Анкета

Въпрос: За КОЙ ще гласувам?  (Гласуването приключено: Apr 29, 2013, 21:42)

  • ГЕРБ,БСП,ДПС,АТАКА,СДС,НДСВ,Кунева и тн.
    - 9 (31%)
    ДРУГ
    - 11 (37.9%)

Общ брой гласове: 18

Автор Тема: За кой ще гласувам?  (Прочетена 67119 пъти)

backinblack

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3201
    • Профил
Re: За кой ще гласувам?
« Отговор #435 -: May 16, 2013, 15:09 »
Марче, идея си нямаш какво могат магазинските млека! Преди 2 години лятото в големите жеги ми се наложи на момента да спринтирам за Сл. Бряг за два дни. Оставих всички прозорци отворени, щото през другото време климатика върви, но съм забравил кофичката с мляко на половина пълна на барплода. Върнах се не след 2, а 4-5 дни, в апартамента жега от порядъка на 35 градуса, а млякото беше със съвсем тънка жълта коричка и малко сгъстено, но чудесно на вкус!
Виж, вече идва лято и можеш да изпробваш твоите млека колко ще издържат без да се развалят, но съм сигурен, че няма мандра която да не гъчка консерванти.

Свободно отглежданите по фермите кокошки и те са май без петел :D , а крем карамела става за 20 минути и трябва да си доста мързелива домакиня за да те мързи да го правиш, ако го обичаш. Аз и баклава правя, а по тертипа на старите софиянци, веднъж в седмицата готвя 2 манджи и после само грея на микровълновата!
Активен

bop_bop_mara

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 2433
  • Distribution: Debian Testing
  • Window Manager: LXDE
  • Cute and cuddly
    • Профил
Re: За кой ще гласувам?
« Отговор #436 -: May 16, 2013, 15:36 »
Върнах се не след 2, а 4-5 дни, в апартамента жега от порядъка на 35 градуса, а млякото беше със съвсем тънка жълта коричка и малко сгъстено, но чудесно на вкус!
Не съм имала такъв „късмет“.  ;D Обикновено оставеното в стаята мляко още на другия ден е жълтеникаво и със съмнителен (за мен) вкус.

Цитат
Виж, вече идва лято и можеш да изпробваш твоите млека колко ще издържат без да се развалят, но съм сигурен, че няма мандра която да не гъчка консерванти.
Любимото ми купешко кисело мляко има официална трайност (на студено) 14 дни - това никъде другаде не го бях срещала. В хладилника един път бях забравила едно, около седмица след крайния си срок беше хванало мухъл и миришеше. Оттогава му имам още повече доверие.
Същата „марка“ прясно мляко има официална годност 7 дни, което пък направо удря в земята, спрямо масово продаваните (които са годни поне по месец). А на цена е същото, на вкус и цвят - като домашното.

Цитат
а крем карамела става за 20 минути
Ти пък... За 20 минути най-много да успея да направя карамела на дъното (по спецификация на захарта ѝ трябват 10-15 минути на 170-180 градуса, ако не се лъжа). После докато изстине и се напука хубаво... После да сваря млякото (при мен му трябва и 1 ден да се размрази), да го изчакам да изстине, за да не пресече яйцата...
Не че е трудно, ама не е работа за всеки ден. Вероятно още не съм си създала и нужната организация. Бих могла да варя млякото докато става карамела, ама, като се знам, не смея да се разсеям нито от едното действие, нито от другото.  ;D ;D ;D

Цитат
домакиня
Ааа, готвенето и домакинстването са си отделни неща. Мен ме бива повече за първото.
Активен

backinblack

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3201
    • Профил
Re: За кой ще гласувам?
« Отговор #437 -: May 16, 2013, 15:59 »
Тя темата и без това се разводни и само готварски рецепти още не сме обсъждали, та......
Слагаш във всяка шола за крем карамел по две чаени лъжици захар и 1 вода и по 4 шоли ти се събират на котлона, ако е керамичен. Правиш ги така всичките 12 и почваш да нареждаш на котлона и бъркаш с дървено шишче. Водата се слага за да не ти прегори за норватив захарта, а да се крамелизира по-постепенно и която първа стане, дърпаш на страни и слагаш новата. За 10-15 минути се извъртат всичките и са готови.
8 яйца XXL или 9 от домашните по-малките и 1,1л мляко с 2 чаени чаши захар и 2-3 ванилиики са точно 12 кофички. Остава да имаш и тава в която да ги събереш и да е достатъчно дълбока, че водата да стигне почти до нивото на пълнежа в шолите и на 160 градуса като тръгне да се запича и вадиш от фурната :D
Цялата процедура трае по-малко от 1 час, но същинската работа е 15-20 минути след първите 2-3 тави :D
Активен

bop_bop_mara

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 2433
  • Distribution: Debian Testing
  • Window Manager: LXDE
  • Cute and cuddly
    • Профил
Re: За кой ще гласувам?
« Отговор #438 -: May 16, 2013, 16:22 »
Тя темата и без това се разводни и само готварски рецепти още не сме обсъждали, та......
Слагаш във всяка шола за крем карамел по две чаени лъжици захар и 1 вода и по 4 шоли ти се събират на котлона, ако е керамичен. Правиш ги така всичките 12 и почваш да нареждаш на котлона и бъркаш с дървено шишче. Водата се слага за да не ти прегори за норватив захарта, а да се крамелизира по-постепенно и която първа стане, дърпаш на страни и слагаш новата. За 10-15 минути се извъртат всичките и са готови.
Не ми се получава карамела от захар и вода, правя си само захар във фурната, както мама ми е показвала. Котолонът е газов (природен газ, не пропан-бутан), отделно от всичко. И, както казах, обичам, като извадя купичките с карамела от фурната, да ги оставя да изстинат добре и после да ги доохладя в хладилника - карамелът се напуква и се разтваря добре в млякото.

Понеже сме на тема истински храни, купешка химия-ванилия от много време не ползвам, правя си екстракт от шушулка в алкохол (водка или ракия) - съветвам те да опиташ (има разлика).

Иначе цялостната технология ми е ясна, вече яйцата и захарта са според вкуса (и наличностите). След 2-3 опита с противоречиви резултати, вече съм си хванала начинът, по който всичко ми се получава, може да не е най-бързият, но е сигурен. Иска си времето и това е - не е като за всеки ден (особено, ако, освен десерт, трябва да правиш и ядене, и салата).

На мен десертът-фаворит по отношение на бързина, простота, вкус и „елитност“ е панакотата.
Активен

plamen_f

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1246
    • Профил
Re: За кой ще гласувам?
« Отговор #439 -: May 16, 2013, 16:57 »
Ам ко ша каити за тва:

http://dnes.dir.bg/news/boyko-borisov-kasirane-izbori-2013-13911110?nt=4
Активен

Златко

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 2147
    • Профил
Re: За кой ще гласувам?
« Отговор #440 -: May 16, 2013, 17:00 »
Ам ко ша каити за тва:

http://dnes.dir.bg/news/boyko-borisov-kasirane-izbori-2013-13911110?nt=4

Аз съм „за“. По-добре избори на есен . Септември ще бъде май.  8)
Активен

Без правила няма игра

backinblack

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3201
    • Профил
Re: За кой ще гласувам?
« Отговор #441 -: May 16, 2013, 19:45 »
ГЕРБ е най-малкото зло и аз не искам да се касират изборите, щото ние българите, кой каквото и да ни разправя, докато сами не си очукаме тъпите картуни, акъл не вземаме и за това искам да направят БСП правителство, та всички дето плюха ГЕРБ да видят, че има и по-лошо, щото ние само да оплюваме друго не можем!
Всички сравняват, че живота преди ГЕРБ бил по-добър, но никой не отчита, че банките даваха кредити за щяло и не щяло, тези кинти се похарчиха на куп и сега като всеки кредит трябва да се връща!
Активен