 20, 2012, 14:00 от Naka »
Активен

Perl - the only language that looks the same before and after encryption.

laskov

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3166
    • Профил
Re: openSUSE без systemd-jounald
« Отговор #8 -: Nov 20, 2012, 14:09 »
Абе онзи ден, като излезе новината в линукс.бг за 'котката на Шрьодингер' реших да видя какво има ново и това доста ме озадачи:

Цитат
70%    SysV to Systemd    Porting from sysVinit init scripts to systemd unit files.

само че за F18 http://fedoraproject.org/wiki/Releases/18/FeatureList
http://fedoraproject.org/wiki/Systemd

че какво му е на system V инит стила? Какво сега няма да има шел скриптове които да се изпълняват като се стартира системата...... Да ама шел скриптовете винаги може да видиш какво правят и какво стартират, а и можеш да ги промениш.

Абе нещата не вървят към опростяване а към забатачване.

Офф, уви - така е. Когато излезе първата Fedora с GNOME 3 си пуснах OpenVPN за да съм във връзка с офиса. Имаше проблем и се скъсах да търся конфиг файла за да добавя два реда! Е не! Няма такова нещо!

Иначе, systemd бе въведен във Fedora 15. Бях мислил тогава за преимуществата му и се бях съгласил с въвеждането му, макар че толкова съм свикнал със System V в Slackware.

Моля автора на темата да ме извини, че цапам, но не се сдържах :) !
Активен

Не си мислете, че понеже Вие мислите правилно, всички мислят като Вас! Затова, когато има избори, идете и гласувайте, за да не сте изненадани после от резултата, и за да не твърди всяка партия, че тя е спечелила, а Б.Б. (С.С., ...) е загубил, а трети да управлява.  Наздраве!  [_]3

growchie

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 623
    • Профил
Re: openSUSE без systemd-jounald
« Отговор #9 -: Nov 20, 2012, 14:19 »
Моля автора на темата да ме извини, че цапам, но не се сдържах :) !

Напротив, коментарът е уместен, както и връзките принципно.
Активен

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8780
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: openSUSE без systemd-jounald
« Отговор #10 -: Nov 20, 2012, 16:36 »
Аз от кога рева за целият скрап, който РХ и другите корпорации вкарват  в ГНУ/Линукс и какъв ужас настава цели стотици фермани изписах. Никой не му пука, проблем нямало. Ами това е само началото.

Корпорациите бяха добри за нас в началото. Помогнаха за популяризацията. Платиха разработката на много важни програми. Но какво стана накрая? Показаха си рогата и правят всякакви своеволия.

Нямаме друг избор освен да ги изхвърлим. Но не го правим и няма да го направим. Скоро просто ще загубим своята ОС.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

backinblack

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3201
    • Профил
Re: openSUSE без systemd-jounald
« Отговор #11 -: Nov 20, 2012, 17:02 »
Гога, нали знаеш, че безплатен обяд няма, а още по-малко безплатен програмистки труд, при положение, че има недостиг на ИТ кадри и този недостиг расте в световен мащаб!

Доброто в нашата ос е, че бизнес логиката е съвсем различна от тази на Уиндоус и лицензирането и, гарантира, че ще се запази.
Активен

shoshon

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 497
    • Профил
Re: openSUSE без systemd-jounald
« Отговор #12 -: Nov 20, 2012, 17:36 »
Добре бе дае*** какво толкова не може да се види какво прави, било затворено....


[hpeivged@ivan-laptop system]$ cat ./multi-user.target.wants/smartd.service
[Unit]
Description=Self Monitoring and Reporting Technology (SMART) Daemon
After=syslog.target

[Service]
EnvironmentFile=-/etc/sysconfig/smartmontools
ExecStart=/usr/sbin/smartd -n $smartd_opts
ExecReload=/bin/kill -HUP $MAINPID
StandardOutput=syslog

[Install]
WantedBy=multi-user.target


кое не е ясно???
Активен

kifavi8024

  • Новаци
  • *
  • Публикации: 0
    • Профил
Re: openSUSE без systemd-jounald
« Отговор #13 -: Nov 20, 2012, 18:06 »
Проблема е, че се сменя цялостна подсистема на която разчитат едно 90% от основните приложения.
Логовете са една доста важна част. И тя наистина беше остаряла, но мисля, че работеше сравнително добре.

Относно systemd - няма две мнения. Това трябваше да се пипне. Най-малкото, което е - не може смотания Windows, да ми зарежда за 6-8 секунди, а последен линукс релийз, да не може...
Тука доста са се постарали и мисля, че нещата са доста ясни, когато ги разучиш.
Според мен са решили да пипнат и системата за логовете, за да стане цялата патардия на веднъж.
Иначе през година да правят генерални промени, ще е доста по-досадно от колкото на един път и после само да се правят подобрения без да пипат основата.

Тука изобщо не говоря за конкретната реализация и качества, а за общият подход към проблема.
Колкото до това за корпорациите - ако ги нямаше, линукса щеше да е много по-назад.
Така че без едното и другото нямаше да е на това ниво - не се самозалъгвайте, че ентусиасти щяха да докарат линукса до това ниво :)
Активен

growchie

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 623
    • Профил
Re: openSUSE без systemd-jounald
« Отговор #14 -: Nov 20, 2012, 18:11 »
Проблемът не е технически.

кое не е ясно???

Не е ясно какви проблеми ми решава това. Напротив получава се така, че чупи напълно работещи системи. Кавгите сред дебиан и генту средите го доказват. Играя си в момента с systemctrl и просто се чудя защо всичко е станало толкова излишно сложно. Какво правят .device и .service units в един и същи екран. Какви са тия .timer, .target истории - крон-а ли искат да заменят?! Някак си лично мен не ме грабва.

Нещото което определено ме дразни е, че правят майкрософтските номера с "интегрирането" на интернет експлорър. Каквото прочетох направили са systemd изискване за GNOME като по този начин са обрекли проекта да е Linux only shop. Простотията с интегрирането на udev в системд определено цели и другите DE да зависят от тях като по този начин май се цели нито соларис нито бсд да могат да се възползват от тях (или поне нещата да станат доста труди за портване). Сега гледам и consolekit са прилапали.
Да отбележим и journald - нещото заради което започнах да се ровя по темата - следвайки "светлия" пример от udev каква е гаранцията, че Ленард Пьотеринг някоя сутрин няма да се събуди и да реши, че само той може да логва в линукс и да отреже препращането на съобщенията към rsyslog например. Освен това само пълен малоумник може да реши, че лог файловете трябва да са бинарни.
Преследват се някакви цели с този системд и се упражнява нелоялен натиск дистрибуциите и ДЕ средите да се съобразяват с него. Действията около udev мога да ги определя само като чист рекет. В резултат на това почват форковете. Вече въобще не се чудя защо се пръкна това нещо Юнити. Скоро ще има и udev форк. Просто се пилее сили и енергия в политика за прослава на определени хорица. Линуз нещо също четох че жестоко ги подигравал заради качеството на кода им. Някакви иронични подмятания, че понеже те са толкова кадърни с поддръжката на udev се е наложило линукс ядрото директно да си зарежда фърмуерите от диска.
Активен

Подобни теми
Заглавие Започната от Отговора Прегледи Последна публикация
fedora 15, systemd и външен USB диск
Хардуерни и софтуерни проблеми
BULFON 2 3467 Последна публикация Aug 19, 2011, 15:02
от v13
За systemd-tmpfiles демон
Настройка на програми
clovenhoof 2 3096 Последна публикация Apr 18, 2013, 09:50
от bvbfan
какво мислите за systemd?
Живота, вселената и някакви други глупости
lunarvalley 380 82527 Последна публикация Sep 23, 2019, 18:04
от Rosen88
boycott systemd
Коментар
lunarvalley 19 7526 Последна публикация Jun 01, 2014, 10:00
от go_fire
Създаване на systemd unit
Настройка на програми
senser 5 4069 Последна публикация Nov 24, 2014, 19:38
от go_fire