Автор Тема: Програма за правилна индикация на батерията или смяна на дистро  (Прочетена 3604 пъти)

staco

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 72
  • Distribution: Ubuntu, Debian
  • Window Manager: Gnome
    • Профил
Здравейте на всички :)

Имам лаптоп със следните характеристики:
Код:
--------[ Обща информация ]---------------------------------------------------------------------------------------------



    Компютър:
      Вид на компютъра                                  ACPI x86-based PC



    Дънна платка:

      Тип централен процесор                            DualCore Intel Core 2, 1666 MHz (10 x 167)

      Дънна платка                                      Неизвестно

      Чипсет на дънната платка                          Неизвестно

      Системна памет                                    2816 MB

      Тип BIOS                                          AMI (09/08/08)



    Дисплей:

      Видеокарта                                        NVIDIA GeForce 8200M G

      Видеокарта                                        NVIDIA GeForce 8200M G

      Монитор                                           Generic PnP Monitor [NoDB]



    Мултимедия:

      Звуков адаптер                                    High Definition Audio Controller [10DE-0AC0] [NoDB]



    Съхранение на данни:

      IDE контролер                                     Standard AHCI 1.0 Serial ATA Controller

      SCSI/RAID контролер                               A7AMIY2V IDE Controller

      Дисково устройство                                ST9250320AS ATA Device  (232 GB, IDE)

      Дисково устройство                                Generic USB Flash Disk USB Device  (7 GB, USB)

      Оптично устройство                                CD-ROM Drive

      Оптично устройство                                TSSTcorp CDDVDW TS-L633A ATA Device

      Състояние на SMART                                OK




    Мрежа:

      Мрежова карта                                     Atheros AR928X Wireless Network Adapter  (xxx)

      Мрежова карта                                     Bluetooth Device (Personal Area Network)

      Мрежова карта                                     NVIDIA nForce Ethernet

      Модем                                             Agere Systems HDA Modem



    Периферни устройства:

      Принтер                                           Fax

      Принтер                                           Kyocera FS-C5025N (KPDL)

      Принтер                                           Microsoft XPS Document Writer

      Принтер                                           Send To OneNote 2007

      USB1 контролер                                    Standard OpenHCD USB Host Controller [10DE-0AA5] [NoDB]

      USB2 контролер                                    Standard Enhanced PCI to USB Host Controller [10DE-0AA6] [NoDB]

      USB-устройство                                    Generic Bluetooth Adapter

      USB-устройство                                    USB Composite Device

      USB-устройство                                    USB Mass Storage Device

      USB-устройство                                    USB2.0 1.3M UVC WebCam

      Батерия                                           Microsoft AC Adapter

      Батерия                                           Microsoft ACPI-Compliant Control Method Battery

      Батерия                                           Microsoft Composite Battery


(инфото е от еверест)

Бях инсталирал ubuntu, обаче програмата за отчитане на статуса на батерията въобще не работише.
Инсталирах всякакви програми (вече незнам и аз по именно) от packаge manager-а но нито една не помогна :(

Иска ми се да сложа убунту, но ако не се намира читава програма, каква друга (по възможност дебиан базирана) дистрибуция бихте ми препоръчали ?

Благодаря !
Активен

pastora

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 100
  • Distribution: Debian
  • Window Manager: GNOME
  • С нами Бог!
    • Профил
Щом си с Ubuntu пълния списък на хардуерните си компоненти можеш да изведеш с:

Код:
sudo lshw -html >~/hardware.html

Вероятно не е зле да пуснеш тук резултата, та да могат истинските спецове да ти помогнат.
Аз едва ли ще мога, но тук има и майстори.
Активен

...Но някои не обичат да знаят за своя български род, а се обръщат към чужда култура и чужд език и не се грижат за своя български език, но се учат да четат и говорят по гръцки и се срамуват да се нарекат българи. О, неразумни и юроде!...

Случайно да ви звучи актуално?

yaniyakov

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 51
  • Distribution: Kubuntu
  • Window Manager: KDE
    • Профил
Имам същия проблем. На лаптопа съм с Кубунту. Веднъж показва пълна батерия на 100%, друг път както в момента е 0%.
Активен

staco

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 72
  • Distribution: Ubuntu, Debian
  • Window Manager: Gnome
    • Профил
В момента е с уиндоус, няма линукс, но кажете каквото ви интерисува ще го дам като информация.
Активен

staco

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 72
  • Distribution: Ubuntu, Debian
  • Window Manager: Gnome
    • Профил
Е хайде де, не ми се вярва че никой не ползва на лаптопа си линукс  ;)
Трябва ми дистрибуцийка или поне програмка, която да работи както трябва.

пп: Смятам да пробвам версията на убунту за ноутбук и още няколко лайв-чета тези дни, па да видим.
Активен

victim70

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 454
  • Distribution: Gentoo, Ubuntu
  • Window Manager: Kde Xfce
    • Профил
Цитат
пп: Смятам да пробвам версията на убунту за ноутбук и още няколко лайв-чета тези дни, па да видим.
Това е правилният път. На моят лапа-топ съм с LTS на Kubuntu не съм имал проблеми с индикацията и с управлението на режимите - така че немога да дам съвет. Но погледни дали няма нещо написано в нета за този проблем - предполагам че проблема е в неправилно разпознаване на необходимият драйвер за четене на ADC-то и сензора (ако имаш такъв) на батерията.
Все пак програмите за управление и индикация на батерии, температури .... четат от информацията която подава драйвера. Порови повече в кой драйвер трябва да се пусне за този лаптоп.
Надявам се да съм ти дал правилна насока.
Активен

"Господи, дай ми сила да променя нещата които немога да приема,
дай ми търпение да приема нещата които не мога да променя,
и ми дай мъдрост, да правя разликата между двете"

ntrance

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 696
    • Профил
Аз съм с Notebook  нямам проблем
Активен