Автор Тема: Лазерно мултифункционално у-во под линукс  (Прочетена 3795 пъти)

senser

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1328
    • Профил
Здравейте,

Предстои ми покупката на монохромно лазерно мултифункционално устройство, което бих желал да работи (добре) и под линукс, т.е. да има прилични драйвери. Дефакто устройството ще се ползва в малък офис, като важни ще бъдат печатането и сканирането (копирните функции и евентуално факса няма да се ползват). Възможен е и вариант с отделни принтер и скенер (попаднах на теми във форума, където се предлагаха и такива варианти), но съм се насочил към мултифункционално у-во, най-вече заради възможността за автоматично подаване на листи (ADF), която бих желал да има.
Както казах вече, разгледах няколко теми във форума, но повечето модели, които се препоръчват там вече не са актуални, а от разгледаното останах с впечатление, че най-добра е поддръжката на линукс при Canon и Samsung (бях останал с впечатлението, че у-вата на НР работят добре под линукс, но това май важи само за принтерите им), но съм отворен към предложения от всички марки на цена до около 500 лв.

Поздрави!

П.П. В момента имам 3 различни у-ва все на Xerox и съм меко казано разочарован, и съм скептичен към техните модели като цяло.

П.П.2. Възможен е и вариант с 2ра ръка у-во, но трябва да е възможно да се намери и да си струва (каквото и да означава това  ;D)
Активен

laskov

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3166
    • Профил
Активен

Не си мислете, че понеже Вие мислите правилно, всички мислят като Вас! Затова, когато има избори, идете и гласувайте, за да не сте изненадани после от резултата, и за да не твърди всяка партия, че тя е спечелила, а Б.Б. (С.С., ...) е загубил, а трети да управлява.  Наздраве!  [_]3

ddantgwyn

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1262
    • Профил
Здравейте,

Предстои ми покупката на монохромно лазерно мултифункционално устройство, което бих желал да работи (добре) и под линукс, т.е. да има прилични драйвери. Дефакто устройството ще се ползва в малък офис, като важни ще бъдат печатането и сканирането (копирните функции и евентуално факса няма да се ползват). Възможен е и вариант с отделни принтер и скенер (попаднах на теми във форума, където се предлагаха и такива варианти), но съм се насочил към мултифункционално у-во, най-вече заради възможността за автоматично подаване на листи (ADF), която бих желал да има.
Както казах вече, разгледах няколко теми във форума, но повечето модели, които се препоръчват там вече не са актуални, а от разгледаното останах с впечатление, че най-добра е поддръжката на линукс при Canon и Samsung (бях останал с впечатлението, че у-вата на НР работят добре под линукс, но това май важи само за принтерите им), но съм отворен към предложения от всички марки на цена до около 500 лв.

Поздрави!

П.П. В момента имам 3 различни у-ва все на Xerox и съм меко казано разочарован, и съм скептичен към техните модели като цяло.

П.П.2. Възможен е и вариант с 2ра ръка у-во, но трябва да е възможно да се намери и да си струва (каквото и да означава това  ;D)

за скенер, който да работи добре под linux препоръчвам Epson Photo V серията -- има драйвери за тях и работят просто перфектно.

Аз лично бих те посъветвал да мислиш за отделни устройства, но решението в крайна сметка ще е твое :)
Активен

the lamer's team honourable member

d1saster

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 182
    • Профил
Всяко устраойство с мрежов интерфейс ще работи и под линукс.

Мулстифункционалните на ХП работят перфектно с дадения по-горе линк. За сканиране обаче нямат вградена програма, а ползват външна (XSane например).
Активен

ddantgwyn

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1262
    • Профил
Всяко устраойство с мрежов интерфейс ще работи и под линукс.

Мултифункционалните на ХП работят перфектно с дадения по-горе линк. За сканиране обаче нямат вградена програма, а ползват външна (XSane например).

Досега не бях чувал за скенер с мрежов интерфейс :), но това не е толкова важно -- все пак информацията си е ценна.

А xSane не е толкова лоша и поне в 90% от случаите върши работа.

По-специално, при избор на скенер, препоръчвам да се мине през страницата на проекта SANE, раздела за поддържани устройства -- може да спести много главоболия.
Активен

the lamer's team honourable member

laskov

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3166
    • Профил
Всяко устраойство с мрежов интерфейс ще работи и под линукс.
Това много ме заинтригува и се усъмних, понеже някъде бях мярнал нещо по въпроса. В офиса имаме едно HP, за което както ще видите от инфото тук, поддръжката на мрежа е с доста забележки.
Сканирането го ползваме много активно чрез възможността му да праща имейл с прикачен сканирания файл.
« Последна редакция: Sep 25, 2012, 09:37 от laskov »
Активен

Не си мислете, че понеже Вие мислите правилно, всички мислят като Вас! Затова, когато има избори, идете и гласувайте, за да не сте изненадани после от резултата, и за да не твърди всяка партия, че тя е спечелила, а Б.Б. (С.С., ...) е загубил, а трети да управлява.  Наздраве!  [_]3

Acho

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5278
  • Distribution: Slackware, MikroTik - сървърно
  • Window Manager: console only
    • Профил
    • WWW
Ами то не е отделно (само скенер) устройство с мрежова платка. Предполагам за мулти-функционално устройство с мрежови интерфейс стaва дума. А такива устройства има на доста марки и модели. При тях и принтерния модул и сканиращия се достъпват по мрежата (говоря под Windows). За Линукс, аз поне не съм виждал да има в комплекта съпорт CD-та някакъв диск с модули за Линукс, мануали, etc. Но и аз си мисля, че HP мулти-функционалните дивайси ще имат добра поддръжка за Линукс. Поздрави.
Активен

CPU - Intel Quad-Core Q8400, 2.66 GHz; Fan - Intel Box; MB - Intel G41M-T2; RAM - DDR2-800, Kingston HyperX, 2X2048 MB; VC - onboard, Intel G41 Express Chipset; HDD - Toshiba, 500 GB, SATAII; SB - Realtek HD Audio; DVD-RW - TSSTcorp DVD-RW; LAN - Realtek PCI-E GBE Controller; PSU - Fortron 350 Watt.

bop_bop_mara

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 2433
  • Distribution: Debian Testing
  • Window Manager: LXDE
  • Cute and cuddly
    • Профил
Моето предложение е - отваряш каталога на даден голям магазин и почваш да гугълваш модел по модел (предполагам имаш и някакви финансови ограничения) дали и как са го подкарали хората. Май никой тук не може да сподели собствен опит, така че на теб ще разчитаме. ;)

П.С. По спомен приятелят ми беше борил някаква Коника Минолта и не я беше преборил, т.е. това може би е марка, която да подминаваш.
Активен

Acho

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5278
  • Distribution: Slackware, MikroTik - сървърно
  • Window Manager: console only
    • Профил
    • WWW
Konika-Minolta и под Windows не са много стока. Имам някакъв опит с моделите им 162 и 163. След иинсталирането на Windows-ките драйвери (на английски език естествено, а и инсталацията изобщо никъде не те пита за предпочитан език), после в настройките на самия принтер се появяват на Турски език.

Някакъв ужас. Да се чудиш кое да натиснеш (YOK, TAMAM, OLDU, DUR) хаххаххаааааааааааааааааа Хубаво, че е малко интуитивно. Ама клиентите не могат да го повярват това с турския. И почти винаги на съпорт CD-то със сканиращо устройство има не само Win драйвера, ами и програма за сканирането. Апликейшъна, с който аджеба ще си сканира и записва файловете потребителя. А на Konika-та няма нищо такова, гол драйвер и това е. И туй за Windows, представям си за Линукс, какво ще е положението.
Активен

CPU - Intel Quad-Core Q8400, 2.66 GHz; Fan - Intel Box; MB - Intel G41M-T2; RAM - DDR2-800, Kingston HyperX, 2X2048 MB; VC - onboard, Intel G41 Express Chipset; HDD - Toshiba, 500 GB, SATAII; SB - Realtek HD Audio; DVD-RW - TSSTcorp DVD-RW; LAN - Realtek PCI-E GBE Controller; PSU - Fortron 350 Watt.

senser

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1328
    • Профил
Понеже нямам никакво време за много четене и гледане, днес взех ето това HP LaserJet Pro M1212nf MFP: http://www.stemo.bg/jsp/bg.do?a=cHJvZHVjdC1IRVdMRVRUX1BBQ0tBUkQtMTI3MS0xMzI2LTAwMDYzMDE0MDYxMTM=, което според това тук, май трябва да работи: http://hplipopensource.com/hplip-web/supported_devices/laserjet.html
До няколко дни ще постна мнението си за дивайса.
Активен

laskov

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3166
    • Профил
За Windows има драйвери от XP нагоре.
Има проблем с рутирането - достъп до уеб интерфейса му от друга мрежа е невъзможен, но в печатането от друга мрежа, проблем няма.

PS Това " A downloadable driver plug-in is required for printing support." e доста притеснително - не виждам Linux в поддържаните системи в сайта на HP, но пък в този на Стемо, в характеристиките на устройството го пише ...
« Последна редакция: Sep 25, 2012, 13:40 от laskov »
Активен

Не си мислете, че понеже Вие мислите правилно, всички мислят като Вас! Затова, когато има избори, идете и гласувайте, за да не сте изненадани после от резултата, и за да не твърди всяка партия, че тя е спечелила, а Б.Б. (С.С., ...) е загубил, а трети да управлява.  Наздраве!  [_]3

mavar

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 61
    • Профил
Да се чудиш кое да натиснеш (YOK, TAMAM, OLDU, DUR)
Хахаха. Турция е единствената държава, в която на шестоъгълния пътен знак не пише "STOP", а "DUR"
Активен

neter

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3408
  • Distribution: Debian, SailfishOS, CentOS
  • Window Manager: LXDE, Lipstick
    • Профил
    • WWW
Да се чудиш кое да натиснеш (YOK, TAMAM, OLDU, DUR)
Хахаха. Турция е единствената държава, в която на шестоъгълния пътен знак не пише "STOP", а "DUR"
Глупости! Знаците, които ние използваме, са от Виенската конвенция за пътните знаци и сигнали, като в нея са заложени два варианта на въпросния знак, като позволява текстът да бъде написан на английски или на езика на съответната държава, където се ползва. Турция далеч не е единствената, която не изписва текста на английски - примери тук. Още повече, че далеч не всички държави са приели тази конвенция (има карта на линка за конвенцията), така че в много страни въпросният знак дори може да няма нищо общо с нашия.
Моля, не изпадайте излишно извън темата, още по-малко за неща, които не сте проверили, а се базират само на злоради слухове!
Активен

"Да си добре приспособен към болно общество не е признак за добро здраве" - Джиду Кришнамурти

gat3way

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6050
  • Relentless troll
    • Профил
    • WWW
Виж това е от Монголия :)

http://www.flickr.com/photos/owilybug/4114626455/
Активен

"Knowledge is power" - France is Bacon

jazztaprazzta

  • Участници
  • ***
  • Публикации: 7
  • Distribution: Kubuntu 11.10
  • Window Manager: KDE 4.7
    • Профил
Всички мултифункционални устройства на HP (мрежови) работят перфецтно с линукс (Ubuntu) Примерно 2727, 3390, 3030 (усб) 3800, 1320, 1522, 2015, 4345.
Това са все принтери с които работя всеки ден в офиса и работят доказано с Убунту. Скенерите също с външна програма както беше казано по горе. Убунту сам си намира драйвъри, нищо от никъде не се налага да сваляш. Просто даваш ад принтер и само некст.
Активен

sudo apt-get --purge unity