Автор Тема: i3 мениджър на прозорци  (Прочетена 4522 пъти)

nslave

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 159
  • Distribution: Fedora / Debian
  • Window Manager: Xfce
    • Профил
i3 мениджър на прозорци
« -: Nov 09, 2018, 18:27 »
От доста време гледам из интернет хвалебства в посока на въпросният мениджър на прозорци, та си викам вчера... я да го пробвам. За сега изглежда интересно, като всичко ново.

За сега ми е малко странно да гледам някакви работи на половин или четвърт екран. Стана ми интересно от тук подвизаващите се кой го ползва и дали има някакви ценни съвети. До сега винаги съм си ползвал xfce и си го намирам за чудесен, но просто ми стана интересно и реших да експериментирам. Към момента обаче ми е малко трудно да преценя какво му е толкоз хубавото на това i3.. сигурно е обвързано с някакъв много конкретен начин на работа, който аз нямам :)
Активен

jet

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3472
  • Distribution: debian
  • Window Manager: kde
    • Профил
Re: i3 мениджър на прозорци
« Отговор #1 -: Nov 09, 2018, 18:57 »
На мен ми малко тегаво - трябва да уча нови шорткъти за елементарни работи. Иначе се пести място, на някой ако му е малък екрана или с ниска резолюция. Но става още по-тегаво ако имаш няколко монитора.
Активен

..⢀⣴⠾⠻⢶⣦⠀
  ⣾⠁⢠⠒⠀⣿⡁
  ⢿⡄⠘⠷⠚⠋
  ⠈⠳⣄⠀⠀⠀⠀  Debian, the universal operating system.

ray

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1447
    • Профил
Re: i3 мениджър на прозорци
« Отговор #2 -: Nov 09, 2018, 19:05 »
Здравейте,

Аз го ползвам на Manjaro/i3, като идеята основно е да е нещо леко без излишни шарении.

Преди време по ползвах за нетбук-HP/10" там всяка част от екрана е ценна, отделно е много по-лек от другите - работеше си добре и ми вършеше работа (2 GB ram).

Има всичко на всичко 5-6 шорткъта (за базовите неща), на мен ми стигат, но може да си дефинираш още.

Поздрави,
Румен
Активен

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6151
    • Профил
Re: i3 мениджър на прозорци
« Отговор #3 -: Nov 09, 2018, 19:05 »
Ами аз лично съм му фен. Веднага трябва да призная, че не го ползвам. Падам си по минимализма и съм го пробвал, но нямам време да го поразуча. Предимствата му? Ако стартираш приложение, то винаги е на цял екран. Ако в същата работна площ стартираш друго, работното пространство се разделя на две, по равно за всяка програма. Винаги се използва цялото работно пространство, което е хубаво. Няма минимизиране на прозорци и прочее. можеш да преоразмеряваш за всяка програма, колко площ ще заеме. Можеш да разкачиш програмата от работната площ в собствен плаващ прозорец, ако желаеш. Можеш съответното приложение да го разгърнеш до пълен размер, дори да е 200х300 пиксела на дисплея, ако почувстваш нужда. Можеш да отвориш например браузър, да създадеш нова работна площ и да отвориш в нея файлов мениджър, терминал, електронни таблици и каквото друго си поискаш. Сътветно, програмата ще се разгърне на цял екран в новата работна площ и ако искаш, можеш в същата да отвориш друга, като отново ще си поделят пространството, но винаги се заема цялото. Можеш да избираш дали да го разделиш между приложенията по вертикала или хоризонтала. Конфигурацията е много лесна, веднъж щом я схванеш. Всичко това може да се управлява от клавиатурата с клавишни комбинации, които можеш да промениш по твой вкус. Не си вдигаш ръцете от клавитурата, което позволява по-голяма "производителност". Иска се малко време, докато свикнеш, но си струва. В Тубата има доста видео с въпросния мениджър на прозорци. Може би ще искаш да видиш и i3-gaps.

Виж тези например: https://www.youtube.com/channel/UC2eYFnH61tmytImy1mTYvhA/search?query=i3
Абонат съм му на този. Надявам се да мога да отделя време да го понауча и да си го ползвам редовно. Писнало ми е от шарении, а времето ми е ценно.
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

nslave

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 159
  • Distribution: Fedora / Debian
  • Window Manager: Xfce
    • Профил
Re: i3 мениджър на прозорци
« Отговор #4 -: Nov 09, 2018, 19:25 »
Youtube канала на младежа е готин, скоро случайно попаднах на него. Малко ми е странно как на малки екрани е удобно това нещо. В момента го ползвам на 22 инча и като разделя екраните, всичко ми изглежда леко недъгаво. Може би просто трябва да започна да използвам повече конзолни програми за ежедневните си нужди, за да добие по-голям смисъл. Сайтовете обаче, повечето изглеждат нелепо на половин екран :) Честно казано си представям, че на огромен екран би било доста по-удобно, отколкото на малък или среден. Но предполагам, че това си го мисля, защото все още се чувствам като осакатен :D
Активен

jet

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3472
  • Distribution: debian
  • Window Manager: kde
    • Профил
Re: i3 мениджър на прозорци
« Отговор #5 -: Nov 09, 2018, 20:45 »
Ами ако монитора е 27" ама 4к, като отвориш браузър например, трябва да отвориш още няколко програми за "пълнеж" иначе ще се облещиш.
Активен

..⢀⣴⠾⠻⢶⣦⠀
  ⣾⠁⢠⠒⠀⣿⡁
  ⢿⡄⠘⠷⠚⠋
  ⠈⠳⣄⠀⠀⠀⠀  Debian, the universal operating system.

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6151
    • Профил
Re: i3 мениджър на прозорци
« Отговор #6 -: Nov 09, 2018, 21:42 »
Хубава тема засегна. 4К дисплей с програми, които не са направени за такова. Всичко е толкова миниатюрно...  :D
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

spec1a

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3852
    • Профил
Re: i3 мениджър на прозорци
« Отговор #7 -: Nov 10, 2018, 10:49 »
   Ако дисплея/резолюцията са кофти,по добре си ползвай "класическите"
десктоп среди.
   Това i3 е,хмм,прекалено нестандартно.
Активен

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6151
    • Профил
Re: i3 мениджър на прозорци
« Отговор #8 -: Nov 10, 2018, 11:19 »
Много си е стандартно. Има ги от много време и се ползват от много хора. Такъв мениджър на прозорци може да се инсталира и на най-слабите машини. i3 беше около 2К ред код, ако си спомням правилно. Не ми се проверява. Но е много удобен. Както казах, свикнеш ли, можеш да работиш много по-бързо на машината, отколкото ако трябва да си местиш ръката от мишката до клавиатурата и обратно, както са направени днешните тесктопи. И да, можеш да си нагласяш клавишни комбинации за много неща, но колко хора озобщо го правят и дори се сещат, че това го има? Не питам всъщност. Аз съм един от тях. Най-много да си създам клавишна комбинация да стартирам нещо.

И не е въпроса в дисплея или резолюцията, а в програмите и работната среда като цяло. Нямам 4К дисплей, но едно приятелче си купи лаптоп с такъв и трябваше да си направи нов потребител, защото някои програми се виждаха нормално на 4К, но някои не. Всичко е микроскопично при тях. Та, напускаше единия и се логваше с другия и обикновено, ако ползваше повече неща днес и двата юзъра са си логнати нон-стоп поради напълно нелепа причина. Просто софтуера така е написан.
« Последна редакция: Nov 10, 2018, 11:21 от 4096bits »
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

jet

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3472
  • Distribution: debian
  • Window Manager: kde
    • Профил
Re: i3 мениджър на прозорци
« Отговор #9 -: Nov 10, 2018, 19:59 »

И не е въпроса в дисплея или резолюцията, а в програмите и работната среда като цяло. Нямам 4К дисплей, но едно приятелче си купи лаптоп с такъв и трябваше да си направи нов потребител, защото някои програми се виждаха нормално на 4К, но някои не.
Точно в това е въпроса, не съм казал лаптоп 4к а 27" - престави си един голям "телевизор" целия един огромен браузър пълен със ситни работи- пълен шит, неизползваем. Трябва да отвориш още 4-5 браузъра макар и празни та да направи правилния размер прозорец.

Като всяко нещо и И3 си има приложения тук-там.
Активен

..⢀⣴⠾⠻⢶⣦⠀
  ⣾⠁⢠⠒⠀⣿⡁
  ⢿⡄⠘⠷⠚⠋
  ⠈⠳⣄⠀⠀⠀⠀  Debian, the universal operating system.

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6151
    • Профил
Re: i3 мениджър на прозорци
« Отговор #10 -: Nov 10, 2018, 22:17 »
Не виждам проблем с големите дисплеи. Да, безсмислено ще е да опъваш браузър на цял екран, но тъй или иначе уеб страницата му ще е в центъра и шрифта ще е с нормален разамер за четене, както и картинките и останалите подробности. На мен това не ми пречи. Предпочитам да мога да отворя и да са ми пред очите повече неща. Може и да си купя скоро някой голям монитор. Май ще ми се наложи даже.
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

jet

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3472
  • Distribution: debian
  • Window Manager: kde
    • Профил
Re: i3 мениджър на прозорци
« Отговор #11 -: Nov 10, 2018, 22:24 »
Пробвай форума на linux-bg.org и ще разбереш за какво иде реч.
Активен

..⢀⣴⠾⠻⢶⣦⠀
  ⣾⠁⢠⠒⠀⣿⡁
  ⢿⡄⠘⠷⠚⠋
  ⠈⠳⣄⠀⠀⠀⠀  Debian, the universal operating system.

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6151
    • Профил
Re: i3 мениджър на прозорци
« Отговор #12 -: Nov 11, 2018, 00:43 »
Ще пробвам. Утре, като ида у брат ми. На телевизора му ще си закача лапито и ще пробвам. Аз нямам голям телевизор, щото не гледам телевизия.  ;)
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.