Автор Тема: Странни работи  (Прочетена 2891 пъти)

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6196
    • Профил
Странни работи
« -: Jan 17, 2014, 22:05 »
Инсталирах ubuntu server 12.04 LTS на дял до Уиндоус. Ъпдейт, ъпгрейд на системата. Мина. Инсталирах Gnome Classic , още някакви неща, тръгна си десктопа. Инсталирах и Brosix - IM клиент. Подобен на скайп. По едно време изчезна звука. Разкарах pulseaudio. Изчезна ми и въпросната програма. Все още нямам звук. Хардуера се разпознава. Имаше звук. Сега не разбирам какво стана. Беза да съм пипал нищо. Как да проверя за възможен проблем. Щото мога да инсталирам наново. Системата е чисто нова, но не ми харесва така.

lshw -class sound
  *-multimedia:0         
       description: Audio device
       product: Xeon E3-1200 v3/4th Gen Core Processor HD Audio Controller
       vendor: Intel Corporation
       physical id: 3
       bus info: pci@0000:00:03.0
       version: 06
       width: 64 bits
       clock: 33MHz
       capabilities: pm msi pciexpress bus_master cap_list
       configuration: driver=snd_hda_intel latency=0
       resources: irq:49 memory:c2610000-c2613fff
  *-multimedia:1
       description: Audio device
       product: 8 Series/C220 Series Chipset High Definition Audio Controller
       vendor: Intel Corporation
       physical id: 1b
       bus info: pci@0000:00:1b.0
       version: 04
       width: 64 bits
       clock: 33MHz
       capabilities: pm msi pciexpress bus_master cap_list
       configuration: driver=snd_hda_intel latency=0
       resources: irq:50 memory:c2614000-c2617fff

Друго не се сещам в момента, какво да покажа.
« Последна редакция: Jan 17, 2014, 22:07 от 4096bits »
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

satir

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1073
  • Distribution: FreeBSD-10.1 & LMDE
  • Window Manager: i prefer MATE
    • Профил
    • WWW
Re: Странни работи
« Отговор #1 -: Jan 18, 2014, 19:38 »
погледна ли тук:
Активен

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6196
    • Профил
Re: Странни работи
« Отговор #2 -: Jan 18, 2014, 20:10 »
Това беше първото място, на което погледнах. Имаше моменти когато в Hardware нямаше нищо. Другото, което ме озадачи беше "изчезването" на Brosix. Писах си с едно приятелче и той във виртуалката си премахна pulseaudio и системата го предупреди, че ще махне това и това, и измежду разните неща беше и  brosix:386, което много ме озадачи. Много поспорихме с него и ми говореше за некви зависимости, но не разбирам, как премахването на pulseaudio, ще премахне и IM-а. Нещо не ми се връзва. Аз просто натиснах 'y', без да гледам и Brosix крашна. Тогава не се усетих, но ако това е било причината за срива на програмата....
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

satir

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1073
  • Distribution: FreeBSD-10.1 & LMDE
  • Window Manager: i prefer MATE
    • Профил
    • WWW
Re: Странни работи
« Отговор #3 -: Jan 19, 2014, 05:42 »
ами, опитай с това:
Код:
gksu /sbin/alsa force-reload
Активен

bvbfan

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1056
  • Distribution: KaOS
  • Window Manager: Plasma 5
    • Профил
Re: Странни работи
« Отговор #4 -: Jan 19, 2014, 08:24 »
4096bits, няма какво да спорите, естествено, че с премахването на даден пакет, било то и pulseaudio, друг пакет, който е маркиран, че зависи от него, "осиротява" и бива премахнат веднага или след изрична команда, която варира според дистрибуцията.
Активен

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6196
    • Профил
Re: Странни работи
« Отговор #5 -: Jan 19, 2014, 21:16 »
Не споря. Но това дето го казваш не ми се връзва изобщо. Все едно ако премахна джавата или флаш, системата да ми затрие и браузъра. Или поради липса на някоя библиотека, да ми изтрие плеъра.
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

bvbfan

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1056
  • Distribution: KaOS
  • Window Manager: Plasma 5
    • Профил
Re: Странни работи
« Отговор #6 -: Jan 20, 2014, 07:26 »
^ Напълно възможно е, ако ползваш Опера, например, махни Qt4 и браузърът си заминава като стой та гледай и не само той, не го прави давам само пример. Има пакети в различните дистрибуции при изтриването им направо си правиш харакири, но деинсталаторът ти казва "при изтриването на този пакети още еди-колко си ще се изтрият, сигурен ли си" и ако си сигурен носиш последствията  :D
Активен

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8792
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Странни работи
« Отговор #7 -: Jan 20, 2014, 08:17 »
Opera много отдавна не ползва тази библиотека. Има си своя. За четирите байта имам лоша новина. Пьотеризмите са дълбоко вкоренени в системата, това означава, че всички програми или ще ти изчезнат или ще спрат да работят.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

zlatena

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 32
  • Distribution: Ubuntu 12.04
  • Window Manager: Gnome
    • Профил
Re: Странни работи
« Отговор #8 -: Jan 20, 2014, 19:54 »
Инсталирах ubuntu server 12.04 LTS на дял до Уиндоус. Ъпдейт, ъпгрейд на системата. Мина. Инсталирах Gnome Classic , още някакви неща, тръгна си десктопа. Инсталирах и Brosix - IM клиент. .......Разкарах pulseaudio. Изчезна ми и въпросната програма. Все още нямам звук.
 

http://bg.brosix.com/download/linux/
Цитат от адреса:
"Системни изисквания:
Brosix за Linux работи на Intel Linux компютри (не се поддържат други платформи) и изисква Linux Kernel 2.6 или по-висока версия."

...................
ubuntu server 12.04 LTS мисля,че идва с версия 2.4 на ядрото,но да ти си обновил системата..
Другото,което е чисто мое любопитство - защо инсталираш първо ubuntu server и после Gnome Classic?
Все пак не искам да се натрапвам но според мен от този труд няма полза за потребителя.
Искам да кажа,че не оставаш с чист Gnome Classic и Gnome panel,ако това целиш.
Аз например никога не премахвам pulseaudio.То е нужно на системата,както и alsa.
Не вярвам проблема да е от тях,по скоро от приложението.
« Последна редакция: Jan 20, 2014, 19:56 от zlatena »
Активен

cybercop

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5626
  • Distribution: Ubuntu LTS, CENTOS 6.x
  • Window Manager: Xfce, Gnome 2
    • Профил
Re: Странни работи
« Отговор #9 -: Jan 20, 2014, 20:16 »
Инсталирах ubuntu server 12.04 LTS на дял до Уиндоус. Ъпдейт, ъпгрейд на системата. Мина. Инсталирах Gnome Classic , още някакви неща, тръгна си десктопа. Инсталирах и Brosix - IM клиент. .......Разкарах pulseaudio. Изчезна ми и въпросната програма. Все още нямам звук.
 

http://bg.brosix.com/download/linux/
Цитат от адреса:
"Системни изисквания:
Brosix за Linux работи на Intel Linux компютри (не се поддържат други платформи) и изисква Linux Kernel 2.6 или по-висока версия."

...................
ubuntu server 12.04 LTS мисля,че идва с версия 2.4 на ядрото,но да ти си обновил системата..
Другото,което е чисто мое любопитство - защо инсталираш първо ubuntu server и после Gnome Classic?
Все пак не искам да се натрапвам но според мен от този труд няма полза за потребителя.
Искам да кажа,че не оставаш с чист Gnome Classic и Gnome panel,ако това целиш.
Аз например никога не премахвам pulseaudio.То е нужно на системата,както и alsa.
Не вярвам проблема да е от тях,по скоро от приложението.
1. Brosix работи на 64 битови дистрибуции (AMD 64). Имат предвид, че е налична само 32 битова версия. По подразбиране мултиархитектурните хранилища са разрешени в Ubuntu, така, че 32 битовите библиотеки се инсталират заедно с Brosix. Тествал съм го лично и работи.
2. Ubuntu 12.04 ползва по подразбиране 3.2.0-ХХХ ядро. Такова е и за сървърната версия.
Както вече писах - ползвал съм Brosix, както на 32 битова, така и на 64 битова версия на Ubuntu 12.04 и работи.
Инсталирал съм и съм премахвал Brosix, но това не е засягало Pulseaudio. Колкото за самата Pulseaudio - без нея, качеството на звука в новите дистрибуции е значително по лошо. Напоследък, дори не инсталирам gstreamer-alsa, a само gstreamer-pulseaudio.
« Последна редакция: Jan 20, 2014, 20:38 от cybercop »
Активен

Ползването на Linux води до пристрастяване. Факт.
http://s19.postimg.cc/4oajwoq5v/xenial2.png

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6196
    • Профил
Re: Странни работи
« Отговор #10 -: Jan 20, 2014, 21:41 »
След офанзивата трябваше да премахна някои неща, мисля да сменя и файл менаджера и може би още е едно-две неща. Инсталирах Gnome Classic, за да мога да си пусна Firefox и да сваля някой help, защото ако бях инсталирал направо i3, на каквото мисля да мина почти окончателно, нямаше да мога да свърша нищо. Така поне ще имам някаква начална възможност да управлявам системата, преди да науча малко клавишните комбинации на това нещо ( i3wm ). Текстовите браузъри също не са ми сила засега. Ударих на камък с компилването също на j4-dmenu-desktop, та ще видя и там хората какво ще кажат.
Премахнах pulseaudio защото нямах никакъв звук в системата и реших, че нещо са се намазали това или alsa. Премахването на pulseaudio май беше причината за премахването и на Brosix, което наистина ме озадачи и още не мога да го разбера. Ако Brosix зависи от pulseaudio или библиотека, която е била разкарана покрай това, защо системата не го остави, а пък той да си пищи после, че му липсва нещо? Явно или ми липсва разбиране за зависимостите или нещо не е наред. По-късно ще мина пак на линукса и ще видя до къде ще я докарам с i3 и j4-dmenu-desktop.
 Мисля все пак да оставя Gnoma за някой дето няма да се орпави с другото или да го махна и да шибна на негово място xfce, макар, че почти никой друго не ползва лапито. Другото е, че с гнома е дошло и нещо дето не ми е много ясно, какво е - GTK2 или 3 и доколкото разбрах ще ми е нужно, ако искам прозорците, например лисицата, да не ми иглеждат толкова грозни. Все още не съм търсил, как да инсталирам само него.
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

zlatena

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 32
  • Distribution: Ubuntu 12.04
  • Window Manager: Gnome
    • Профил
Re: Странни работи
« Отговор #11 -: Jan 20, 2014, 21:48 »

---------
Да,това за ядрото е моя грешка !
То аз си ползвам 12.04 и не мисля да го сменям.
По-скоро притеснително звучи това:
Разкарах pulseaudio. Изчезна ми и въпросната програма.
 
При премахването на pulseaudio,то би трябвало да ти изпише и кои други пакети премахва.
--------------------------------
« Последна редакция: Jan 20, 2014, 21:52 от zlatena »
Активен

cybercop

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5626
  • Distribution: Ubuntu LTS, CENTOS 6.x
  • Window Manager: Xfce, Gnome 2
    • Профил
Re: Странни работи
« Отговор #12 -: Jan 20, 2014, 22:11 »
Поне 5 пакета са, включително gstreamer0.10-pulseaudio. Знам го, защото ползвам много оголена версия и си добавям повечето неща допълнително.
http://packages.ubuntu.com/precise/pulseaudio
« Последна редакция: Jan 20, 2014, 22:13 от cybercop »
Активен

Ползването на Linux води до пристрастяване. Факт.
http://s19.postimg.cc/4oajwoq5v/xenial2.png

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6196
    • Профил
Re: Странни работи
« Отговор #13 -: Jan 20, 2014, 23:40 »
Може и да е изписало, ама "-у" прави чудеса.  :D
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.