Автор Тема: Как да започна с програмирането ?  (Прочетена 34889 пъти)

Георги

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 45
  • Distribution: Ubuntu
  • Window Manager: GNOME
    • Профил
Здравейте , незнам дали дадох правилно име на темата но мисля че това беше най-доброто което измислих 1во да започна с малко инфо за мен на 14 години съм ( ще съм осми клас и ЩЕ уча в Икономическата гимназия в град пазарджик а специалноста ми е икономист-информатик) и от 9ти клас клас ще започна да изучавам Pascal (знам че това е един от най-лесните езици за програмиране но по навътре не съм запознат) а аз съм голям фен на компюлтрите и от вече половин година близо се занимавам с линукс ( но за жалост още съм в самото начало защото напоследък нямах никакво време за пц и ако сядах пусках уйндолса и сърфирах из нета и си четях статиики и такива полезни за мен неща) основните неща за линукс ги знам но винаги съм искал да програмирам и съм луд на тема компютри ... и така много искам да науча някои език за програмиране но понеже Pascal ще го уча в училище се бях ориентирал към C++ , но в тези неща чесно да си призная никъкав ме няма с езиците на програмиране искам много да се науча просто незнаете колко много ме влекат тези неща потърсих в интернет онлайн книги за  C++ но нищо не открих ако може да ми дадете насоки с какво да започна като за начало дали онлайн книги или да си купя обикновени книжки ( по възможност да са на български английския го знам що годе добре но ще ми е по сложно) и ако имате някакви насоки към мен ще съм много благодарен
П.С Извинявам се ако съм объркал раздела и ако има правописни грешки ,но бързах
Активен

b2l

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 4786
  • Distribution: MCC Interim
  • Window Manager: - // - // -
  • ...sometimes I feel like screaming... || RTFM!
    • Профил
    • WWW
Re: Как да започна с програмирането ?
« Отговор #1 -: Jul 27, 2009, 22:31 »
потърсих в интернет онлайн книги за  C++ но нищо не открих
Само по това изречение познах колко много искаш да се занимаваш с програмиране и още колко много те мързи. И все пак ето ти линк за 1136 книги от замунда.
Активен

"Човекът е въже, опънато между звяра и свръхчовека, въже над пропаст. Човекът е нещо, което трябва да бъде превъзмогнато." - Фр. Ницше

Георги

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 45
  • Distribution: Ubuntu
  • Window Manager: GNOME
    • Профил
Re: Как да започна с програмирането ?
« Отговор #2 -: Jul 27, 2009, 22:33 »
потърсих в интернет онлайн книги за  C++ но нищо не открих
Само по това изречение познах колко много искаш да се занимаваш с програмиране и още колко много те мързи. И все пак ето ти линк за 1136 книги от замунда.
мерси все пак аз открих но бяха само алгуритми и за напреднали ....... за това казах така
Активен

b2l

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 4786
  • Distribution: MCC Interim
  • Window Manager: - // - // -
  • ...sometimes I feel like screaming... || RTFM!
    • Профил
    • WWW
Re: Как да започна с програмирането ?
« Отговор #3 -: Jul 27, 2009, 22:43 »
Програмиране се учи с писане не с четене.
Активен

"Човекът е въже, опънато между звяра и свръхчовека, въже над пропаст. Човекът е нещо, което трябва да бъде превъзмогнато." - Фр. Ницше

BULFON

  • Administrator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 478
  • Distribution: Fedora
  • Window Manager: Gnome
    • Профил
Re: Как да започна с програмирането ?
« Отговор #4 -: Jul 27, 2009, 22:52 »
Ето ти един линк:
http://newdata.box.sk/bx/c/
За съжаление е сайт, не книга, но пък ако не ти върши работа и книга ще ти намерим.
Един от редовните ни участници - task_struct - е започнал на твоите години да се занимава с програмиране на C и също като теб не е разбирал нищо тогава. Може би ти ще го надминеш. Той в момента програмира следващата ти кола.
Активен

фонокартен телефонен апарат

Георги

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 45
  • Distribution: Ubuntu
  • Window Manager: GNOME
    • Профил
Re: Как да започна с програмирането ?
« Отговор #5 -: Jul 27, 2009, 23:07 »
И аз това си мислех че с четнето няма да стане а ми трябва практика но искам нещо като за начало да разбера горе долу за какво става въпрос но друго се чудех кубинтуто май не е добро за тия неща до колкото съм запознат да кача един дебиан и да започвам да дерзая ? и пак мерси за смислените отговори и че няма нападки :) не очаквах толкова добро отношение към едно хлапе.
P.S Бяхте написали програмиране се учи с писане а не с четене , а как да пиша като още незнам буквичките :?
« Последна редакция: Jul 27, 2009, 23:12 от Lamer91 »
Активен

task_struct

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 576
  • Distribution: Kubuntu 14.04
  • Window Manager: KDE 4.13
    • Профил
Re: Как да започна с програмирането ?
« Отговор #6 -: Jul 28, 2009, 00:56 »
Здравей, за да се научиш да програмираш трябва да знаеш алгоритмите. Те са еднакви за всички езици. Естествено докато ги учиш трябва да ги пишеш и тестваш, за това паралелно трябва да научиш и 1 език поне. След това друг език се учи доста по-бързо и лесно :)

С кой език да започнеш май ще трябва да си решиш сам, защото тука всички сме пристрастни към някой  :D Според мен С++ не е най-подходящ за начинаещ, задари по сложният синтаксис и наследяването. Може да пробваш със С и по-късно да преминеш на С++. (Това пак е лично мнение, тъй като се занимавам с програмиране на С от 7-8 години и на С++ от 1-2. Паскал бях принуден да науча в ТУ :( )

Дистрибуцията, на която да пишеш, няма никакво значение. Компилаторът, редакторът, средите за разработка са напълно еднакви :) (Аз си пиша на Кубунту)

Успех  [_]3
Активен

"Minds are like parachutes. They only function when they are open." - James Dewar

irc.freenode.net  / #linux-bg

Георги

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 45
  • Distribution: Ubuntu
  • Window Manager: GNOME
    • Профил
Re: Как да започна с програмирането ?
« Отговор #7 -: Jul 28, 2009, 01:28 »
Здравей, за да се научиш да програмираш трябва да знаеш алгоритмите. Те са еднакви за всички езици. Естествено докато ги учиш трябва да ги пишеш и тестваш, за това паралелно трябва да научиш и 1 език поне. След това друг език се учи доста по-бързо и лесно :)

С кой език да започнеш май ще трябва да си решиш сам, защото тука всички сме пристрастни към някой  :D Според мен С++ не е най-подходящ за начинаещ, задари по сложният синтаксис и наследяването. Може да пробваш със С и по-късно да преминеш на С++. (Това пак е лично мнение, тъй като се занимавам с програмиране на С от 7-8 години и на С++ от 1-2. Паскал бях принуден да науча в ТУ :( )

Дистрибуцията, на която да пишеш, няма никакво значение. Компилаторът, редакторът, средите за разработка са напълно еднакви :) (Аз си пиша на Кубунту)

Успех  [_]3

Мерси за отговора само едно не разбрах 1во да науча езика и след това да започна да се занимавам с алгоритмите или и 2те неща трябва да вървят ръка за ръка  ??? ако имаш време пиши ми едно лс горе долу да ми обесниш ако е възможно ... на мен трябва да ми се обеснява като на малоумен до сега четох от линка Teach C++ in 21 days още немога да асимилирам информацията  :'( но се зачетох и ми стана доста интересно но стигнах до някакви опражнения и до там бях ... а колкото до това започнах със C++ защото ще уча и Pascal в училище а са ми казвали че това е по-прост език който се научава по бързо а аз докато стигна до този етап искам да се самообразовам малко просто тези неща ме влекат  :)
« Последна редакция: Jul 28, 2009, 01:30 от Lamer91 »
Активен

task_struct

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 576
  • Distribution: Kubuntu 14.04
  • Window Manager: KDE 4.13
    • Профил
Re: Как да започна с програмирането ?
« Отговор #8 -: Jul 28, 2009, 01:53 »
Ще трябва да учиш език и алгоритми успоредно, за да можеш да се упражняваш. Иначе синтаксиса на 1 език се учи доста бързо, след това с упражнения и опити се дозатвърдяват знанията :)

За да можеш да си компилираш примерите трябва да си инсталираш пакета build-essential. Пишеш си програмата в някой текстов редактор и запазваш файал с разширение .cpp после от конзолата си го компилираш с командата g++ -o ime_na_izpulnim_fail faila_s_koda.cpp Друг вариант е да си инсталираш някое IDE (Integrated Development Environment) примерно KDevelop, Qt Creator, Eclipse и др. От тях можеш директно да си създадеш нов проект, да напишеш кода, да си компилираш програмата и да я пуснеш.

Тъй като ще учиш Паскал може да започнеш и с него (компилатора се казва fpc (Free Pascal Compiler), IDE-то - Lazarus, също може да се пише и на обикновен текстов редактор като Kate например) С е по-близък до Паскал от С++, тъй като С++ е обектно ориентиран и начинат на разработка на програми там е по-различен (мен доста ме объркваше преди)
Активен

"Minds are like parachutes. They only function when they are open." - James Dewar

irc.freenode.net  / #linux-bg

Arvigeus

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 123
  • Distribution: Arch Linux
  • Window Manager: Whatever
    • Профил
Re: Как да започна с програмирането ?
« Отговор #9 -: Jul 28, 2009, 02:14 »
Ако искаш да се занимаваш директно със C++ прочети "Thinking in C++". Чудесно балансирана е за начинаещи в програмирането.
Активен

ANTIADMIN

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 660
  • Distribution: Windows XP Pro latest updates
  • ANTIADMIN
    • Профил
Re: Как да започна с програмирането ?
« Отговор #10 -: Jul 28, 2009, 08:40 »
Леймър, първо се поразгледай и виж кое ти доставя удоволствие, почни от него. Ако почнеш веднага с алгоритми ще се откажеш, щото няма да напредваш и ще се депресираш, това е нормално, освен ако не ти пука и не даваш воля на емоциите си ;D Прочети книгата за програмиране, какво значи това и как се прави и после пайтън, макар че ще съжаляваш за избрания език след това ;D
Има хора, които пишат уеб приложения на Ц++, но има по-добри "алтернативи" ;D ;D ;D Така, че ако цял живот ще пишеш жумла мумла и т.н. по-добре не се занимавай с Ц... затова първо се научи да програмираш, там тези работи са обяснени. Ако не ти се мисли и искаш да си фешън учи жаба и руби! Ако искаш да си куул учи асемблер и перл! Ако искаш да си лузър учи Ц++ Последното беше майтап.

Ква е тая кола, бе? Златко програмира нова кола дето ще върви на ракия. Ще се превърнем в США на Европа!
Активен

b2l

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 4786
  • Distribution: MCC Interim
  • Window Manager: - // - // -
  • ...sometimes I feel like screaming... || RTFM!
    • Профил
    • WWW
Re: Как да започна с програмирането ?
« Отговор #11 -: Jul 28, 2009, 09:38 »
И трябва да решиш какви пролжения ти се пишат. Ако ще програмираш за WEB не ти трябва C++, а спокойно можеш да хванеш PHP, Perl, Java, etc. Ако ще пишеш Desktop Application тогава според мен трябва да знаеш и C, C++.
Активен

"Човекът е въже, опънато между звяра и свръхчовека, въже над пропаст. Човекът е нещо, което трябва да бъде превъзмогнато." - Фр. Ницше

plamen_f

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1246
    • Профил
Re: Как да започна с програмирането ?
« Отговор #12 -: Jul 28, 2009, 10:59 »
backtolive e прав. Зависи от това на къде те влече. Ако е към десктоп е едно, ако е към УЕБ е друго. Важно е да знаеш също, че от С++ лесно ще минеш на ДЖАВА. Обратното не е толкова вярно ;)

Ако пък те влече системната администрация - скиптовите езици като пърл, пхп даже и питона за за теб.

Ако пък си насочен към приложения активно ползващи бази данни - огледай се първо за ИДЕ-та на езиците който дават удобства.
За ДЖАВА - или на SUN или на IBM;
За паскал - Borland (имат не лоши фрее неща)
За С++ - Borland под виндовс, за Linux нека други кажат

Абе хубаво е да си помислиш малко. От опит знам, че в времето крастата се засилва и почва да те сърби на точно определена тема;)

Успех!
Активен

v_badev

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1355
    • Профил
Re: Как да започна с програмирането ?
« Отговор #13 -: Jul 28, 2009, 11:53 »
Започни с преглеждането на тази тема в bgdev. След това прегледай и останалата част от форума. Това че ще учиш Pascal в училище не означава че ще те научат на нещо.
Активен

Георги

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 45
  • Distribution: Ubuntu
  • Window Manager: GNOME
    • Профил
Re: Как да започна с програмирането ?
« Отговор #14 -: Jul 28, 2009, 12:17 »
Искам да пиша Desktop Applications ще разгледам това което сте дали като инфо по обстойно защото сега го прочетох отгоре отгоре ...
Хайде започвам да чета :) Лятната ваканция за мен свърши вчера  ;D
Активен