Автор Тема: Проблем с 2 монитора и NVIDIA 8800 под UBUNTU 8.10  (Прочетена 3072 пъти)

panagonov

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 80
    • Профил
Използвам драйверите от сайта на NVIDIA версия 173.14.12. Драйвера работи без проблеми под UBUNTU 8.04. Но под 8.10 има проблем - всички програми се отварят на първи монитор, независимо че ги стартирам на втори, което е много странно (много е вероятно проблема да е в UBUNTU a не в драйверите). Другото интересно явление е че не мога да променя броя на десктопите на 2-ри монитор. На първи са 4 и Compiz-а си врътка кубчето. На втори монитор са  само 2 и се върти грозен плосък десктоп. Про опит за промяна на бройката на 2-ри монитор се изписва бройката на 1-ви монитор т.е. 4 десктопа.
С по-нови драйвери на NVIDA проблема не се оправя а се задълбочава - на втори монитор се появява черна маска, която скрива част от десктопа и го прави с резолюция равна на първи монитор (1280х1024), въпреки че крайната резолюция се запазва на 2-ри монитор (1920х1080), мишката се разхожда и в черното поле.
Някой да има подобни проблеми?
Активен

panagonov

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 80
    • Профил
Явно само аз имам подобен проблем...
Активен

ghost

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 13
    • Профил
Аз имам nvidia 8400. За да пуснеш различна резолюция на 2-та монитора трябва да ги пуснеш като отделни монитори ( separate x screens) . за целта ще трябва да рестартираш Х сървъра. първа гадна част.

отделно: xinerama ще ти направи 2 отделни десктопа. ако не я пуснеш например таскбаровете ще започват на единия монитор и ще свършват на другия ( applications menu-то ще е на първия, а часовника - на втория ).

ТУк идва и втората гадна част: xinerama и compiz не могат да работят заедно. трябва да спреш compiz.

Активен

ghost

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 13
    • Профил
Аз имам nvidia 8400. За да пуснеш различна резолюция на 2-та монитора трябва да ги пуснеш като отделни монитори ( separate x screens) . за целта ще трябва да рестартираш Х сървъра. първа гадна част.

отделно: xinerama ще ти направи 2 отделни десктопа. ако не я пуснеш например таскбаровете ще започват на единия монитор и ще свършват на другия ( applications menu-то ще е на първия, а часовника - на втория ).

ТУк идва и втората гадна част: xinerama и compiz не могат да работят заедно. трябва да спреш compiz.

Като се замислих - не го бях тествал с убунту 8.10 - вече работи :)
преди имаше проблем да смениш резолюцията на 2рия монитор, но сега работи . екстра
Активен

panagonov

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 80
    • Профил
2-та ми монитора са в режим separate x screens, но това не променя нещата, не мога да отворя нито един прозорец на втория - всяка програма се отваря като прозорец на първия и прехвърлянето е невъзможно.
С Ubuntu 8.04 нещата работеха без проблем, и xinerama никога не ми се е налагало да включвам.
Активен

ghost

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 13
    • Профил
2-та ми монитора са в режим separate x screens, но това не променя нещата, не мога да отворя нито един прозорец на втория - всяка програма се отваря като прозорец на първия и прехвърлянето е невъзможно.
С Ubuntu 8.04 нещата работеха без проблем, и xinerama никога не ми се е налагало да включвам.

Пусни ги като TwinScreen - така работи прехвърлянето на прозорци, и може всеки екран да е с различна разделителна способност.


Xinerama няма нужда да включваш ...
Активен