Автор Тема: ТРАГЕДИЯ  (Прочетена 29459 пъти)

Acho

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5296
  • Distribution: Slackware, MikroTik - сървърно
  • Window Manager: console only
    • Профил
    • WWW
Re: ТРАГЕДИЯ
« Отговор #135 -: Jul 25, 2014, 20:07 »
Е, нали Европата така е наредила - цифрова телевизия. И вече няма лабаво. Европата като каже .........

То защото старите хора ги сърбяха едни излишни пари за едни антени, едни декодери, само тъпни.
Активен

CPU - Intel Quad-Core Q8400, 2.66 GHz; Fan - Intel Box; MB - Intel G41M-T2; RAM - DDR2-800, Kingston HyperX, 2X2048 MB; VC - onboard, Intel G41 Express Chipset; HDD - Toshiba, 500 GB, SATAII; SB - Realtek HD Audio; DVD-RW - TSSTcorp DVD-RW; LAN - Realtek PCI-E GBE Controller; PSU - Fortron 350 Watt.

gat3way

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6050
  • Relentless troll
    • Профил
    • WWW
Re: ТРАГЕДИЯ
« Отговор #136 -: Jul 25, 2014, 20:08 »
Цифровата щеше да е забавно нещо ако г-н Василев не беше изкупил НУРТС барабар с всичките мултиплекси. Щеше да има най-малкото по-голямо разнообразие, там местни канали примерно, край с ограниченията на честотния ресурс и свързаните с това лицензии. Ама на, не може така, трябва само наши хора, с други думи държавната, герговата, бойковата, пеевските и тимаджийската телевизии и други не трябва да има, ще вземат да  почнат да промиват главите на хората с непозволено съдържание, оттам всякакви поразии могат да станат -  примерно да изкривят електоралните нагласи и да развалят контролираната хранилка. Също и рекламния пазар не трябва да се отпуска много-много.
Активен

"Knowledge is power" - France is Bacon

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8798
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: ТРАГЕДИЯ
« Отговор #137 -: Jul 25, 2014, 20:19 »
Някой от електрончиците във форума обясняваше, че и при старата технология можело да има над тридесет канала. Това, защо изобщо го вкараха? Та от четири канала да станат осем и половина? Ами ако искам 16? Какво ще вкарат холографска?
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

neter

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3408
  • Distribution: Debian, SailfishOS, CentOS
  • Window Manager: LXDE, Lipstick
    • Профил
    • WWW
Re: ТРАГЕДИЯ
« Отговор #138 -: Jul 25, 2014, 20:23 »
не е направено да работи добре със стандартна антена
Не съм никак вещ по антените, но в къщата ни в Ст.Загора декодерът работи отлично с антена като тази по-долу, сложена на покрива още от 60-те години. Много се съмнявам да е насочена :)

Активен

"Да си добре приспособен към болно общество не е признак за добро здраве" - Джиду Кришнамурти

Acho

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5296
  • Distribution: Slackware, MikroTik - сървърно
  • Window Manager: console only
    • Профил
    • WWW
Re: ТРАГЕДИЯ
« Отговор #139 -: Jul 25, 2014, 20:24 »
Голяма тъпня. И като помислиш "Кой аджеба има такъв стар телевизор, без цифров тунер ? И кой гледа ефирно, с антена ?" Ами все възрастните и по-бедните хора.

Хайде младите така или иначе си имат по-новички телевизори, имат си кабелмна TV. Тях не ги еве изобщо ни цифровизация на ефира, ни нищо. Ама пак пенсионерите и бедните хора трябва да наливат излишна пара в нов телевизор, или нови дивайси.
Активен

CPU - Intel Quad-Core Q8400, 2.66 GHz; Fan - Intel Box; MB - Intel G41M-T2; RAM - DDR2-800, Kingston HyperX, 2X2048 MB; VC - onboard, Intel G41 Express Chipset; HDD - Toshiba, 500 GB, SATAII; SB - Realtek HD Audio; DVD-RW - TSSTcorp DVD-RW; LAN - Realtek PCI-E GBE Controller; PSU - Fortron 350 Watt.

gat3way

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6050
  • Relentless troll
    • Профил
    • WWW
Re: ТРАГЕДИЯ
« Отговор #140 -: Jul 25, 2014, 21:01 »
На бедните и старите хора, държавата им даваше ваучери за да си закупуват приемници. Циганите направиха добър бизнес от цялата работа, при положение че си гледат кючеците на сателита и им е през оная работа за ермалък тв, нова и тем подобни.
Активен

"Knowledge is power" - France is Bacon

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8798
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: ТРАГЕДИЯ
« Отговор #141 -: Jul 25, 2014, 21:07 »
Сиреч, аз и ти им ги купихме. А между това няколко магазина и държавни чиновници си разделиха половината от тези пари в собствените джобове. Кой има право на такава помощ, също беше по неясен критерии.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

gat3way

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6050
  • Relentless troll
    • Профил
    • WWW
Re: ТРАГЕДИЯ
« Отговор #142 -: Jul 25, 2014, 21:14 »
Аааами....много е вероятно да си си купил такъв :) Аз цифров приемник нямам, ОК имам де, ама го ползвам като софтуерно радио, телевизия съм гледал само няколко пъти, като видях списъка с канали на трите мукса дето се ловяха с прилично качество, теглих една дъъъъъъъъълга псувня и повече никога не съм гледал. Апропо USB тунера е далеч по-голяма далавера, само за 20-тина левчета освен телевизия си имаш и SDR с доста стабилен обхват (22-1700mhz), сигурно най-добрата играчка правена някога от гледна точка на цена/забава.

П.П пенсионери и социално-слаби се класираха тогава май...такива спомени ми се въртят из главата.
Активен

"Knowledge is power" - France is Bacon

pennywise

  • Гост
Re: ТРАГЕДИЯ
« Отговор #143 -: Jul 25, 2014, 21:54 »
neter Това не е точно антена ами "дигитален" носител, нещо подобно на компакт диск. Не съм виждал точно на какво и как работи, спомням си, че в нашия град имаше много защото го ползваха в изчислителния център на завода.
 А иначе дигиталната телевизия я вкараха за да може да освбодят повече ефир - или аз поне така знам. Чувал съм и други слухове, че с освобождаването на ефира искат да пускат безжичен интернет в този диапазон за по-далечно разстояние. Не съм сигурен нито в едно нещо което казах, просто някакви спомени  ;D
Активен

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8798
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: ТРАГЕДИЯ
« Отговор #144 -: Jul 25, 2014, 22:15 »
Единият оператор (Гейт ще каже кой) наистина си взе честоти за Уаймакс, ама интелското чудо междувременно се спомина и едва ли ще го осъществят. Май беше този оператор дето рекламираше някаква бисквитка, ама не мога да се сетя как се казва, защото го има само в София. Макс телеком може би? Нещо друго? Не помня.

А това не е някакъв дигитален носител, а баш чист твърд диск. Когато комповете бяха колкото средна боксониера, това струваше хиляди. В днешно време се ползват от жителите на най-старият град в Европа за антена и от РМС (и последователите на емакската църква) за ореол на светец.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

gat3way

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6050
  • Relentless troll
    • Профил
    • WWW
Re: ТРАГЕДИЯ
« Отговор #145 -: Jul 25, 2014, 22:26 »
Абе глупости, никаква честотна лента за wimax не се освобождава. Някой по-запознат с радиочестотния план трябва да се изкаже, но мисля че само бившите VHF честоти за аналоговата телевизия наистина са освободени за нещо различно от телевизия в следствие на цифровизацията, а аз дори не знам дали преди цифровизацията са ги ползвали. Целия UHF спектър за разпръскване на аналогова телевизия сега се ползва за цифрова. Има мноооого големи дупки в спектъра заделен за DVB-T разпръскване, които сега не се ползват. Сигурно над 70-80% от спектъра не се ползва, дори в София. Би ли могло да се ползва за нещо друго? Сигурно може, но ще е маааалко прецедент. Дали може да се ползва за услуги с пренос на данни? Със сигурност, но не е толкова просто, понеже в общия случай едни и същи честоти се ползват по целия свят и никой няма да тръгне да прави специално за България wimax модеми дето бачкат (примерно) на 600mhz.

Активен

"Knowledge is power" - France is Bacon

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8798
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: ТРАГЕДИЯ
« Отговор #146 -: Jul 25, 2014, 22:34 »
Аз доколкото разбрах от разни новинарски места, преди годинка или две, технологията е била спряна, защото на практика се оказала изместена от третото поколение мрежи за мобилна телефония, в резултат на което Интелци се отказали, спряло е да се произвеждат всякакви устройства за нея и операторите са я махнали от поддръжка.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

gat3way

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6050
  • Relentless troll
    • Профил
    • WWW
Re: ТРАГЕДИЯ
« Отговор #147 -: Jul 25, 2014, 22:44 »
Ами не знам за конкретната технология, но wimax използва много по-високи честоти. Има вариации на темата, но обикновено е над 2 ghz. Wimax-а е и също относително хищна откъм честотна лента технология, downlink-а е средно няколко мегахерца "широк". Това не пречи теоретично да може да се пригоди за по-ниски честоти. То дори ще се намаже, щото колкото по-ниска е честотата, толкова по-добре се разпространява и толкова по-малко му пречат разни препятствия и с толкова по-малка мощност трябва да излъчва операторската техника и съответно толкова по-малки ще са оперативните разходи там. Обаче хардуерът радикално трябва да го променят, различни антени, различни филтри, различни усилватели, вероятно има и други неща, радиохората трябва да знаят далеч по-добре от мен. Но в крайна сметка бая пари ще отидат за да се произведат устройствата за единствения пазар, който оперира wimax на такива честоти и тоя пазар на всичкото отгоре е беден и малък.
Активен

"Knowledge is power" - France is Bacon

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6206
    • Профил
Re: ТРАГЕДИЯ
« Отговор #148 -: Jul 25, 2014, 22:56 »
Антенката е някаква малка, черна, с магнитче отдолу, дето си е към комплекта. А, ако се закачи друга, в коя посока трябва да се насочи? От къде се излъчва това лайно? Става дума за София.
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

gat3way

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6050
  • Relentless troll
    • Профил
    • WWW
Re: ТРАГЕДИЯ
« Отговор #149 -: Jul 25, 2014, 23:06 »
Какъв комплект?
Активен

"Knowledge is power" - France is Bacon