Автор Тема: Как да започна с програмирането ?  (Прочетена 34884 пъти)

VladSun

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 2166
    • Профил
Re: Как да започна с програмирането ?
« Отговор #45 -: Jul 30, 2009, 11:33 »
Въпроса тук е кое го има в Ц++ и го няма в Ц.
Напротив, въпроса ми е много правилно зададен. Аз знам какво има в C++ и го няма в C, но явно всички препоръчват да се започне със C. Това не мога да си обясня.

Лично мое мнение е, че начинаещият трябва да започне с ОО език. Иначе преходът от процедурно програмиране към обектно такова е доста мъчителен процес.
Активен

KISS Principle ( Keep-It-Short-and-Simple )
http://openfmi.net/projects/flattc/
Има 10 вида хора на този свят - разбиращи двоичния код и тези, които не го разбират :P

gat3way

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6050
  • Relentless troll
    • Профил
    • WWW
Re: Как да започна с програмирането ?
« Отговор #46 -: Jul 30, 2009, 12:40 »
Писането на асемблер наистина е ужасно забавно. Друг случай да ти се налага да имаш предвид неща като endianness рядко ще срещнеш. Отделно каква забава е реализацията на тривиални неща от сорта на strstr() (без да CALL-ваш libc функцията разбира се :) ).
Активен

"Knowledge is power" - France is Bacon

Георги

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 45
  • Distribution: Ubuntu
  • Window Manager: GNOME
    • Профил
Re: Как да започна с програмирането ?
« Отговор #47 -: Jul 30, 2009, 14:05 »
Добре, тук явно всеки има мнение как трябва да се започне с програмирането, но покрай вас вече започнах да се бъркам, защото всеки има свое мнение. Аз реших да се занимавам с Ц++ започнах да чета за този език... и аз вече се чудя за кой език да започна да чета, защото един казва Асемблер друг Паскал 3ти Ц. Аз лично искам да се занимавам с Ц++ да приемем, че това което съм избрал не е най-добрият вариант за начинаещ, но и дори да искам да се поправя - незнам как защото всеки има различна гледна точка за това как трябва да се започне с това начинание. Та последно искам да попитам да продължавам ли с Ц++ или да се захващам с друг език Асемблер, Ц ,Паскал Бейсик ....
П.С Приемам забележката на админа, като се видях какви съм ги писал се хванах за главата.
« Последна редакция: Jul 30, 2009, 14:13 от Lamer91 »
Активен

b2l

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 4786
  • Distribution: MCC Interim
  • Window Manager: - // - // -
  • ...sometimes I feel like screaming... || RTFM!
    • Профил
    • WWW
Re: Как да започна с програмирането ?
« Отговор #48 -: Jul 30, 2009, 14:07 »
Ето ти го отговора:
Лично мое мнение е, че начинаещият трябва да започне с ОО език.
ОО* - Обектно-Ориентиран Език
C++ е такъв, C - не е ОО.
Активен

"Човекът е въже, опънато между звяра и свръхчовека, въже над пропаст. Човекът е нещо, което трябва да бъде превъзмогнато." - Фр. Ницше

Георги

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 45
  • Distribution: Ubuntu
  • Window Manager: GNOME
    • Профил
Re: Как да започна с програмирането ?
« Отговор #49 -: Jul 30, 2009, 14:15 »
Еми това е.  :) Благодаря за лоялното отношение на всички ключ на темата сега. [_]3
Активен

ръца-пръца

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 49
    • Профил
Re: Как да започна с програмирането ?
« Отговор #50 -: Jul 30, 2009, 15:42 »
Писането на асемблер наистина е ужасно забавно. Друг случай да ти се налага да имаш предвид неща като endianness рядко ще срещнеш.

Аааа, тук изобщо не си прав, съвсем наскоро ми се случи в Java да се боря с индианци ;-)
Активен

bop_bop_mara

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 2433
  • Distribution: Debian Testing
  • Window Manager: LXDE
  • Cute and cuddly
    • Профил
Re: Как да започна с програмирането ?
« Отговор #51 -: Jul 31, 2009, 00:06 »
Ето ти го отговора:
Лично мое мнение е, че начинаещият трябва да започне с ОО език.
ОО* - Обектно-Ориентиран Език
C++ е такъв, C - не е ОО.
Хора, аз започнах с ОО език (Джава)... После връщането към ниво по-близко с машината е ужасяващо трудно... Малцина (2-3 може би) от колегите ми, които като мен започнаха с Джава (не по свой избор), са успяли да осъзнаят добре Ц/Ц++. Може би сме недостатъчно умни, а може би идеите, които научиш първи оставят най-дълбоки следи в начина ти на мислене. Но какво пък, това е доста голям спор... дори и нашите преподаватели не могат да се разберат по темата кой трябва да е езикът за УП...

Важното е, че момчето е 8ми клас и има предостатъчно време да се занимава, за разлика от студентите които имат 15 седмици за УП и 15 седмици за ООП. А и вероятно има повече ентусиазъм от много други... Lamer91, щом си почнал с Ц++ не се спирай, чети усилено. Все пак от Ц++ към Ц (ако се наложи) преходът е по-лек.

А пък относно това, че Ц++ е ОО... на мен ми казваха, че Джава е ОО език... после открих Питон и Руби и видях какво значи "Всичко (ама наистина всичко) е обект". Но спорът за Ц++, Джава и ООП е също друга тема (подходяща единствено и само за убиване на времето с чесане на езици и мерене на...).
Активен

Георги

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 45
  • Distribution: Ubuntu
  • Window Manager: GNOME
    • Профил
Re: Как да започна с програмирането ?
« Отговор #52 -: Aug 01, 2009, 00:55 »
Значи си оставам на Ц++ . Благодаря Ви, за отговорите и насоките.
Само още един въпрос свързано е с Уиндолс обаче ... Значи утре към обяд заминавам на село та исках да попитам на Ундолс писането на Ц++ по същия начин ли е като на Линукс, смисъл такъв има ли някакви допълнителни приложения да знам да си изтегля защото там няма интернет  >:( , защото след всяка глава на книгата има задачи за изпълнение  :)
П.С Малко отклонение от темата  2 дни се мъча да си оправя ПЦ и чак сега успях та малко поизостанах с четивото ми...

Има ли смисъл да си закупя книгата Ц++ в примери  ??? повечето хора казват, че е добра но аз не съм сигурен сега я намерих в интернет и се зачудих да я поръчам към нея има и някакво ЦД аз  в момента чета : http://monkaweb.hit.bg/C++MagdalinaTodorova/ или след като прочета тази да взема Ц++ в примери и някоя по-простичка книга за алгоритми на ц++ защото тази която ми я казахте Алгоритми=++ нещо си забравих и името за което се извинявам апък и четох че тя била за Ц а в алгоритмите имало разлика
« Последна редакция: Aug 01, 2009, 01:20 от Lamer91 »
Активен

BULFON

  • Administrator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 478
  • Distribution: Fedora
  • Window Manager: Gnome
    • Профил
Re: Как да започна с програмирането ?
« Отговор #53 -: Aug 01, 2009, 08:45 »
Ако си спомням правилно, курсовете по програмиране в MIT се водят на Lisp (http://en.wikipedia.org/wiki/Lisp_%28programming_language%29). Не бъркай правилното мислене с езика на който мислиш. Разбирай алгоритмите като препоръки, идеи, как да решиш една задача. Езикът пък е средство с което да опишеш решението.
Активен

фонокартен телефонен апарат

lkr

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 81
    • Профил
Re: Как да започна с програмирането ?
« Отговор #54 -: Aug 01, 2009, 13:04 »
Нормално, все пак са написали най-добрата книга за програмиране: http://mitpress.mit.edu/sicp/full-text/book/book.html
Активен

bop_bop_mara

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 2433
  • Distribution: Debian Testing
  • Window Manager: LXDE
  • Cute and cuddly
    • Профил
Re: Как да започна с програмирането ?
« Отговор #55 -: Aug 01, 2009, 19:17 »

Само още един въпрос свързано е с Уиндолс обаче ... Значи утре към обяд заминавам на село та исках да попитам на Ундолс писането на Ц++ по същия начин ли е като на Линукс, смисъл такъв има ли някакви допълнителни приложения да знам да си изтегля защото там няма интернет  >:( , защото след всяка глава на книгата има задачи за изпълнение  :)

Има ли смисъл да си закупя книгата Ц++ в примери  ??? повечето хора казват, че е добра но аз не съм сигурен сега я намерих в интернет и се зачудих да я поръчам към нея има и някакво ЦД аз  в момента чета : http://monkaweb.hit.bg/C++MagdalinaTodorova/ или след като прочета тази да взема Ц++ в примери и някоя по-простичка книга за алгоритми на ц++ защото тази която ми я казахте Алгоритми=++ нещо си забравих и името за което се извинявам апък и четох че тя била за Ц а в алгоритмите имало разлика

Под Уин хората обикновено пишат на Вижуал Студио и много го хвалят и го имат за голямата работа... Ама по-добре недей изобщо да се сблъскваш с него засега.
Разликите в писането на Ц/Ц++ идват не с операционната система, а с използването на различните компилатори. Т.е. ако и под Уин си сложиш gcc, това, което върви под Линукс, ще върви и там. Ако пишеш под Линукс даден код и отидеш да го компилираш с Вижуал студио може да се налагат някакви промени (например sqrt(7) в gcc си минава без проблеми, докато в майкрософтския компилатор се иска изрично да е sqrt(7.0)). Абе всъщност дори и при компилиране с еднакъв компилатор под различни ОС е възможно да се наложат леки корекции, но не ми се вярва да се срещнеш с нещо такова в самото начало. По-скоро някой път като се наложи да ползваш някоя външна (извън стандартните) библиотека и трябва да укажеш на линкъра къде да ги търси.
Под уин можеш да си сложиш MinGW (което е доста популярна версия за уин на gcc). Харесай си и някой непретенциозен едитор, който оцветява кода (scite, notepad++ и в никакъв случай обикновения грозен тъп notepad). За това как да си компилираш и пускаш програмите с конзола... никаква идея :) Ако си търсиш IDE, пробвай Code::Blocks, но имай пред вид, че може да иска малко настройване.
А пък ако не ти е в тежест и желязото позволява, дръпни си някой Линукс за флашка, който да има компилатор (или да може да му се инсталира такъв) и си буутвай оттам. Аз обикновено препоръчвам Slax, но това е лично мое предпочитание.

Какво да четеш след книгата (2те части!!!) на Магда? Ами може би да минеш на нещо по-като за напреднали :) Примерно Ц++ библията :) (е добре де, тя е голяма лъжица, може би нещо на O'Reilly преди нея).

За алгоритмите - алгоритъмът е независим от езика. Това, че в на Наков книгата примерите са на Ц изобщо да не те притеснява, ако не се справиш сам с реализацията, а се налага да ги копи-пейстнеш не вярвам да имаш проблеми с работата им. Всъщност, поне доколкото съм чувала, компилаторите за Ц++ би трябвало да са backwards compatible, т.е. да компилират успешно Ц код. Имам в същото време и спомени за контрапример на това нещо :D Не знам как успях, но още с първите си няколко опита да решавам алгоритмични задачи на Ц/Ц++ (вместо Джава) успях да уцеля 2-3 специфичности на gcc... Та за алгоритмите - смело си потърси книгата, ето нейния сайт: http://people.ischool.berkeley.edu/~nakov/algoplus/ (линка го беше дал backtolife няколко поста по-рано).
Активен

Георги

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 45
  • Distribution: Ubuntu
  • Window Manager: GNOME
    • Профил
Re: Как да започна с програмирането ?
« Отговор #56 -: Aug 02, 2009, 21:41 »
Ясно значи ще си използвам линукса за писане по простичко е :) , а колкото до книгата не излиза нищо отварем линка и кликам на някой от линковете отстрани и излизат някакфи маймунджелъци (��������� �� ������� ��������.. 13

 

����� 0 ���������� �����������, ���������, ������������. 15

0.1. ������������ ����������� � ������������ �����������.. 16

0.1.1. ������ ��������-����������. 16

0.1.2. ���������� ����������� � ���������)
ето такива така е цялата книга ще си я купя тя до 2-3 дни престига
Активен

lkr

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 81
    • Профил
Re: Как да започна с програмирането ?
« Отговор #57 -: Aug 02, 2009, 22:37 »
Ми смени си енкодинга на 1251, ако искаш ...
Активен

Георги

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 45
  • Distribution: Ubuntu
  • Window Manager: GNOME
    • Профил
Re: Как да започна с програмирането ?
« Отговор #58 -: Feb 20, 2011, 01:28 »
Е не знам, някой помни ли тази тема. Когато писах за последен път в нея 3 месеца си седях на задника писах четях учил алгоритеми - стигнах до извода, че ми е сложна материята, спрях наложи ми се да замина за САЩ и след като отидох там - знам горе долу езика - нямам приятели познати чужденец съм и реших, че ще си запълвам времето седнах пак на д-то си започнах отново чети пиши чети пиши така неусетно измина една година, а аз научих Си-то. Прибрах се в България участвах в 2-3 олимпяди - 1во място и 2ри. Тук става интересното сега ще ми кажете че се бъзикам с вас, но зимата се хлъзнах на един лед и падна и си ударих главата много силно - в болницата се събуждам виждам не познати физиономиии докторите обесниха че в следствие на удара и тежкото сътресение имам временна амнезия ок временна след седмица всичко ми се върна - без едно ВСИЧКИТЕ МИ ПОЗНАНИЯ ПО ИНФОРМАТИКА ?! НЕ ТОВА НЕ Е ШЕГА ...... любовта ми към компютрите си е тук , но просто колкото и фрапантно и нереално да ви звучи всичките ми познания по програмиране, хардуер, софтуер си заминаха :? Сядам на пц-то не мога да изпълня елементарна команда в конзолата на линукс-а ТОВА НЕ Е ШЕГА !

П.с извинявам се, това по-скоро се получи като искренно и лично, но исках да споделя случайно влязах в сайта и се сетих че имам регистрация тук и намерих тази тема и какво съм писал в нея.
Активен

n00b

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1248
  • Distribution: OSX
  • Window Manager: 10.6, 10.8, 10.9
  • Live to hack, hack to live.
    • Профил
Re: Как да започна с програмирането ?
« Отговор #59 -: Feb 20, 2011, 01:51 »
 ???

Дано паметта ти се възвърне.
Активен

mobilio - професионални мобилни приложения