Автор Тема: Как да започна с програмирането ?  (Прочетена 34883 пъти)

b2l

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 4786
  • Distribution: MCC Interim
  • Window Manager: - // - // -
  • ...sometimes I feel like screaming... || RTFM!
    • Профил
    • WWW
Re: Как да започна с програмирането ?
« Отговор #30 -: Jul 29, 2009, 11:45 »
... ако някой може да ми обесни как да направя така че да тръгне ще съм ного благодарен :)
Ами ти казар че си Save файла като .cpp. Просто отвори конзолата и напиши:
Код:
#gcc -o <"name of the file"> <file.cpp>
После я рънваш така:
Код:
#./<"name of the file">

ПС: Приемам забележката на ANTIADMIN
« Последна редакция: Jul 29, 2009, 18:35 от backtolife »
Активен

"Човекът е въже, опънато между звяра и свръхчовека, въже над пропаст. Човекът е нещо, което трябва да бъде превъзмогнато." - Фр. Ницше

ANTIADMIN

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 660
  • Distribution: Windows XP Pro latest updates
  • ANTIADMIN
    • Профил
Re: Как да започна с програмирането ?
« Отговор #31 -: Jul 29, 2009, 13:25 »
това chmod как го измисли? а name of the file?
Активен

dobrev666

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 119
  • Distribution: Slackware, Slackware64
    • Профил
    • WWW
Активен

Георги

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 45
  • Distribution: Ubuntu
  • Window Manager: GNOME
    • Профил
Re: Как да започна с програмирането ?
« Отговор #33 -: Jul 29, 2009, 21:24 »
... ако някой може да ми обесни как да направя така че да тръгне ще съм ного благодарен :)
Ами ти казар че си Save файла като .cpp. Просто отвори конзолата и напиши:
Код:
#gcc -o <"name of the file"> <file.cpp>
После я рънваш така:
Код:
#./<"name of the file">

ПС: Приемам забележката на ANTIADMIN
Вижте какво става
Код:
root@lamer-desktop:~# gcc -o lice_i_obikolka lice_i_obikolka.cppgcc: lice_i_obikolka.cpp: No such file or directorygcc: no input files
Активен

bop_bop_mara

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 2433
  • Distribution: Debian Testing
  • Window Manager: LXDE
  • Cute and cuddly
    • Профил
Re: Как да започна с програмирането ?
« Отговор #34 -: Jul 29, 2009, 21:29 »
Книгата (т.е. те са 2 книги) на Магдалина Тодорова е стандартният учебник за УП (и ООП) у нас и в училища, и в университети. Наистина, написана е така, че да подхожда и на училищния начин на учене, и за академичния. Само не забравяй, че тя е за C++. Имаше един учебник по информатика за 9ти клас (профилирана подготовка) на Красимир Манев, в който се учи C, но той май е малко стар и не знам дали се намира още. Като цяло мисля, че е добре написан, започва нещата доста отдалече (булеви операции, бройни системи) и обяснява най-простичките програмни конструкции.
Освен учебник, потърси си и някоя книга за езика. "Програмният език C" (на Ричи и Керниган) я има на български, цената беше около 15 лева. В никакъв случай няма да ти е излишна, винаги има какво да се погледне в една книга. Самото изложение на книгата не предполага предварителни познания по езика, напротив - в първата глава се прави бързо въведение в основните идеи на C с цел "да започенм да пишем програми възможно най-бързо", а по-нататък нещата се задълбочават  и разширяват. Аз си мисля, че C от там може да се научи доста добре. За C++ не съм запозната с книгите, знам че има една Библия, но тя е за напреднали (когато стигнеш до това ниво, обаче, си я потърси :) ) И не забравяй и нещичко за алгоритми да си потърсиш, нали трябва да има какво да пишеш на езика ;)
Активен

b2l

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 4786
  • Distribution: MCC Interim
  • Window Manager: - // - // -
  • ...sometimes I feel like screaming... || RTFM!
    • Профил
    • WWW
Re: Как да започна с програмирането ?
« Отговор #35 -: Jul 29, 2009, 21:34 »
Нали си в папката където ти е файла? Ако не е така тогава пишеш:
Код:
#gcc -o "file name" /път/до/file.cpp

Имам предвит, че не може файла ти да е на Desktop-a но като пуснеш конзолата тя се стартира от Home директорията. И да напишеш код-а за компилиране без да си задал път до файла (cpp файла).
Активен

"Човекът е въже, опънато между звяра и свръхчовека, въже над пропаст. Човекът е нещо, което трябва да бъде превъзмогнато." - Фр. Ницше

Ivshti

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 322
  • Distribution: Linvo 2010.3
  • Window Manager: Gnome
    • Профил
    • WWW
Re: Как да започна с програмирането ?
« Отговор #36 -: Jul 29, 2009, 21:48 »
Най-добрата методика е, поне според мен, да почнеш директно от C++ чрез учебници, а ако искаш да бъдеш въведен в програмирането предварително, не залагай на Паскал, а на някой лесен скриптов език. Казах ти вече, програмата Game Maker си има GML, има и супер документация с която бързо ще научиш основните неща в програмирането, а след това няма да ти е нужно много време да научиш C++/C (което искаш, но ако избереш и двете започни от C) по книга (учебник), и финалната стъпка е да започнеш да учиш библиотеки за десктоп програми като Gtk+/GtkMM, съответно за C и за C++.
Активен

b2l

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 4786
  • Distribution: MCC Interim
  • Window Manager: - // - // -
  • ...sometimes I feel like screaming... || RTFM!
    • Профил
    • WWW
Re: Как да започна с програмирането ?
« Отговор #37 -: Jul 29, 2009, 21:54 »
Забелязах, че много от съветите се отнасят така: ако ще учиш C++ започни със C. Някой ще ми обясни ли защо. Защо да учи първо C след като C-то не е обектно ориентирано? И кое е това нещо което го има в C и го няма в C++?
Активен

"Човекът е въже, опънато между звяра и свръхчовека, въже над пропаст. Човекът е нещо, което трябва да бъде превъзмогнато." - Фр. Ницше

nasko_p_a

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 36
  • Distribution: LinuxMint
    • Профил
Re: Как да започна с програмирането ?
« Отговор #38 -: Jul 29, 2009, 22:15 »
Спокойно пичове, младежът след по-малко от година ще открие алкохола и всичко ще си дойде на мястото ;D
Активен

Георги

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 45
  • Distribution: Ubuntu
  • Window Manager: GNOME
    • Профил
Re: Как да започна с програмирането ?
« Отговор #39 -: Jul 29, 2009, 22:36 »
backtolife мерси за отговора значи за това не се е получавало защото на мен фаила ми е в хоме/документи  :)
А колкото до алкохола тфа са неща от личния ми живот , но вече не пия и не излизам чат пат препалвам по някоя цигара влизам в пътя щот бях излзезнал от него за малко и ....
 П.С Наско пиши по темата не лично тфой мнения които не са свързани с темата виждам ранга ти явно искаш да трупаш мнения в такъв случей помоли админите да направят подфорум говорене на глупости или "какво си мислиш в момента" пък там си спами ( то това и спам не е ) пиши си глупости там на воля  ;)
« Последна редакция: Jul 29, 2009, 22:44 от Lamer91 »
Активен

nasko_p_a

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 36
  • Distribution: LinuxMint
    • Профил
Re: Как да започна с програмирането ?
« Отговор #40 -: Jul 30, 2009, 00:05 »
Ти нали каза, че си на 14. Кога си пил, като беше на 7 ли?   ;D
п.с. Гледай си твоя ранг. Аз съм се регистрирал във форума, когато ти си бил на 9. Ако исках да пиша само за ранг, сега щях да съм с доста повече постове.  :)
Между другото е похвално, че си решил да се занимаваш с нещо смислено.
Успех и не се впрягай толкова....
И пиши думичките като хората. :)
« Последна редакция: Jul 30, 2009, 00:11 от nasko_p_a »
Активен

sdr

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 655
    • Профил
Re: Как да започна с програмирането ?
« Отговор #41 -: Jul 30, 2009, 10:59 »
Забелязах, че много от съветите се отнасят така: ако ще учиш C++ започни със C. Някой ще ми обясни ли защо. Защо да учи първо C след като C-то не е обектно ориентирано? И кое е това нещо което го има в C и го няма в C++?

Въпроса тук е кое го има в Ц++ и го няма в Ц. Аз лично минах по следния път:
0. старт 12-13 годишен
1. Бейзик
2. Паскал (Турбо)
3. Асемблер 8086/ДОС (кеф)
4. Проби Ц (не ми хареса)
5. Ц/Виндоус (3.хх) (не ми хареса)
6. Вижуал Бейсик/Виндовс (3.хх) (не ми хареса)
7. Делфи .. ама много
9. Ц++/Виндовус .. все така не ми харесва
10. Ц Билдир/Виндоус - търпи се ама в сравнение с Делфи си е мъка
11. Линукс - чисто Ц (почва да ми харесва)
12. Линукс - Ц++ (предпочитам чист Ц ама не се свиня като трябва - ползвам)
13. Линукс - пхп - трябва да си изкарваме хляба с нещо все пак :)

  В паузата съм изучил безброй скриптови езика, написал поне 3-4 интерпретатора, екстеншън за ТЦЛ и каво ли още не.
 Сега като се похвалих да обесня: Ключов момент в развитието ми беше че минах през Асемблер-а дава страхотен погле върху цялата лудница около програмирането. Навремето имаше смисъл сега асемблера е изместен от Ц. Който иска да знае за какво иде реч в занаята - трябва задължително да е минал или през Асемблер или Ц - всички останали са просто "потребители" но на едно по-средно ниво.

flame on!
 
Активен

b2l

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 4786
  • Distribution: MCC Interim
  • Window Manager: - // - // -
  • ...sometimes I feel like screaming... || RTFM!
    • Профил
    • WWW
Re: Как да започна с програмирането ?
« Отговор #42 -: Jul 30, 2009, 11:09 »
Въпроса тук е кое го има в Ц++ и го няма в Ц.
Напротив, въпроса ми е много правилно зададен. Аз знам какво има в C++ и го няма в C, но явно всички препоръчват да се започне със C. Това не мога да си обясня.
Активен

"Човекът е въже, опънато между звяра и свръхчовека, въже над пропаст. Човекът е нещо, което трябва да бъде превъзмогнато." - Фр. Ницше

BULFON

  • Administrator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 478
  • Distribution: Fedora
  • Window Manager: Gnome
    • Профил
Re: Как да започна с програмирането ?
« Отговор #43 -: Jul 30, 2009, 11:18 »
Малко встрани от темата на разговора, но ще помоля автора на темата да пише грамотно. Съвсем съзнателно си позволява да пише с правописни грешки, което само натоварва четящите. Докато първият път се извини с късният час, в който пишеше, сега вече няма повод да го прави.
Активен

фонокартен телефонен апарат

VladSun

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 2166
    • Профил
Re: Как да започна с програмирането ?
« Отговор #44 -: Jul 30, 2009, 11:31 »
... Асемблер-а дава страхотен погле върху цялата лудница около програмирането. Навремето имаше смисъл сега асемблера е изместен от Ц. Който иска да знае за какво иде реч в занаята - трябва задължително да е минал или през Асемблер или Ц ...

Съгласен!
Активен

KISS Principle ( Keep-It-Short-and-Simple )
http://openfmi.net/projects/flattc/
Има 10 вида хора на този свят - разбиращи двоичния код и тези, които не го разбират :P