Автор Тема: Проблем с клавиатурата  (Прочетена 1611 пъти)

Insomnia_akf

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 18
    • Профил
Проблем с клавиатурата
« -: Jan 29, 2012, 22:36 »
Здравейте! Наскоро ъпгрейднах убунтуто от 10.04 на 10.10 и ми се появи проблем с клавиатурата... Понякога ей така просто си откача и започва да миксира латиницата и кирилицата (пример: зoрdвex, вместо "здравей"). Странното е, че на предишния ми лаптоп имах абсолютно същия проблем със същата версия. Опитах първия път да премахна някой от двата езика, но въобще не се отваря самата програма/настройка. Блокира.  На всички други версии си е окей, иначе. Отказах се да търся за решение из гугъла, защото всички сайтове са англоезични и следователно използват само латиница...
Не знам дали е някакъв бъг или просто лош късмет, но просто не се трае...

Мислих и върху варианта да премахна кирилицата и да боравя само с латиница, но не мога... държа да си пиша на кирилица, като българка!  ;D
Активен

cybercop

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5626
  • Distribution: Ubuntu LTS, CENTOS 6.x
  • Window Manager: Xfce, Gnome 2
    • Профил
Re: Проблем с клавиатурата
« Отговор #1 -: Jan 29, 2012, 23:11 »
Пишеш в терминала :
sudo dpkg-reconfigure console-setup
и си настройваш клавиатурата както искаш. След рестарта промените ще влязат в сила.
Активен

Ползването на Linux води до пристрастяване. Факт.
http://s19.postimg.cc/4oajwoq5v/xenial2.png

trosho

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 321
    • Профил
Re: Проблем с клавиатурата
« Отговор #2 -: Jan 30, 2012, 10:54 »

Не знам дали е някакъв бъг или просто лош късмет, но просто не се трае...

Това е известен бъг в тази версия.
Приложи всички ъпдейти, ако вече не си го направила.
Ако проблемът продължава, влез в настройките на клавиатурата (Keyboard Preferences) и махни отметката от "Separate layout for each window". По бледи спомени, това оправяше нещата.
Активен

laskov

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3166
    • Профил
Re: Проблем с клавиатурата
« Отговор #3 -: Jan 30, 2012, 11:02 »
...Отказах се да търся за решение из гугъла, защото всички сайтове са англоезични и следователно използват само латиница...
В такива случаи можеш да търсиш из рускоезичните. Там съм намирал доста полезни решения. А ако знаеш испански, може и в испаноезичните :) Е, разбира се и тук!
« Последна редакция: Jan 30, 2012, 11:12 от laskov »
Активен

Не си мислете, че понеже Вие мислите правилно, всички мислят като Вас! Затова, когато има избори, идете и гласувайте, за да не сте изненадани после от резултата, и за да не твърди всяка партия, че тя е спечелила, а Б.Б. (С.С., ...) е загубил, а трети да управлява.  Наздраве!  [_]3

Insomnia_akf

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 18
    • Профил
Re: Проблем с клавиатурата
« Отговор #4 -: Jan 30, 2012, 13:45 »
Благодаря много за отговорите! Направих всичкото, за всеки случай ;D За сега всичко е наред... ако излезе някакъв проблем ще съобщя!  :)

Между другото, така и така съм подхванала проблемите и да не създавам друга тема, убунтуто не ми маунтва четеца на карти... Когато бях на 10.04 също не го маунтваше..  Потърсих някои драйвери, но уви... не се инсталират..
(нетбука е HP mini cq10-400 и четеца си е вграден) в device manager не се показва...
« Последна редакция: Jan 30, 2012, 14:31 от Insomnia_akf »
Активен

trosho

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 321
    • Профил
Re: Проблем с клавиатурата
« Отговор #5 -: Jan 30, 2012, 15:55 »
От информацията, която може да се намери в Интернет, четецът на карти в този нетбук май е на Realtek (според драйвъра за Windows - Realtek PCIE Card Reader Driver, Rts5208CR, Rts5288CR, Rts5208). Можеш да провериш в изхода от команда "sudo lspci" дали има нещо подобно.

Тук (цък) има рапорт за бъг, според който в Maveric (Ubuntu 10.10) за този четец е необходим драйвер - rts_pstor, който не е включен официално в ядрото. Има такъв пакет на сайта на Realtek (цък), но трябва да се свали и да се компилира (нещо, с което аз избягвам да се занимавам).

В следващата версия може и да са включили този драйвер. Поне виждам нещо свързано с rts_pstor в описанието на този пакет - цък.
Ако четецът е важен за теб, може да си направиш стартираща USB флашка на Ubuntu 11.04 и да провериш дали ще работи, ако стартираш от нея.
Активен

Insomnia_akf

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 18
    • Профил
Re: Проблем с клавиатурата
« Отговор #6 -: Jan 30, 2012, 20:46 »
Бях пробвала с lspci, но нищо не ми излиза там за него.. както и в device manager и disk utility...

Мда, точно с този драйвер и аз боравих, но не го компилира.. излизат ми грешки О.о Не знам, аз ли правя нещо не като хората, или какво.

И аз бях чела някъде, че с 11.04 става май, но не мога да свикна с тази десктоп среда.. Бях пробвала live cd-то и наистина не ми е удобно.. ако може менюто да се смени отново с гнома няма да имам проблем.
Четеца не ми е чак тооолкова важен, но ми е удобен.. вместо да използвам гадни кабели  ;D
Активен

cybercop

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5626
  • Distribution: Ubuntu LTS, CENTOS 6.x
  • Window Manager: Xfce, Gnome 2
    • Профил
Re: Проблем с клавиатурата
« Отговор #7 -: Jan 30, 2012, 21:17 »
В хранилищата на 11.04 все още има gnome-core /Gnome 2.30/. може да я инсталираш, да влезеш с Gnome сесия и ако видиш, че работи - да премахнеш naty-desktop.
Активен

Ползването на Linux води до пристрастяване. Факт.
http://s19.postimg.cc/4oajwoq5v/xenial2.png

Insomnia_akf

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 18
    • Профил
Re: Проблем с клавиатурата
« Отговор #8 -: Jan 30, 2012, 21:20 »
Така ли?? значи в 11.10 ли нямаше gnome? Защото имам такъв спомен, че някое от двете нямаше и нали бяха съобщили, че вече ще е само на unity
Активен

trosho

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 321
    • Профил
Re: Проблем с клавиатурата
« Отговор #9 -: Jan 30, 2012, 21:26 »

И аз бях чела някъде, че с 11.04 става май, но не мога да свикна с тази десктоп среда.. Бях пробвала live cd-то и наистина не ми е удобно.. ако може менюто да се смени отново с гнома няма да имам проблем.


В Ubuntu 11.04 все още имаш класическия десктоп на Гноме 2. Само трябва да направиш log out и от екрана за логване да избереш "Ubuntu Classic Desktop".
Ето описание на стъпките със снимки - цък.

Така ли?? значи в 11.10 ли нямаше gnome? Защото имам такъв спомен, че някое от двете нямаше и нали бяха съобщили, че вече ще е само на unity
И Ubuntu 11.10 се базира на Gnome. Unity е просто различен shell (вид на десктопа). Отдолу все така стои Gnome, но новата му версия - Gnome3. Само Gnome-Shell е заменен от Unity.  Тези, които искат, могат да си добавят и Gnome-Shell.
« Последна редакция: Jan 30, 2012, 21:34 от trosho »
Активен